18 czerwca 2017, 09:29

Jak zniszczyć chmurę burzową? Naukowcy właśnie to zrobili

Chmury burzowe należą do jednych z najbardziej niszczycielskich i zabójczych zjawisk atmosferycznych. W ciągu ostatniego stulecia zabiły setki tysięcy ludzi i poczyniły wielomiliardowe straty. Jednak naukowcy znaleźli sposób, jak je neutralizować.

Cyklony tropikalne to olbrzymie formacje burzowe, które potrafią mieć setki kilometrów średnicy, powodować potężne przypływy sztormowe, nieść ulewne deszcze powodujące powodzie i osunięcia ziemi, a także huraganowe wiatry przekraczające 250 km/h.

Te najsilniejsze cyklony w ciągu doby potrafią pozbawić życia nawet tysiące ludzi i poczynić straty materialne w wysokości miliardów dolarów. W samej tylko 150-letniej historii badania tych zjawisk naliczono się już setek tysięcy ofiar śmiertelnych.

Nic więc dziwnego, że naukowcy od lat starają się zapanować nad tym żywiołem, póki co bezskutecznie. Jednak właśnie pojawił się pomysł, który może nam pomóc okiełznać siły natury. Tym wynalazkiem jest Dyn-O-Gel, czyli specjalny proszek produkowany przez firmę Dyn-O-Mat z siedzibą na Florydzie.

Proszek ten ma niezwykłą wręcz właściwość pochłaniania olbrzymich ilości wilgoci, za sprawą której zmienia się w żel. Każda jego cząstka potrafi związać w żel 2 tysiące razy więcej wody niż sama waży. Jak wiemy, chmury to nic innego, jak skupiska miniaturowych kropelek wody, które powstają na skutek kondensacji pary wodnej.

Test skuteczności Dyn-O-Gelu przeprowadzono nad Miami. Samoloty wojskowe rozpyliły 4 tony proszku nad piętrzącą się chmurą kłębiastą Cumulus, obserwowaną równocześnie przez grupę naukowców na ekranie radaru pobliskiego lotniska.

Chmura miała 1,6 kilometra długości i 4 kilometry wysokości i nagle, na oczach naukowców, rozpłynęła się w powietrzu. Została dosłownie wchłonięta przez żel, jak odkurzacz wciąga kurz.

Naukowcy tłumaczą, że gdy polimer przekształca się w żel staje się cięższy i zaczyna opadać. Znaczna jego część wyparowuje w drodze ku powierzchni ziemi lub morza, w dodatku jest on całkowicie biodegradowalny i nieszkodliwy dla środowiska i zdrowia ludzkiego.

Zastosowań Dyn-O-Gelu jest wiele, można nie tylko likwidować chmury, lecz również robić większe dziury w zwartej ich powłoce, a wreszcie za pomocą nasiąkniętego wodą żelu gasić pożary. Na testowanie pomysłowego środku wydano już miliony dolarów, zainteresowano nim również amerykańskie władze.


Fot. Pixabay.com / tpsdave.

Jest jednak jeden podstawowy problem, który trzeba będzie rozwiązać, zanim zaczniemy na dobre niszczyć huragany. Na każdy kilometr kwadratowy likwidowanej chmury trzeba użyć aż 10 ton żelu. Jeśli więc mielibyśmy zniszczyć huragan, którego oko ciszy ma około 20 kilometrów średnicy i grubość 20 kilometrów, to potrzeba aż 37 tysięcy ton żelu.

Biorąc pod uwagę fakt, że jednym najbardziej pojemnym samolotem jesteśmy w stanie przetransportować go nad oko cyklonu jedynie 100 ton, to musielibyśmy wykonać 370 kursów lub tyle też wysłać samolotów. To prawdziwy logistyczny koszmar, z którym trudno się będzie zmierzyć.

Jednak można póki co wykorzystywać polimer do likwidowania mniejszych chmur, np. tych, które rodzą tornada. Mamy do wyboru, patrzyć, jak chmury burzowe czy huragany dewastują nasze miasta i odbierają życie ludziom, albo też zainwestowanie w nowe technologie, które być może nie są jeszcze doskonałe, ale dają nadzieję na powstrzymanie żywiołów.

autopromocja

Pozostałe wiadomości

miniatura

Na Wiśle tworzy się fala wezbraniowa. Pod wodą niemal 100 budynków

Wczoraj, 20:20

W Karpatach w 2 dni spadło nawet 230 mm deszczu. Woda opadowa zaczęła schodzić z gór powodując wzbieranie rzek w dorzeczu górnej Wisły. Przed Krakowem tworzy się fala wezbraniowa. Pod wodą jest niemal 100 budynków. Tymczasem nadchodzą kolejne ulewy.

miniatura

Dzisiaj dzień miał się zrównać z nocą, ale tak się nie stanie. Dlaczego?

Wczoraj, 12:14

Wieczorem rozpocznie się astronomiczna jesień. Moment ten nazywany jest fachowo równonocą jesienną, ponieważ długość dnia powinna się zrównać z długością nocy. Tak się jednak dzisiaj nie stanie. Będziemy na to musieli poczekać jeszcze kilka dni. Dlaczego?

miniatura

Na północy Polski bez upału, a na południu upał nadzwyczaj częsty

21 września 2017, 12:05

Pogoda tego lata nas nie rozpieszczała. W wielu regionach naszego kraju w maju temperatury były wyższe niż w lipcu, w dodatku przez całe wakacje nie odnotowano ani jednego upalnego dnia. Jednak były miejsca, gdzie upał panował nadzwyczaj długo.

miniatura

Potężne ulewy na południu kraju. Możliwe podtopienia!

21 września 2017, 10:37

Na południu kraju do piątkowego poranka będą przechodzić intensywne opady, podczas których może spaść ponad 100 mm deszczu. Tak duże sumy opadów mogą powodować gwałtowne wezbrania na rzekach oraz podtopienia. Gdzie sytuacja będzie najtrudniejsza?

miniatura

Pogoda na żywo: Najnowsze wieści przez całą dobę

21 września 2017, 00:00

Przez całą dobę, na żywo, monitorujemy to, co dzieje się w pogodzie w Polsce i na całym świecie. Jeśli w Waszej okolicy zdarzyło się coś ciekawego, czym chcecie się podzielić z innymi, to wysyłajcie do nas zdjęcia, filmiki i informacje. Z nami będziecie na bieżąco!

Komentarze

Dodaj komentarz

Tommy | 2017-06-19, 13:39

Burze

@Van Helsing. Masz rację w przyrodzie nic nie ginie,ale niech sami się o tym przekonają ci "naukowcy". :) Zrozumieją,że człowiek względem natury jest tylko malutkim pyłkiem. :)

Van Helsing | 2017-06-18, 20:47

jak zniszczyc chmure burzowa

manipulacje pogoda nic dobrego nie przayniosa. To jest uklad zamkniety gdze nic nie ginie. Wiec jesli w jednym miejscu zatrzymamy burze, pojawia sie w innym miejscu ze zdwojona sila. W przyrodzie nic nie zanika !!!

Ciepło | 2017-06-18, 20:19

Niszczenie chmur burzowych

To jest artykuł który powinien przeczytać kolega @meteo,który tak nie znosi chmur burzowych. ;)

damian. | 2017-06-18, 16:55

burze.

Chmury burzowe też są potrzebne o ile nie przynoszą gwałtownych zjawisk po co je likwidować jakimś żelem :) Przyroda też czasami potrzebuje burzy.

Ciepło | 2017-06-18, 15:12

władanie nad pogodą

Kto pamięta odcinek 177 Świata Według Kiepskich kiedy Ferdek panował nad pogodą i zmieniał ją w zależności od nastroju? np. upały w grudniu czy mróz i śnieg w środku lata. :D

Jurek_ogórek | 2017-06-18, 13:28

Niech zabiora sie za atlantycką zgniliznę

Niech się dowiedzą jak zneutralizować atlantycką zgniliznę latem i syberyjsko-polarną zamrażarkę zimą

Paul | 2017-06-18, 11:32

świat się kończy

Jeśli człowiek będzie miał władze nad pogodą, to ziemia długo tego nie wytrzyma

Zimnolubna propaganda | 2017-06-18, 11:07

Idiotyczny pomysł

Większego kretynizmu dawno nie wymyślono. Burze i cyklony są niezmiernie ważne w obiegu wody i nigdy nie powinno się w to ingerować. Tym psycholom przydałoby się porządne trzęsienie ziemi żeby zajęli się poważnymi problemami.

Paweł | 2017-06-18, 10:47

Skutki uboczne

A za jakiś czas się okaże, że to więcej szkody przyniesie niż pożytku, bo jak człek się zabiera za poprawianie dzieł Stwórcy to zawsze wychodzi katastrofa.

Impuls | 2017-06-18, 10:17

Geoinżynieria

Do tego człowiek nie powinien mieć dostępu. Brak chmur burzowych mógłby poważnie zachwiać klimat, a skutki byłyby tragiczne. To jak likwidacja komarów w świecie zwierząt.