14 lipca 2017, 17:03

5 lat po tornadzie, które zdewastowało część Pomorza

Dzisiaj mija 5. rocznica trąby powietrznej, która przeszła przez Kujawy i wschodnie Pomorze powodując śmierć 1 osoby i raniąc 10 kolejnych osób. Przypomnijmy sobie to, co wówczas się zdarzyło. Zobaczcie amatorskie nagrania i zdjęcia żywiołu.

14 lipca 2012 roku potężna burza i trąba powietrzna poczyniły zniszczenia w pasie prowadzącym z południowego zachodu na północny wschód, od okolic Międzyrzecza w woj. lubuskim, do Elbląga w woj. warmińsko-mazurskim, na długości 320 kilometrów.

Sama trąba powietrzna pokonała około 80 kilometrów, od okolic Tucholi po okolice Elbląga. Szerokość pasa zniszczeń wynosiła około 400 metrów. Lej przemieszczał się z prędkością 60 kilometrów na godzinę.

Na podstawie zniszczeń poczynionych przez lej można szacować, że trąba powietrzna miała siłę F2 w skali Fujity, co oznacza wiatr wiejący z prędkością od 180 do 255 kilometrów na godzinę.


Czerwona linia pokazuje ścieżkę zniszczeń. Fot. Goole Earth.

1,2 tysiąca strażaków wyjeżdżało do ponad 450 wezwań w trzech województwach (wielkopolskim, kujawsko-pomorskim i pomorskim). Uszkodzonych zostało około 100 budynków, z czego 46 to budynki mieszkalne.

W osadzie Wycinki w Borach Tucholskich zginął 60-letni mężczyzna przygnieciony przez ścianę rozpadającego się domku letniskowego. Wcześniej, jak i później rannych zostało przeszło 10 osób.


Zdjęcie satelitarne ścieżki trąby powietrznej w Borach Tucholskich.

Żywioł połamał i powalił aż 500 hektarów lasu w Borach Tucholskich. Zdjęcia satelitarne ujawniają jak zachowywała się trąba powietrzna. W jednych miejscach szerokość pasa zniszczeń jest większa, a w innych mniejsza. Czasem o tym, czy lej poczynił zniszczenia, decydowały zaledwie metry. Jedne zabudowania pozostały nienaruszone, a te obok zrównane z ziemią.


Ścieżka trąby powietrznej w Borach Tucholskich. Fot. Kacper Kowalski / FORUM.

Podczas gdy mieszkańcy Borów Tucholskich wyliczyli straty i zastanawiali się skąd wziąć pieniądze na odbudowę swoich domów, leśnicy zajęli się wielkim sprzątaniem uszkodzonego drzewostanu.


Ścieżka trąby powietrznej w Borach Tucholskich. Fot. Kacper Kowalski / FORUM.

W pewnym momencie drewna na rynku było tak dużo, że jego cena spadła aż o 30 procent. Zyskiwali na tym przede wszystkim klienci, a więc tartaki, firmy przetwórstwa drewna i branża energetyczna.

Trąba powietrzna minuta po minucie:

13:00 - Nad wschodnim krańcem Niemiec utworzyła się chmura burzowa, która wkroczyła nad terytorium Polski w woj. lubuskim.

14:00 - Chmura rozwinęła się do miana superkomórki burzowej i przechodziła nad północną częścią woj. lubuskiego. Przynosiła ulewny deszcz i silny wiatr w okolicach Międzyrzecza. Zniszczeń jednak jeszcze nie dokonała.

14:30 - Intensywność superkomórki zaczęła systematycznie wzrastać przechodząc nad pogranicze woj. lubuskiego, wielkopolskiego i zachodniopomorskiego.

15:00 - Wichura pozrywała dachy z domów i linie energetyczne w Trzciance, a o 15:20 w Pile w woj. wielkopolskim. Krajobraz wyglądał jak po wojnie, wszędzie leżały połamane gałęzie. Wiatr powalił także betonowy mur przy stadionie żużlowym. Mieszkańcy mówią o zawirowaniach, ale nic nie wskazuje na to, aby wystąpiła tam trąba.

16:00 - Chmura burzowa nadal przesuwała się na północny wschód ponad Borami Tucholskimi.

16:30 - Nawałnica przetoczyła się nad Tucholą w woj. kujawsko-pomorskim. Wiatr połamał dziesiątki drzew, niektóre drogi leśne zostały zatarasowane przez konary. Chwilę później z chmur zeszła trąba powietrzna.

17:20 - Trąba powietrzna została pierwszy raz udokumentowana na zdjęciach przez mieszkańców i urlopowiczów przebywających nad Pojezierzem Południowopomorskim. Lej wędrował w pobliżu jeziora Kałębie.

W osadzie Wycinki zginął 60-letni mężczyzna przygnieciony przez ścianę rozpadającego się domku letniskowego. 5 kolejnych osób zostało rannych.

Zniszczenia w tej okolicy są zdecydowanie największe. Drzewa powalone zostały na odcinku o długości 8-9 kilometrów i szerokości 300-400 metrów, punktowo do 1 kilometra. Na podstawie tego można określić, że trąba powietrzna szła od wsi Zdroje-Gajdowskie i dalej przez Łążek-Szałata do Starej Rzeki.

17:30 - Trąba przeszła nad autostradą A1, na wysokości wsi Bobrowiec.

17:40 - Żywioł przekracza granicę woj. pomorskiego i dociera nad miasto Gniew.

18:00 - Lej sięgający powierzchni ziemi widziano w Sztumie i okolicach. W regionie 5 osób zostało rannych. Zniszczone zostały 42 budynki, w tym 19 mieszkalnych.

18:20 - Trąba zaczęła słabnąć nad południowo-wschodnimi przedmieściami Malborka.

18:40 - Najprawdopodobniej trąba ostatecznie zanikła zanim dotarła do Elbląga w woj. warmińsko-mazurskim.

19:00 - Do tego czasu rozpadła się również superkomórka burzowa.

autopromocja

Pozostałe wiadomości

miniatura

Na północy Polski bez upału, a na południu upał nadzwyczaj częsty

Wczoraj, 12:05

Pogoda tego lata nas nie rozpieszczała. W wielu regionach naszego kraju w maju temperatury były wyższe niż w lipcu, w dodatku przez całe wakacje nie odnotowano ani jednego upalnego dnia. Jednak były miejsca, gdzie upał panował nadzwyczaj długo.

miniatura

Potężne ulewy na południu kraju. Możliwe podtopienia!

Wczoraj, 10:37

Na południu kraju do piątkowego poranka będą przechodzić intensywne opady, podczas których może spaść ponad 100 mm deszczu. Tak duże sumy opadów mogą powodować gwałtowne wezbrania na rzekach oraz podtopienia. Gdzie sytuacja będzie najtrudniejsza?

miniatura

Pogoda na żywo: Najnowsze wieści przez całą dobę

Wczoraj, 00:00

Przez całą dobę, na żywo, monitorujemy to, co dzieje się w pogodzie w Polsce i na całym świecie. Jeśli w Waszej okolicy zdarzyło się coś ciekawego, czym chcecie się podzielić z innymi, to wysyłajcie do nas zdjęcia, filmiki i informacje. Z nami będziecie na bieżąco!

miniatura

Jak postępować przed, podczas i po powodzi? Zobacz nasz poradnik

20 września 2017, 18:21

Jeśli mieszkasz w pobliżu rzeki, która często wylewa po obfitych opadach i stwarza zagrożenie powodziowe, warto abyś zapoznał się z naszym poradnikiem, który pomoże Ci w obliczu trudnej sytuacji, zarówno przed, podczas, jak i po powodzi. Warto wiedzieć więcej!

miniatura

Potężne trzęsienie ziemi w Meksyku. Wszędzie gruzy, ponad 225 ofiar

20 września 2017, 10:00

Meksyk nawiedziło potężne trzęsienie ziemi o sile M7.1. Tak niszczycielskiego i śmiercionośnego wstrząsu nie notowano w tym kraju od 32 lat. Wiele budynków legło w gruzach, w których wciąż mogą być uwięzieni ludzie. Zginęło co najmniej 225 osób.

Komentarze

Dodaj komentarz

Ciepło | 2017-07-15, 16:13

Tornado 2012 rok

Warto dodać że 14 lipca 2012roku nad Polską nie było PZ i upałów. Na północy Polski było ledwo 19-24°C i było Ppm a warunki utworzenia się trąby powietrznej były bardzo dobre. Dziwne nie? Bo niektórzy twierdzą że trąbe powietrzne tworzą się tylko PZ i upałach. A tu taka niespodzianka. Ta trąba powietrzna miała siłę F2 ,ale są szkody po F3.

Łukasz | 2017-07-14, 20:37

Co tu pisać... Robi wrażenie.

Jak w temacie.

WIKI | 2017-07-15, 10:28

Odp: Co tu pisać... Robi wrażenie.

ja tego nie widziałem, tamtego dnia byłem w szpitalu na zabiegu operacyjnym ale widziałem jak to wszystko wyglądało ale mnie tam nie było byłem w łodzi przeciez ale silna komórk była w łodzi lało i grzmotało kiedy te czasy wróca

Tropical Guy | 2017-07-15, 13:54

Odp: Co tu pisać... Robi wrażenie.

Na mnie nie robi to zbytnio wrażenia mimo że mieszkam kilka km od tej ścieżki tornada. Wrażenie to by na mnie zrobił 50 C upał a nie Tornado.