17 lipca 2017, 09:51

Wraca kaucja na napoje butelkowane. Ekolodzy zadowoleni

Młodsi czytelnicy nie pamiętają, ale starsi owszem. Jeszcze w latach 90. kupując butelkowane napoje oprócz ceny płaciliśmy też kaucję, która była zwracana, gdy butelkę oddawaliśmy sprzedawcy. Teraz to rozwiązanie ma wrócić. Ekolodzy są zachwyceni.


Fot. Pixabay.com / Hans.

Z pewnością każdy z nas natknął się na zużyte plastikowe butelki rozrzucone po lasach, rowach i wszędzie tam, gdzie być ich nie powinno. Osoby śmiecące w każdym miejscu, gdzie się pojawiają, chyba zapominają, że butelka PET rozkłada się aż po upływie tysiąca lat i jeśli oni jej nie wyrzucą do śmietnika, to będzie ona leżeć i zanieczyszczać nasze krajobrazy przez następne pokolenia.

Jak informuje "Rzeczpospolita" ministerstwo środowiska wpadło na pomysł, który może ograniczyć zaśmiecanie przyrody. Co można zrobić, aby butelki plastikowe i szklane nie walały się gdzie popadnie? Trzeba ludzi zachęcić zwrotem kaucji. Takie rozwiązanie z czasach PRL było na porządku dziennym.

Jeszcze w latach 90. kupując oranżadę w szklanej butelce wypijało się ją na miejscu, w sklepie, bo każdy chciał, aby zwrócono mu kaucję, czyli to, co zapłacił oprócz standardowej ceny. Ten, kto nie oddał butelki, nie pobierał kaucji i na tym tracił. Dzięki tej zachęcie butelki nie były wyrzucane do lasów, a jeśli się to okazyjnie zdarzyło, to zbieracze natychmiast je zbierali i zanosili do skupu, licząc na małe, ale jednak zyski.

Aż trudno uwierzyć, że w Polsce wciąż nie ma kaucji na butelki wzorem naszych sąsiadów, gdzie u Czechów czy Niemców podobne rozwiązanie funkcjonuje od lat i wszyscy je sobie chwalą. W nowej wersji prawa, które przygotowuje Ministerstwo Środowiska, kaucja miałaby objąć co najmniej opakowania plastikowe, szklane i aluminiowe.

Po wypiciu napoju moglibyśmy je zwrócić już nie u ekspedientki czy do skupu, jak dawniej, lecz do specjalnego automatu, który zwracałby nam kaucję. Na szczegółowe rozwiązania jeszcze musimy poczekać, bo w resorcie środowiska wciąż trwa analiza tego pomysłu, aby zmniejszył on zaśmiecanie środowiska, ograniczył wytwarzanie opakowań z tworzyw sztucznych i jednocześnie nie doprowadził do podwyżki cen napojów.

Co więcej, to chyba pierwszy pomysł ministerstwa nadzorowanego przez Jana Szyszkę, który bardzo podoba się przedstawicielom organizacji ekologicznych. Mamy więc nadzieję, że szybko zostanie wprowadzony w życie i wszyscy na tym skorzystamy.

Źródło: TwojaPogoda.pl / Rzeczpospolita.

autopromocja

Pozostałe wiadomości

miniatura

Potężne ulewy na południu kraju. Możliwe podtopienia!

Dzisiaj, 19:43

Nad południu kraju do piątkowego poranka będą przechodzić intensywne opady, podczas których może spaść niemal 100 mm deszczu. Tak duże sumy opadów mogą powodować gwałtowne wezbrania na rzekach oraz liczne podtopienia. Gdzie sytuacja będzie najtrudniejsza?

miniatura

Potężne trzęsienie ziemi w Meksyku. Wszędzie gruzy, ponad 250 ofiar

Dzisiaj, 10:00

Meksyk nawiedziło potężne trzęsienie ziemi o sile M7.1. Tak niszczycielskiego i śmiercionośnego wstrząsu nie notowano w tym kraju od 32 lat. Wiele budynków legło w gruzach, w których wciąż mogą być uwięzieni ludzie. Zginęło co najmniej 250 osób.

miniatura

Dym z rekordowych pożarów lasów w USA i Kanadzie dotarł nad Polskę

Dzisiaj, 09:45

Pod koniec sierpnia północne regiony USA i Kanadę nawiedziły gigantyczne pożary lasów, które uznane zostały za największe w historii. Kłęby dymu gnane wiatrami dotarły aż nad Polskę, przynosząc nam bardziej intensywne niż zwykle barwy zachodu Słońca.

miniatura

Pogoda na żywo: Najnowsze wieści przez całą dobę

Dzisiaj, 00:00

Przez całą dobę, na żywo, monitorujemy to, co dzieje się w pogodzie w Polsce i na całym świecie. Jeśli w Waszej okolicy zdarzyło się coś ciekawego, czym chcecie się podzielić z innymi, to wysyłajcie do nas zdjęcia, filmiki i informacje. Z nami będziecie na bieżąco!

miniatura

Coraz zimniejsze noce. W przyszłym tygodniu pierwsze przymrozki?

Wczoraj, 10:00

Napływ powietrza polarno-morskiego i większe rozpogodzenia sprawiły, że miniona noc przyniosła nam najniższe temperatury w tym sezonie. Miejscami temperatura spadła w pobliże zera, a trawy i szyby aut pokrył szron. Wkrótce może być jeszcze zimniej.

Komentarze

Dodaj komentarz

Grzegorz K | 2017-07-17, 15:20

Dobry pomysł

Super pomysł. Oby tylko na pomyśle się nie skończyło...

Paweł | 2017-07-17, 14:52

Butelki.

W Chorwacji działa to doskonale. Kaucja za butelkę Pet to 50 Lipa czyli około 30 groszy. Przy dużych sklepach są punkty gdzie butelki są odbierane . Widziałem nie raz jak miejscowi wyjmowali z koszy przy plaży butelki pet i odwozili w workach do punktów skupu. Pozdrawiam.

BigM | 2017-07-17, 12:40

Dramat...

Ci wszyscy ekolodzy na odstrzał...

Rico | 2017-07-17, 16:23

Odp: Dramat...

Siebie odstrzel najpierw , pewnie należysz do tych osób co potrafią przynieść ciężkie rekalmowki z piwskiem do lasu ale posprzatac to już się nie chce

indlvarn | 2017-07-17, 17:13

Odp: Dramat...

Raczej to co napisałeś się do tego nadaje...

BigM | 2017-07-18, 08:53

Odp: Dramat...

Oho, ekoterroryści. Nie, nie zostawiam po sobie śmieci. Wszystko ładnie wyrzucam. Plastik tu, metal tam, szkło siam. Segregacja odpadów, mówi wam to coś? Po co więc jeszcze ta kaucja? Żebym latał do sklepu z dziesiątkami, zapewne niezgniecionych, butelek? Opamiętajcie się i dajcie ludziom żyć.

mirek | 2017-07-17, 11:55

Naprawde

Wpadlo na pomysł? przeciez to nie powinno byc zmieniane od lat 80. I tak jak kiedys mielismy buteli na wymiane, tak samo i dzis powinnimy tak robic. I to w butelkach szklanych. Gdyz one sa najbardziej eko a plastik nie przedostaje się do zywnosci

Max | 2017-07-17, 11:25

Pety

Dobra sprawa,choć w de nie wszystkie butelki są z kaucją,troche dziwne.U nas powinni wprowafzić na wszystkie pety+ puszki po piwskach i napojach