2 września 2017, 09:42

Zaczęła się jesień. Przed nami jej cztery odmiany. Jakie?

To już definitywny koniec lata, przynajmniej tego meteorologicznego. W najbliższych tygodniach będziemy obserwować, jak nadchodzą kolejne odmiany jesieni, a są ich w sumie aż cztery. Porównajmy je i dowiedzmy się czym się od siebie różnią.

Jesień meteorologiczna

Z meteorologicznego punktu widzenia 1 września rozpoczęła się jesień, która potrwa przez całe trzy miesiące i zakończy się wraz z ostatnim dniem listopada. Dla klimatologów okres ten charakteryzuje się średnią temperaturą dobową na poziomie od 5 do 15 stopni, biorąc pod uwagę standardowy podział na cztery podstawowe pory roku.

Wieloletnie pomiary i obserwacje pogody ujawniły, co nie powinno być dla nikogo zaskoczeniem, że jesienią meteorologiczną najniższa średnia sezonowa temperatura panuje na Suwalszczyźnie, gdzie sięga 6 stopni, zaś najwyższa jest na wybrzeżu i Ziemi Lubuskiej, do 9 stopni.

Jesienią największe usłonecznienie panuje na południu i południowym wschodzie kraju, Tam też notuje się średnio największą liczbę dni pogodnych i sięga ona 15. Najmniej błękitnego nieba uświadczyć można natomiast na zachodnim Pomorzu, Kujawach, Warmii i Mazowszu, gdzie pogodnie jest średnio mniej niż 10 dni.

Jesień najbardziej mokra jest na północy i południu kraju, zwłaszcza nad morzem oraz w Karpatach. Najmniej i najrzadziej pada na zachodzie i w centrum kraju. Nie polecamy więc spędzać jesieni nad Bałtykiem, ponieważ m.in. w Darłowie, Ustce czy Łebie spada średnio dwukrotnie więcej deszczu niż w tym samym czasie w Warszawie, Wrocławiu czy Poznaniu.

Największą szansę na ciepłe dni mamy na Śląsku i w Małopolsce, a więc na południu i południowym zachodzie kraju. Natomiast najchłodniej jesień mija na Suwalszczyźnie i Podlasiu, na północnym wschodzie, gdzie jest też największe ryzyko wystąpienia chłodów.


Ruda wiewiórka barwą swej sierści idealne wpasowuje się w jesień. Fot. TwojaPogoda.pl

W naszym kraju meteorologiczna jesień objawia się systematycznie postępującym obniżaniem się średnich temperatur, może nie w ujęciu dniowym, lecz tygodniowym, a zwłaszcza miesięcznym oraz coraz większą ilością dni pochmurnych i mokrych.

Jesień astronomiczna

Oprócz jesieni meteorologicznej znamy także jesień astronomiczną, która w tym roku rozpoczyna się 22 września o 22:01, wejściem Słońca w znak Wagi. Jest to dzień zrównania się dnia z nocą, a także moment najszybszego skracania się dnia z doby na dobę, na tle całego roku.

Dzień później powitamy także jesień kalendarzową, która przypada, niezmiennie, bez względu na to kiedy wypada jesień astronomiczna, w dniu 23 września.

Jesień klimatologiczna

Jesień termiczna, nazywana też klimatologiczną, rozpoczyna się w Polsce wówczas, gdy średnia temperatura oscyluje pomiędzy 5 a 10 stopni, przy podziale na 8 termicznych pór roku, lub od 5 do 15 stopni, przy standardowym podziale na cztery pory roku.

Termiczna wczesna jesień najwcześniej rozpoczyna się na północnym wschodzie Polski, już około 25 sierpnia, zaś najpóźniej na zachodzie, dopiero po 5 września. Z kolei główna część termicznej jesieni nadchodzi przed końcem sierpnia na Suwalszczyźnie i dopiero w pierwszej dekadzie listopada na Śląsku i Ziemi Lubuskiej.

Jesień fenologiczna

Wyróżniamy także jesień fenologiczną, potocznie zwaną przyrodniczą, która cechuje się zmianą koloru liści na drzewach oraz coraz częstszym ich opadaniem na ziemię. Najwcześniejszą oznaką zbliżającej się jesieni jest kwitnienie nawłoci.

Wspominał o niej Julian Tuwim w swoich wierszach, ale używał określenia mimoza, które według przyrodników nie jest prawidłowe. Gdy nawłoć zmienia barwę na żółtą, jak na poniższej fotografii, to jesień jest już na pewno za pasem.


Nawłoć bardzo często mylona jest z mimozą. Pomylił ją też Julian Tuwim. Fot. TwojaPogoda.pl

Wyraźniejsze oznaki jesieni przyrodniczej zauważyć możemy na przełomie września i października. Kwitnie ostrożeń, bluszcz, zimowit jesienny, dojrzewa i owocuje kasztanowiec, dereń świdwa i borówka brusznica. Liście kasztanowca, brzozy, klonu i lipy, pierwsze zaczynają zmieniać barwę.

Złota polska jesień, czyli okres, który najbardziej cieszy nasze oczy całą gamą kolorów, nadchodzi w pierwszej połowie października oraz w połowie tego miesiąca, w zależności od temperatury, zachmurzenia i sum opadów.

Natomiast zaawansowana jesień, znana nam dobrze z bardzo deszczowych, szarych i chłodnych dni, z coraz dłuższymi nocami oraz tonami różnorodnych liści na ziemi, następuje dopiero w drugiej połowie października. Jest więc trochę czasu, aby się kolorową jesienią nacieszyć.

Źródło: TwojaPogoda.pl

autopromocja

Pozostałe wiadomości

miniatura

Potężne trzęsienie ziemi w Meksyku. Wszędzie gruzy, ponad 250 ofiar

Dzisiaj, 10:00

Potężne trzęsienie ziemi o sile M7.1 nawiedziło wczoraj wieczorem środkowy Meksyk. Epicentrum wstrząsu znajdowało się blisko miast Mexico City i Puebla, które zamieszkuje ponad 20 milionów ludzi. Zniszczenia są poważne, zginęły co najmniej 250 osób.

miniatura

Dym z rekordowych pożarów lasów w USA i Kanadzie dotarł nad Polskę

Dzisiaj, 09:45

Pod koniec sierpnia północne regiony USA i Kanadę nawiedziły gigantyczne pożary lasów, które uznane zostały za największe w historii. Kłęby dymu gnane wiatrami dotarły aż nad Polskę, przynosząc nam bardziej intensywne niż zwykle barwy zachodu Słońca.

miniatura

Pogoda na żywo: Najnowsze wieści przez całą dobę

Dzisiaj, 00:00

Przez całą dobę, na żywo, monitorujemy to, co dzieje się w pogodzie w Polsce i na całym świecie. Jeśli w Waszej okolicy zdarzyło się coś ciekawego, czym chcecie się podzielić z innymi, to wysyłajcie do nas zdjęcia, filmiki i informacje. Z nami będziecie na bieżąco!

miniatura

Coraz zimniejsze noce. W przyszłym tygodniu pierwsze przymrozki?

Wczoraj, 10:00

Napływ powietrza polarno-morskiego i większe rozpogodzenia sprawiły, że miniona noc przyniosła nam najniższe temperatury w tym sezonie. Miejscami temperatura spadła w pobliże zera, a trawy i szyby aut pokrył szron. Wkrótce może być jeszcze zimniej.

miniatura

Niż Tomasz przyniósł potężne ulewy, podtopienia i wichury

Wczoraj, 09:10

W ciągu ostatnich kilkudziesięciu godzin niż Tomasz wędrujący nad wschodnią Polską, przyniósł wyjątkowo ulewne deszcze. W jedną dobę spadło tyle deszczu, ile powinno przez cały miesiąc. W efekcie doszło do licznych podtopień, z którymi strażacy walczą do tej pory.

Komentarze

Dodaj komentarz

krzys | 2017-09-02, 16:47

wieczne narzekanie

Bierze mnie jak czytam komentarze, że lata brak, że patologiczny klimat. Kurde ludzie ogarnijcie się. Co mają powiedzieć tacy Islandczycy (naród dumny uśmiechnięty,który nie ma w ogóle słońca i jakiejkolwiek temperatury gdzie jesienią i zimą szaro robi się o 10 a ciemno o 15)Kanadyjczycy, Skandynawowie. A społeczeństwa mieszkające w regionach świata gdzie może jest cieplej ale leje pół roku i wymywa wszystko. Mnie winogrona w tym roku tak obrodziły, że nie mam co z nimi robić już dwa baniaki po 50l są nastawione a i tak wszystkiego nie dam rady przerobić:)

pyton1990 | 2017-09-03, 00:10

Odp: wieczne narzekanie

A co mają gadać? Biorą kasę i lecą do ciepłych krajów 3 razy w roku :) W Skandynawii podobnie. Zresztą tam dużym problemem jest sezonowa depresja, a jeszcze do niedawna także alkoholizm. Gdyby nie wysoki poziom życia, byłoby to koszmarne miejsce do życia.

Darek Wuk | 2017-09-02, 16:34

jesien termiczna

Smieszy mnie na data rozpoczynania termicznej jesieni na podstawie lat 70-2000. Wg danych sprzed ostatnich 30 daty te przesunęły by się o co najmniej tydzień.

pyton1990 | 2017-09-02, 13:38

jesień

Wedle moich standardów to prawie całe lato w Polsce stanowi mieszankę późnej wiosny i wczesnej jesieni. Wczoraj była u mnie naprawdę niezła pogoda, nawet ja nie miałem zastrzeżeń: 28 stopni w dzień, 14 w nocy, ani jednej chmury. Dzisiaj wróciła pogoda z czerwca, lipca i drugiej połowy sierpnia. Można powiedzieć że to kontynuacja "prawdziwie polskiego" lata. I jeszcze cytat na koniec: "Złota polska jesień, czyli okres, który najbardziej cieszy nasze oczy całą gamą kolorów, nadchodzi w pierwszej połowie października oraz w połowie tego miesiąca, w zależności od temperatury, zachmurzenia i sum opadów." - Moje oczy najbardziej cieszy pełna zieleń. Żółte liście to oznaka przekwitania i objaw psucia się pogody.

Fan klimatów podzwrotnikowych | 2017-09-02, 14:29

Odp: jesień

Co nie zmienia faktu, że jesień też jest fajna, chodź do lata i wiosny się umywa oczywiście.

JesiennyJanusz | 2017-09-02, 14:33

Odp: jesień

To masz standardy śródzmienomorskie a nie polskie !

Meteo | 2017-09-02, 14:37

Odp: jesień

Każdego cieszy co innego. Ja tam uwielbiam i wiosenne kwiaty i bujną zieleń i kolorowe liście i bezlistny las i obsypany śniegiem też.

pyton1990 | 2017-09-03, 00:06

Odp: jesień

@JesiennyJanusz - Rozgryzłeś mnie. @Meteo - Drzewa jesienią ładnie wyglądają, ale mimo wszystko najbardziej wolę pełna zieleń. Co sądzę o widoku śniegu, to chyba nie muszę mówić.

Mateusz | 2017-09-02, 13:21

Brak słów !!! :(

Jak w tym roku widzę pogodę jesienna od czarwace do września ja w tym roku nie poczułem lata dwa dni lub trzy dni opalu a potem deszcz :(

JesiennyJanusz | 2017-09-02, 12:47

Super pogoda

Super pogoda dziś, rześko świeżo, fajna jesień którą wielibie

Obserwator | 2017-09-02, 14:18

Odp: Super pogoda

I pewnie siedzisz w domu?

Mateusz | 2017-09-02, 16:44

Odp: Super pogoda

To nieźle lubisz taka pogodę pewnie siedzi w domu i pewnie ogląda tv xd co za człowiek ;/

JesiennyJanusz | 2017-09-02, 21:38

Odp: Super pogoda

Czas spędzam aktywnie, dobra pogoda, sprzyjająca sportom, bieganiu, jęzdzie na rowerze bezpieczne pogoda - to wy pewnie siedzicie przy piwsku i tłustym gillu w ciepłe wieczory - i to jest aktywność a jesienią właśnie gnijecie przed TV

Obserwator | 2017-09-03, 01:34

Odp: Super pogoda

@JesiennyJanusz pojeździj sobie w krótkich ciuchach przy 13-14*C i wietrze z N. Uwzględniając prędkość własną, odczuwalna spada do 9-10*C. Rzeczywiście piękna pogoda na rower... Do biegania - owszem, dobra, bo prędkość biegu jest niska, a wysiłek wysoki. Optymalna temp. i tak jest ok 25*C, bo wtedy wiatr praktycznie nie wpływa na odczuwalną temp.