13 września 2017, 08:26

Huragan Irma pochłonął morze. Zatoka wyglądała jak pustynia

Niecodzienne zjawisko zaobserwowali mieszkańcy wybrzeży Zatoki Meksykańskiej podczas przechodzenia Huragan Irma. Morze cofnęło się o wiele metrów, odsłaniając dno. Okazuje się, że sprawcą tego fenomenu był huragan, który wciągnął w siebie wodę. Jak to możliwe?


Morze cofnęło się osadzając pancernik USS Alabama na dnie. Fot. Skip Baumhower.

Niesamowity widok nad Zatoką Mobile w Alabamie zastał tamtejszy mieszkaniec Skip Baumhower. Uwiecznił on pancernik USS Alabama, który po cofnięciu się morza osiadł na dnie. Zdjęcie, które wrzucił do sieci wywołało mnóstwo emocji. Wielu zarzucało Baumhowerowi, że to fałszywka. Jednak zjawisko to w rzeczywistości miało miejsce. Tylko skąd się wzięło?

To tzw. ujemny przypływ sztormowy, który choć był już wielokrotnie obserwowany podczas przechodzenia tropikalnych cyklonów, to jednak po raz pierwszy skala tego fenomenu była aż tak duża. Gdy oko Huraganu Irma zbliżało się do wybrzeży Florydy niespodziewanie morze cofnęło się zarówno na zachodnim wybrzeżu Florydy, jak i południowych brzegów Alabamy.

Mieszkańcy byli zaskoczeni, bo morze zmieniło się w pustynię. Narażając się na niebezpieczeństwo spacerowali po suchym dniem zbierając muszelki i kamyki. Co spowodowało cofnięcie się morza? Sprawcą był Huragan Irma, a dokładniej jego oko, które podobnie jak lej tornada, zasysa wszystko to, co znajdzie się pod nim.


Morze cofnęło się w Zatoce Tampa na Florydzie.

Oczywiście w przypadku huraganu skala tego zasysania jest większa, bo nie obejmuje, jak w tornadzie, najwyżej kilku kilometrów, lecz dziesiątki kilometrów, jako, że oko ma zazwyczaj jakieś 50 kilometrów średnicy. Huragan żyje, ponieważ za pośrednictwem oka pobiera parę wodną unoszącą się nad ciepłymi wodami morskimi.

Utrata kontaktu oka huraganu z powierzchnią wody natychmiast skutkuje rozpadaniem się formacji burzowej i jej słabnięciem. Woda morska znajdująca się pod huraganem wiruje przeciwnie do ruchu wskazówek zegara unosząc się w kierunku oka huraganu.

W ten sposób wody znajdującej się na obrzeżach formacji cyklonicznej ubywa. Szczególnie dobrze jest to widoczne na płytkich wybrzeżach, a brzegi Florydy i Alabamy do nich należą. Woda opłynęła w kierunku oka huraganu, pozostawiając gołe dno.


​Proste wytłumaczenie zjawiska ujemnego przypływu sztormowego.

W bardzo prosty sposób tłumaczy je jeden z Youtuberów za pomocą talerza, szklanki, wody i monet. Szklanka pełni rolę oka huraganu, które zasysa wodę morską, odsłaniając dno (talerz) wokół wysp (monety).

Spacerowanie po odsłoniętym dnie morskim może się okazać bardzo niebezpieczne, ponieważ woda może wrócić równie szybko, co odpłynęła, a wówczas na ucieczkę może być zbyt późno. Lepiej jest słuchać służb i pozostać w domu aż do całkowitego osłabnięcia huraganu.

Żywioł ten bywa zwodniczy, ponieważ to właśnie w oku huraganu pogoda jest najbardziej spokojna, wiatr ustaje, przestaje też padać deszcz. Trwa to jednak krótko, zwykle mniej niż godzinę, po czym wracają huraganowe wiatry i potężne ulewy.

Źródło: TwojaPogoda.pl

autopromocja

Pozostałe wiadomości

miniatura

Potężne ulewy na południu kraju. Możliwe podtopienia!

Wczoraj, 19:43

Na południu kraju do piątkowego poranka będą przechodzić intensywne opady, podczas których może spaść niemal 100 mm deszczu. Tak duże sumy opadów mogą powodować gwałtowne wezbrania na rzekach oraz podtopienia. Gdzie sytuacja będzie najtrudniejsza?

miniatura

Jak postępować przed, podczas i po powodzi? Zobacz nasz poradnik

Wczoraj, 19:30

Jeśli mieszkasz w pobliżu rzeki, która często wylewa po obfitych opadach i stwarza zagrożenie powodziowe, warto abyś zapoznał się z naszym poradnikiem, który pomoże Ci w obliczu trudnej sytuacji, zarówno przed, podczas, jak i po powodzi. Warto wiedzieć więcej!

miniatura

Potężne trzęsienie ziemi w Meksyku. Wszędzie gruzy, ponad 225 ofiar

Wczoraj, 10:00

Meksyk nawiedziło potężne trzęsienie ziemi o sile M7.1. Tak niszczycielskiego i śmiercionośnego wstrząsu nie notowano w tym kraju od 32 lat. Wiele budynków legło w gruzach, w których wciąż mogą być uwięzieni ludzie. Zginęło co najmniej 225 osób.

miniatura

Dym z rekordowych pożarów lasów w USA i Kanadzie dotarł nad Polskę

Wczoraj, 09:45

Pod koniec sierpnia północne regiony USA i Kanadę nawiedziły gigantyczne pożary lasów, które uznane zostały za największe w historii. Kłęby dymu gnane wiatrami dotarły aż nad Polskę, przynosząc nam bardziej intensywne niż zwykle barwy zachodu Słońca.

miniatura

Pogoda na żywo: Najnowsze wieści przez całą dobę

Wczoraj, 00:00

Przez całą dobę, na żywo, monitorujemy to, co dzieje się w pogodzie w Polsce i na całym świecie. Jeśli w Waszej okolicy zdarzyło się coś ciekawego, czym chcecie się podzielić z innymi, to wysyłajcie do nas zdjęcia, filmiki i informacje. Z nami będziecie na bieżąco!

Komentarze

Dodaj komentarz

Anonimowy Anonim | 2017-09-13, 20:34

Co do Huraganów/Tajfunów

W Piątek w Wietnam uderzy Tajfun 3 choć możliwe że 4 kategorii a w Japonię Tajfun kategorii 5 - skutki mogą być jeszcze gorsze niż w przypadku Irmy choć w TV pewnie będzie o nich mniej słychać , wszak tamtejsze media nie mają aż takiego wielkiego oddziaływania na globalną wioskę co media USA jak CNN i inne