11 sierpnia 2017, 17:50

Zapierające dech chmury na Dolnym Śląsku. To Asperitasy

Nad Wrocławiem dziś kilkukrotnie pojawiały się chmury Asperitas, które po raz pierwszy sfotografowano zaledwie w 2005 roku, a sklasyfikowano na łamach Międzynarodowego Atlasu Chmur dopiero 5 miesięcy temu. Ich widok po prostu zapiera dech. Zobaczcie zdjęcia.


Chmury Asperitas dzisiaj we Wrocławiu. Fot. Marcin Kiklica.

W 2005 roku Witta Priester w regionie Canterbury w Nowej Zelandii, sfotografowała zadziwiającą chmurę, której darmo było szukać w Międzynarodowym Atlasie Chmur. Serwisy społecznościowe zawrzały, bo nie brakowało opinii, że zdjęcie "podkręcono" w Photoshopie.

Jednak rok później Jane Wiggins podobną chmurę uwieczniła nad Cedar Rapids w stanie Iowa w USA. Wieści o kolejnych zdjęciach zaczęły napływać z różnych stron, zarówno z USA, jak i świata. Widywano je także nad Polską, m.in. w sierpniu 2011 roku nad Warszawą, w lipcu 2012 roku nad Poznaniem oraz kwietniu 2015 i we wrześniu 2016 roku nad Łodzią. Dzisiaj (11.08) kilkukrotnie pojawiały się one nad Wrocławiem.


​Chmury Asperitas dzisiaj we Wrocławiu. Fot. Sławomir Rokosz.

Dzięki tym obserwacjom jest już jasne, że zagadkowe zjawisko nie jest mistyfikacją. Tematem zainteresował się Gavin Pretor-Pinney, założyciel Towarzystwa Oceny Chmur. Postanowił on wprowadzić zmiany w oficjalnej klasyfikacji chmur, ale nie było to wcale proste.


Chmury Asperitas dzisiaj w Długołęce w woj. dolnośląskim. Fot. Czytelnik.

Jako że chmura przypominała wzburzone i falujące morze, zdecydowano się na nazwę Undulatus Asperatus, która na łamach Atlasu Chmur została skrócona do Asperitas. Ta odmiana dotyczy chmur Altocumulus i Stratocumulus.


Chmury Asperitas dzisiaj we Wrocławiu. Fot. Tornadowinter

Najbardziej rozpowszechnioną teorią, tłumaczącą powstawanie tych chmur, jest działalność gwałtownych prądów powietrznych. Jednak trafić też można na teorie spiskowe, które tłumaczą, że asperitasy to efekt działalności człowieka, a dokładniej skutek rozpylania przez samoloty chemicznych substancji, tzw. chemtrails lub też działalności anten HAARP, co tłumaczyłoby fakt, że są stosunkowo nowym zjawiskiem.


Chmury Asperitas dzisiaj we Wrocławiu. Fot. Adrian Gedek.

Asperitasy występują poniżej wysokości 2000 metrów, a także wyżej wraz z altocumulusami. Wiadomo też, że nie niosą opadów, jednak lubią pojawiać się podczas burzowej pogody, jak ma to miejsce dzisiaj (11.08) na Dolnym Śląsku.

Problem polega jednak na tym, że wciąż zagadką pozostaje, jak te chmury powstają. Pomóc może w tym pierwszy filmik poklatkowy, wykonany 7 lipca 2014 roku w Lincoln w Nebrasce w USA.

Źródło: TwojaPogoda.pl

autopromocja

Pozostałe wiadomości

miniatura

Pogoda na żywo: Śledź na bieżąco, gdzie są teraz burze

Dzisiaj, 10:15

Przez całą dobę, na żywo, monitorujemy to, co dzieje się w pogodzie w Polsce i na całym świecie. Jeśli w Waszej okolicy zdarzyło się coś ciekawego, czym chcecie się podzielić z innymi, to wysyłajcie do nas zdjęcia, filmiki i informacje. Z nami będziecie na bieżąco!

miniatura

Burze mogą zrywać dachy i łamać drzewa. Gdzie tym razem?

Wczoraj, 10:20

Minął tydzień od niszczycielskiej nawałnicy, tyle też mieliśmy spokoju od groźnych zjawisk. Od dziś wracają gwałtowne burze, które znów mogą powodować szkody i zagrażać ludziom. Sprawdźmy, w których regionach kraju będzie najbardziej niebezpiecznie.

miniatura

Latem pada coraz mniej, a zimą coraz więcej. Dlaczego?

Wczoraj, 09:17

Niewątpliwie klimat zmienia się, zawsze tak było i zawsze tak będzie. Problem w tym, że jego zmiany czasem idą w niekorzystnym kierunku. Porównaliśmy, co zmieniło się w polskim klimacie w dwóch okresach bazowych. Wynikają z tego bardzo ciekawe trendy.

miniatura

Takiej klęski w lasach jeszcze nie było. Porażające liczby

17 sierpnia 2017, 10:14

Nawałnica, która przeszła 11 sierpnia nad Wielkopolską, Kujawami i Pomorzem doprowadziła do największej klęski żywiołowej w dziejach polskiego leśnictwa. Aby wyobrazić sobie, jak wiele drzew zostało powalonych, przygotowaliśmy dla Was ciekawe porównania.

miniatura

Cała prawda o opryskujących nas samolotach

17 sierpnia 2017, 09:44

Nie milkną teorie spiskowe, jakoby samoloty tworzyły chemiczne smugi, nazywane chemtrails. Substancje te mają nas "opryskiwać", powodując problemy zdrowotne oraz zniszczenie środowiska naturalnego. Naukowcy postanowili rozwiać mity na ten temat.

Komentarze

Dodaj komentarz

Tadek | 2017-08-11, 22:27

Piękne i straszne

Jak na morzu tyle ,że do góry nogami :)

MISIA | 2017-08-11, 21:22

coś pięknego

WITAM U NAS TAKIE CHMURY POJAWIAŁY SIE JUŻ W CZERWCU.WIDOK PRZEPIĘKNY

feonmen | 2017-08-11, 20:20

wszystko jasne

Wiecie dlaczego pojawiają się taki chmury? otóż przez nachalne wydobywanie gazu z łupków. USA przechwytują tylko 2% tego gazu reszta ulatnia się przez glebę co skutkuje niesamowitymi kataklizmami jakie ostatnimi laty są wszędzie! jeszcze trochę i zamiast kropel będziemy mieli grad wielkości kilku kg a nie jak obecnie malutkie perełki. nie wierzycie? zróbcie doświadczenie z bryłą lodu jaka spada z nieba, sprawdźcie stężenie gazu jakie znajduje się w tej zamrożonej kropli wody.

Obserwator | 2017-08-11, 23:55

Odp: wszystko jasne

Powiem ci tyle - bredzisz niesamowicie. Kolejny, który wierzy w to, że człowiek ma niesamowity wpływ na klimat...

Twoja Pogoda lepsza niż myślisz

ZOBACZ NOWĄ WERSJĘ SERWISU