13 lipca 2017, 09:14

Wielka plama na Słońcu. Jest 10 razy większa od Ziemi

Mimo, że jesteśmy już po kolejnym szczycie aktywności słonecznej i aktywność Słońca powinna słabnąć, to jednak w ostatnich dniach na powierzchni najbliższej nam gwiazdy pojawiła się gigantyczna plama, w której mogłoby się zmieścić nawet 10 naszych planet.

W samym środku słonecznej tarczy znajduje się olbrzymi kompleks plam, który naukowcy oznaczyli kryptonimem AR2665. Liczba Woolfa wzrosła do 32. To najbardziej obszerny obszar aktywny od początku tego roku. Ma średnicę aż 120 tysięcy kilometrów, co oznacza, że w szeregu mogłoby się w nim zmieścić aż 10 naszych planet.

Plama jest widoczna gołym okiem, ale jedynie o wschodzie lub zachodzie Słońca. Pod żadnym pozorem nie patrzcie w Słońce bez odpowiedniego zabezpieczenia oczu lub za pomocą lornetki, lunety lub teleskopu, ponieważ możecie poważnie uszkodzić sobie wzrok lub trwale oślepnąć.


Duży kompleks plam AR2665 w centralnej części słonecznej tarczy. Fot. NASA / SDO.

Konieczne jest użycie specjalnych filtrów ochronnych. Dlatego bezpieczne jest jedynie fotografowanie Słońca. Na zdjęciach, zwłaszcza tych wykonanych o zachodzie Słońca, duże plamy wychodzą najładniej.

Kompleks beta-gamma wygenerował w ostatnich dniach jeden rozbłysk promieniowania rentgenowskiego klasy M1.3. Nie doszło jednak do koronalnego wyrzutu masy (CME), więc w stronę Ziemi nie poleciała chmura naładowanych cząstek i nie spowodowała powstania spektakularnych zorzy polarnych.

Owszem, zorze się pojawiły, ale jedynie subtelne i niemal niewidoczne, ponieważ na obszarach polarnych wciąż przez większą część doby panuje dzień. Prognozy wskazują, że w najbliższym czasie aktywność geomagnetyczna nieco wzrośnie do poziomu Kp=4 (G0), a to oznacza nieco silniejsze zorze na dalekiej północy. Póki co szansy na zobaczenie zorzy polarnej z terytorium Polski nie ma.

Ostatnie zdjęcia z sondy SDO wskazują, że powyżej kompleksu plam AR2665 rodzi się kolejny, który obecnie jest dość rozproszony. Być możne wykształcą się z niego lepiej zarysowane plamy.


Moment rozbłysku rentgenowskiego klasy M1.3 na Słońcu. Fot. NASA / SDO.

Słońce jest już po szczycie aktywności w 24. cyklu, który miał miejsce w kwietniu 2014 roku i okazał się niezwykle mizerny, najmniej aktywny od 1805 i 1816 roku, a więc od okresu nazwanego Minimum Daltona. Od 3 lat aktywność słoneczna zmniejsza się, ale od czasu do czasu zdarzają się wyjątki, jak ma to miejsce obecnie.

Zbliżamy się do następnego minimum aktywności, które czeka nas około 2023 roku. Naukowcy prognozują, że będzie ono jeszcze słabsze niż to minione. Model komputerowy wyliczył, że dalszy spadek aktywności słonecznej, który może potrwać przez następne 50-100 lat, może spowodować globalne ochłodzenie o około 0,6 stopnia.

autopromocja

Pozostałe wiadomości

miniatura

Pogoda na żywo: Śledź na bieżąco, gdzie są teraz burze

Dzisiaj, 10:15

Przez całą dobę, na żywo, monitorujemy to, co dzieje się w pogodzie w Polsce i na całym świecie. Jeśli w Waszej okolicy zdarzyło się coś ciekawego, czym chcecie się podzielić z innymi, to wysyłajcie do nas zdjęcia, filmiki i informacje. Z nami będziecie na bieżąco!

miniatura

Burze mogą zrywać dachy i łamać drzewa. Gdzie tym razem?

Wczoraj, 10:20

Minął tydzień od niszczycielskiej nawałnicy, tyle też mieliśmy spokoju od groźnych zjawisk. Od dziś wracają gwałtowne burze, które znów mogą powodować szkody i zagrażać ludziom. Sprawdźmy, w których regionach kraju będzie najbardziej niebezpiecznie.

miniatura

Latem pada coraz mniej, a zimą coraz więcej. Dlaczego?

Wczoraj, 09:17

Niewątpliwie klimat zmienia się, zawsze tak było i zawsze tak będzie. Problem w tym, że jego zmiany czasem idą w niekorzystnym kierunku. Porównaliśmy, co zmieniło się w polskim klimacie w dwóch okresach bazowych. Wynikają z tego bardzo ciekawe trendy.

miniatura

Takiej klęski w lasach jeszcze nie było. Porażające liczby

17 sierpnia 2017, 10:14

Nawałnica, która przeszła 11 sierpnia nad Wielkopolską, Kujawami i Pomorzem doprowadziła do największej klęski żywiołowej w dziejach polskiego leśnictwa. Aby wyobrazić sobie, jak wiele drzew zostało powalonych, przygotowaliśmy dla Was ciekawe porównania.

miniatura

Cała prawda o opryskujących nas samolotach

17 sierpnia 2017, 09:44

Nie milkną teorie spiskowe, jakoby samoloty tworzyły chemiczne smugi, nazywane chemtrails. Substancje te mają nas "opryskiwać", powodując problemy zdrowotne oraz zniszczenie środowiska naturalnego. Naukowcy postanowili rozwiać mity na ten temat.

Komentarze

Dodaj komentarz

ren | 2017-07-14, 17:35

dipol sloneczny

Dzięki za bardzo dobre omówienie sytuacji. Dane dotyczące słonecznego dipola są coraz bardziej interesujące. http://wso.stanford.edu/gifs/DipallR.gif

Twoja Pogoda lepsza niż myślisz

ZOBACZ NOWĄ WERSJĘ SERWISU