11 sierpnia 2017, 08:30

Setki zerwanych dachów, tysiące połamanych drzew

Skutki gwałtownych burz, które od kilkudziesięciu godzin przechodzą nad Polską, są coraz poważniejsze. To już nie tylko straty materialne wynikające z ulew, gradobić i wichur, ale także poszkodowane osoby. Poznajmy najnowszy bilans nawałnic nad Polską.

Bilans gwałtownych burz przechodzących nad Polską nieustannie się powiększa. Tylko minionej nocy, gdy burze przechodziły nad regionami południowymi, zachodnimi i centralnymi, wyjeżdżali do wezwań aż 400 razy. Najwięcej szkód żywioł poczynił na Śląsku, Mazowszu i Ziemi Lubuskiej.

Nawałnice pozrywały dachy z 16 budynków, głównie domów. Do tej pory bez prądu pozostaje 26,5 tysiąca odbiorców, najwięcej w województwie śląskim (10 tysięcy), łódzkim (6 tysięcy) i mazowieckim (6 tysięcy). Na Dolnym Śląsku ranna została 1 osoba.

Jeśli wziąć cały okres występowania burz, to według Straży Pożarnej aż 19 tysięcy strażaków uczestniczyło w ciągu minionych kilkudziesięciu godzin w 4,5 tysiącach interwencji. Niemal pół tysiąca budynków straciło dachy, w tym 300 domów. Najwięcej uszkodzonych zabudowań jest na Ziemi Łódzkiej (powiatr pabianicki i łowicki) i Mazowszu (powiat płocki).

Nawałnice połamały i powaliły tysiące drzew, w niektórych miejscach setki drzew łamało się w ciągu zaledwie kilku sekund. Usłane nimi były drogi, trawniki, chodniki i posesje. Zniszczonych zostało kilkadziesiąt samochodów. Nie obyło się też bez podtopień, które są stałym elementem burz.

Deszczówka zalała drogi, zabudowania i posesje. Strażacy byli 700 razy wzywani do odpompowywania wody. Złamane drzewa upadały na linie energetyczne i je zrywały, odcinając od prądu kolejne miejscowości. W szczycie awarii bez prądu pozostawało aż 180 tysięcy odbiorców.

Najsilniejsze burze przeszły w pasie od południowego zachodu przez centrum na północny wschód. Najmniejszą aktywność burzową lub jej brak mieliśmy na Pomorzu oraz w regionach południowo-wschodnich, co świetnie obrazuje poniższa mapa z lokalizacją wyładowań atmosferycznych.

Niestety, są też te tragiczne informacje, ponieważ zginęła 1 osoba, a 3 zostały ranne. 1 osoba utonęła po tym, jak wichura przewróciła łódkę na Narwi w rejonie miejscowości Kania Polska w woj. mazowieckim. 3 osoby zostały ranne. Jedna doznała poparzeń w wyniku pożaru budynku gospodarczego w rejonie Nowego Tomyśla w woj. wielkopolskim, w który uderzył piorun. Druga osoba została zraniona przez fragment dachu w miejscowości Bromierzyk k. Płocka na Mazowszu. Trzecia osoba ranna została na Dolnym Śląsku.

Bilans tegorocznego okresu letniego będzie znacznie poważniejszy niż np. ubiegłorocznego. Od 1 czerwca strażacy interweniowali już w związku z burzami przeszło 40 tysięcy razy, najczęściej w województwach zachodnich, południowych i centralnych, z kolei najrzadziej na północy.

Źródło: TwojaPogoda.pl / Państwowa Straż Pożarna.

autopromocja

Pozostałe wiadomości

miniatura

Pogoda na żywo: Śledź na bieżąco, gdzie są teraz burze

Dzisiaj, 10:15

Przez całą dobę, na żywo, monitorujemy to, co dzieje się w pogodzie w Polsce i na całym świecie. Jeśli w Waszej okolicy zdarzyło się coś ciekawego, czym chcecie się podzielić z innymi, to wysyłajcie do nas zdjęcia, filmiki i informacje. Z nami będziecie na bieżąco!

miniatura

Burze mogą zrywać dachy i łamać drzewa. Gdzie tym razem?

Wczoraj, 10:20

Minął tydzień od niszczycielskiej nawałnicy, tyle też mieliśmy spokoju od groźnych zjawisk. Od dziś wracają gwałtowne burze, które znów mogą powodować szkody i zagrażać ludziom. Sprawdźmy, w których regionach kraju będzie najbardziej niebezpiecznie.

miniatura

Latem pada coraz mniej, a zimą coraz więcej. Dlaczego?

Wczoraj, 09:17

Niewątpliwie klimat zmienia się, zawsze tak było i zawsze tak będzie. Problem w tym, że jego zmiany czasem idą w niekorzystnym kierunku. Porównaliśmy, co zmieniło się w polskim klimacie w dwóch okresach bazowych. Wynikają z tego bardzo ciekawe trendy.

miniatura

Takiej klęski w lasach jeszcze nie było. Porażające liczby

17 sierpnia 2017, 10:14

Nawałnica, która przeszła 11 sierpnia nad Wielkopolską, Kujawami i Pomorzem doprowadziła do największej klęski żywiołowej w dziejach polskiego leśnictwa. Aby wyobrazić sobie, jak wiele drzew zostało powalonych, przygotowaliśmy dla Was ciekawe porównania.

miniatura

Cała prawda o opryskujących nas samolotach

17 sierpnia 2017, 09:44

Nie milkną teorie spiskowe, jakoby samoloty tworzyły chemiczne smugi, nazywane chemtrails. Substancje te mają nas "opryskiwać", powodując problemy zdrowotne oraz zniszczenie środowiska naturalnego. Naukowcy postanowili rozwiać mity na ten temat.

Komentarze

Dodaj komentarz

piekary ślunskie | 2017-08-11, 12:31

dwie burze

ok. 21.00 i po północy ok 2.00 z pierwszej spadło 1mm a z drugiej 5 mm :-))) obie przywlekły ogromne wiatrzysko nikomu do niczego niepotrzebne

alewis27 | 2017-08-11, 17:05

Odp: dwie burze

W Katowicach suma opadu 11,2 mm. Ani to mało ani dużo, dobrze że popadało trochę.

Meteo | 2017-08-11, 09:35

Optymalne miesiące i pogoda

Aż żal o tym czytać i oglądać relacje w telewizji. Współczuję oczywiście ofiarom i tym, co stracili swoje dachy i samochody. Kolejne lato i kolejna masa zniszczeń. Ale rozumiem, że takie są uroki optymalnego klimatu Polski. Niech ten sezon burzowy się już skończy! Nie ma się co dziwić, że o wiele bardziej podoba mi się lato, jakie jest Kanarach (stabilna temperatura, dużo słońca, sucho, bez burz). W Polsce to ja najbardziej lubię wiosnę i jesień, a konkretnie kwiecień, wrzesień i październik, a czasem nawet marzec i listopad. Wtedy pogoda jest z reguły najspokojniejsza. Lato to ja lubię, ale wtedy, gdy pogoda jest stabilna i ładna. We wtorek była piękna i w najbliższy poniedziałek i wtorek ma być świetna: komfortowe 20-24 stopnie, dużo słońca, sucho i rześkie noce. Na pewno dużo lepsza od parnej burzowej pogody.

Pies | 2017-08-11, 12:43

Odp: Optymalne miesiące i pogoda

Zgadzam się. Lato w wersji kanaryjskiej jest super - bardzo ciepło ale sucho i bez wściekłych burz, które nikomu do szczęścia nie są potrzebne. U nas, niestety, każde wieksze ciepło wiąże sie z sauną, nerwowym spogladaniem w niebo i nawałnicami. Cóż, uroki klimatu przejściowego. Ja też czekam na wrzesień i pazdziernik, może w końcu będą spokojnie ciepłe. I tez lubię kwiecień, czasami maj i jesien, bo są spokojne.

Twoja Pogoda lepsza niż myślisz

ZOBACZ NOWĄ WERSJĘ SERWISU