Wywiady

Słońce świeci coraz słabiej. To zapowiedź nowej epoki lodowej?

5 kwietnia 2016, 07:15

Część z nas myśli, że to Słońce, a nie działalność człowieka ma największy wpływ na klimat na naszej planecie. Tymczasem astronomowie wieszczą systematyczny spadek aktywności słonecznej. Czy zamiast globalnego ocieplenia czeka nas kolejna epoka lodowa?

Na południu Polski zapadnie się ziemia. "To będzie katastrofa"

31 marca 2016, 09:15

Gigantyczne dziury w ziemi, które pojawiają się w różnych regionach świata, pochłaniają domy, samochody i ludzi. Zapytaliśmy naukowców z Państwowego Instytutu Geologicznego czy również w Polsce mogą się one pojawić. Odpowiedź bardzo nas zaniepokoiła.

Kto odpowiada za globalne ocieplenie? Człowiek czy natura?

24 marca 2016, 08:22

Czy za globalne ocieplenie można winić wyłącznie człowieka czy też jest to zjawisko w pełni naturalne, sterowane np. przez wybuchy wulkanów? W naszym kolejnym wywiadzie z serii dowiemy się, jakie są najnowsze wyniki badań naukowych na ten temat.

Nadchodzi rewolucja. IMGW udostępni nam wszystkie dane

23 marca 2016, 07:13

Dostęp do aktualnych pomiarów meteorologicznych, obrazów radarowych i danych archiwalnych był dotąd bardzo utrudniony. Jednak od początku 2017 roku czeka nas rewolucja. Każdy otrzyma na żądanie dane zbierane przez IMGW. Czy to początek większych zmian w dotąd skostniałym Instytucie Meteorologii i Gospodarki Wodnej?

Co się dzieje z ociepleniem klimatu? Nagle zatrzymało się?

15 marca 2016, 08:08

Jeszcze nie tak dawno w mediach krążyły opinie, że globalne ocieplenie skończyło się w 1998 roku. Jednak 2014 rok zapisał się jako najcieplejszy w historii pomiarów, a zaraz po nim nadszedł jeszcze cieplejszy rok 2015. Wszystko wskazuje na to, że globalne ocieplenie wcale się nie zatrzymało, lecz postępuje i to coraz szybciej. Czy 2016 rok będzie jeszcze cieplejszy od dwóch poprzednich?

Na krańcu świata

miniatura

Arktyka oczami Marka Ratajczaka

30 grudnia 2011, 22:00

Ma 18 lat i jest pierwszym Polakiem, który uczy się w najdalej położonej na północ szkole na świecie. O codziennym życiu podczas nocy polarnej w miasteczku Longyearbyen na norweskim archipelagu Svalbard w Arktyce opowie nam Marek Ratajczak.

miniatura

Ghana oczami Moniki Miller

6 lipca 2011, 01:35

Afrykańska Ghana to kraj pełen nieodkrytych cudów przyrody. Od największego sztucznego jeziora na świecie przez pasma górskie aż po piaszczyste wybrzeża Atlantyku. O codziennym życiu w tym gorącym i spalonym słońcem kraju opowie nam podróżniczka Monika Miller.

miniatura

Życie w Singapurze, który przypomina firmę niż państwo

10 października 2010, 23:13

Singapur to miasto-państwo wielkości Warszawy, w którym żyje 4,5 miliona ludzi, będących wyznawcami 5 religii i władających czterema językami. To mieszanka kultur w kraju, który bardziej przypomina firmę niż standardowe społeczeństwo. O skrajnościach pogody i codzienności opowie nam Radosław Kotkowski, student i mieszkaniec Singapuru.

miniatura

W rok zdobył dwa bieguny. "Jesteśmy tym co dajemy innym"

14 grudnia 2009, 09:01

W porze letniej, czyli między grudniem a marcem w kierunku Antarktydy odbywa się wiele ekspedycji. Biegun zdobyło już kilku Polaków, w tym Marek Kamiński, który jest znanym podróżnikiem i polarnikiem. W specjalnym wywiadzie opowie nam o tym jak zdobywał bieguny, jak walczył ze swoimi słabościami i jakie ma wspomnienia.

miniatura

Szkocja oczami Pauli Wardęgi

22 listopada 2009, 18:26

W ostatnich latach Szkocja stała się domem dla wielu naszych rodaków, którzy zmuszeni byli przyzwyczaić się do kaprysów pogody. O tym jak radzą sobie z aurą przyprawiającą od depresję i jak wygląda ich codzienne życie z dala od rodziny opowie nam Paula Wardęga, Polka od ponad 3 lat mieszkająca i podróżująca po Szkocji.

miniatura

Arabia Saudyjska oczami Adama Kułacha

15 czerwca 2009, 06:46

Arabia Saudyjska to miejsce, które przyciąga osoby chcące poczuć najbardziej skrajne zjawiska pogodowe. W pełni lata temperatura w cieniu przekracza 50 stopni, a w miasta i miasteczka uderzają masywne burze piaskowe. Specjalnie dla nas o codziennym życiu w tym kraju opowie nam Adam Kułach, Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Rijadzie.

miniatura

Indonezja oczami Marii Pawłowskiej

8 marca 2009, 07:16

Panujący w Indonezji klimat, zapewniający 30 stopni w cieniu przez cały rok, sprawia, że to dobre miejsce wypoczynku zarówno wtedy, kiedy u nas panuje lato jak i sam środek zimy. Specjalnie dla nas o codziennym życiu na Indonezji opowie nam Maria Pawłowska, Konsul Honorowy Rzeczypospolitej Polskiej w Bandungu, mieszkająca tam od ponad 30 lat.

miniatura

Syberia oczami Joanny Chętkowskiej

12 lutego 2009, 10:36

Postanowiliśmy sprawdzić jak radzą sobie nasi rodacy na dalekiej Syberii. Jakie mają sposoby na przetrwanie srogiej zimy, gdzie spędzają wolny czas i co myślą o tej niezwykłej, wciąż niepoznanej krainie. Specjalnie dla nas opowie o tym Joanna Chętkowska, lektorka języka polskiego na Lingwistycznym Uniwersytecie w Irkucku, która przebywa nad Bajkałem od 3 lat.

miniatura

Arktyka oczami Marka Szymochy

30 października 2008, 10:05

Postanowiliśmy sprawdzić jak radzą sobie członkowie wyprawy polarnej PAN. Jak wygląda ich codzienne życie na stacji, jak pracują i jakie mają sposoby na przetrwanie nocy polarnej z dala od domu i rodziny, 3 tysiące kilometrów na północ od Polski. Specjalnie dla nas opowie o tym Marek Szymocha, kierownik XXXI wyprawy polarnej Polskiej Akademii Nauk do Hornsundu.