9 czerwca 2017, 08:24

W niedzielę niebo zmieni barwę na czerwono-zieloną

W niedzielę będzie można zaobserwować niezwykłe zjawisko. Niebo na kilka godzin zmieni barwę z błękitnej na czerwono-zieloną. Będzie to część eksperymentu przeprowadzonego przez naukowców z NASA, a który jest owiany zasłoną tajemnicy. Dlaczego?


Naturalna czerwono-zielona zorza polarna. Fot. Bob King.

W nocy niedzieli na poniedziałek (11/12.06) naukowcy z NASA szykują fascynujący eksperyment. Z kosmodromu Wallops Flight Facility w amerykańskim stanie Wirginia wystrzelą rakietę, która mniej więcej na wysokości 160 kilometrów nad powierzchnią ziemi, a więc w jonosferze, uwolni obłoki baru, strontu i tlenku miedzi.

Naukowcy zapewniają, że dwa metale i nieorganiczny związek chemiczny nie będą stanowić zagrożenia dla ludności. Spowodują jednak powstanie olbrzymiej czerwono-zielonej chmury, która w niedzielę (11.06) wieczorem czasu miejscowego będzie widoczna przez miliony mieszkańców wschodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych, od Nowego Jorku na północy aż po Karolinę Północną na południu.

Badacze chcą dzięki temu zbadać jonosferę, a zwłaszcza powstającą w niej zorzę polarną, którą raz na jakiś czas możemy obserwować m.in. z terytorium Polski. Eksperyment miał się pierwotnie odbyć kilkukrotnie wcześniej, ostatnio 31 maja i 4 czerwca, jednak z powodu dużego zachmurzenia trzeba go było odwołać.


Tak wygląda specjalna rakieta wykorzystywana do eksperymentu. Fot. NASA / Berit Bland.

Aby wszystko przebiegło pomyślnie, naukowcy potrzebują pogodnego nieba, by móc sztuczną "zorzę" badać z powierzchni ziemi i oczywiście za pomocą samolotów. Jak tylko pojawią się zdjęcia z tego niecodziennego zjawiska, z pewnością je Wam pokażemy.

Początek misji planowany jest na godzinę 3:04 nad ranem w poniedziałek (12.06) czasu polskiego, kiedy to wystrzelona zostanie rakieta. Jednak transmisja na żywo prowadzona przez NASA rozpocznie się nieco wcześniej, około 2:30. Możecie ją śledzić poniżej.

autopromocja

Pozostałe wiadomości

miniatura

Pogoda na żywo: Najnowsze wieści przez całą dobę

Dzisiaj, 15:01

Przez całą dobę, na żywo, monitorujemy to, co dzieje się w pogodzie w Polsce i na całym świecie. Jeśli w Waszej okolicy zdarzyło się coś ciekawego, czym chcecie się podzielić z innymi, to wysyłajcie do nas zdjęcia, filmiki i informacje. Z nami będziecie na bieżąco!

miniatura

Alarm pogodowy! Wieczorem i w nocy przejdą silne burze

Dzisiaj, 10:28

Czeka nas bardzo niespokojne popołudnie, wieczór i noc. Z zachodu na wschód Polski będą wędrować ulewne deszcze, a wraz z nimi burze, miejscami z gradem i porywistym wiatrem. Niewykluczone są nawet trąby powietrzne. Gdzie zjawiska będą najbardziej gwałtowne?

miniatura

Fala upałów w Anglii. Tak gorąco nie było w czerwcu od 41 lat

Dzisiaj, 08:09

Mieszkańcy Anglii przeżyli w ostatnich dniach największą falę upałów od kilkudziesięciu lat. Wczoraj nastąpiło jej apogeum. Termometry pokazały w cieniu aż 35 stopni. Pogotowie niemal bez przerwy jeździło do ludzi, którzy omdleli. Czy to zapowiedź gorącego lata?

miniatura

Czy w Polsce burza może przechodzić przez 15 godzin?

Wczoraj, 07:35

Czy my żyjemy w kraju tropikalnym? Z pewnością takie wrażenie mogli w lipcu 2012 roku odnieść mieszkańcy Wrocławia i okolic, ponieważ burze przetaczały się tam przez całe 15 godzin. Jak to się stało, że afrykańskie klimaty zawitały do Polski?

miniatura

Powitaliśmy lato. Dzisiaj najdłuższy dzień w tym roku

Wczoraj, 06:24

Dzisiaj wczesnym rankiem, gdy wychodziliście z domu do pracy lub szkoły, na północnej półkuli Ziemi oficjalnie rozpoczęło się astronomiczne lato. Mamy tym samym dzisiaj najdłuższy dzień w całym roku, który potrwa nawet 17 godzin. Jaki będzie początek lata?

Komentarze

Dodaj komentarz

Domin | 2017-06-09, 19:15

czerwono-zielona barwa nieba

Ja na ich miejscu był bym ostrożny z tego typu eksperymentami. Jak tych pierwiastków tam nie ma to może nie powinno ich tam być? I co spadną z deszczem... ha, ha, ha? Mam nadzieję, że nas nie spalą.

gość | 2017-06-10, 09:38

Odp: czerwono-zielona barwa nieba

Z całą pewnością znasz się na zjawiskach pogodowych lepiej niż ludzie, którzy poświęcili temu zagadnieniu kilkanaście lat życia.

luk | 2017-06-09, 17:48

1

bedzie widoczne nad polską ?

Gary | 2017-06-09, 18:45

Odp: 1

Czytałeś artykuł? Wiesz, co to znaczy wschodnia część USA? A poza tym "Polską" pisze się z dużej litery.

1 | 2017-06-09, 19:35

Odp: 1

czyli nie bedzie !? na przyszłość proszę odpowiadać na pytanie a nie się wymądrzać.