15 lipca 2017, 09:30

Deszcz wcale nie jest taki zły. Kto na nim może skorzystać?

W ostatnich dniach nad Polską przeszły potężne ulewy. Miejscami spadło więcej deszczu niż powinno przez cały lipiec. Choć deszcz w porze urlopowej wydaje się złą wieścią, to jednak dla wielu z nas okazał się on zbawienny w skutkach. Kto na nim najbardziej skorzysta?

Deszczowa aura ma zarówno swoje plusy, jak i minusy. Oczywiście dla tych, którzy wzięli urlop i muszą go spędzać w domu lub pod parasolem, deszcze to najgorsze, co może im się przytrafić. Jednak w porze letniej posucha jest znacznie poważniejszym zjawiskiem.

Zanim popadało dotykała ona 9 województw, a dokładniej ponad 500 gmin w naszym kraju. Po opadach zasięg suszy rolniczej zmniejszył się, co jest bardzo dobrą wiadomością dla rolników, zwłaszcza z południowych i wschodnich regionów Polski.

Tam w ostatnim czasie niedostatek opadów sięgał nawet kilkudziesięciu litrów na metr kwadratowy ziemi. To tak, jakby nie padało przez ponad miesiąc. Posucha okazała się tragiczna dla upraw zbóż, rzepaku, kukurydzy czy warzyw. Ulewne deszcze, które wystąpiły na północy kraju całkowicie zażegnały problem suszy.

Dotychczas padało najwięcej tam, gdzie Polacy najchętniej spędzają urlop czy wakacje, a więc nad morzem, nad Wielkimi Jeziorami Mazurskimi czy w górach. Najbardziej sucho było z dala od najpopularniejszych miejsc, zwłaszcza na Lubelszczyźnie.

Deszcze są korzystnym zjawiskiem nie tylko dla rolników, ogrodników czy sadowników, ale także dla alergików, bo mogą oni spokojnie oddychać i udawać się na spacery tam, gdzie zwykle w połowie lipca z powodu pylenia np. traw, chodzić im nie wolno.

Także astmatycy powinni być zadowoleni, bo deszcz zmywa wszelkie zanieczyszczenia unoszące się w powietrzu, zwłaszcza te pochodzące z zakładów przemysłowych i silników samochodowych. Smog przepędza także porywisty wiatr i napływ rześkiego powietrza polarno-morskiego znad wód Atlantyku. Dzięki temu wskaźniki jakości powietrza tak korzystne nie były od wielu tygodni.

Z deszczy radują się też leśnicy, ponieważ jak wynika z danych Instytutu Badawczego Leśnictwa (IBL) zagrożenie pożarami lasów tego lata jest nadzwyczaj niskie. Rzadko kiedy osiąga poziom alarmowy. Wszędzie w kraju ściółka leśna jest na tyle wilgotna, że nie grożą nam pożary.

Wilgotne lasy to świetna wiadomość dla grzybiarzy, którzy mogą się spodziewać wysypu przysmaków leśnego runa. W najbliższych dniach spodziewamy się ocieplenia, które przyspieszy rozwój grzybni. Ostatnie posuchy całkowicie pozbawiły grzybiarzy swojego fachu. Mokre lato może tę sytuację diametralnie odmienić.

Niestety, nie wszyscy skorzystają na opadach. Poza rozczarowanymi aurą urlopowiczami, na pełne ręce roboty narzekać mogą strażacy. W ostatnim czasie wyjeżdżali na interwencje związane z podtopieniami i wichurami tysiące razy. Kilku z nich zostało rannych.

Deszczowa i pochmurna aura najgorzej wpływa na meteoropatów, którzy znacznie częściej skarżą się na różnorodne dolegliwości, a przede wszystkim senność, problemy z koncentracją, rozdrażnienie, bóle głowy i spowolnienie reakcji.

Taka aura sprzyja niestety wypadkom drogowym, ponieważ kierowcy podczas jazdy podejmują decyzje wolniej niż zazwyczaj. Jednocześnie w deszczu jesteśmy ostrożniejsi, więc ogólna liczba wypadków jest i tak mniejsza w porównaniu z dniami słonecznymi i suchymi.

Polska znajduje się pod wpływem klimatu umiarkowanego, który zapewnia nam zmienną pogodę. Raz jest sucho, a raz bardzo mokro i nigdy nie można liczyć na w pełni ustabilizowaną pogodę przez dłuższy czas, do czego musimy się, niestety, przyzwyczaić.

autopromocja

Pozostałe wiadomości

miniatura

Potężne ulewy na południu kraju. Możliwe podtopienia!

Dzisiaj, 19:43

Nad południu kraju do piątkowego poranka będą przechodzić intensywne opady, podczas których może spaść niemal 100 mm deszczu. Tak duże sumy opadów mogą powodować gwałtowne wezbrania na rzekach oraz liczne podtopienia. Gdzie sytuacja będzie najtrudniejsza?

miniatura

Potężne trzęsienie ziemi w Meksyku. Wszędzie gruzy, ponad 250 ofiar

Dzisiaj, 10:00

Meksyk nawiedziło potężne trzęsienie ziemi o sile M7.1. Tak niszczycielskiego i śmiercionośnego wstrząsu nie notowano w tym kraju od 32 lat. Wiele budynków legło w gruzach, w których wciąż mogą być uwięzieni ludzie. Zginęło co najmniej 250 osób.

miniatura

Dym z rekordowych pożarów lasów w USA i Kanadzie dotarł nad Polskę

Dzisiaj, 09:45

Pod koniec sierpnia północne regiony USA i Kanadę nawiedziły gigantyczne pożary lasów, które uznane zostały za największe w historii. Kłęby dymu gnane wiatrami dotarły aż nad Polskę, przynosząc nam bardziej intensywne niż zwykle barwy zachodu Słońca.

miniatura

Pogoda na żywo: Najnowsze wieści przez całą dobę

Dzisiaj, 00:00

Przez całą dobę, na żywo, monitorujemy to, co dzieje się w pogodzie w Polsce i na całym świecie. Jeśli w Waszej okolicy zdarzyło się coś ciekawego, czym chcecie się podzielić z innymi, to wysyłajcie do nas zdjęcia, filmiki i informacje. Z nami będziecie na bieżąco!

miniatura

Coraz zimniejsze noce. W przyszłym tygodniu pierwsze przymrozki?

Wczoraj, 10:00

Napływ powietrza polarno-morskiego i większe rozpogodzenia sprawiły, że miniona noc przyniosła nam najniższe temperatury w tym sezonie. Miejscami temperatura spadła w pobliże zera, a trawy i szyby aut pokrył szron. Wkrótce może być jeszcze zimniej.

Komentarze

Dodaj komentarz

kmroz | 2017-07-15, 18:54

no święto

a więc jednak udało się! przez ponad 48 godzin nie padało w Warszawie, pierwszy raz w tym miesiącu! Wielki sukces, trzeba szampana otworzyc. mam nadzieje, że dzisiejsza krótka, ale uciążliwa ulewa i poniedziałkowa będą już serio ostatnimi w tym miesiącu... ILEŻ MOŻNA

Paweł | 2017-07-15, 16:49

Słuszna edukacja

Trzeba to wielu ludziom do mózgownic wbijać, bo załamują nawet pogodynki w TV kiedy cieszą się podczas suszy ze słońca albo kajają się przed widzami kiedy wreszcie pada. Wciąż wielu ludzi nie rozumie, że bez deszczu umarliby z głodu i pragnienia.

piekary ślunskie | 2017-07-15, 13:54

szkoda

że po 20 lipca ma być przez kilka dni temp pow . 30 stopni :-((( miałem nadzieję że po 3 latach nazbieram trochę grzybów ,( w lasach świerklanieckich ostatni wysyp był w drugiej połowie sierpnia w 2014 roku} , a po tych upałach znów wszystko wyschnie i po grzybach:-((( może te upały będą krótsze , a może w ogóle nie będzie więcej jak 25 stopni , oby!

Veldrin | 2017-07-15, 17:03

Odp: szkoda

Proponuję przeprowadzkę na Islandię, tam będziesz się czuł jak w niebie. Zimna na pewno nie zabraknie, a zamiast normalnego lata będziesz miał taką polską wiosnę.

Suchoman | 2017-07-15, 20:24

Odp: szkoda

Szykuj bunkier na nadchodzące prawdziwie letnie dni , upały i sucha pogoda! Mało ci zimnego deszczowego roku 2016, całej prawie wiosny oraz zimnego lata dotychczas z regularnymi i częstymi opadami a podczas ociepleń od razu ulewy i kolejna fala zimna? Mam nadzieję, że będzie waliło upałem z południa ponad 40 C, halny będzie wyrywał drzewa z korzeniami a wilgotność spadnie do 0% aby twoje błociaro znikło w p...u!!!!

Obserwator | 2017-07-15, 10:36

Wyimaginowana susza

Możemy wyczytać: "(...)niedostatek opadów sięgał nawet kilkudziesięciu litrów na metr kwadratowy ziemi". Ja się pytam - no i co, że sięgał? U mnie spada rocznie 1000mm i nawet jakby niedostatek wyniósł 500mm (czyli tyle, co spada średnio w Polsce w rok!), to nie byłoby nawet posuchy (o ile niedostatek opadów byłby w miarę rozłożony równomiernie). Cudowne KBW byłoby -500, a byłaby soczysta zieleń. KBW NIJAK SIĘ NIE MA DO SUSZY. Współczynnika wilgotności gleby na różnych głębokościach celowo się nie podaje, bo by wyszło, że nie było nigdzie suszy...

Darek Wuk | 2017-07-15, 13:17

Odp: Wyimaginowana susza

Masz racje. Wystarczy spojrzeć na mapę: http://agrometeo.pogodynka.pl/uploads/products/satelita/SM2_20170715.gif Widać tylko 3 małe punkty suche. O wiele gorzej było w tamtym roku, takie punkty pojawiały się już w Maju kiedy uprawy są bardzo zagrożone bo teraz to już o wiele mniejszy kłopot.

Obserwator | 2017-07-16, 09:55

Odp: Wyimaginowana susza

Jeden z nielicznych, który mnie (a raczej prawdę) rozumie.