Polskę coraz częściej nawiedzają zaskakujące trzęsienia ziemi. W ostatnich latach wystąpiły one w Wielkopolsce, na Pomorzu, Mazurach, Suwalszczyźnie i Podhalu. O to czy Polsce grozi potężny wstrząs sejsmiczny, taki jak w Japonii, zapytaliśmy sejsmologa dr Pawła Wiejacza.
Polskę coraz częściej nawiedzają zaskakujące trzęsienia ziemi. W ostatnich latach wystąpiły one w Wielkopolsce, na Pomorzu, Mazurach, Suwalszczyźnie i Podhalu. O to czy Polsce grozi potężny wstrząs sejsmiczny, taki jak w Japonii, zapytaliśmy sejsmologa dr Pawła Wiejacza.
Późną jesienią i zimą nasz organizm ma trudności z przystosowaniem się do warunków pogodowych. W jaki sposób można o siebie zadbać i zdrowo przetrwać ten okres? Na nasze pytania odpowie Anna Jurgielaniec, dyplomowana kosmetolog.
Coraz częściej słyszymy, że przy zmianie pogody łamie kogoś "w kościach". Ciągle pojawia się bardzo modne pojęcie meteopata czy meteopatia. A z czym to się dokładnie je? Zapytaliśmy o to lekarza internistę.
Serwis internetowy TwojaPogoda.pl rozpoczyna serię wideo-wywiadów z naukowcami, którzy opowiedzą nam o wszystkim co związane jest z meteorologią i klimatologią. Pierwszego wywiadu udzielił nam prof. Zbigniew Szwejkowski.
W skali globalnej miniony rok zapisał się jako jeden z najcieplejszych w historii meteorologii, ale w Polsce nie był aż tak ciepły. Czy to już zaprzeczenie ocieplania się klimatu w naszym kraju? O zdanie w tej sprawie zapytaliśmy klimatologa Krzysztofa Migałę.
Ma 18 lat i jest pierwszym Polakiem, który uczy się w najdalej położonej na północ szkole na świecie. O codziennym życiu podczas nocy polarnej w miasteczku Longyearbyen na norweskim archipelagu Svalbard w Arktyce opowie nam Marek Ratajczak.
Afrykańska Ghana to kraj pełen nieodkrytych cudów przyrody. Od największego sztucznego jeziora na świecie przez pasma górskie aż po piaszczyste wybrzeża Atlantyku. O codziennym życiu w tym gorącym i spalonym słońcem kraju opowie nam Monika Miller, która w Ghanie jest na stażu.
Singapur to miasto-państwo wielkości Warszawy w którym żyje 4,5 miliona ludzi, będących wyznawcami 5 religii i władających czterema językami. To mieszanka kultur w kraju, który bardziej przypomina firmę niż standardowe społeczeństwo. O skrajnościach pogody i codzienności opowie nam Zbigniew Dumieński, student i mieszkaniec Singapuru.
W porze letniej, czyli między grudniem a marcem w kierunku Antarktydy odbywa się wiele ekspedycji. Biegun zdobyło już kilku Polaków, w tym Marek Kamiński, który jest znanym podróżnikiem i polarnikiem. W specjalnym wywiadzie opowie nam o tym jak zdobywał bieguny, jak walczył ze swoimi słabościami i jakie ma wspomnienia.
W ostatnich latach Szkocja stała się domem dla wielu naszych rodaków, którzy zmuszeni byli przyzwyczaić się do kaprysów pogody. O tym jak radzą sobie z aurą przyprawiającą od depresję i jak wygląda ich codzienne życie z dala od rodziny opowie nam Paula Wardęga, Polka od ponad 3 lat mieszkająca i podróżująca po Szkocji.
Arabia Saudyjska to miejsce, które przyciąga osoby chcące poczuć najbardziej skrajne zjawiska pogodowe. W pełni lata temperatura w cieniu przekracza 50 stopni, a w miasta i miasteczka uderzają masywne burze piaskowe. Specjalnie dla nas o codziennym życiu w tym kraju opowie nam Adam Kułach, Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Rijadzie.
Panujący w Indonezji klimat, zapewniający 30 stopni w cieniu przez cały rok, sprawia, że to dobre miejsce wypoczynku zarówno wtedy, kiedy u nas panuje lato jak i sam środek zimy. Specjalnie dla nas o codziennym życiu na Indonezji opowie nam Maria Pawłowska, Konsul Honorowy Rzeczypospolitej Polskiej w Bandungu, mieszkająca tam od ponad 30 lat.
Postanowiliśmy sprawdzić jak radzą sobie nasi rodacy na dalekiej Syberii. Jakie mają sposoby na przetrwanie srogiej zimy, gdzie spędzają wolny czas i co myślą o tej niezwykłej, wciąż niepoznanej krainie. Specjalnie dla nas opowie o tym Joanna Chętkowska, lektorka języka polskiego na Lingwistycznym Uniwersytecie w Irkucku, która przebywa nad Bajkałem od 3 lat.
Postanowiliśmy sprawdzić jak radzą sobie członkowie wyprawy polarnej PAN. Jak wygląda ich codzienne życie na stacji, jak pracują i jakie mają sposoby na przetrwanie nocy polarnej z dala od domu i rodziny, 3 tysiące kilometrów na północ od Polski. Specjalnie dla nas opowie o tym Marek Szymocha, kierownik XXXI wyprawy polarnej Polskiej Akademii Nauk do Hornsundu.