10 sierpnia 2017, 18:21

Temperatura sięgnie niemal 40 stopni. W których regionach?

Niewykluczone, że piątek przyniesie największą falę upałów od początku roku. Termometry mogą pokazać niemal 40 stopni w cieniu. Czy padną historyczne rekordy temperatury? W których regionach kraju będzie najgoręcej? Sprawdźmy najnowszą prognozę.

Do Polski płynie bardzo gorące powietrze podzwrotnikowe, które sprawia, że miejscami termometry pokazują w cieniu powyżej 35 stopni. W czwartek (10.08) mieliśmy sporo szczęścia, ponieważ silniejszy wiatr, zwiększone zachmurzenie i miejscowe opady i burze spowodowały, że temperatura tam, gdzie miała być najwyższa, rosła powoli.

W efekcie upał okazał się nieco mniejszy, niż się wcześniej spodziewaliśmy, ale był ekstremalny. Najwyższą temperaturę na stacjach IMGW zmierzono w miejscowości Borusowa, na północno-wschodnim krańcu woj. małopolskiego. Temperatura o godzinie 15:00 sięgnęła tam 36 stopni. Byłoby jeszcze goręcej, gdyby nie opady i burze, które spowodowały lekkie ochłodzenie.

Na Podkarpaciu, Lubelszczyźnie i Kielecczyźnie przy 34 stopniach w cieniu wilgotność względna powietrza dochodziła do 42 procent, co oznaczało, że temperatura odczuwana przez receptory zawarte w skórze (indeks Humidex) sięgała aż 41 stopni.

Żar lał się z nieba w południowej, południowo-wschodniej i centralnej części kraju, gdzie odnotowano przeważnie od 32 do 34 stopni. Bez upału było na zachodzie i północy kraju, gdzie po nocnych i porannych burzach wilgoć w powietrzu była tak duża, że zahamowała gwałtowny wzrost temperatury. Notowano tam na ogół od 23 do 26 stopni.

To oznacza, że ten najgorętszy dzień w tym roku możemy mieć w piątek (11.08), o ile oczywiście znów nie pojawią się chmury i opady, a te spodziewane są przede wszystkim nad zachodnimi, północnymi i centralnymi województwami. Żar nie dotrze jedynie do krańców zachodnich i północnych, ale także tam będzie powyżej 25 stopni.

Im dalej w kierunku centrum i południa, tym będzie cieplej. Termometry w tej części kraju wskażą późnym popołudniem, między godziną 15:00 a 17:00, powyżej 35 stopni. Biegunem ciepła będzie Małopolska, gdzie temperatura może dojść lokalnie do 37-38 stopni, choć niewykluczone, że będzie nawet 39 stopni.

Są to wartości, które w regionie należy uznać za ekstremalnie wysokie, w wielu miejscowościach za najwyższe w całej historii pomiarów meteorologicznych. Istnieje więc prawdopodobieństwo, że gdzieś padną rekordy, być może stanie się to w Krakowie, który ma być jednym z najbardziej upalnych miast w Polsce.

Rekord ogólnokrajowy, który wynosi 40 stopni, a został odnotowany najpierw 1921 roku w Prószkowie koło Opola, a następnie w 1994 roku w Słubicach, raczej nie zostanie pobity.

W sobotę (12.08) po gwałtownych burzach, które przejdą nad całą wschodnią połową Polski, upał odejdzie nad krańce wschodnie i tylko tam temperatura może dochodzić do 30-31 stopni. Na pozostałym obszarze mocno się ochłodzi do zaledwie 20-22 stopni i może słabo popadać.

W niedzielę (13.08) po upale już nigdzie w Polsce nie będzie już śladu. Temperatura będzie umiarkowana, jak na sierpień, i wyniesie przeważnie od 21 do 23 stopni, jedynie nad morzem będzie chłodniej, od 18 do 20 stopni. Prawie wszędzie może słabo i przelotnie popadać, najczęściej na zachodzie, północy i w centrum, a najmniejsza szansa na deszcz obejmować będzie regiony południowe i południowo-wschodnie.

Ochrona przed upałem:

1. Spożywaj jak największe ilości wody mineralnej, do 2-3 litrów na dobę.

2. Ograniczy picie kawy i napojów alkoholowych do minimum, ponieważ odwadniają organizm.

3. Noś przewiewny ubiór w jasnych kolorach, najlepiej białym, ponieważ najsilniej obija on promienie słoneczne, przez co jest chłodniej.

4. Nie noś ubrań w kolorach ciemnych, ponieważ pochłaniają największe ilości promieniowania słonecznego i znacząco podnoszą temperaturę skóry.

5. Zakładaj czapkę lub kapelusz i okulary przeciwsłoneczne.

6. Unikaj przebywania na pełnym słońcu między godziną 10:00 a 18:00. W tych godzinach najlepiej pozostawaj w domowym cieniu, ponieważ służby medyczne notują największą liczbę zasłabnięć, zwłaszcza na ulicach miast i w środkach komunikacji zbiorowej.

Źródło: TwojaPogoda.pl

autopromocja

Pozostałe wiadomości

miniatura

Pogoda na żywo: Śledź na bieżąco, gdzie są teraz burze

Dzisiaj, 10:15

Przez całą dobę, na żywo, monitorujemy to, co dzieje się w pogodzie w Polsce i na całym świecie. Jeśli w Waszej okolicy zdarzyło się coś ciekawego, czym chcecie się podzielić z innymi, to wysyłajcie do nas zdjęcia, filmiki i informacje. Z nami będziecie na bieżąco!

miniatura

Burze mogą zrywać dachy i łamać drzewa. Gdzie tym razem?

Wczoraj, 10:20

Minął tydzień od niszczycielskiej nawałnicy, tyle też mieliśmy spokoju od groźnych zjawisk. Od dziś wracają gwałtowne burze, które znów mogą powodować szkody i zagrażać ludziom. Sprawdźmy, w których regionach kraju będzie najbardziej niebezpiecznie.

miniatura

Latem pada coraz mniej, a zimą coraz więcej. Dlaczego?

Wczoraj, 09:17

Niewątpliwie klimat zmienia się, zawsze tak było i zawsze tak będzie. Problem w tym, że jego zmiany czasem idą w niekorzystnym kierunku. Porównaliśmy, co zmieniło się w polskim klimacie w dwóch okresach bazowych. Wynikają z tego bardzo ciekawe trendy.

miniatura

Takiej klęski w lasach jeszcze nie było. Porażające liczby

17 sierpnia 2017, 10:14

Nawałnica, która przeszła 11 sierpnia nad Wielkopolską, Kujawami i Pomorzem doprowadziła do największej klęski żywiołowej w dziejach polskiego leśnictwa. Aby wyobrazić sobie, jak wiele drzew zostało powalonych, przygotowaliśmy dla Was ciekawe porównania.

miniatura

Cała prawda o opryskujących nas samolotach

17 sierpnia 2017, 09:44

Nie milkną teorie spiskowe, jakoby samoloty tworzyły chemiczne smugi, nazywane chemtrails. Substancje te mają nas "opryskiwać", powodując problemy zdrowotne oraz zniszczenie środowiska naturalnego. Naukowcy postanowili rozwiać mity na ten temat.

Komentarze

Dodaj komentarz

jorgi | 2017-08-11, 11:04

W obronie lipca

Tak może trochę z innej beczki, ale przewija się dość często na forum pogląd, jakoby sierpnie w ostatnich latach ,,przynosiły lepszą aurę od lipca" Nie umiem zrozumieć skąd taki pomysł. W XXI wieku mieliśmy 16 pełnych sezonów wakacyjnych (2001-2016) Wg tutiempo sierpień był ciepleszy od lipca jedynie w latach 2003, 2004, 2011 i 2015. Oznacza to, że w 3/4 przypadków nadal to lipiec jest miesiącem cieplejszym. Ponad to często się wspomina nieudane lipce jak np w latach 2004 i 2011, a znacznie rzadziej np sierpnie 2005 i 2006, które były od nich zimniejsze. Oczywiście to nie są oficjalne dane i dotyczą tylko mojego miasta, więc jak w skali kraju jest inaczej to proszę o poprawkę, ale ja specjalnie ,,ochłodzenia lipca" w ostatnich latach nie zauważam.

Marcin Bielsko | 2017-08-11, 09:18

wakacje

W tym roku 30 lipca wiedząc już na pewno, że upały wleją się do mojego miejsca zamieszkania w Bielsku, w kilka chwil załatwiłem mojej rodzince kwatery w Jastarnii i w nocy tam uciekliśmy. Kiedy tu zar lał się z nieba, my mieliśmy komfortowe 20-23 w pełnym nieraz słońcu na plaży. Cudowne rzeskie powietrze kazdego dnia, bryza znad morza. Polskie wybrzeże w tamtym rejonie to coś pieknego. Po powrocie po tygodniu o 00:30 w nocy, po wyjściu z samochodu na parkingu znów w me nozdrza wpadła ta stęchlizna, syfiate podbeskidzkie powietrze :(

alewis27 | 2017-08-11, 08:31

nocne burze na południu

Dzięki nim noc była z przyzwoitą temperaturą jeszcze przed północą - wieczorna burza zbiła temperaturę z 28 do 19 stopni i taka temperatura utrzymywała się w zasadzie przez całą noc. O 7:00 rano było 18 stopni. Takie "ciepłe noce" to ja lubię. Bez tych burz by był gorąc do 23-24 godziny, czego naprawdę NIE lubię. Dzisiaj od rana słońce, temperatura wzrośnie grubo powyżej 30 stopni, możliwe że nawet powyżej 35 w najcieplejszych regionach kraju. A w weekend ogromny spadek temperatury, ciekawe co się będzie działo. Pamiętam co było 15.08.2008 roku, kiedy nad Podkarpacie napływało ekstremalnie ciepłe powietrze zwrotnikowe (T850 nawet powyżej 23 stopni) a od zachodu wdzierała się już dużo chłodniejsza masa. Tamten dzień zapamiętam jako chyba najbardziej parny i duszny w życiu, u mnie było tylko 27 stopni ale punkt rosy dochodził do 23-24 stopni. Burze i gradobicia były wtedy naprawdę porządne.

Dżefors | 2017-08-11, 10:09

Odp: nocne burze na południu

Nie pamiętasz co wtedy wyrabiało ? kilka wsi na opolszczyznie tornado wręcz zrównało z ziemią :/ Czy tego oczekujesz i tym razem? Lepiej żeby się bez tego obeszło.Jedna burza taka dosyć mocna przeszła u mnie w nocy .Mi to wystarczy.Dzisiaj ładna sloneczna pogoda , oby tylko znowu jakieś burze się nie przywlokły.Po co po co po co ?

lulek czarny | 2017-08-11, 08:05

dobrze pamiętamy zimę

W końcu trochę ciepła ...

Z Mazur | 2017-08-10, 23:30

Obrona

W te lato Północ i Północny Wschód chyba znowu obronią się przed ekstremalnymi upałami. Ostatnie sezony letnie niemal wszędzie przynosiły nowe rekordy ale nie tu. Obroniliśmy się nawet w sierpniu 2015, kiedy jednego dnia zanotowałem w głębokim cieniu 35 st. Do Suwałk mam jakieś 50 km. W tym roku jakoś zadziwiająco omijają nas te już przesadzone fale upałów. Tylko ciekawe czym zapłacimy za takie komfortowe lato. Zapewne jeszcze przyjdzie sprawiedliwość.

Staszek | 2017-08-11, 10:33

Odp: Obrona

Racja u mnie w Szymbarku w Pomorskim jak na razie najwyższa temperatura to 26.4*C. A w 2015 roku temperatura tylko raz ledwo przekroczyła 30 stopni.

pila | 2017-08-10, 21:38

żar z nieba

Dzisiaj w Łódzkim a konkretnie w Piotrkowie Trybunalskim, była niezła żarówa, po porannej burzy niebo się rozpogodziło i praktycznie żar lał się z nieba aż do zachodu słońca. Temp. w cieniu jakieś 33 stopnie a w tej chwili 24,5, mam już dość tego skwaru, mam nadzieję że mapki które przewidują ochłodzenie od niedzieli się sprawdza i będziemy mieć nie 33 a 23 stopnie zdecydowanie o wiele przyjemniejsza temp. Domyślam się że miłośnicy takiej żarówy pewnie będą nie zadwoleni z mojego komentarza, ale sprawiedliwość musi być dla obu stron

Impuls | 2017-08-10, 21:29

W dzień upał

W nocy zaś burza - dla mnie idealne połączenie na lato - szkoda, że do nas dociera powietrze zwrotnikowe chociażby przez 30% czasu.

Staszek | 2017-08-11, 10:36

Odp: W dzień upał

A u mnie odwrotnie w dzień zachmurzenie a w nocy bezchmurnie Północ ma nie za dobre warunki na wypoczynek ale jak do pracy to w sam raz.

Pies | 2017-08-10, 21:25

Upał

W Zamościu dziś Tmax 34,3 stopnia, co nie jest najwyższą wartością w tym roku, jutro będzie pewnie więcej, ciekawe czy przekroczy 34,8 stopni z 1 sierpnia. Za to duchota niemożliwa. Jest 21.00, a okien w mieszkaniu nie da się otworzyć, bo na dworze znacznie cieplej niż w domu i nie ma sensu podgrzewać jeszcze chłodniejszych pomieszczeń. Mam jedynie nadzieję, że sobotnie ochłodzenie nie będzie wiązało się z jakimiś dramatycznymi nawałnicami. Trzeba przyznać, że po chłodniejszym, choć całkiem przyjemnym i słonecznym lipcu, sierpień podgrzewa nas w tym roku konkretnie.

Dżefors | 2017-08-11, 10:13

Odp: Upał

pies powiem ci że lepiej żebys sie cieszył tym latem bo jak znowu przyjdzie jesien a pozniej ta przekleta zima to bedziesz tęsknil za tymi letnimi chwilami.Tymbardziej że i u ciebie na E i u mnie na S zima potrafi dać ostro w d..e.Aż ma się jej po dwoch dniach dosć! pamiętam Pazdziernik 2016 albo Styczen 2017 , armagedeon.Never again.

Pies | 2017-08-11, 17:00

Odp: Upał

@Dżefors, ja akurat z tych bardziej cieplolubnych, zimy, a w szczególności mrozów nie znoszę. Za to żaden upał mi nie przeszkadza, im jestem starszy tym lepiej je znoszę. Po ostatniej zimie, która na wschodzie konkretnie dała w kość cieszę sie ładnym, ciepłym latem. Trzeba się wygrzać, bo kto wie, co będzie. Byle bez nawałnic i gradobic.

zamarznięty mieszkaniec wybrzeża | 2017-08-10, 18:05

Jak zwykle bez upału nad Zatoką Gdańską

Jak zwykle Gdańsk letnim biegunem zimna. Przeklęta, zimna dziura :/

Basia | 2017-08-11, 17:15

Odp: Jak zwykle bez upału nad Zatoką Gdańską

Chętnie się zamienię,:) jestem z małopolski,mam dośc tych upałów,w mieszkaniu 30 stopni ,na polu w cieniu 38 to jakas masakra!

slunzak | 2017-08-10, 17:49

susza straszna

susza straszna w centrum slaska te upaly poteguja susze a deszcu brak

Twoja Pogoda lepsza niż myślisz

ZOBACZ NOWĄ WERSJĘ SERWISU