9 czerwca 2017, 08:24

W niedzielę niebo zmieni barwę na czerwono-zieloną

W niedzielę będzie można zaobserwować niezwykłe zjawisko. Niebo na kilka godzin zmieni barwę z błękitnej na czerwono-zieloną. Będzie to część eksperymentu przeprowadzonego przez naukowców z NASA, a który jest owiany zasłoną tajemnicy. Dlaczego?


Naturalna czerwono-zielona zorza polarna. Fot. Bob King.

W nocy niedzieli na poniedziałek (11/12.06) naukowcy z NASA szykują fascynujący eksperyment. Z kosmodromu Wallops Flight Facility w amerykańskim stanie Wirginia wystrzelą rakietę, która mniej więcej na wysokości 160 kilometrów nad powierzchnią ziemi, a więc w jonosferze, uwolni obłoki baru, strontu i tlenku miedzi.

Naukowcy zapewniają, że dwa metale i nieorganiczny związek chemiczny nie będą stanowić zagrożenia dla ludności. Spowodują jednak powstanie olbrzymiej czerwono-zielonej chmury, która w niedzielę (11.06) wieczorem czasu miejscowego będzie widoczna przez miliony mieszkańców wschodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych, od Nowego Jorku na północy aż po Karolinę Północną na południu.

Badacze chcą dzięki temu zbadać jonosferę, a zwłaszcza powstającą w niej zorzę polarną, którą raz na jakiś czas możemy obserwować m.in. z terytorium Polski. Eksperyment miał się pierwotnie odbyć kilkukrotnie wcześniej, ostatnio 31 maja i 4 czerwca, jednak z powodu dużego zachmurzenia trzeba go było odwołać.


Tak wygląda specjalna rakieta wykorzystywana do eksperymentu. Fot. NASA / Berit Bland.

Aby wszystko przebiegło pomyślnie, naukowcy potrzebują pogodnego nieba, by móc sztuczną "zorzę" badać z powierzchni ziemi i oczywiście za pomocą samolotów. Jak tylko pojawią się zdjęcia z tego niecodziennego zjawiska, z pewnością je Wam pokażemy.

Początek misji planowany jest na godzinę 3:04 nad ranem w poniedziałek (12.06) czasu polskiego, kiedy to wystrzelona zostanie rakieta. Jednak transmisja na żywo prowadzona przez NASA rozpocznie się nieco wcześniej, około 2:30. Możecie ją śledzić poniżej.

autopromocja

Pozostałe wiadomości

miniatura

"Stał się cud". Meksykanie uratowani przez splot niezwykłych zdarzeń

Dzisiaj, 08:12

Można śmiało stwierdzić, że Meksykanie mieli naprawdę sporo szczęścia w nieszczęściu, jakie ich dotknęło. W najpotężniejszym trzęsieniu ziemi od 32 lat mogło zginąć dużo więcej ludzi, gdyby nie splot bardzo nietypowych zdarzeń, jaki miał wtedy miejsce.

miniatura

Do rekordu bardzo daleko. Tak dużo lodu w Arktyce nie było od 3 lat

Dzisiaj, 07:09

W Arktyce pokrywa lodowa w ostatnich dniach osiągnęła swoje doroczne minimum, które jest dopiero ósmym najmniejszym w całej historii pomiarów. Tak dużo morskiego lodu nie było w okresie wrześniowego minimum od 3 lat. Czy roztopienie się Arktyki oddala się?

miniatura

Prognoza 16-dniowa: Jaka pogoda w pierwszej dekadzie października?

Wczoraj, 10:06

Tak pochmurnego i deszczowego września nie mieliśmy od bardzo dawna. Czy końcówka miesiąca przyniesie nam wyczekiwane przez wszystkich pogodne niebo i przyjemne ciepło? Czy będzie babie lato? Sprawdźmy pogodę do końca pierwszej dekady października.

miniatura

Chorujemy, bo brakuje nam Słońca. Jak sobie z tym poradzić?

Wczoraj, 09:30

Ostatnie tygodnie przyniosły nam bardzo mało Słońca, a przez to brakuje nam naturalnej witaminy D. Tymczasem lekarze alarmują, że 90 procent z nas ma jej niedobór, co może zwiększyć ryzyko wystąpienia chorób serca i cukrzycy. Jak sobie z tym radzić?

miniatura

Pogoda na żywo: Najnowsze wieści przez całą dobę

Wczoraj, 00:00

Przez całą dobę, na żywo, monitorujemy to, co dzieje się w pogodzie w Polsce i na całym świecie. Jeśli w Waszej okolicy zdarzyło się coś ciekawego, czym chcecie się podzielić z innymi, to wysyłajcie do nas zdjęcia, filmiki i informacje. Z nami będziecie na bieżąco!

Komentarze

Dodaj komentarz

Domin | 2017-06-09, 19:15

czerwono-zielona barwa nieba

Ja na ich miejscu był bym ostrożny z tego typu eksperymentami. Jak tych pierwiastków tam nie ma to może nie powinno ich tam być? I co spadną z deszczem... ha, ha, ha? Mam nadzieję, że nas nie spalą.

gość | 2017-06-10, 09:38

Odp: czerwono-zielona barwa nieba

Z całą pewnością znasz się na zjawiskach pogodowych lepiej niż ludzie, którzy poświęcili temu zagadnieniu kilkanaście lat życia.

luk | 2017-06-09, 17:48

1

bedzie widoczne nad polską ?

Gary | 2017-06-09, 18:45

Odp: 1

Czytałeś artykuł? Wiesz, co to znaczy wschodnia część USA? A poza tym "Polską" pisze się z dużej litery.

1 | 2017-06-09, 19:35

Odp: 1

czyli nie bedzie !? na przyszłość proszę odpowiadać na pytanie a nie się wymądrzać.