10 sierpnia 2017, 17:29

Nawałnice już sieją spustoszenie, a to dopiero początek

1 osoba zginęła, 3 zostały ranne, setki połamanych drzew, pozrywane dachy, zalane drogi i budynki, tysiące odbiorców bez prądu. To efekt nawałnic, które przechodzą nad Polską. Jednak to dopiero przedsmak tego, co czeka nas w najbliższych kilkudziesięciu godzinach.

Burze mogą się pojawiać na przeważającym obszarze Polski, jedynie poza regionami północno-zachodnimi. Strefa tych najbardziej gwałtownych burz wieczorem i w nocy z czwartku na piątek (10/11.08) ciągnąć się będzie od Śląska przez Ziemię Lubuską, Wielkopolskę, Ziemię Łódzką i Kujawy po Mazowsze, Warmię, Mazury i Podlasie.

W epicentrum burz może się znaleźć Dolny Śląsk. W strefie czerwonej w ciągu jednej godziny może spaść nawet powyżej 50 mm deszczu, przez co możliwe są lokalne podtopienia dróg i zabudowań. Grad może mieć średnicę nawet powyżej 5 cm i uszkadzać dachy zabudowań, karoserie samochodowe i uprawy. Porywisty wiatr do 110 km/h, może dodatkowo zrywać linie energetyczne i łamać gałęzie. Ryzyko utworzenia się trąb powietrznych osiągnie podwyższony poziom.

>>> Gdzie są teraz burze? Śledź naszą mapę burzową na żywo

W strefie pomarańczowej w ciągu jednej godziny może spaść do 50 mm deszczu, przez co możliwe są lokalne podtopienia dróg i zabudowań. Grad może mieć średnicę do 5 cm i uszkadzać dachy zabudowań, karoserie samochodowe i uprawy. Porywisty wiatr, osiągający do 100 km/h, może dodatkowo zrywać linie energetyczne i łamać gałęzie. Możliwe są trąby powietrzne.

W strefie żółtej w ciągu jednej godziny może spaść do 30 mm deszczu, przez co możliwe są lokalne podtopienia dróg i zabudowań. Grad może mieć średnicę do 3 cm i uszkadzać dachy zabudowań, karoserie samochodowe i uprawy. Porywisty wiatr, osiągający do 90 km/h, może dodatkowo zrywać linie energetyczne i łamać gałęzie.

To dopiero początek, ponieważ przez kilkadziesiąt następnych godzin w gorącym i wilgotnym powietrzu będą się nad naszymi głowami kłębić potężne chmury burzowe. Będą one przynosić nie tylko błyskawice i ulewne deszcze, ale też gradobicia i wichury. Nie można także wykluczyć utworzenia się lokalnej trąby powietrznej.

Tragiczny bilans dotychczasowych burz

Pod osłoną nocy ze środy na czwartek (9/10.08) i w godzinach porannych front burzowy przeszedł od południowego zachodu przez centrum w kierunku północnego wschodu naszego kraju. Przed południem burze ostatecznie wygasły nad Mazurami i Podlasiem. Po południu ponownie zaczęło grzmieć na południowym wschodzie.


Poranna nawałnica w Łodzi.

Liczne komórki burzowe, które piętrzyły się w ciepłym i wilgotnym powietrzu, zaczęły się organizować w większą formację tworząc niebezpieczny mezoskalowy układ konwekcyjny (MCS), który przyniósł na Ziemi Lubuskiej, w Wielkopolsce, na Ziemi Łódzkiej, Mazowszu, Mazurach i Podlasiu wiatr przekraczający 80 km/h, ulewy, gradobicia i mnóstwo piorunów.


Gradobicie w Zawadzie k. Myślenic w woj. małopolskim. Fot. Dominik Wilk.

Straż Pożarna od drugiej połowy nocy interweniowała już ponad 3 tysiące razy, najczęściej przy usuwaniu z dróg i posesji połamanych lub powalonych drzew, a także przy zabezpieczaniu uszkodzonych dachów i odpompowywaniu wody z rozlewisk. Dla strażaków to będą bardzo pracowite godziny, ponieważ teraz ich akcje koncentrują się głównie na Górnym Śląsku, Małopolsce i Podkarpaciu. Tymczasem wieczór i noc przyniosą kolejne nawałnice w wielu regionach.

1 osoba utonęła po tym, jak wichura przewróciła łódkę na Narwi w rejonie miejscowości Kania Polska w woj. mazowieckim. 3 osoby zostały ranne. Jedna doznała poparzeń w wyniku pożaru budynku gospodarczego w rejonie Nowego Tomyśla w woj. wielkopolskim, w który uderzył piorun. Druga osoba została zraniona przez fragment dachu z miejscowości Bromierzyk k. Płocka na Mazowszu. Trzecia osoba ranna została w Łodzi.


​Poranna nawałnica w Łodzi.

Jak podaje Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (RCB) bez prądu było w ostatnich godzinach prawie 200 tysięcy odbiorców, głównie w województwie łódzkim. Wichury uszkodziły dachy na 320 budynkach, w tym na 200 domach, głównie na Ziemi Łódzkiej i Mazowszu.


Chmura szelfowa w Białymstoku. Fot. Darek.

Wśród miast wojewódzkich najwięcej interwencji strażacy mają w Łodzi, gdzie podmuchy wiatru mogły miejscami przekraczać 90 km/h, ponieważ ulice miasta były dosłownie usłane drzewami. Bez prądu w regionie było rano ponad 130 tysięcy odbiorców. W godzinach porannego szczytu komunikacyjnego sparaliżowany był ruch drogowy, tramwajowy i kolejowy. Skutki żywiołu są odczuwane do tej pory. Wszędzie widać ogrom szkód.

Źródło: TwojaPogoda.pl

autopromocja

Pozostałe wiadomości

miniatura

Pogoda na żywo: Śledź na bieżąco, gdzie są teraz burze

Dzisiaj, 10:15

Przez całą dobę, na żywo, monitorujemy to, co dzieje się w pogodzie w Polsce i na całym świecie. Jeśli w Waszej okolicy zdarzyło się coś ciekawego, czym chcecie się podzielić z innymi, to wysyłajcie do nas zdjęcia, filmiki i informacje. Z nami będziecie na bieżąco!

miniatura

Burze mogą zrywać dachy i łamać drzewa. Gdzie tym razem?

Wczoraj, 10:20

Minął tydzień od niszczycielskiej nawałnicy, tyle też mieliśmy spokoju od groźnych zjawisk. Od dziś wracają gwałtowne burze, które znów mogą powodować szkody i zagrażać ludziom. Sprawdźmy, w których regionach kraju będzie najbardziej niebezpiecznie.

miniatura

Latem pada coraz mniej, a zimą coraz więcej. Dlaczego?

Wczoraj, 09:17

Niewątpliwie klimat zmienia się, zawsze tak było i zawsze tak będzie. Problem w tym, że jego zmiany czasem idą w niekorzystnym kierunku. Porównaliśmy, co zmieniło się w polskim klimacie w dwóch okresach bazowych. Wynikają z tego bardzo ciekawe trendy.

miniatura

Takiej klęski w lasach jeszcze nie było. Porażające liczby

17 sierpnia 2017, 10:14

Nawałnica, która przeszła 11 sierpnia nad Wielkopolską, Kujawami i Pomorzem doprowadziła do największej klęski żywiołowej w dziejach polskiego leśnictwa. Aby wyobrazić sobie, jak wiele drzew zostało powalonych, przygotowaliśmy dla Was ciekawe porównania.

miniatura

Cała prawda o opryskujących nas samolotach

17 sierpnia 2017, 09:44

Nie milkną teorie spiskowe, jakoby samoloty tworzyły chemiczne smugi, nazywane chemtrails. Substancje te mają nas "opryskiwać", powodując problemy zdrowotne oraz zniszczenie środowiska naturalnego. Naukowcy postanowili rozwiać mity na ten temat.

Komentarze

Dodaj komentarz

ogrodnik | 2017-08-11, 08:01

imgw

Ten śmiszny instytucik utrzymywany z naszych podatków, system radarowy, serwis internetowy, sztab "ekspertów", a nie potrafią przewidzieć ani nawet ostrzec przed takimi zjawiskami. Dla łódzkiego przedwczoraj wydali ostzreżenie najniższego stopnia przed burzami i to dopiero przed północą po tym jak solidna burza z częstochowskiego przeszła nad łódzkie, a dla śląskiego nie było żadnego ostrzeżenia!!! Ostrzeżenie drugiego stopnia dla częstochowskiego/śląskiego wydali dopiero jak te poranne burze przetoczyły się już przez region!!! Ja pierd... wichura za oknem, deszcz zacina, trąba rzuca belkami i szkłem, dach Ci zrywa, a Ty wchodzisz na stronę pogodynka.pl ze słoneczkiem w logo, ryzykując uszkodzenim sprzętu komputerowego na skutek wyładowania elektrycznego, żeby sprawdzić czy jest już ostrzeżenie xD o nie ma! ...ufff... nie ma się czego bać - a pan "ekspert" nie wydał ostrzeżenia, bo śpi sobie smacznie w Warszwie czy Krakowie i śni o podwyżce z budżetu państwa. Ja pierd!!! Pamiętam, że w 2008 jak przechodziły te trąby w częstochowskim, to też wystawiali ostrzeżenia post factum. Ja nie wiem po co i dla kogo są te ostrzeżenia, chyba dla polonii w Stanach. Gdyby nie miliony z budżetu, to można byłoby machnąć ręką, że to jacyś łowcy burz, a tak to jest to poprostu banda niekompetentnych, opłacanych z publicznych pieniędzy nierobów i darmozjadów.

savalas | 2017-08-10, 23:26

Cisza przd burzą.

Nad Legnicą jeszcze względny spokój ale nad Czechami już mega burza jest , i to dojdzie do nas widać że to super komórka burzowa. Będzie się działo.

Impuls | 2017-08-10, 21:22

No i teraz prawidłowo

układa się strefa zbieżności wiatrów - przez Warszawę :D Rano burza swoją intensywnością mnie zaskoczyła, teraz szykuje się powtórka w nocy. Chciałbym bardzo powtórki z nocy 09/10.08.2013 - wtedy była najsilniejsza burza wszechczasów w Warszawie. Ale liczę na stroboskop.

alewis27 | 2017-08-10, 22:52

Odp: No i teraz prawidłowo

Dzisiaj była namiastka stroboskopu w Katowicach, łyskało się dość mocno i często ale burza w sumie była dość słaba. Główne uderzenie tej burzy poszło bokiem. Jak zawsze w tym roku. Ostatnia naprawdę mocna burzowa ulewa była u mnie w Boże Ciało. Wtedy porządnie lało chyba z 4 razy jednego dnia.

Pies | 2017-08-10, 21:15

Burze

Mam nadzieję, że Zamość te nawałnice ominą. Póki co, w tym roku nic niebezpiecznego jeszcze nie było ale upał ma u nas trzymać do soboty i w sobotę po południu może być nieciekawie.

alewis27 | 2017-08-10, 19:34

idzie superburza?

Na mapce burzowej widać jaki ogień zmierza znad Czech i leci prosto na Katowice. Czy tym razem nam się upiecze? Wszystkie duże burze nas omijają, jest sucho jak cholera! Mimo wieczoru wciąż jest upał, obecnie mam u siebie ok 31*C

piekary ślunskie | 2017-08-10, 23:45

Odp: idzie superburza?

no i się upiekło ! burza ominęła Piekary ! pokropiło przez godzinę od 21.00 do 22.00 spadło ze 1 mm , przed tym strasznym deszczem o 20.30 przeszedł przez kilka minut huraganowy wiatr , dawno takiego suchowieja nie było , skutecznie rozgonił burzę na die strony -jedna poszła na Katowice , sosnowiec i dąbrowę a druga przez zabrze na tarnowskie góry i dalej na częstochowę

Rafał z Konina. | 2017-08-10, 18:53

Zjawisko atmosferyczne:burza.Teraz to nawałnice....

Burze były ,są i będą.Zawsze takie same,tylko z różnym natężeniem.Pamiętam burze z huraganowym wiatrem,burze suche,z gradem....Cóż po upałach bywają bardzo gwałtowne.Nie jest to jednak armagedon i efekt zmian klimatycznych.Zauważyłem,że w mediach stawia się na straszenie ludzi...Lato już takie jest i trzeba się z tym pogodzić.

Lucas wawa | 2017-08-10, 18:53

W nocy 10/11.08 kolejne burze i nawałnice?

Coś się wydaje, że także jutro zamiast o nadzwyczaj wysokich Tmax [które na S/E Polski tak, czy inaczej będą bardzo wysokie], po raz kolejny uwagę będziemy koncentrowali głównie na skutkach burz i ulew. Wbrew wcześniejszym zapowiedziom o przejściowym odsunięciu się takowych bardziej na NW, niewykluczone, że także w nocy 10/11.08 mogą zmierzać one wzdłuż linii Śląsk/Małopolska – Mazury/Podlasie. Zresztą na podglądach satelitarnych widać już jak od strony Czech rozkręca się kolejna (super)komórka burzowa… PS. Podczas, gdy u nas w części kraju upalnie, w Niemczech dla kontrastu miejscami nawet poniżej 15°C (nawet za dnia) i to w części nizinno-wyżynnej. Tam, jak i w ogóle w wielu miejscach na W Europy, sierpień jest średnio chłodniejszy od normy i tak ma być także w kolejnych dniach.

intel | 2017-08-10, 19:08

Odp: W nocy 10/11.08 kolejne burze i nawałnice?

Zapomnij, w Małopolsce takie burze w tym roku nie występują, nie pamiętam tak słabego roku burzowego jak jest obecnie.

Paweł, Kraków | 2017-08-10, 22:22

Odp: W nocy 10/11.08 kolejne burze i nawałnice?

I całe szczęście.

savalas | 2017-08-10, 17:09

Ta mapka się nie myli że Dolny Śląsk na czerwono

Dolny Śląsk ( okolice Legnicy ) parno i gorąco ale chmury człowiek chodzi spocony jak tu żyć a ta mapka o intensywności burz się nie myli bo by oznaczało że mieliśmy byśmy burze i to solidne wiatr do 110 km /h to huragan :O myślę że czegoś takiego nie będzie i że noc minie spokojnie oby ;)

piekary ślunskie | 2017-08-10, 16:01

susza trwa

wszystko poszło na zachód od Piekar , u nas o 5.00 się zachmurzyło zerwała się wichura i tyle! poszło na Warszawę , gdzie całe lato leje i deszczu nikomu nie potrzeba , a na Śląsku susza po byku , na metr gleba wyschła , rekordu ciepła +37 też nie będzie bo co jakiś czas przechodzą ławice wypadanych chmur z czech obniżając o 5 stopni temperaturę maksymalną , prognozy podawały w poniedziałek opady za czwartek , piątek i sobotę 90 mm a teraz zostało tylko 5 mm :-(((

Mati | 2017-08-10, 15:50

grzmot

Dzisiaj u sąsiada piorun zabił 3 krowy które schroniły się pod lipą 100 metrów od mojego domu.

Twoja Pogoda lepsza niż myślisz

ZOBACZ NOWĄ WERSJĘ SERWISU