11 sierpnia 2017, 10:32

Grenlandię trawi największy pożar w spisanej historii

Pod koniec lipca pilot przypadkiem dostrzegł pożar, który w ciągu kilku dni tak się rozprzestrzenił, że stał się największym pożarem jaki kiedykolwiek wybuchł na pokrytej lodem wyspie w historii tamtejszego osadnictwa. Jest tak duży, że widać go z kosmosu.


Zdjęcie satelitarne dymu z pożarów torfowisk na Grenlandii. Fot. Landsat-8 / NASA.

Gigantyczny pożar od blisko 2 tygodni trawi okolice Sisimiut, drugiego pod względem liczby ludności miasta na Grenlandii, położonego na jej zachodnim wybrzeżu, nad Cieśniną Davisa. Słupy dymu unoszą się na wysokość kilku kilometrów i są rozwiewane silnym wiatrem w różnych kierunkach.

Grenlandia w znacznej mierze jest pokryta lądolodem o średniej grubości 3 kilometrów. Jednak na jej wybrzeżach, za sprawą ciepłego Prądu Zatokowego, lodu nie ma i dominuje szata roślinna charakterystyczna dla tundry, czyli drobne mchy, porosty i murawy. Pożar trawi najprawdopodobniej torfowiska.

To niezwykle trudny do opanowania żywioł, ponieważ torf tli się głęboko pod powierzchnią gleby, a przez to nie sposób do niego dotrzeć i go ugasić. Tego typu pożary potrafią trwać całymi tygodniami, a nawet miesiącami. Żywioł daje się we znaki lokalnej społeczności, ponieważ na skutek gryzącego dymu, który drażni oczy i nos, powoduje także problemy w oddychaniu, utrudnione są polowania na dziką zwierzynę oraz wypas reniferów.


Zdjęcie satelitarne dymu z pożarów na Grenlandii. Fot. Sentinel 2b / Pierre Markuse / ESA.

Wszystko wskazuje na to, że mieszkańcom nie uda się go ugasić, ponieważ nie dysponują oni żadnym odpowiednim do tego sprzętem. Ratunkiem mogą się okazać niskie temperatury i opady deszczu, a następnie śniegu, które nawilżą torf i w naturalny sposób ugaszą ogniska pożaru.

Naukowcy, którzy przyglądają się żywiołowi za pośrednictwem satelitów meteorologicznych, są zdania, że takiego pożaru w erze obserwacji satelitarnych jeszcze nie obserwowano na Grenlandii. Co więcej, w ostatnich latach pożary wybuchają na wybrzeżach Grenlandii coraz częściej. Można je identyfikować i zliczać za pomocą czujników, w które wyposażone są satelity. Jest to detektor źródeł bardzo wysokiej temperatury, która jest charakterystyczna dla pożarów.


Lokalizacja pożarów na Grenlandii w sierpniu 2017 roku. Fot. Twitter / @StefLhermitte.

Według badaczy pożary na Grenlandii są bardzo niebezpiecznym i zarazem niepokojącym zjawiskiem, związanym z ocieplaniem się klimatu, które w Arktyce przebiega najszybciej w skali ogólnoświatowej. Po 2000 roku na obszarze, gdzie szaleją obecnie pożary, obserwuje się błyskawiczne zanikanie wiecznej zmarzliny. W jej miejsce zaczęła się pojawiać drobna roślinność, której górne fragmenty wysychając stają się łatwopalne.

Pożary uwalniają do ziemskiej atmosfery duże ilości dwutlenku węgla, metanu, tlenku azotu i tzw. czarnego węgla. Drobiny czarnych pyłów, efektów spalania, niesione przez wiatr osiadają na powierzchni lądolodu przyspieszając jego topnienie poprzez pochłanianie promieni słonecznych. Jest to swoista reakcja łańcuchowa, która może mieć dramatyczne konsekwencje w przyszłości.

Źródło: TwojaPogoda.pl / New Scientist.

autopromocja

Pozostałe wiadomości

miniatura

Pogoda na żywo: Śledź na bieżąco, gdzie są teraz burze

Dzisiaj, 10:15

Przez całą dobę, na żywo, monitorujemy to, co dzieje się w pogodzie w Polsce i na całym świecie. Jeśli w Waszej okolicy zdarzyło się coś ciekawego, czym chcecie się podzielić z innymi, to wysyłajcie do nas zdjęcia, filmiki i informacje. Z nami będziecie na bieżąco!

miniatura

Burze mogą zrywać dachy i łamać drzewa. Gdzie tym razem?

Wczoraj, 10:20

Minął tydzień od niszczycielskiej nawałnicy, tyle też mieliśmy spokoju od groźnych zjawisk. Od dziś wracają gwałtowne burze, które znów mogą powodować szkody i zagrażać ludziom. Sprawdźmy, w których regionach kraju będzie najbardziej niebezpiecznie.

miniatura

Latem pada coraz mniej, a zimą coraz więcej. Dlaczego?

Wczoraj, 09:17

Niewątpliwie klimat zmienia się, zawsze tak było i zawsze tak będzie. Problem w tym, że jego zmiany czasem idą w niekorzystnym kierunku. Porównaliśmy, co zmieniło się w polskim klimacie w dwóch okresach bazowych. Wynikają z tego bardzo ciekawe trendy.

miniatura

Takiej klęski w lasach jeszcze nie było. Porażające liczby

17 sierpnia 2017, 10:14

Nawałnica, która przeszła 11 sierpnia nad Wielkopolską, Kujawami i Pomorzem doprowadziła do największej klęski żywiołowej w dziejach polskiego leśnictwa. Aby wyobrazić sobie, jak wiele drzew zostało powalonych, przygotowaliśmy dla Was ciekawe porównania.

miniatura

Cała prawda o opryskujących nas samolotach

17 sierpnia 2017, 09:44

Nie milkną teorie spiskowe, jakoby samoloty tworzyły chemiczne smugi, nazywane chemtrails. Substancje te mają nas "opryskiwać", powodując problemy zdrowotne oraz zniszczenie środowiska naturalnego. Naukowcy postanowili rozwiać mity na ten temat.

Komentarze

Dodaj komentarz

piekary ślunskie | 2017-08-11, 12:24

sadzą posypać

lądolód grenlandzki i antarktyczny i po kłopocie:-))))

Twoja Pogoda lepsza niż myślisz

ZOBACZ NOWĄ WERSJĘ SERWISU