Wywiady

Eskimosi mogą nie przetrwać tempa zmian klimatu

25 maja 2016, 08:36

Arktyka jest obecnie najszybciej ocieplającym się regionem na świecie. Mieszkańcy Alaski czy rosyjskiej tundry mówią, że tak łagodnej zimy jeszcze nie przeżyli. Czy lada chwila może nadejść klimatyczny kataklizm dla miejscowej ludności?

Kiedy w Polsce będzie tak ciepło, jak na południu Europy?

12 maja 2016, 07:30

Tak wielu miesięcy i pór roku z temperaturą powyżej normy jeszcze w historii polskiej meteorologii nie było. Jak będzie wyglądać klimat w naszym kraju w 2050 roku i jak przedstawiają się symulacje modeli klimatycznych do 2100 roku? Czy wizje, według których w Polsce będą w przyszłości rosły palmy, jest choć ziarno prawdy?

W Średniowieczu klimat był cieplejszy niż obecnie?

30 kwietnia 2016, 09:36

Czy ocieplenie klimatu rzeczywiście postępuje w piorunującym tempie? Skąd to wiemy, skoro pomiary meteorologiczne prowadzi się od zaledwie kilkuset lat. A może w Średniowieczu było cieplej niż dzisiaj i nie mamy się czego obawiać? Pora obalić mity.

Ochrona klimatu kosztuje biliony. Czy warto je wydawać?

21 kwietnia 2016, 07:06

Podczas grudniowej konferencji klimatycznej w Paryżu udało się osiągnąć, jak się wydaje, historyczne porozumienie w sprawie ograniczania emisji dwutlenku węgla i zasilania funduszy na łagodzenie skutków zmian klimatycznych w krajach rozwijających się. Jednak nie brakuje opinii, że są to tylko puste słowa i żadnych konkretnych efektów nie przyniosą. Raczej żaden kraj nie zdecyduje się "ratować" klimat ryzykując spowolnienie gospodarcze.

Oto instytucje dla których globalne ocieplenie to spisek

12 kwietnia 2016, 07:04

Największe na świecie autorytety naukowe nie mają żadnych wątpliwości, co do istnienia globalnego ocieplenia. Jednak w Polsce nie jest to już takie oczywiste. Wciąż przytaczane jest oficjalne stanowisko Komitetu Nauk Geologicznych PAN, które nie tylko zaprzecza, że to człowiek jest największym producentem gazów cieplarnianych i niemal w całości odpowiedzialny za zmiany klimatyczne, lecz nawet podważa samo istnienie ocieplenia.

Na krańcu świata

miniatura

Arktyka oczami Marka Ratajczaka

30 grudnia 2011, 22:00

Ma 18 lat i jest pierwszym Polakiem, który uczy się w najdalej położonej na północ szkole na świecie. O codziennym życiu podczas nocy polarnej w miasteczku Longyearbyen na norweskim archipelagu Svalbard w Arktyce opowie nam Marek Ratajczak.

miniatura

Ghana oczami Moniki Miller

6 lipca 2011, 01:35

Afrykańska Ghana to kraj pełen nieodkrytych cudów przyrody. Od największego sztucznego jeziora na świecie przez pasma górskie aż po piaszczyste wybrzeża Atlantyku. O codziennym życiu w tym gorącym i spalonym słońcem kraju opowie nam podróżniczka Monika Miller.

miniatura

Życie w Singapurze, który przypomina firmę niż państwo

10 października 2010, 23:13

Singapur to miasto-państwo wielkości Warszawy, w którym żyje 4,5 miliona ludzi, będących wyznawcami 5 religii i władających czterema językami. To mieszanka kultur w kraju, który bardziej przypomina firmę niż standardowe społeczeństwo. O skrajnościach pogody i codzienności opowie nam Radosław Kotkowski, student i mieszkaniec Singapuru.

miniatura

W rok zdobył dwa bieguny. "Jesteśmy tym co dajemy innym"

14 grudnia 2009, 09:01

W porze letniej, czyli między grudniem a marcem w kierunku Antarktydy odbywa się wiele ekspedycji. Biegun zdobyło już kilku Polaków, w tym Marek Kamiński, który jest znanym podróżnikiem i polarnikiem. W specjalnym wywiadzie opowie nam o tym jak zdobywał bieguny, jak walczył ze swoimi słabościami i jakie ma wspomnienia.

miniatura

Szkocja oczami Pauli Wardęgi

22 listopada 2009, 18:26

W ostatnich latach Szkocja stała się domem dla wielu naszych rodaków, którzy zmuszeni byli przyzwyczaić się do kaprysów pogody. O tym jak radzą sobie z aurą przyprawiającą od depresję i jak wygląda ich codzienne życie z dala od rodziny opowie nam Paula Wardęga, Polka od ponad 3 lat mieszkająca i podróżująca po Szkocji.

miniatura

Arabia Saudyjska oczami Adama Kułacha

15 czerwca 2009, 06:46

Arabia Saudyjska to miejsce, które przyciąga osoby chcące poczuć najbardziej skrajne zjawiska pogodowe. W pełni lata temperatura w cieniu przekracza 50 stopni, a w miasta i miasteczka uderzają masywne burze piaskowe. Specjalnie dla nas o codziennym życiu w tym kraju opowie nam Adam Kułach, Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Rijadzie.

miniatura

Indonezja oczami Marii Pawłowskiej

8 marca 2009, 07:16

Panujący w Indonezji klimat, zapewniający 30 stopni w cieniu przez cały rok, sprawia, że to dobre miejsce wypoczynku zarówno wtedy, kiedy u nas panuje lato jak i sam środek zimy. Specjalnie dla nas o codziennym życiu na Indonezji opowie nam Maria Pawłowska, Konsul Honorowy Rzeczypospolitej Polskiej w Bandungu, mieszkająca tam od ponad 30 lat.

miniatura

Syberia oczami Joanny Chętkowskiej

12 lutego 2009, 10:36

Postanowiliśmy sprawdzić jak radzą sobie nasi rodacy na dalekiej Syberii. Jakie mają sposoby na przetrwanie srogiej zimy, gdzie spędzają wolny czas i co myślą o tej niezwykłej, wciąż niepoznanej krainie. Specjalnie dla nas opowie o tym Joanna Chętkowska, lektorka języka polskiego na Lingwistycznym Uniwersytecie w Irkucku, która przebywa nad Bajkałem od 3 lat.

miniatura

Arktyka oczami Marka Szymochy

30 października 2008, 10:05

Postanowiliśmy sprawdzić jak radzą sobie członkowie wyprawy polarnej PAN. Jak wygląda ich codzienne życie na stacji, jak pracują i jakie mają sposoby na przetrwanie nocy polarnej z dala od domu i rodziny, 3 tysiące kilometrów na północ od Polski. Specjalnie dla nas opowie o tym Marek Szymocha, kierownik XXXI wyprawy polarnej Polskiej Akademii Nauk do Hornsundu.

Twoja Pogoda lepsza niż myślisz

ZOBACZ NOWĄ WERSJĘ SERWISU