15 czerwca 2017, 08:04

Wracają burze. Gdzie się pojawią i czy będą gwałtowne?

Po kilku dniach odpoczynku od burz, do Polski znów zaczyna napływać niestabilna masa powietrza, która będzie się objawiać nie tylko podwyższoną wilgotnością oraz sporym zróżnicowaniem temperatury, ale również burzami. Czy mamy się czego obawiać?


Burza nad Gnieznem. Fot. Bronek.

Aura zmienia się błyskawicznie. Dopiero co znajdowaliśmy się pod panowaniem wyżu, a już znad zachodniej części kontynentu będzie do nas niż z chłodnym frontem atmosferycznym. Tuż przed jego czołem temperatura pójdzie w górę, zrobi się pogodnie i bardzo ciepło, ale niestety, na krótko.

Już w nocy z czwartku na piątek (15/16.06) nad zachodnią częścią Polski zacznie padać, chwilami obficie, może też słabo grzmieć. W piątek (16.06) aura przyjemna nie będzie, ponieważ chłodny front w dalszym ciągu będzie wędrować z zachodu na wschód kraju, przynosząc w kolejnych regionach deszcze, które mogą być miejscami intensywne.

W wielu regionach mogą się pojawiać burz, na szczęście słabe, z największych prawdopodobieństwem na zachodzie i południowym wschodzie. Bez burz będzie z pewnością na krańcach północnych i północno-wschodnich.

Burze powrócą w sobotę (17.06), tym razem nad krańce północno-wschodnie i południowo-wschodnie, będą słabe. Błyskawice mogą przeciąć niebo także w niedzielę (18.06), ale tylko miejscami we wschodniej połowie kraju.

Mimo, że burze będą tym razem słabe, to jednak każda z nich bywa niebezpieczna, zwłaszcza, iż rozpoczyna się długi weekend i wielu z nas zamierza spędzić go na wolnym powietrzu. To oznacza, że wystawiamy się na bezpośrednie zagrożenie ze strony pogody.

Nie lekceważmy zatem błysków, grzmotów i granatowego nieba. Chrońmy się w budynkach murowanych, z dala od drzew i przedmiotów, które silny podmuch wiatru może przewrócić. Warto wziąć sobie do serca poniższe wskazówki, jak unikać burzy i jak postąpić w razie zagrożenia:

Jak się zabezpieczyć poza domem?

- Jak najszybciej znaleźć bezpieczne schronienie,

- Unikać przebywania pod drzewami,

- Unikać przebywania na otwartej przestrzeni,

- Jeżeli znaleźliśmy się na otwartej przestrzeni, należy znaleźć, o ile to możliwe, obniżenie terenu (starajmy się nie być najwyższym punktem) i kucnąć (nie siadać i nie kłaść się) ze złączonymi i podciągniętymi pod siebie nogami. Nogi powinny być złączone, ponieważ w przypadku uderzenia pioruna, na skutek powstania różnicy napięć (tzw. napięcia krokowego) może dojść do przepływu prądu między stopami,

- Jeżeli pływamy w wodzie lub znajdujemy się na łodzi wyjść na brzeg i oddalić się od wody, gdyż jest ona doskonałym przewodnikiem elektrycznym,

- Wyłączyć telefon komórkowy, gdyż jest on odbiornikiem radiowym. Co prawda o małej mocy, niemniej jednak, podczas burzy zaleca się unikanie prowadzenia rozmów przez telefon komórkowy,

- Unikać dotykania przedmiotów zrobionych z metalu oraz przebywania w ich pobliżu - przedmioty metalowe mogą "przyciągać" pioruny,

- Pozostać w samochodzie (jeżeli jesteśmy akurat w podróży), samochód stanowi dobrą ochronę przed uderzeniem pioruna,

- Natychmiast przykucnąć jeżeli czujemy ładunki elektryczne w powietrzu, a włosy "stają nam dęba",

- Osoby przebywające w grupie na otwartej przestrzeni powinny się rozproszyć na odległość kilkudziesięciu metrów, aby w przypadku uderzenia pioruna część grupy mogła udzielić pomocy porażonym,

- Jeżeli widzisz zwisające przewody elektryczne, natychmiast powiadom odpowiednie służby. Pod żadnym pozorem do nich nie podchodź.

Jak się zabezpieczyć w domu?

- Unikać używania sprzętów elektrycznych i elektronicznych zasilanych z sieci (telefony, suszarki do włosów, miksery itp.), ponieważ korzystanie z tych urządzeń, w przypadku uderzenia pioruna w naziemną sieć elektroenergetyczną, grozi porażeniem impulsem rozchodzącym się w przewodach instalacji elektrycznej,

- Odłączyć od sieci elektroniczny sprzęt domowy (sprzęt RTV, komputery) - to uchroni go przed uszkodzeniem w przypadku tzw. przepięcia, będącego skutkiem uderzenia pioruna w infrastrukturę elektroenergetyczną,

- Przygotować latarkę z bateriami, na wypadek przerw w dostawie prądu,

- Jeżeli widzisz iskrzenie domowej instalacji elektrycznej, popalone przewody lub czujesz swąd - wyłącz elektryczność oraz gaz i natychmiast wezwij odpowiednie służby techniczne.

Jak postępować po porażeniu piorunem?

- Należy zbadać stan ogólny poszkodowanego.

- Trzeba sprawdzić czy oddycha i czy tętno jest wyczuwalne.

- Jeżeli u osoby porażonej piorunem doszło do zatrzymania oddechu, należy jak najszybciej rozpocząć sztuczne oddychanie, natomiast jeżeli tętno nie jest wyczuwalne niezbędne jest rozpoczęcie resuscytacji krążeniowo-oddechowej czyli zewnętrznego masażu serca.

- Należy sprawdzić, czy drogi oddechowe poszkodowanego są drożne - nie zawierają ciał obcych.

- Następnie na środku klatki piersiowej poszkodowanego kładziemy nadgarstek jednej ręki i przykrywamy drugą dłonią splatając palce obu rąk oraz zaczynamy uciskanie.

- Po każdych 30 uciśnięciach 2 wdechy.

- Gdy przywrócimy poszkodowanemu oddech i tętno, należy ułożyć go w pozycji bocznej ustalonej i poczekać na przybycie lekarza.

Wskazówki na podstawie poradnika Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.

autopromocja

Pozostałe wiadomości

miniatura

"Stał się cud". Meksykanie uratowani przez splot niezwykłych zdarzeń

Dzisiaj, 08:12

Można śmiało stwierdzić, że Meksykanie mieli naprawdę sporo szczęścia w nieszczęściu, jakie ich dotknęło. W najpotężniejszym trzęsieniu ziemi od 32 lat mogło zginąć dużo więcej ludzi, gdyby nie splot bardzo nietypowych zdarzeń, jaki miał wtedy miejsce.

miniatura

Do rekordu bardzo daleko. Tak dużo lodu w Arktyce nie było od 3 lat

Dzisiaj, 07:09

W Arktyce pokrywa lodowa w ostatnich dniach osiągnęła swoje doroczne minimum, które jest dopiero ósmym najmniejszym w całej historii pomiarów. Tak dużo morskiego lodu nie było w okresie wrześniowego minimum od 3 lat. Czy roztopienie się Arktyki oddala się?

miniatura

Prognoza 16-dniowa: Jaka pogoda w pierwszej dekadzie października?

Wczoraj, 10:06

Tak pochmurnego i deszczowego września nie mieliśmy od bardzo dawna. Czy końcówka miesiąca przyniesie nam wyczekiwane przez wszystkich pogodne niebo i przyjemne ciepło? Czy będzie babie lato? Sprawdźmy pogodę do końca pierwszej dekady października.

miniatura

Chorujemy, bo brakuje nam Słońca. Jak sobie z tym poradzić?

Wczoraj, 09:30

Ostatnie tygodnie przyniosły nam bardzo mało Słońca, a przez to brakuje nam naturalnej witaminy D. Tymczasem lekarze alarmują, że 90 procent z nas ma jej niedobór, co może zwiększyć ryzyko wystąpienia chorób serca i cukrzycy. Jak sobie z tym radzić?

miniatura

Pogoda na żywo: Najnowsze wieści przez całą dobę

Wczoraj, 00:00

Przez całą dobę, na żywo, monitorujemy to, co dzieje się w pogodzie w Polsce i na całym świecie. Jeśli w Waszej okolicy zdarzyło się coś ciekawego, czym chcecie się podzielić z innymi, to wysyłajcie do nas zdjęcia, filmiki i informacje. Z nami będziecie na bieżąco!

Komentarze

Dodaj komentarz

Meteo | 2017-06-17, 11:58

Korzyści z ciągłego deszczu

Ja wcale nie napisałem, że chcę codziennie takiej pogody. Jeden dzień ze spokojnym deszczem bez wiatru i piorunów jak dzisiaj a potem kilka dni słonecznych jest idealne dla przyrody i ludzi. Dzisiaj sporo ludzi na mieście bo w taką pogodę można spokojnie pójść np. do sklepu. A w czasie burz, ulew i nawałnic są pustki. Ludzie uziemieni są w domach bo żaden parasol czy kurtka nie pomoże. Do tego są fatalne warunki biometeorologiczne i często szkody. A że przy takiej pogodzie jak dzisiaj nie można robić wszystkiego? Trudno. Życie nie polega tylko na grilowaniu czy jeździe rowerem. Od jutra słoneczna pogoda: ja idę na rower a roślinność będzie chłonąć wilgoć. 100 razy bardziej wolę czasem deszczowy dzień niż burze i ulewy. Pozdrawiam.

Ciepło | 2017-06-17, 14:54

Odp: Korzyści z ciągłego deszczu

Widzę że jesteś nieformowalny i bardzo upierdliwy w lansowaniu swoich pseudoteorii. Od razu ci uwierzę że rzekomo jest sporo ludzi u Ciebie na mieście. Robisz dobrą minę do złej gry. Do sklepu to można iść niezależnie od pogody. A kto ci powiedział że tylko ludzie jeżdzą na rowerze czy grillują w ładną pogodę? -to twoja subiektywna opinia. Zrozum że temperatury ok 15°C chmury i ulewy to nie jest letnia pogoda tylko zgnilizna jesienna. Skoro lubisz taką paskudną pogodę i syf to życzę ci aby nad Poldasiem wisiał stratus o nimbostratus i było ok +15°C a nad resztą kraju ok 30°C bezchmurne niebo i słońce.

Veldrin | 2017-06-17, 15:21

Odp: Korzyści z ciągłego deszczu

Fatalne warunki to są dzisiaj. Nie można nawet na dłużej okna otworzyć, bo jest po prostu za zimno.

Meteo | 2017-06-16, 18:05

Jutro opady ciągłe

Na rzazie bez burz i bardzo dobrze. Oby ich nie było. Być może w nocy i jutro będą opady ciągłe na Podlasiu. GFS pokazuje że mogą być dość intensywne. To dobrze. Przyda się taki spokojny deszcz roślinom. Raczej ne będą to ulewy których nie cierpię. A spokojny słaby lub niezbyt intensywny deszcz od czasu do czasu to na Podlasiu tylko korzyść.Niestety pora letnia ma to do siebie że królują opady przelotne i burze. To jest najgorsze w polskim lecie, a nie temperatury dzienne poniżej 20 czy powyżej 30.

Veldrin | 2017-06-16, 19:48

Odp: Jutro opady ciągłe

Akurat przelotne opady to najlepsze co może być. Przynoszą potrzebny deszcz, ale nie psują całego dnia. No ale niektórzy chyba wolą jak jest latem non-stop szaro, ponuro, zimno i jeszcze na dodatek ledwo co kropi jakaś głupia mżawka. Mamy najdłuższe dni w roku, a tymczasem przez tą wyjątkowo obrzydliwą pogodę jest od rana tak ciemno jak w listopadzie.

Grzegorz Konin | 2017-06-16, 22:01

Odp: Jutro opady ciągłe

Najgorsze? Właśnie najlepsze są takie opady. Wypada się i wychodzi słońce, a nie cały dzień pochmurny i takie sączenie. To jest właśnie najgorsze.

Ciepło | 2017-06-16, 23:14

Odp: Jutro opady ciągłe

@Grzegorz, Veldrin Takie dni z ciągłymi opadami deszczu od rana do wieczora z niskimi szarymi chmurami bez słońca i chłodami ok 15 st. C to są ewidentne typowe incydenty jesienne rodem z października.

Tropical Guy | 2017-06-17, 15:41

Odp: Jutro opady ciągłe

Oczywiście, że najlepsze w porze "ciepłej" są przelotne opady, najlepiej intensywne(w granicach rozsądku tak do 35-40mm) - mogą być z burzą. Potem kilka dni gorących a roślinki nadal maja co pić. Po 3-4 dniach powtórka. Żadnych ciągłych opadów od 15 maja do 15 września!!! Od początku marca do 15.05 mogą się zdarzać dni z ciągłym deszczem a nawet są wskazane na start okresu wegetacyjnego. A od 15.09 to 1.03 to najlepiej brak opadów ewentualnie raz na miesiąc.

Impuls | 2017-06-16, 17:51

To już 5 burza w ciągu 2 tyg.

W Warszawskim Wawrze. Statystyki biją już cały poprzedni beznadziejny sezon. -Umiarkowana elektryczność - brak doziemnych, ale kilka błyskawic się pojawiło -Duży wiatr -Nieziemski deszcz oraz bardzo duży jak na Mazowsze grad

alewis27 | 2017-06-16, 17:07

burze

Ta, spodziewana intensywność burz "mała", a u mnie już przeszły dwie dość mocne burze z nawalnym opadem deszczu. Krótkim ale za to bardzo mocnym. Rzadko kiedy widzę tak mocny deszcz. Pogoda zmienia się dzisiaj co chwilę, bo raz jest słońce, za 10 minut jest oberwanie chmury, a za 20 znowu słońce. Temperatura w normie, 20-22 stopni, przed południem było parno i duszno. Jutro według prognoz zimny dzień, ICM UM podaje zaledwie około 12*C w dzień, odczuwalna poniżej 10*C (!): http://m.meteo.pl/katowice/60 Na szczęście taka patologia tylko jeden dzień, niedziela już dużo ładniejsza i z temperaturą koło 20 stopni za dnia.

intel | 2017-06-16, 18:15

Odp: burze

Za to ja mam porobione fantastyczne zrzuty ekranu z blitzortunga, gdzie widać jak w nieprawdopodobny sposób Kraków jest omijany przez burze, ciężko w to uwierzyć, że dzisiaj nie było burzy w Krakowie, bowiem na północ od Krakowa - burze, na południe od Krakowa - burze, na wschód od Krakowa - burze! A burze przemieszczają się z zachodu na wschód i co najlepsze, powtórka z rozrywki teraz, u ciebie druga burza, która znowu ominie północą, w ostatnim czasie za każdym razem burze przemieszczające się z zachodu na wschód omijają południe kraju, ale w prognozach uparcie gadają, że najsilniejsze burze na południu kraju. Patrzę już na prawdę w te mapki burzowe i mam nadzieję, że w końcu jakaś burza do mnie dotrze, bo się robi sucho, ale oczywiście nie, musi się skończyć na marnym kropieniu...

podlasianin | 2017-06-16, 19:16

Odp: burze

Zapraszam do mnie-u mnie nie doświadczysz żadnej burzy, jak na Islandii.

chwi | 2017-06-16, 15:43

no i kto by się spodziewał

no coś po prostu nieprawdopodbnego, który to już raz w tym miesiącu kiedy do Warszawy zapowiadane intensywne opady nie dochodzą (no ok padało przez 5 minut rano ale na tyle słabo że można było być spokojnie bez parasola/kurtki). już się przyszło przyzwyczaić, problem w tym, żeby nie było tak jak z tym chłopcem który wołał wilk - że za którymś razem jak prognoza przewidzi opady to wszyscy to i tak zignorują a potem ich zaskoczy ulewa. na razie jednak wiele wskazuje ze przynajmniej do konca przyszłego tygodnia cos takiego sie nie stanie, bo nawet prognozy w wiekszosci opadów nie przewidują. I nie, nie narzekam na suszę. Bo nie lubie opadów, lubie słońce i przyjemne temperatury, czyli to co mamy od miesiąca (przynajmniej na Mazowszu). Po prostu wszyscy dookoła mówią jak to jest mokro, kapryśnie i często pada - to ja opdopowiadam na to ze przynajmniej na Mazowszu - a także z tego co widze w całej wschodniej połowie Polski - tak nie jest.

Lucas wawa | 2017-06-16, 15:41

Coraz bardziej upalny SW Europy

W Andaluzji miejscami już ponad 40°C. Strefa upalna rozszerza się w stronę N/E – na razie gł. nad S Francję i Włochy. W kolejnych dniach upał może się tam jeszcze nasilić – przypuszczalnie do około, a może i nieco ponad 45°C w części Hiszpanii. Sytuacja na tamtym obszarze coraz bardziej przypomina mi pamiętny rok 2003. Nas przed wyraźniejszą adwekcją upalnej masy PZ “broni” cyrkulacja strefowa, zaznaczająca się od ok. 45-50 równoleżnika dalej na N. Przy czym zarówno ocieplenia, jak i ochłodzenia są u nas na razie umiarkowane i mimo przejściowych opadów, czasami nawet z burzami (jak dzisiaj), nie brakuje dni bardziej pogodnych. Ciekawe, czy taki stan utrzyma się tylko do ok. 22-23.06, czy też jeszcze dłużej (?).

Meteo | 2017-06-16, 13:01

Sezon burzowy na razie ok

Jak na razie u mnie sezon burzowy całkiem spoko. Jest niezły bo na razie słaby. W tym roku może były u mnie ze 3 burze. Mam nadzieję, że nie będzie w tym sezonie już dużo burz i że będą one spokojne. Im ich mniej tym lepiej. Jeśli raz na jakiś czas zdarzyłaby się spokojna burza na froncie chłodnym "idącym" z zachodu nie byłoby jeszcze źle. Najgorsze są gwałtowne burze na froncie chłodnym oraz burze termiczne (często pojawiają się przy cyrkulacji np. znad Morza Czarnego). Dla mnie taki typ pogody tzn. gorąco, parno i termiczne burze po południu lub wieczorem to najgorszy typ pogody jaki może występować latem.

Ris | 2017-06-16, 11:59

bywało gorzej

jak ktoś uważa że obecny czerwiec jest zimny to polecam cofnąć pamięcią się do 2004 roku. W Suwałkach była to prawdziwa zimnica, cały miesiąc temperatura nie przekroczyła 25 stopni a przez większość dni <20 było. A najlepsze ze to była i tak temperatura "tylko" o 1.5 stopnia niższa od normy.

Meteo | 2017-06-16, 08:34

O He-Manach do Obserwatora

Ja tam bardzo dużo widzę He-Manów zimą. W sklepie czy autobusie 18-20 stopni a ludzie w zapiętych pod szyję ciepłych kurtkach i zimowych czapkach na głowie. Prawdziwi He-Mani, prawie codziennie zimą wielu takich spotykam. Może zamiast "najeżdżać" na tych co się lżej ubierają może lepiej krytykować tych co się przegrzewają? A tak w ogóle to lepiej nie krytykować za ubiór nikogo. Nieprawdaż???

Obserwator | 2017-06-16, 09:09

Odp: O He-Manach do Obserwatora

Jak zawiało halnym w listopadzie 2016 i było ok 19*C + słońce, to sporo ludzi chodziło w kurtkach, niektórzy nawet mieli czapki. To już skrajny debilizm ubierać się pod kalendarz. Tak, czy siak w 2. stronę jest inaczej. Jakoś nie widuję He-manów paradujących w krótkich ciuchach przy 10*C i wietrze. Jedynie zdarza się widzieć, jak czekają np na autobus, a jest te 15*C.

Meteo | 2017-06-16, 10:38

Odp: O He-Manach do Obserwatora

Ja nie chodzę w krótkim rękawku przy +10 i wietrze. Napisałem przecież, że 10 stopniach tak ale rano jak nie ma wiatru. I nie siedzę na ławce a idę. Przy 15 stopniach i wietrze zdarza mi się (jak ostatnio) przejść w krótkim rękawku i nie marznąć. Jakby było pochmurno z dużą wilgotnością bez wiatru to może i bym przy +15 sobie posiedział. Rozumiem, że to siedzenie przy -10 to taka ironia. Ale w ogóle skończmy tą dyskusję. Ja nie mam nic ani do Ciebie ani do Ciepło ani do nikogo. Właściwie każdy może się ubierać jak chce i lubić co chce. Mam to gdzieś. Wyraziłem radość z ostatniej pogody i napisałem że nie było i chłodno - to posypały się na mnie gromy. Więc już nic nie będę pisał czy mi chłodno czy mi gorąco skoro to dla Ciebie i niektórych taki drażliwy temat. Pozdrawiam.

Lucas wawa | 2017-06-16, 11:28

Odp: O He-Manach do Obserwatora

Czy w ogóle ktoś preferuje zimową aurę zimą za to, że można siedzieć przy -10°C w krótkim rękawku? Oczywiście, że bzdura:-) Przecież wiadomo, że lato (a nawet wiosna i jesień) przynoszą częściej i na dłużej temperatury na zewnątrz w granicach tzw. komfortu termicznego. Ale, czy aby „cieszyć się” lub korzystać z uroków takiej, czy innej aury o różnych porach roku (także późną jesienią, czy zimową zimą) jesteśmy skazani na przesiadywanie godzinami na ławce w krótkim rękawku?

Meteo | 2017-06-16, 12:53

Odp: O He-Manach do Obserwatora

Lucas: oczywiście. Ja to bardzo dobrze rozumiem. Ja np. lubię też listopadowe klimaty, spacer w listopadzie po lesie czy oglądanie ich zza okna. Prawie zawsze jestem w listopadzie ciepło ubrany i bardzo rzadko siedzę w listopadzie na ławce, bo jest zwyczajnie za zimno. Przesiadywanie na ławce tak samo jak np. grilowanie nie jest takie ważne. Bardzo dobrze rozumiem też miłośników śnieżnej i mroźnej zimy: i tych co jeżdżą na nartach i tych co wolą ją podziwiać zza okna. Sam też lubię taką zimę, ale krótką (np. tydzień). Już o tym pisałem.

Ciepło | 2017-06-16, 12:59

Odp: O He-Manach do Obserwatora

Jeżeli chodzi o hemanów to ja widziałem takich co się chwalą że chodzą w krótkim rękawku pod kurtką (nawet cienką) przy dwucyfrowych mrozach. To jest dopiero udawanie hardkorów.

Meteo | 2017-06-16, 13:46

Odp: O He-Manach do Obserwatora

Ciepło: mam nadzieję, że przeczytałeś mój wpis z 10.38. Wszystko wyjaśniłem. Nikogo nie udaję, ale jak napisałem nie będę już pisał czy mi ciepło czy chłodno i w czym chodzę ubrany. Nic do Ciebie nie mam i do nikogo na tym forum nie mam.

Ciepło | 2017-06-16, 15:05

Odp: O He-Manach do Obserwatora

Tak przeczytałem twój komentarz meteo

Waldi | 2017-06-16, 18:23

Odp: O He-Manach do Obserwatora

Argumenty z tym krótkim rękawkiem zimą na poziomie wegan i mięsożerców, którzy przerzucają się argumentami w stylu "to zjedz surowe ziemniaki", "dlaczego nie gryziesz kości i nie używasz kłów do polowania"... Przedszkole...

Rafał | 2017-06-16, 07:20

Dziesięć minut deszczu,zaiste,bardzo aktywny front.

Po raz kolejny opady symboliczne .Susza. A prognozy na nadchodzące 2 tygodnie są tragiczne jeśli idzie o deszcz.

Obserwator | 2017-06-16, 09:06

Odp: Dziesięć minut deszczu,zaiste,bardzo aktywny front.

Taa, jasne, susza. Tyś chłopie prawdziwej suszy nie widział. Możesz mieć co najwyżej 1. etap posuchy, a to daleka droga do suszy. Jak to mówią: picture or didn't happen.