13 sierpnia 2017, 10:33

Prognoza 16-dniowa: Jaka pogoda do końca wakacji?

Za nami gwałtowne burze i kolejna fala upałów. A przed nami? Jaka pogoda będzie nam towarzyszyć do samego końca wakacji? Czy wrócą jeszcze upalne dni? Czy będzie słonecznie? A może sierpień skończy się chłodno i deszczowo? Sprawdźmy prognozę.

Druga połowa sierpnia nie zapowiada się zimno, wręcz przeciwnie. Będzie ciepło, a nawet bardzo ciepło, ale już bez męczących upałów, ponieważ najgorętszy okres tego roku mamy już za sobą. W najcieplejsze dni miejscami na południu i w centrum termometry pokażą około 30-31 stopni.

Przede wszystkim padać będzie mniej niż w ostatnich tygodniach, a to oznacza, że możemy liczyć wreszcie na większą dawkę promieni słonecznych. Jednak trzeba się liczyć z burzami, które przechodzić będą w drugiej połowie tygodnia i w pierwszej połowie kolejnego tygodnia. Znów mogą one być gwałtowne, choć wszyscy mamy nadzieję, że już nie tak bardzo, jak ostatnio.

Poniedziałek, 14 sierpnia:

Dawno nie mieliśmy tak słonecznego początku tygodnia w całym kraju jednocześnie. Nigdzie nie powinno padać, na niebie będzie niewiele chmur, a temperatura oscylować będzie na poziomie tzw. komfortu termicznego. Wprost idealna pogoda na aktywność na świeżym powietrzu.

Wtorek, 15 sierpnia (Święto Wojska Polskiego):

Święto Wojska Polskiego i Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny zapowiada się słonecznie, sucho i ciepło. W innych krajach w najważniejsze uroczystości państwowe modyfikuje się pogodę, aby nie padał deszcz. U nas nie będzie trzeba, bo aura będzie wyśmienita. Będzie sprzyjać zarówno wycieczkom po łonie przyrody, jak i paradzie wojskowej oraz uroczystościom kościelnym.

Środa, 16 sierpnia:

W połowie tygodnia pogoda zacznie się psuć. We wschodniej połowie kraju będzie jeszcze słonecznie i gorąco, jednak w zachodniej połowie zachmurzy się i zacznie padać oraz grzmieć. Uprzedzamy, że burze mogą być gwałtowne.

Czwartek, 17 sierpnia:

Burzowy front będzie w dalszym ciągu wędrować z zachodu na wschód kraju, przynosząc lokalne burze z ulewnym deszczem, a miejscami także gradem i porywistym wiatrem. Zjawiska mogą powodować szkody. Temperatura będzie spadać z poziomu około 30 stopni do 20 stopni.

Piątek, 18 sierpnia:

Bez zmian w pogodzie, na wschodzie cieplej, na zachodzie chłodniej. Wszędzie natomiast przelotne opady i deszcze, miejscami intensywne. Zachowajcie ostrożność.

Sobota, 19 sierpnia:

Początek weekendu zapowiada się nieprzyjemne, ponieważ będzie padać i grzmieć. Burze w dalszym ciągu mogą być silne i stwarzać zagrożenie. Temperatura będzie mocno zróżnicowana, od zaledwie 18 stopni na zachodzie do niemal 30 stopni na wschodzie.

Niedziela, 20 sierpnia:

Jednak weekend zakończy się ładnie, przynajmniej na większym obszarze kraju. Będzie gorąco.

Poniedziałek, 21 sierpnia:

Na początku tygodnia znów czeka nas fala burz, które najsilniejsze będą na południu.

Wtorek, 22 sierpnia:

Burzowo na wschodzie, południu i w centrum, tam też najgoręcej, do 30 stopni. Najładniej będzie na północnym zachodzie, bez deszczu i słonecznie.

Środa, 23 sierpnia:

W połowie tygodnia zdecydowanie więcej błękitnego nieba.

Czwartek, 24 sierpnia:

To będzie początek dłuższego okresu pogodnej, suchej i ciepłej aury, na którą wszyscy czekamy.

Piątek, 25 sierpnia:

Mnóstwo słońca i przyjemnie ciepło. Czego chcieć więcej w sierpniu?

Sobota, 26 sierpnia:

Bezkresny błękit nieba i temperatura w okolicach 25 stopni. Cudownie.

Niedziela, 27 sierpnia:

Cały weekend bezchmurny i bardzo ciepły. Uroczy koniec wakacji.

Poniedziałek, 28 sierpnia:

Ostatnie dni sierpnia miną pod znakiem pogodnego wyżu. Lepiej wakacje chyba nie mogą się skończyć. Aż prosi się o wypoczynek na świeżym powietrzu.

Źródło: TwojaPogoda.pl

autopromocja

Pozostałe wiadomości

miniatura

Pogoda na żywo: Śledź na bieżąco, gdzie są teraz burze

Dzisiaj, 10:15

Przez całą dobę, na żywo, monitorujemy to, co dzieje się w pogodzie w Polsce i na całym świecie. Jeśli w Waszej okolicy zdarzyło się coś ciekawego, czym chcecie się podzielić z innymi, to wysyłajcie do nas zdjęcia, filmiki i informacje. Z nami będziecie na bieżąco!

miniatura

Burze mogą zrywać dachy i łamać drzewa. Gdzie tym razem?

Wczoraj, 10:20

Minął tydzień od niszczycielskiej nawałnicy, tyle też mieliśmy spokoju od groźnych zjawisk. Od dziś wracają gwałtowne burze, które znów mogą powodować szkody i zagrażać ludziom. Sprawdźmy, w których regionach kraju będzie najbardziej niebezpiecznie.

miniatura

Latem pada coraz mniej, a zimą coraz więcej. Dlaczego?

Wczoraj, 09:17

Niewątpliwie klimat zmienia się, zawsze tak było i zawsze tak będzie. Problem w tym, że jego zmiany czasem idą w niekorzystnym kierunku. Porównaliśmy, co zmieniło się w polskim klimacie w dwóch okresach bazowych. Wynikają z tego bardzo ciekawe trendy.

miniatura

Takiej klęski w lasach jeszcze nie było. Porażające liczby

17 sierpnia 2017, 10:14

Nawałnica, która przeszła 11 sierpnia nad Wielkopolską, Kujawami i Pomorzem doprowadziła do największej klęski żywiołowej w dziejach polskiego leśnictwa. Aby wyobrazić sobie, jak wiele drzew zostało powalonych, przygotowaliśmy dla Was ciekawe porównania.

miniatura

Cała prawda o opryskujących nas samolotach

17 sierpnia 2017, 09:44

Nie milkną teorie spiskowe, jakoby samoloty tworzyły chemiczne smugi, nazywane chemtrails. Substancje te mają nas "opryskiwać", powodując problemy zdrowotne oraz zniszczenie środowiska naturalnego. Naukowcy postanowili rozwiać mity na ten temat.

Komentarze

Dodaj komentarz

Ciepło | 2017-08-15, 21:14

Pogoda na drugą połowę sierpnia

Jeżeli prognozy z ostatniej odsłony GFS się sprawdzą to sierpień wypadł jako 3 najgorętszy w tym wieku po tych z 2015 2002. Widać sporo dni gorąco-upalnych przede wszystkim na E i SE. Także będzie ciekawe. Czyżby sierpień nadrabia zaległości z lipca i czerwca?

marchefkowyfelix | 2017-08-14, 18:41

zrobiło się chłodno...

...a wręcz zimno. Po raptem dwóch cieplejszych dniach - jeden "odpadł" ze względu na całkowite zachmurzenie - po deszczu w sobotę po południu ochłodziło się bardzo. Niedzielny poranek to 12 stopni, chmury i trochę wiatru, ale noc z niedzieli na dziś to jakaś tragedia. Dziesięć stopni, do tego lodowaty wiatr. Cóż z tego, że za dnia świeci słońce, skoro wieje mocno tak, że w promieniach z trudem zostaje osiągnięty tzw stopień komfortu termicznego...W cieniu BARDZO CHŁODNO. Wczoraj wieczorem przez pierwszą połowę biegu 8 km tylko ledwo się spociłem...Ostatni raz nie mogłem się tak "dogrzać" w czasie treningu, o ile mnie pamięć nie myli...w marcu? Na początku kwietnia? Dziś w nocy ma być 9 stopni! Niebo jest bezchmurne, więc z pewnością nad samym ranem będzie 7. To wartości notowane blisko połowy chłodniejszych miesięcy wrześniowych. Jak wytłumaczyć, że od połowy czerwca do początku drugiej dekady lipca było tu multum takich?

kris | 2017-08-14, 14:11

susza

u mnie panuje extremalna susza ,w czercu ani kropli deszczu ,w lipcu jeden dwugodzinny kapuśniak w sierpniu zero opadów ,marzy mi sie cały tydzień ciągłego deszczu przy temperaturze 15 stopni .

Obserwator | 2017-08-15, 01:25

Odp: susza

Mieszkasz na pustyni?

alewis27 | 2017-08-14, 12:36

zimne lata w Polsce?

W tym roku miało być zimne lato, wszyscy o tym trąbili od dawna że już tyle lat jest ciepło / bardzo ciepło / wyjątkowo ciepło i w końcu musi przyjść kryska na matyska. Kwiecień był zimny pierwszy raz od kilkunastu lat. Śnieg w maju czy wyjątkowo niska T dobowa w Elblągu w maju to też nie są zjawiska które się zdarzają często. A co do lata... to lipiec w niektórych regionach naprawdę był zimny. W Szymbarku średnia miesięczna poniżej 15 stopni. U Jana Twardowskiego niewiele lepiej. Temp. minimalne rzędu 2*C, ani jednego dnia z upałem, zaledwie pojedyncze dni z 25*C i ekstremalnie duża suma opadu. Lipiec był tam tragicznym miesiącem. W sierpniu jest podobnie, u nas upały a tam z biedą przekracza dwudziestkę. Na Mazurach pierwszy upał w tym roku był dopiero 1 sierpnia, kiedy u mnie było to już 30 maja. Czyżby tak miały wyglądać "zimne" lata także w przyszłości? Tzn że będą zimne tylko w pewnej części kraju? Jak spojrzymy na lata sprzed dekad to można znaleźć takie cuda jak lipiec 1984 we Wrocławiu - gdzie przez 2/3 miesiąca było tak zimno jakby to był współczesny maj. W dzień 16-18 stopni, nocami często mniej niż 10. Upał tylko przez chwilę. Obecnie nie do pomyślenia, w ostatnie ileś tam sezonów letnich to na południu i zachodzie zawsze są najwieksze odchyłki na (+).

Ciepło | 2017-08-14, 15:52

Odp: zimne lata w Polsce?

W tym roku tylko lipiec był beznadziejny, bardzo przeciętny (na północy poniżej normy) i do tego bardzo mokry i pochmurny. Sierpień nadrabia zaległości za lipiec.

alewis27 | 2017-08-14, 12:13

i już inna prognoza :D

Do piątku gorąco, nawet upalnie (znów najcieplej na południu kraju) a od weekendu... zjazd temperatury o kilkanaście stopni, patologia typu 14*C w dzień i deszcze... cała II połowa prognozy przypomina jesień w brzydkim wydaniu a nie lato... Nie warto sie stresować prognozami powyżej 7 dnia, bo one są jak rzut monetą. Prognozy DO 7 dni sprawdzają się już w miarę dobrze ale powyżej tego to wciąż bajki. A dzisiaj nad Śląskiem uparcie wisi chmura warstwowa, od rana jest całkowite zachmurzenie i niska temperatura, nawet coś tam padało mimo że dziś miało NIE padać. Wszedzie indziej jest piękna pogoda. Jest duża szansa, że przynajmniej w moim regionie sierpień będzie najcieplejszym miesiacem wakacji. Liczba dni upalnych w tym roku wynosi 14 a jeszcze może się w tym tygodniu zwiększyć o 1-3. Wciąż daleko do roku 2015.

Lucas wawa | 2017-08-13, 23:45

Ciepło/gorąco, pogodnie i sucho...

... tak ma być w połowie tygodnia m.in. na Mazowszu, za sprawą wyżu znad W Rosji. Nie miałbym nic przeciwko temu, aby takich dni w 2. połowie sierpnia, a nawet jeszcze we wrześniu było więcej - tym bardziej, że ostatnimi czasy nie brakowało opadów (tu było ich mniej niż na N/W Polski, ale gleba i tak jest dość wilgotna). Może w końcówce lata niże znad Bałtyku lub zza gór nie będą tak często psuły nam pogody jak miało to miejsce w ostatnich tygodniach. Przydałoby się jeszcze trochę prawdziwego lata, ale w wersji spokojniejszej i suchej, jak i "łagodne" przechodzenie do aury późnoletniej i jesiennej.

rzeski | 2017-08-14, 08:54

Odp: Ciepło/gorąco, pogodnie i sucho...

Oby sie cyrkulacja na dobre zmieniła a Atlantyk zdechł. Chce skrajnie suchej jesieni niech wszystkie jeziora i rzeki wyschną w koncu. Do końca roku ani jednej kropli deszczu i cały czas błękit przynoszący nocne przymrozki od września!

lekki | 2017-08-14, 10:07

Odp: Ciepło/gorąco, pogodnie i sucho...

Sierpień już można zaliczyć do udanych jeśli chodzi o temperatury. W tym miesiącu mamy najwięcej prawdziwego lata, zdecydowanie więcej niż w lipcu ale i więcej niż czerwcu. Prognozy wskazują na kolejne gorące/ upalne dni więc można założyć że sierpień będzie z najwyższym odchyleniem dodatnich od normy wśród miesięcy letnich. Czy będzie łagodne przejście do aury jesiennej trudno stwierdzić bo do końca sierpnia mogą nas nawiedzać fale gorąca i gwałtowne burze. Ja po takim sierpniu obstawiałbym chłodny wrzesień tym bardziej że rok temu był bardzo ciepły.

Ciepło | 2017-08-14, 15:53

Odp: Ciepło/gorąco, pogodnie i sucho...

@lekki Tak pierwsza I dekada sierpnia była najgorętszym okresem w roku i do tego dość stabilnym w przeciwieństwie do lipca i czerwca.

jarko | 2017-08-13, 22:34

Fajna prognoza

Ciekawe czy prognoza na końcówkę sierpnia się sprawdzi. Mamy ostatnio takie lata, że w lato pogoda szaleje, są burze, ulewy, wichury, duchota przeplatana z chłodem a gdy przychodzi wrzesień pogoda magicznie się stabilizuje, mamy wiele ciepłych i słonecznych dni. Do końca życia nie zapomnę jesieni 2011 roku. W listopadzie w wielu miejscach suma opadów wynosiła dosłownie 0.00mm podczas gdy lato było burzowe a lipiec był paskudny, pochmurny i zimny. W tamtym roku wrzesień też dopisał, Było gorąco, słonecznie i sucho. Jesień nie jest taka zła, to nasza psychika ją demonizuje :)

kmroz | 2017-08-13, 23:55

Odp: Fajna prognoza

Nie tylko nasza psychika. Takie patologie jak październik 2016 rowniez. Obok lipca 2006 był to najgorszy miesiąc pogodowo w moim zyciu.

Fan klimatów podzwrotnikowych | 2017-08-14, 08:23

Odp: Fajna prognoza

Jesień jest fajna pod warunkiem ze jest ciepła, słoneczna i sucha. Zima też jest spoko ale tylko w wydaniu śródziemnomorskim, ewentualnie stricte atlantyckim.

alewis27 | 2017-08-14, 12:20

Odp: Fajna prognoza

A mi się lipiec 2006 bardzo podobał, wspominam go jako jeden z najlepszych miesięcy jeśli chodzi o pogodę. Nie było wtedy jakiegoś ekstremalnego upału, temperatura rzadko przekraczała 31 stopni w dzień a średnia temp. minimalna była w normie wieloletniej. Do tego wilgotność powietrza była wyjątkowo niska, dominowały bezchmurne dni pełne słońca które w Polsce latem są rzadkością. Ten miesiąc oraz kwiecień 2009 to chyba najbardziej słoneczne miesiące jakie wspominam. Już o wiele większa patolnia była w sierpniu 2015 kiedy przez pół miesiąca było nieznośnie gorąco (w dzień koło 35, nocami koło 20, w mieście jeszcze więcej) a drugie pół w normie lub nawet poniżej. Październik 2016 to była patola na 100%, nie ma co ukrywać. W tamtym miesiącu słońce widziałem może 4 razy, z czego 2 na samym początku jak było jeszcze ciepło. Podobną patolą był kwiecien 2017, który był jeszcze zimniejszy (w X 2016 nie było incydentów zimowych, w IV 2017 były i to wręcz na końcu miesiąca). Od ekstremalnie dużej odchyłki wyratowała go "letnia" pierwsza dekada, bo jakby liczyć okres 10 IV - 10 V to wyszła by nam patologia klasy kwietnia 1997.

Iron from Ice | 2017-08-13, 17:33

niesmaczna mi ta prognoza

Zdecydowanie za ciepło. Liczyłem, że temperatura zatrzyma się na 25. No niestety, trzeba będzie pomęczyć się. Oby chociaż noce chłodne były

Obserwator | 2017-08-13, 23:19

Odp: niesmaczna mi ta prognoza

Jeśli przy 25*C się męczysz, to może powinieneś schudnąć dobre 20-30kg. Nikt normalny nie narzeka na temp. w przedziale 25-30. Jest lato...

Fan klimatów podzwrotnikowych | 2017-08-14, 07:32

Odp: niesmaczna mi ta prognoza

A ja polecam mu schudnąć 50-120 kg to nie będzie się męczył przy żadnej temperaturze :D

Veldrin | 2017-08-13, 16:40

Dosyć już tych burz

W tym roku jest jakieś negatywne szaleństwo z tymi burzami. Nawałnica za nawałnicą, okres jakiegokolwiek ciepła od razu kończy się dzikimi burzami z często bardzo złymi następstwami. To jest właśnie całe dobrodziejstwo tego "normalnego" polskiego lata. Ruski wyż przyniósłby nam ciepłe, suche powietrze i nawałnic byłoby dużo mniej - ale nie, w naszym klimacie najwyraźniej nie może być przyjemnie i bezpiecznie.

Darek Wuk | 2017-08-13, 16:11

od następnego poniedziałku wymarzona pogoda

Czyli od następnego poniedziałku niby nadejdzie wyczekiwana przez wszystkich sucha, słoneczna, bezdeszczowa, bez burzowa, prawdziwie wakacyjna aura. Ciekawe czy powtórzy się scenariusz z poprzedniego roku że wyżowa pogoda przeciągnie się do października. Myślę jednak że przy całodniowej lampie temperatura będzie większa i może zdarzyć się kilka dni upalnych.

Twoja Pogoda lepsza niż myślisz

ZOBACZ NOWĄ WERSJĘ SERWISU