18 czerwca 2017, 08:51

Dlaczego komary jednych gryzą często, a innych nie ruszają?

Zapewne nie raz zastanawialiście się dlaczego jedne osoby są częściej atakowane przez komary, a inne rzadziej. Okazuje się, że owady identyfikują swoją ofiarę na kilka różnych sposobów. Poznając je, możemy uniknąć narażania się na nieprzyjemne pokąsanie.

Komary, podobnie jak ludzie, próbują napełnić brzuchy jak najmniejszym kosztem. Aby było to możliwe, wykorzystują szereg swoich receptorów, za pomocą których ustalają przyszłą ofiarę. Najważniejszy z nich bada zawartość dwutlenku węgla w powietrzu. W ten właśnie sposób wiedzą, gdzie znajdują się ludzie lub zwierzęta.

Im więcej dwutlenku węgla wydychamy, tym stajemy się lepszym celem dla komarów. Nic więc dziwnego, że owady te najczęściej atakują osoby, które mają szybki oddech, szybko się męczą lub uprawiają sporty.

Ci ostatni z komarami mają wyjątkowo pod górkę, ponieważ dokuczliwe owady zainteresowane są kwasem mlekowym, który powstaje w mięśniach podczas wysiłku fizycznego. Wraz z potem kwas ten jest wydzielany w powietrze. Komary bardzo szybko go wyczuwają, dlatego wokół osób biegających lub jeżdżących na rowerach często unosi się obłok much lub komarów. Owady najczęściej gryzą bezpośrednio w mięśnie.

Naukowcy obalają mit, jakoby komary sugerowały się wyłącznie grupą krwi swojej ofiary. To tylko jeden z bardzo wielu czynników, które wpływają na to, czy owad nasz ukąsi, czy też nie. Jak się okazuje ludzka skóra wydziela co najmniej aż 300 różnych związków, które mogą być badane przez komara.

Choć wydaje się, że w tak małym owadzie nie może się znajdować tak wiele instrumentów badawczych, to jednak warto podkreślić, że w ludzkim nosie znajduje się 5 milionów receptorów węchowych, a w nosie psa aż 200 milionów! Komary mogą nas więc identyfikować na bardzo wiele sposobów.

Naukowcy wśród nich wskazują też cechy genetyczne związane z metabolizmem. Jak się więc przed nimi chronić? Przede wszystkim warto wiedzieć, że komary lubią ciemniejsze kolory, a szczególnie przyciąga je kontrast między jasnym a ciemnym kolorem.

Dlatego też szczególnie ulubionymi porami i żerowania jest świt i zmierzch, a także noc. To właśnie dlatego komar bzyczy nam nad głową, gdy zgasimy światło, a natychmiast przestaje, gdy ponownie je włączymy.

Są oczywiście naturalne sposoby walki z krwiopijcami, jak np. olej cytrynowo-eukaliptusowy. Jednak zdecydowanie najbardziej skuteczne są preparaty zawierające DEET. To substancja bardzo dobrze przebadana przez wojsko, która pomogła żołnierzom chociażby podczas wojny w Wietnamie.

Bez preparatów ją zawierających nie powinniśmy udawać się do lasu, nad rzekę czy łąkę, ponieważ nie odpędzimy się od komarów i much. Ostatnio w sprzedaży pojawiła się również specjalna odzież wyposażona w repelenty odstraszające owady, które utrzymują się nawet po ponad 50 praniach. Wówczas wystarczy tylko założyć odzież sportową, aby uchronić się przed większością atakujących nas owadów.

autopromocja

Pozostałe wiadomości

miniatura

"Stał się cud". Meksykanie uratowani przez splot niezwykłych zdarzeń

Dzisiaj, 08:12

Można śmiało stwierdzić, że Meksykanie mieli naprawdę sporo szczęścia w nieszczęściu, jakie ich dotknęło. W najpotężniejszym trzęsieniu ziemi od 32 lat mogło zginąć dużo więcej ludzi, gdyby nie splot bardzo nietypowych zdarzeń, jaki miał wtedy miejsce.

miniatura

Do rekordu bardzo daleko. Tak dużo lodu w Arktyce nie było od 3 lat

Dzisiaj, 07:09

W Arktyce pokrywa lodowa w ostatnich dniach osiągnęła swoje doroczne minimum, które jest dopiero ósmym najmniejszym w całej historii pomiarów. Tak dużo morskiego lodu nie było w okresie wrześniowego minimum od 3 lat. Czy roztopienie się Arktyki oddala się?

miniatura

Prognoza 16-dniowa: Jaka pogoda w pierwszej dekadzie października?

Wczoraj, 10:06

Tak pochmurnego i deszczowego września nie mieliśmy od bardzo dawna. Czy końcówka miesiąca przyniesie nam wyczekiwane przez wszystkich pogodne niebo i przyjemne ciepło? Czy będzie babie lato? Sprawdźmy pogodę do końca pierwszej dekady października.

miniatura

Chorujemy, bo brakuje nam Słońca. Jak sobie z tym poradzić?

Wczoraj, 09:30

Ostatnie tygodnie przyniosły nam bardzo mało Słońca, a przez to brakuje nam naturalnej witaminy D. Tymczasem lekarze alarmują, że 90 procent z nas ma jej niedobór, co może zwiększyć ryzyko wystąpienia chorób serca i cukrzycy. Jak sobie z tym radzić?

miniatura

Pogoda na żywo: Najnowsze wieści przez całą dobę

Wczoraj, 00:00

Przez całą dobę, na żywo, monitorujemy to, co dzieje się w pogodzie w Polsce i na całym świecie. Jeśli w Waszej okolicy zdarzyło się coś ciekawego, czym chcecie się podzielić z innymi, to wysyłajcie do nas zdjęcia, filmiki i informacje. Z nami będziecie na bieżąco!

Komentarze

Dodaj komentarz

Myslacy | 2017-06-19, 00:20

Deszcz = insekty

Przez niezwykle mokra wiosnę mamy zatrzęsienie komarów i meszek, zwłaszcza pod wieczór nie da się wytrzymać w lesie, parku a nawet na osiedlach bez ciągłego oganiania się od tałatajstwa. A wielu tutaj pisze o potrzebie regularnych opadów! Proponuję aby ci osobnicy z własnej kieszeni sfinansowali opryski przeciw insektom. Moze wtedy zrozumieją ze wody spadło za dużo i potrzeba wielu tygodni bez opadow, by sytuacja się poprawiła. Ich argumenty o potrzebach roślin są nic nie warte, gdyż rośliny mają wody gruntowej aż nadmiar na dluuugo. A nawet jak trawa przyschnie to świat sie od tego nie zawali. A co do rolników - muszą w końcu zrozumieć (tak jak górnicy) że nie są grupą uprzywilejowana i ich potrzeby nie są dla wszystkich najważniejsze. Amen.

Albert Marek | 2017-06-18, 19:09

deet?

"zgodnie z dyrektywą Komisji Europejskiejz 2010 r., stosowanie środków odstraszających komary, których składnik aktywny stanowi DEET, jest bezwzględnie zakazane w przypadku noworodków (do 2. miesiąca życia) oraz u kobiet w ciąży, ponieważ stwarza on ryzyko uszkodzenia płodu. Ich zastosowanie powinno być również ograniczone u dzieci, które nie ukończyły 12. r. ż. Po latach badań amerykańscy specjaliści są już pewni, że dla zdrowia dorosłego człowieka szkodliwe może być już trzykrotne użycie preparatu podczas doby. " A wy piszecie ze tylko z deet sa super ?

TwojaPogoda - od redakcji | 2017-06-18, 19:50

Odp: deet?

Wszystkie środki, które są nadużywane mogą stanowić zagrożenie. Podobnie jest z tabletkami na ból głowy, zażycie całej blaszki może się skończyć tragicznie. Jeśli środki z DEET są używane zgodnie z ulotką nie powinno być zagrożenia dla zdrowia i życia. Zdecydowana większość preparatów anytowadowych ma w sobie DEET.

deet | 2017-06-18, 21:59

Odp: deet?

Nie jest to do końca tak jak piszesz ponieważ nikt nie prowadzi takich badań na kobietach w ciaży ani na noworodkach. Jest to tylko takie dmuchanie na zimne.

randap | 2017-06-19, 10:46

Odp: deet?

każde użycie skraca Ci nieco życie, a to co piszą i gadają w TV to tylko marketing. Dla firm produkujących takie preparaty nie ma najmniejszego znaczenia twoje zdrowie.

YQ | 2017-06-20, 09:22

Odp: deet?

Zamiast DEET możesz jarać fajkę za fajką bo komary też nie lubią dymu ;)