8 września 2017, 19:40

Zorza polarna świeci w tej chwili nad Polską! Jak ją obserwować?

W wysokich warstwach ziemskiej atmosfery od kilku godzin szaleje silna burza geomagnetyczna, a to oznacza, że zorza polarna powinna być widoczna nad całą Polską. Jak ją obserwować? Gdzie? Mamy dla Was poradnik, z którym warto się zapoznać.


Zorza polarna. Fot. Pixabay.

Trwa intensywna burza geomagnetyczna klasy G4 (Kp=8), a to oznacza, że zorza polarna powinna być teraz widoczna z całego obszaru Polski oraz środkowej części Europy. Zorza najprawdopodobniej będzie widoczna przez większą część nocy, a z pewnością w pierwszej jej połowie. Gdy tylko zapadną dostateczne ciemności, powinna się ujawnić naszym oczom w pełnej okazałości.

Jeśli niebo jest u Was pogodne, to najlepiej wybierzcie się na północ od swojego miasta, gdzieś, gdzie północne niebo jest bardzo ciemne, z dala od świateł. Weźcie ze sobą cieplejsze odzienie, bo noc będzie zimna. I oczywiście nie zapomnijcie o aparacie. Zdjęcia z zastosowaniem długiego czasu naświetlania świetnie oddają piękno zorzy polarnej.

Zorza w postaci łuny będzie przybierać kolory zielono-czerwone i różowo-fioletowe. Zjawisko potrwać powinno nawet kilka godzin. O szczegółach będziemy Was informować na bieżąco w naszej relacji na żywo... Zobacz relację

Zorza polarna jest skutkiem docierania do ziemskich biegunów magnetycznych głównego strumienia naładowanych cząstek, wyrzuconych ze Słońca w środę (6.09) podczas największego rozbłysku od 12 lat i zarazem największego w bieżącym, 24. cyklu słonecznym.

Zorza była też ostatniej nocy

Również poprzedniej nocy warto było wpatrywać się w niebo, bo strumień naładowanych cząstek ze Słońca dotarł niespodziewanie, w czasie, gdy nic tego zjawiska nie zapowiadało. Wszystko zaczęło się pół godziny po północy, gdy w ziemskie bieguny magnetyczne zaczął wnikać wiatr słoneczny o bardzo korzystnym, południowym skierowaniu pola magnetycznego.

To musiało się skończyć piękną zorzą polarną i tak też było. W jonosferze rozszalała się potężna burza geomagnetyczna klasy G4 (Kp=8), a więc zorza zaświeciła w Polsce na północnym niebie. Niestety, pogoda w wielu regionach naszego kraju była fatalna, bo chmurzyło się i padało.

Na rozpogodzenia mogli liczyć mieszkańcy województw zachodnich, południowych i północno-wschodnich, tam też zorza ukazała swoje piękno. Zielono-czerwona, a chwilami także różowo-fioletowa, łuna tańczyła z krótkimi przerwami przez 2 godziny. Apogeum spektaklu przypadło na godzinę 1:00, gdy barwy zorzy były najbardziej intensywne, a ona sama objęła większą część północnego nieba.

Źródło: TwojaPogoda.pl

autopromocja

Pozostałe wiadomości

miniatura

Potężne ulewy na południu kraju. Możliwe podtopienia!

Wczoraj, 19:43

Na południu kraju do piątkowego poranka będą przechodzić intensywne opady, podczas których może spaść niemal 100 mm deszczu. Tak duże sumy opadów mogą powodować gwałtowne wezbrania na rzekach oraz podtopienia. Gdzie sytuacja będzie najtrudniejsza?

miniatura

Jak postępować przed, podczas i po powodzi? Zobacz nasz poradnik

Wczoraj, 19:30

Jeśli mieszkasz w pobliżu rzeki, która często wylewa po obfitych opadach i stwarza zagrożenie powodziowe, warto abyś zapoznał się z naszym poradnikiem, który pomoże Ci w obliczu trudnej sytuacji, zarówno przed, podczas, jak i po powodzi. Warto wiedzieć więcej!

miniatura

Potężne trzęsienie ziemi w Meksyku. Wszędzie gruzy, ponad 225 ofiar

Wczoraj, 10:00

Meksyk nawiedziło potężne trzęsienie ziemi o sile M7.1. Tak niszczycielskiego i śmiercionośnego wstrząsu nie notowano w tym kraju od 32 lat. Wiele budynków legło w gruzach, w których wciąż mogą być uwięzieni ludzie. Zginęło co najmniej 225 osób.

miniatura

Dym z rekordowych pożarów lasów w USA i Kanadzie dotarł nad Polskę

Wczoraj, 09:45

Pod koniec sierpnia północne regiony USA i Kanadę nawiedziły gigantyczne pożary lasów, które uznane zostały za największe w historii. Kłęby dymu gnane wiatrami dotarły aż nad Polskę, przynosząc nam bardziej intensywne niż zwykle barwy zachodu Słońca.

miniatura

Pogoda na żywo: Najnowsze wieści przez całą dobę

Wczoraj, 00:00

Przez całą dobę, na żywo, monitorujemy to, co dzieje się w pogodzie w Polsce i na całym świecie. Jeśli w Waszej okolicy zdarzyło się coś ciekawego, czym chcecie się podzielić z innymi, to wysyłajcie do nas zdjęcia, filmiki i informacje. Z nami będziecie na bieżąco!

Komentarze

Dodaj komentarz

GrzegorzNT | 2017-09-09, 09:02

Chmury

badziewnie się ta jesień zaczyna. Jeszcze we wrześniu nie było pogodnego dnia, a do tego umiarkowanie ciepło. I nic nie wskazuje na rychłe zmiany. Rok bez lata na zachodzie i północy Polski? Tak na to wychodzi.

ateista | 2017-09-09, 07:42

zorze

I koniec, zorzy nie było. Wszyscy zapominają, że oprócz Kp ważny jest też Bz, czyli kształt pola magnetycznego. A ten właśnie był niekorzystny do zobaczenia zorzy z Polski. Dodatkowo jakby w ogóle nikt nie przejmował się Księżycem w pełni, który zaświetlał całe niebo utrudniając obserwacje. Nie wspomnę o idiotach, którzy zorze próbują zobaczyć z miasta...

Kamil | 2017-09-09, 02:46

W okolicach Torunia ...

... od 0:30 do 2:15 całkiem znośne warunki odserwacyjne. Niestety zorzy nie zaobserwowałem :( Później się zachmurzyło więc wróciłem do domu i drapię miejsca pożarte przez komary.

tt | 2017-09-08, 21:58

zorza

Na podkarpaciu nie ma zorzy, ide spać

Impuls | 2017-09-08, 21:48

Cud nad Wisłą

Aktualizacja: Stratus cudem zniknął, ale zapomniałem o jednym ważnym szczególe - łysy rozświetla niebo, co w połączeniu z zanieczyszczeniem świetlnym daje szanse na zorze przy KP=9. Musiałby się zdarzyć drugi cud - wzrost do KP9 z KP8.

Tadek | 2017-09-08, 21:24

Zorzy brak

U mnie na południowym wschodzie od półtorej godziny nic nie widać niestety, żadnej zorzy.

Paweł | 2017-09-08, 20:20

Lubuskie w tej chwili...

...tadam! Zachmurzenie całkowite. Dokładnie tak samo jak na Leonidy'98 i zaćmienie Słońca'99...

Impuls | 2017-09-08, 20:00

KP 8.3

A w Warszawie wisi stratus. Może cudem się rozpogodzi.

Lucas wawa | 2017-09-08, 14:21

Na S/E Polski pogoda najbardziej sprzyjająca obserwacji (i nie tylko…)

Przynajmniej w S/E regionach aura powinna sprzyjać obserwacji tego pięknego spektaklu astronomiczno-fizycznego, bo również nocą 08/09.09 będą tu największe szanse na okresy z małym zachmurzeniem. W ogóle ta część Polski ponownie będzie miała najwięcej szczęścia do pogody podczas rozpoczynającego się ocieplenia i poprawy pogody, oznaczających w praktyce późnoletni epizod. Na SE/E kraju utrzymają się bowiem najdłużej temperatury za dnia rzędu 25°C (dla wielu komfortowe) oraz nocami około, a nawet i nieco ponad 15°C – w praktyce przez ok. 3-4 dni. Poza tym, nad te obszary najpóźniej mają dotrzeć kolejne strefy opadowe – tak, że przynajmniej przez cały weekend (a miejscami może i jeszcze poniedziałek) nie powinno padać, a w zamian za to częściej się rozpogadzać. Z takiego dobrodziejstwa Natury nie sposób nie skorzystać (kto tylko może) – zwłaszcza, że ta sielanka pogodowa nie potrwa zbyt długo…