13 sierpnia 2017, 08:28

Tak, jakby zniknęła połowa polskiej Puszczy Białowieskiej

Wystarczyło kilka sekund, aby huraganowy wiatr zmiótł las o rozmiarach połowy polskiej części Puszczy Białowieskiej lub też całą Puszczę Kampinoską. Zobacz jedną z największych klęsk żywiołowych w historii polskiego leśnictwa na zdjęciach z lotu ptaka.


Zniszczony las w rejonie miejscowości Suszek z lotu ptaka.

Chmura burzowa, która w nocy z piątku na sobotę (11/12.08) przetoczyła się nad Borami Tucholskimi, przybrała najbardziej niebezpieczną postać, jaka jest możliwa w naszej strefie klimatycznej. Na jej czele pojawiły się silne prądy zstępujące, czyli chłodne wiatry, które spadając z wysokości nawet kilkunastu kilometrów, potrafią osiągać nawet 150 kilometrów na godzinę i więcej, dosłownie wbijając w ziemię wszystko to, co stanie im na drodze.

Tak też było nad pograniczem woj. kujawsko-pomorskiego i pomorskiego, gdzie w okolicach Chojnic wiatr osiągnął prędkość huraganu. Leśnicy wciąż szacują straty, a te rosną i to w zastraszającym tempie. Jeszcze rano bilanse mówiły, że w ciągu kilku sekund przestał istnieć las o powierzchni około 15,2 tysiąca hektarów (152 kilometry kwadratowe), ale już wieczorem szacunki zwiększono do co najmniej 26 tysięcy hektarów (260 km kw.).

Połamanych i przewróconych zostało przeszło 6,6 miliona metrów sześciennych drzew, a i to nie jest jeszcze ostateczny bilans. To tak, jakby zniknął las wielkości niemal połowy polskiej części Puszczy Białowieskiej (ćwierć powierzchni całej polsko-białoruskiej puszczy) lub też cały obszar leśny Puszczy Kampinoskiej.


​Lokalizacja największych zniszczeń lasu w okolicach miejscowości Suszek.

Jeszcze bardziej brnąc w statystykę, jedna nawałnica, trwająca zaledwie kilka minut, była w stanie powalić 20 razy więcej drzew niż wycięto na terenie Puszczy Białowieskiej przez ostatnich 5 lat. To pokazuje potęgę żywiołu.

Jest to niewątpliwie jedna z największych, o ile nie największa z klęsk żywiołowych w historii polskiego leśnictwa spowodowana nawałnicami. Kataklizm jest dużo większy od tego, który na początku lipca 2002 roku dotknął Puszczę Piską na Mazurach.

Wówczas zniszczony został las o powierzchni 12 tysięcy hektarów, z którego pozyskano około 2,3 miliona metrów sześciennych drewna. Wichura zrównała z ziemią aż 11 procent powierzchni puszczy, która w pełni nie odrodziła się aż po dziś dzień.


​Zniszczony las w okolicach Chojnic.

Dramat w Borach Tucholskich jest tym większy, że w rejonie miejscowości Suszek walące się drzewa przygniotły namioty należącego do nastoletnich harcerzy spędzających tam wakacje. Zginęły dwie młode harcerki, a ponad 20 kolejnych obozowiczów zostało rannych, niektórzy ciężko.

Pas największych zniszczeń rozciąga się na północny wschód od Chojnic, po jednej, jak i po drugiej stronie drogi krajowej nr 22. Zdjęcia wykonane z lotu ptaka potrafią zjeżyć włosy na głowie. Olbrzymie połacie lasu, ciągnące się aż po horyzont, zostały powalone.


​Zniszczony las w okolicach Chojnic.

Drzewa w większości zostały złamane w połowie długości, co świadczy o sile naporu wiatru, jaka na nie działała. Gdy wiatr przekracza 150 kilometrów na godzinę, to niewiele drzew jest mu się w stanie ostać.

Wbrew opinii niektórych mediów i strażaków nie przeszła trąba powietrzna, lecz tzw. wiatr prostoliniowy, nazywany szkwałem lub prądem zstępującym (downburst), bo drzewa są położone w jednym kierunku na znacznym obszarze. Gdyby przeszło tornado, to drzewa byłyby porozrzucane w różnych kierunkach tworząc jeden zwarty pas o średnicy kilkuset metrów.

Nie pierwszy raz żywioł niszczy las

Bory Tucholskie ucierpiały też równo 5 lat temu w wyniku przejścia trąby powietrznej. Wówczas pas zniszczeń był węższy, miał około 400 metrów średnicy. Żywioł powalił około 500 hektarów lasu, a więc znacznie mniej niż tym razem. Obszar zniszczony w 2012 roku położony jest zaledwie 30 kilometrów na południowy wschód od tego obecnego. Jak widoczne jest to na poniższym zdjęciu z 2012 roku, trąba przeszła tuż obok zabudowań.


Ścieżka trąby powietrznej w Borach Tucholskich w 2012 roku. Fot. Kacper Kowalski / FORUM.

Ścieżkę tornada można zobaczyć na zdjęciu satelitarnym, ciągnie się na dystansie około 30 kilometrów od miejscowości Zdroje przez Starą Rzekę po Jezioro Kałębie i dalej do Wycinek. Wtedy również były ofiary. Zginął 60-letni mężczyzna przygnieciony przez ścianę rozpadającego się domku letniskowego. Kolejnych 10 osób zostało rannych.


Zdjęcie satelitarne ścieżki trąby powietrznej w Borach Tucholskich w 2012 roku.

W tym roku lasy wielokrotnie ucierpiały na skutek nawałnic. 7 lipca trąba powietrzna przeszła nad Rudami Raciborskimi na Śląsku powodując uszkodzenie 1500 hektarów lasu. 800 hektarów zostało doszczętnie zniszczonych.


Zniszczony las w Rudach Raciborskich z lotu ptaka.

Masę drewna do uprzątnięcia oszacowana została na około 300 tysięcy metrów sześciennych, co w normalnych warunkach stanowi wielkość rocznego pozyskania drewna dla czterech nadleśnictw z terenu RDLP w Katowicach.

Źródło: TwojaPogoda.pl / Lasy Państwowe.

autopromocja

Pozostałe wiadomości

miniatura

Pogoda na żywo: Śledź na bieżąco, gdzie są teraz burze

Dzisiaj, 10:15

Przez całą dobę, na żywo, monitorujemy to, co dzieje się w pogodzie w Polsce i na całym świecie. Jeśli w Waszej okolicy zdarzyło się coś ciekawego, czym chcecie się podzielić z innymi, to wysyłajcie do nas zdjęcia, filmiki i informacje. Z nami będziecie na bieżąco!

miniatura

Burze mogą zrywać dachy i łamać drzewa. Gdzie tym razem?

Wczoraj, 10:20

Minął tydzień od niszczycielskiej nawałnicy, tyle też mieliśmy spokoju od groźnych zjawisk. Od dziś wracają gwałtowne burze, które znów mogą powodować szkody i zagrażać ludziom. Sprawdźmy, w których regionach kraju będzie najbardziej niebezpiecznie.

miniatura

Latem pada coraz mniej, a zimą coraz więcej. Dlaczego?

Wczoraj, 09:17

Niewątpliwie klimat zmienia się, zawsze tak było i zawsze tak będzie. Problem w tym, że jego zmiany czasem idą w niekorzystnym kierunku. Porównaliśmy, co zmieniło się w polskim klimacie w dwóch okresach bazowych. Wynikają z tego bardzo ciekawe trendy.

miniatura

Takiej klęski w lasach jeszcze nie było. Porażające liczby

17 sierpnia 2017, 10:14

Nawałnica, która przeszła 11 sierpnia nad Wielkopolską, Kujawami i Pomorzem doprowadziła do największej klęski żywiołowej w dziejach polskiego leśnictwa. Aby wyobrazić sobie, jak wiele drzew zostało powalonych, przygotowaliśmy dla Was ciekawe porównania.

miniatura

Cała prawda o opryskujących nas samolotach

17 sierpnia 2017, 09:44

Nie milkną teorie spiskowe, jakoby samoloty tworzyły chemiczne smugi, nazywane chemtrails. Substancje te mają nas "opryskiwać", powodując problemy zdrowotne oraz zniszczenie środowiska naturalnego. Naukowcy postanowili rozwiać mity na ten temat.

Komentarze

Dodaj komentarz

Bea | 2017-08-15, 02:19

Po Borach Tucholskich zostały tylko zdjęcia :(

Żałuję, ze wybrałam się dziś na wycieczkę rowerową w rejony, które nawiedził kataklizm (okolice Dziemian). Żywioł wszystko nam zabrał : najpiękniejsze kompleksy leśne w Polsce - miejsca wypoczynku dla ludzi z Trójmiasta, obfitujące w grzyby i jagody, wspaniałe trakty rowerowe. Zniszczony ośrodek i stadnina koni Kaszubski Bór. Olbrzymie połacie lasu zrównane z ziemią, pozostały tylko smutne kikuty z sosnowego lasu. Czuję się tak jakby ktoś wyrwał mi serce!

aa | 2017-08-14, 14:09

Drzewo

Może opał będzie tańszy w tym roku?

Beattrix | 2017-08-15, 02:06

Odp: Drzewo

Człowieku, płakać się chce nad Twoim durnym komentarzem. Dziś oglądałam te zniszczenia. Był las, nie ma lasu. Wystające kikuty drzew z ziemi. Ptaki szukające swoich gniazd, przestraszone sarny.... Poryczałam się!!!!

Adam | 2017-08-14, 12:56

Gdzie ekoterroryści ???

I co na to ekoterroryści i Komisja Europejska. Kto ukarze burze ??? Czy ekoterroryści pomogą w sprzątaniu lasu, czy tylko potrafią protestować ? Czy ekoterroryści zasadzą nowy las ?A co będzie jak wybuchnie wulkan, kto zapłaci za emisję CO2.....

Twoja Pogoda lepsza niż myślisz

ZOBACZ NOWĄ WERSJĘ SERWISU