1 września 2017, 09:25

Powódź tysiąclecia w Teksasie. Zobacz zdjęcia przed i po huraganie Harvey

To, co zostawił po sobie Huragan Harvey najlepiej widać okiem satelity. Część Teksasu, na czele z Houston, została zalana 70 bilionami litrów wody, z których wyłaniają się niekiedy tylko dachy domów. Zobaczcie ogrom powodzi tysiąclecia na zdjęciach porównawczych.


Porównanie zdjęć satelitarnych Teksasu przed huraganem Harvey i po nim. Fot. Digital Globe / AP.

Już niemal 50 osób zginęło w wyniku powodzi i wichur towarzyszących Huraganowi Harvey, który kilka dni temu uderzył w południowy i wschodni Teksas w USA. Kilkanaście tysięcy ratowników uratowało z dachów zalanych domów i samochodów kilka tysięcy osób. Na pomoc wciąż czekają kolejni mieszkańcy regionu.

Podczas huraganu, w ciągu zaledwie 3 dni, spadło ponad tysiąc litrów wody na metr kwadratowy ziemi, czyli tyle, ile normalnie spada tam przez cały rok. Norma opadów sierpnia została przekroczona aż 10-krotnie. Takiej powodzi Teksas jeszcze nie widział, nic więc dziwnego, że hydrolodzy określili ją mianem "powodzi tysiąclecia".

Przypomina ona dramat, jaki mieszkańcy Śląska przeżyli równo 20 lat temu, gdy wylewała Odra. Dzisiaj za sprawą zdjęć satelitarnych możemy porównać, jak okolice Houston wyglądały przed atakiem huraganu i jak tuż po nim. Krajobrazy zmieniły się nie do poznania. Kliknijcie na poniższe zdjęcie i przesuwajcie suwakiem w prawo i lewo, aby zobaczyć porównanie.

Pod wodą znalazły się całe osiedla mieszkaniowe. Niektóre domy nie będą już nadawać się do zamieszkania. Trzeba będzie je zburzyć i zbudować nowe. Wielu Teksańczyków z powodu silnej traumy przeniesie się na stałe w inne regiony kraju, z dala od rzek i morza, aby już nigdy więcej nie doświadczyć takiego dramatu i nie stanąć na drodze huraganu.

Fala powodziowa sprawiła, że pod wodą znalazły się obszary oddalone od koryt rzecznych nawet o kilka kilometrów. Nawet najczarniejsze plany powodziowe nie zakładały zalania tak wielkiego obszaru. Trzeba będzie opracować nowe plany, zmienić zagospodarowanie przestrzenne i przesiedlić ludność w bezpieczniejsze miejsca.

W zakładach chemicznych Arkema w Crosby w Teksasie doszło do dwóch wybuchów. Kilkanaście osób z poparzeniami trafiło do szpitali. Nie wiadomo jak duża ilość chemikaliów wylała się do wód powodziowych. Na poniższym porównaniu zdjęć satelitarnych możecie zobaczyć, jak powódź wdarła się do zakładów, które miały być dobrze chronione nawet przed powodzią tysiąclecia. Natura jednak okazała się sprytniejsza.

Obecnie tropikalny cyklon Harvey słabnie, ale nadal wędruje w głąb Stanów Zjednoczonych. Jego ostatnim celem będzie wschodnie wybrzeże USA, gdzie w ciągu następnych kilkudziesięciu godzin przyniesie ulewne deszcze i porywisty wiatr. Tam również może dojść do podtopień i powodzi, ale na dużo mniejszą skalę niż w Teksasie.

Źródło: TwojaPogoda.pl / Digital Globe / AP.

autopromocja

Pozostałe wiadomości

miniatura

Potężne trzęsienie ziemi w Meksyku. Wszędzie gruzy, ponad 250 ofiar

Dzisiaj, 10:00

Potężne trzęsienie ziemi o sile M7.1 nawiedziło wczoraj wieczorem środkowy Meksyk. Epicentrum wstrząsu znajdowało się blisko miast Mexico City i Puebla, które zamieszkuje ponad 20 milionów ludzi. Zniszczenia są poważne, zginęły co najmniej 250 osób.

miniatura

Dym z rekordowych pożarów lasów w USA i Kanadzie dotarł nad Polskę

Dzisiaj, 09:45

Pod koniec sierpnia północne regiony USA i Kanadę nawiedziły gigantyczne pożary lasów, które uznane zostały za największe w historii. Kłęby dymu gnane wiatrami dotarły aż nad Polskę, przynosząc nam bardziej intensywne niż zwykle barwy zachodu Słońca.

miniatura

Pogoda na żywo: Najnowsze wieści przez całą dobę

Dzisiaj, 00:00

Przez całą dobę, na żywo, monitorujemy to, co dzieje się w pogodzie w Polsce i na całym świecie. Jeśli w Waszej okolicy zdarzyło się coś ciekawego, czym chcecie się podzielić z innymi, to wysyłajcie do nas zdjęcia, filmiki i informacje. Z nami będziecie na bieżąco!

miniatura

Coraz zimniejsze noce. W przyszłym tygodniu pierwsze przymrozki?

Wczoraj, 10:00

Napływ powietrza polarno-morskiego i większe rozpogodzenia sprawiły, że miniona noc przyniosła nam najniższe temperatury w tym sezonie. Miejscami temperatura spadła w pobliże zera, a trawy i szyby aut pokrył szron. Wkrótce może być jeszcze zimniej.

miniatura

Niż Tomasz przyniósł potężne ulewy, podtopienia i wichury

Wczoraj, 09:10

W ciągu ostatnich kilkudziesięciu godzin niż Tomasz wędrujący nad wschodnią Polską, przyniósł wyjątkowo ulewne deszcze. W jedną dobę spadło tyle deszczu, ile powinno przez cały miesiąc. W efekcie doszło do licznych podtopień, z którymi strażacy walczą do tej pory.

Komentarze

Dodaj komentarz

Animowany Animek | 2017-09-02, 09:25

Ostatnie zdjęcie

Na ostatnim zdjęciu lepiej jest po (wszystko zielone: drzewa, trawa) niż przed (wszystko szare i wyglądające na suche).

Anonimowym Anonim | 2017-09-01, 22:26

Następny w koleice

''Na pocieszenie'' dodam że nad wodami oceanu Atlantyckiego właśnie rozkręca się koleiny huragan - który pędzi w stronę wschodniego wybrzeża USA - po drodze prawdopodobnie zawadzi dominikane , i kubę - zdewastuje bahamy i uderzy we Florydę bądź stany bardziej położone na północ -szykuje się bardzo aktywny sezon Huraganowy na Atlantyku

Januszek | 2017-09-02, 08:14

Odp: Następny w koleice

Pewnie lewica europejska i amerykańska bardzo się z tego powodu cieszy: to zapewne efekt rezygnacji Trumpa z pakietu klimatycznego o którym było tak głośno :d