16 czerwca 2017, 09:26

Kąpiel w morzu lub jeziorach? Sprawdź, które są najcieplejsze

Na bałtyckich plażach pojawili się pierwsi plażowicze, którzy chcą zażyć kąpieli słonecznej jeszcze przed najazdem urlopowiczów. Jednak czy woda w morzu jest już na tyle ciepła, aby można się w niej było trochę popluskać? A może cieplejsza jest w jeziorach?

Nie ma się co oszukiwać, woda w Bałtyku nawet, gdy jest najcieplejsza w sezonie, wciąż pozostawia wiele do życzenia. Nie ma się co równać z ciepłymi wodami w popularnych kurortach południowej Europy.

Nic dziwnego, bo w szczycie lata temperatura wody wynosi przeważnie między 15 a 20 stopni, a więc jest średnio o 10 stopni niższa od tej mierzonej u wybrzeży Hiszpanii, Włoch czy Grecji. W dodatku woda tam ogrzewa się nawet na kilka metrów w głąb, a nie jak w Bałtyku, tylko w swej warstwie powierzchniowej.

Nasze morze nie będzie tak gorące, jak Morze Śródziemne, chyba, że temperatury powietrza przez wiele dni będą przekraczać 30 stopni i woda zdąży się ocieplić, na co raczej nie mamy co liczyć jeszcze długo. Pozostaje nam krótkie orzeźwiające popluskanie się, aniżeli dłuższa kąpiel.

W ostatnich sezonach wakacyjnych woda w Bałtyku była cieplejsza niż zwykle, właśnie za sprawą podwyższonych temperatur powietrza. Zdarzyło się, że w niemal stojącej wodzie Zatoki Puckiej dochodziła do 25 stopni.

Obecnie wszystko wróciło do normy i temperatura warstwy powierzchniowej oscyluje w granicach normy wieloletniej. To oznacza, że woda jest po prostu zimna i raczej nie nadaje się do kąpieli, o ile nie jesteśmy morsami.

Jak wynika z dzisiejszych (16.06) porannych pomiarów IMGW-PIB, woda u wybrzeży polskich miejscowości ma przeważnie od 15 do 18 stopni. Najcieplejsza jest w Zatoce Puckiej, a najzimniejsza u wybrzeży miasta Hel.

Jeziora zwykle są cieplejsze, a im mniejsze i płytsze jezioro lub staw, tym jego temperatura jest wyższa. W większości jezior woda ma od 17 do 20 stopni. Jezioro Mikołajskie i Mamry ogrzane są do 17 stopni, Drawsko i Śniardwy do 19 stopni, a w Nidzkie do 20 stopni.

Zdarzają się jednak wyjątki. Na przykład jeziora Hańcza i Łebsko mają tylko 15 stopni, a jeziora Gopło i Niesłysz aż 21 stopni. Niech nikomu nie przyjdzie do głowy kąpiel w Morskim Oku w Tatrach, bo woda ma zaledwie 11 stopni. Pamiętajcie, aby nie wchodzić do wody po długotrwałym przebywaniu w pełnym Słońcu, z ogrzanym ciałem, bo grożą nam szok termiczny i skurcze, które mogą doprowadzić do utonięcia.

>>> Sprawdź prognozę na 2 tygodnie dla plażowiczów

W najbliższych 2 tygodniach nie spodziewamy się większych fal upałów, dlatego szansa, że woda zdecydowanie się ogrzeje, nie jest duża. Przynajmniej do początku lipca temperatura powierzchni Bałtyku będzie się wahać między 17 a 20 stopni, więc woda wciąż będzie dość zimna.

autopromocja

Pozostałe wiadomości

miniatura

Pogoda na żywo: Najnowsze wieści przez całą dobę

Dzisiaj, 16:01

Przez całą dobę, na żywo, monitorujemy to, co dzieje się w pogodzie w Polsce i na całym świecie. Jeśli w Waszej okolicy zdarzyło się coś ciekawego, czym chcecie się podzielić z innymi, to wysyłajcie do nas zdjęcia, filmiki i informacje. Z nami będziecie na bieżąco!

miniatura

Ulewy i podtopienia. W 2 dni spadło więcej niż przez miesiąc

Dzisiaj, 09:05

Ulewy nawiedziły niektóre regiony naszego kraju. Zgodnie z ostrzeżeniami spadło tam nawet 100 mm deszczu, czyli więcej niż powinno przez miesiąc, co doprowadziło do licznych podtopień. Strażacy mają ręce pełne roboty, a to jeszcze nie koniec zmagań z żywiołem.

miniatura

Mieszkańcy dużych miast są uczuleni na pogodę. Dlaczego?

Dzisiaj, 08:22

Badania mówią same za siebie, aż dwie trzecie ludzi mieszkających w miastach i jedna trzecia mieszkańców wsi to meteoropaci. Dlaczego pogoda w mieście jest mniej korzystna dla naszego samopoczucia? Polscy naukowcy znają odpowiedź na to pytanie.

miniatura

W Rzymie kończy się woda. Ostatnio tak było w czasie wojny

Wczoraj, 10:25

Za tydzień mieszkańcom Rzymu przyjdzie się zmierzyć z problemem, jakiego nie doświadczyli od czasów drugiej wojny światowej. Z powodu fali upałów i suszy grożą im przerwy w dostawach wody przez wiele godzin dziennie. A to dopiero początek kryzysu.

miniatura

Nadchodzą ulewy, które mogą prowadzić do dużych podtopień

Wczoraj, 07:42

Pierwsza połowa tygodnia zapowiada się wyjątkowo deszczowo. Z jednej strony przelotne ulewy związane z burzami, a z drugiej wielogodzinne ulewy. W obu przypadkach mogą one prowadzić do podtopień o dużym zasięgu. Gdzie sytuacja będzie najtrudniejsza?

Komentarze

Dodaj komentarz

zmarzluch | 2017-06-17, 15:16

Zero kąpieli

W Polsce nie ma "najcieplejszych" zbiorników wodnych. Są tylko najmniej zimne.

alewis27 | 2017-06-16, 13:22

zimna woda

Pamiętam wczasy w Juracie, 2004 rok, zimne lato (JEDEN dzień powyżej 20*C, reszta poniżej). Temperatura wody w morzu: 14, czasami 14.5*C. Zimna jak cholera, prawie nikt się nie kąpie. Ale ja musiałem, 14-letni himen pełen hormonów i niezbyt mądrych pomysłów udawałem ze jest ciepła i przyjemna :D Późniejsze wczasy na szczęście nie kazały mi się kąpać w takiej lodówce. W lipcu 2006 w Darłówku było 19-20*C w morzu. Do tego wiatr wiał często znad rozpalonego upałami lądu, to morze było jak jezioro, zero fal. Trochę lipa bo lubię się bujać na wysokich falach. Podobnie musiało być w sierpniu 2015, też była pełna lampa i 30 stopni codziennie.

ZIELAK | 2017-06-16, 19:12

Odp: zimna woda

Zimne morze w darłówku to było 3 czy 4 lata temu na zewnątrz 30 *C a w morzu 10*C