12 sierpnia 2017, 16:43

Nocą spadną na nas łzy św. Wawrzyńca. To będzie widowisko!

Najbliższych nocy zapowiada się nieziemski spektakl na niebie i to nie z powodu błyskawic, lecz meteorów z roju Perseidów. Spadną na nas kosmiczne kamyki nazwane łzami św. Wawrzyńca. Gdzie, kiedy i jak je obserwować? Mamy dla Was specjalny poradnik.

Corocznie tuż przed połową sierpnia nocne niebo nad Polską przecinają "spadające gwiazdy", które z prawdziwymi gwiazdami nie mają nic wspólnego, jedynie poza efektem wizualnym. To nic innego, jak materiał wyrzucony z komety 109P/Swift-Tuttle, która w 1992 roku przeleciała obok Słońca.

Drobne pyłki i kamienie, wielkości nie większej niż kilka centymetrów, z olbrzymią prędkością wpadają z przestrzeni kosmicznej w atmosferę naszej Błękitnej Planety. Moment ich spłonięcia w atmosferze jest właśnie najbardziej emocjonujący. Samo zjawisko wygląda tak, jakby z kosmosu spadały ogniste kropelki deszczu, które zostawiają za sobą ślady.

99,9 procenta Perseidów nie dociera do powierzchni ziemi, jednak może się zdarzyć, że gdzieś większa bryła nie zdoła spłonąć w całości w atmosferze i spadnie na ziemię. Prawdopodobieństwo jest jednak niewielkie, więc nie ma się czym przejmować.

Perseidy obserwować można każdego roku mniej więcej o tej samej porze, czyli od połowy lipca niemal do końca sierpnia, z największym natężeniem między 10 a 14 sierpnia. Do ich ujrzenia nie potrzeba teleskopu, ani nawet lornetki, wystarczy gołe oko.

Najlepiej jest obserwować leżąc na kocu na plecach wpatrując się w zenit, obejmując wzrokiem całe niebo. Aby przyzwyczaić wzrok do ciemności nieba, potrzeba około 45 minut. Najlepszym czasem na obserwacje przypada między godziną 21:00 a świtem. Warto udać się za miasto, w miejsce, gdzie nie będzie nam przeszkadzać jasna łuna miejska. Im ciemniejsze będzie niebo, tym więcej Perseidów zobaczymy.

W podziwianiu spektaklu może nam przeszkadzać blask Księżyca, który zbliża się do ostatniej kwadry, a to oznacza, że wschodzi przed północną i zachodzi przed południem. W porze najlepszej widoczności Perseidów będzie rozjaśniać niebo południowe. Warto więc rozpocząć obserwacje nieco wcześniej przed godziną 22:00.

A co z pogodą? Niestety, ta będzie kaprysić. W nocy z soboty na niedzielę (12/13.08) na najwięcej przejaśnień i rozpogodzeń będziemy mogli liczyć na zachodzie kraju, z kolei na wschodzie będzie najwięcej chmur niosących opady, co utrudni lub uniemożliwi obserwacje.

Lepiej zapowiada się noc z niedzieli na poniedziałek (13/14.08), kiedy to rozpogodzeń będzie zdecydowanie więcej i to na przeważającym obszarze kraju. Być może właśnie ta noc okaże się najbardziej sprzyjającą obserwacjom Perseidów.

Rok temu spadł "deszcz meteorów"

Przed rokiem mieliśmy wyjątkowe szczęście, ponieważ "deszcz meteorów" okazał się największy przynajmniej od 20 lat. W ciągu jednej sekundy niebo potrafiło przeciąć nawet kilka meteorów, niektóre spadały dosłownie pęczkami. W ciągu godziny można ich było naliczyć 200, a może nawet ponad 300, większych, mniejszych i tylko prawie widocznych.

Największą aktywnością meteory przejawiały się przed północą, ale również druga część nocy okazała się obfita w "spadające gwiazdy". Kilkanaście z nich było spektakularnych, bo pozostawiało po sobie grube smugi, które utrzymywały się przez dobre kilkadziesiąt sekund.

Bardzo jasny meteor przeleciał chwilę przed północą przez północno-wschodnie niebo. Jednak apogeum nastąpiło o godzinie 1:58, gdy niebo rozświetlił bardzo jasny bolid, niemal dorównujący blaskiem Księżycowi w pełni. Zrobiło się równie jasno, co podczas burzy.

Źródło: TwojaPogoda.pl

autopromocja

Pozostałe wiadomości

miniatura

Pogoda na żywo: Śledź na bieżąco, gdzie są teraz burze

Dzisiaj, 10:15

Przez całą dobę, na żywo, monitorujemy to, co dzieje się w pogodzie w Polsce i na całym świecie. Jeśli w Waszej okolicy zdarzyło się coś ciekawego, czym chcecie się podzielić z innymi, to wysyłajcie do nas zdjęcia, filmiki i informacje. Z nami będziecie na bieżąco!

miniatura

Burze mogą zrywać dachy i łamać drzewa. Gdzie tym razem?

Wczoraj, 10:20

Minął tydzień od niszczycielskiej nawałnicy, tyle też mieliśmy spokoju od groźnych zjawisk. Od dziś wracają gwałtowne burze, które znów mogą powodować szkody i zagrażać ludziom. Sprawdźmy, w których regionach kraju będzie najbardziej niebezpiecznie.

miniatura

Latem pada coraz mniej, a zimą coraz więcej. Dlaczego?

Wczoraj, 09:17

Niewątpliwie klimat zmienia się, zawsze tak było i zawsze tak będzie. Problem w tym, że jego zmiany czasem idą w niekorzystnym kierunku. Porównaliśmy, co zmieniło się w polskim klimacie w dwóch okresach bazowych. Wynikają z tego bardzo ciekawe trendy.

miniatura

Takiej klęski w lasach jeszcze nie było. Porażające liczby

17 sierpnia 2017, 10:14

Nawałnica, która przeszła 11 sierpnia nad Wielkopolską, Kujawami i Pomorzem doprowadziła do największej klęski żywiołowej w dziejach polskiego leśnictwa. Aby wyobrazić sobie, jak wiele drzew zostało powalonych, przygotowaliśmy dla Was ciekawe porównania.

miniatura

Cała prawda o opryskujących nas samolotach

17 sierpnia 2017, 09:44

Nie milkną teorie spiskowe, jakoby samoloty tworzyły chemiczne smugi, nazywane chemtrails. Substancje te mają nas "opryskiwać", powodując problemy zdrowotne oraz zniszczenie środowiska naturalnego. Naukowcy postanowili rozwiać mity na ten temat.

Komentarze

Dodaj komentarz

miki | 2017-08-13, 21:52

miki

w tym roku bez rewelacji niestety

Twoja Pogoda lepsza niż myślisz

ZOBACZ NOWĄ WERSJĘ SERWISU