8 września 2017, 10:09

Największy wstrząs od 32 lat, metrowe tsunami i jeszcze Huragan Katia

Południowy Meksyk nawiedziło dzisiaj najpotężniejsze trzęsienie ziemi od 32 lat. Wstrząs wyzwolił na Pacyfiku fale tsunami o wysokości nawet 1 metra, które wdarły się na ląd, powodując szkody. Liczba ofiar wciąż rośnie. Tymczasem nadciąga Huragan Katia.


Szkody po dzisiejszym trzęsieniu ziemi w Meksyku.

W piątek (8.09) krótko przed godziną 7:00 rano czasu polskiego (przed północą czasu lokalnego) u południowych wybrzeży Meksyku miało miejsce najpotężniejsze trzęsienie ziemi od 19 września 1985 roku, a więc od 32 lat. Było ono również najsilniejszych od początku roku na całym świecie.

Wstrząs M8.1, którego epicentrum położone było 90 kilometrów na południe od miasta Pijijiapan, a ognisko znajdowało się 30 kilometrów pod dnem Oceanu Spokojnego w Zatoce Tehuantepec, spowodował uszkodzenia zabudowań w stanie Chiapas i Tabasco oraz w sąsiedniej Gwatemali.

Z ostatnich informacji wynika, że zginęły co najmniej 33 osoby, jest też wielu rannych. Ratownicy wciąż przeczesują gruzy w poszukiwaniu uwięzionych osób. Region kataklizmu jest też patrolowany z pokładów śmigłowców, aby wstępnie oszacować zniszczenia.


​Moment dzisiejszego trzęsienia ziemi w Meksyku.

W rejonie miejscowości Salina Cruz odnotowano tsunami o wysokości około 1 metra powyżej wysokości standardowego poziomu morza. Fale spowodowały zniszczenia w miejscowym porcie i na przystaniach. Zalały również nadbrzeżne ulice i zabudowania.

Co ciekawe, 2 dni temu nastąpiła awaria systemu wczesnego ostrzegania przed trzęsieniem ziemi, która w stolicy Meksyku doprowadziła do ewakuacji kilku budynków. Władze zapowiedziały przegląd systemu, ale nie zdążyły przed dzisiejszym wstrząsem, który na szczęście dla stolicy okazał się niegroźny.

Meksyk to kraj aktywny sejsmicznie, często zdarzają się tam trzęsienia ziemi, jednak do tych najbardziej niszczycielskich dochodzi średnio raz na kilkadziesiąt lat. Przyczyną wstrząsów jest wchodzenie płyty kokosowej pod płytę północnoamerykańską, co ma miejsce w tempie około 6 centymetrów rocznie. W skałach dochodzi do silnych naprężeń, które są co jakiś czas uwalniane w postaci trzęsień.


Epicentrum dzisiejszego trzęsienia ziemi w Meksyku. Fot. USGS.

Ostatnie katastrofalne trzęsienie nawiedziło południowo-zachodnie wybrzeże kraju we wrześniu 1985 roku. Wstrząs miał tylko nieznacznie mniejszą intensywność niż dzisiaj, jednak spowodował poważne szkody na dużo większym obszarze, nawet w środkowej części kraju, gdzie znajduje się stolica.

Zginęło 45 tysięcy osób, a ponad 30 tysięcy zostało rannych. Uszkodzonych zostało 3 tysiące budynków, z czego pół tysiąca runęło. Straty materialne sięgnęły 4 miliardów dolarów.

Nadciąga Huragan Katia

Trzęsienie ziemi to nie jedyny kataklizm, z jakim mierzą się Meksykanie. Znad Zatoki Meksykańskiej w kierunku stolicy kraju, zmierza Huragan Katia, który przynosi huraganowe wiatry i ulewne deszcze, mogące w najbliższych dniach powodować w środkowym Meksyku dramatyczne w skutkach powodzie i osunięcia ziemi. Prawdziwa furia żywiołów w Meksyku.

Źródło: TwojaPogoda.pl

autopromocja

Pozostałe wiadomości

miniatura

Potężne trzęsienie ziemi w Meksyku. Wszędzie gruzy, ponad 250 ofiar

Dzisiaj, 10:00

Potężne trzęsienie ziemi o sile M7.1 nawiedziło wczoraj wieczorem środkowy Meksyk. Epicentrum wstrząsu znajdowało się blisko miast Mexico City i Puebla, które zamieszkuje ponad 20 milionów ludzi. Zniszczenia są poważne, zginęły co najmniej 250 osób.

miniatura

Dym z rekordowych pożarów lasów w USA i Kanadzie dotarł nad Polskę

Dzisiaj, 09:45

Pod koniec sierpnia północne regiony USA i Kanadę nawiedziły gigantyczne pożary lasów, które uznane zostały za największe w historii. Kłęby dymu gnane wiatrami dotarły aż nad Polskę, przynosząc nam bardziej intensywne niż zwykle barwy zachodu Słońca.

miniatura

Pogoda na żywo: Najnowsze wieści przez całą dobę

Dzisiaj, 00:00

Przez całą dobę, na żywo, monitorujemy to, co dzieje się w pogodzie w Polsce i na całym świecie. Jeśli w Waszej okolicy zdarzyło się coś ciekawego, czym chcecie się podzielić z innymi, to wysyłajcie do nas zdjęcia, filmiki i informacje. Z nami będziecie na bieżąco!

miniatura

Coraz zimniejsze noce. W przyszłym tygodniu pierwsze przymrozki?

Wczoraj, 10:00

Napływ powietrza polarno-morskiego i większe rozpogodzenia sprawiły, że miniona noc przyniosła nam najniższe temperatury w tym sezonie. Miejscami temperatura spadła w pobliże zera, a trawy i szyby aut pokrył szron. Wkrótce może być jeszcze zimniej.

miniatura

Niż Tomasz przyniósł potężne ulewy, podtopienia i wichury

Wczoraj, 09:10

W ciągu ostatnich kilkudziesięciu godzin niż Tomasz wędrujący nad wschodnią Polską, przyniósł wyjątkowo ulewne deszcze. W jedną dobę spadło tyle deszczu, ile powinno przez cały miesiąc. W efekcie doszło do licznych podtopień, z którymi strażacy walczą do tej pory.

Komentarze

Dodaj komentarz