9 czerwca 2017, 08:24

W niedzielę niebo zmieni barwę na czerwono-zieloną

W niedzielę będzie można zaobserwować niezwykłe zjawisko. Niebo na kilka godzin zmieni barwę z błękitnej na czerwono-zieloną. Będzie to część eksperymentu przeprowadzonego przez naukowców z NASA, a który jest owiany zasłoną tajemnicy. Dlaczego?


Naturalna czerwono-zielona zorza polarna. Fot. Bob King.

W nocy niedzieli na poniedziałek (11/12.06) naukowcy z NASA szykują fascynujący eksperyment. Z kosmodromu Wallops Flight Facility w amerykańskim stanie Wirginia wystrzelą rakietę, która mniej więcej na wysokości 160 kilometrów nad powierzchnią ziemi, a więc w jonosferze, uwolni obłoki baru, strontu i tlenku miedzi.

Naukowcy zapewniają, że dwa metale i nieorganiczny związek chemiczny nie będą stanowić zagrożenia dla ludności. Spowodują jednak powstanie olbrzymiej czerwono-zielonej chmury, która w niedzielę (11.06) wieczorem czasu miejscowego będzie widoczna przez miliony mieszkańców wschodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych, od Nowego Jorku na północy aż po Karolinę Północną na południu.

Badacze chcą dzięki temu zbadać jonosferę, a zwłaszcza powstającą w niej zorzę polarną, którą raz na jakiś czas możemy obserwować m.in. z terytorium Polski. Eksperyment miał się pierwotnie odbyć kilkukrotnie wcześniej, ostatnio 31 maja i 4 czerwca, jednak z powodu dużego zachmurzenia trzeba go było odwołać.


Tak wygląda specjalna rakieta wykorzystywana do eksperymentu. Fot. NASA / Berit Bland.

Aby wszystko przebiegło pomyślnie, naukowcy potrzebują pogodnego nieba, by móc sztuczną "zorzę" badać z powierzchni ziemi i oczywiście za pomocą samolotów. Jak tylko pojawią się zdjęcia z tego niecodziennego zjawiska, z pewnością je Wam pokażemy.

Początek misji planowany jest na godzinę 3:04 nad ranem w poniedziałek (12.06) czasu polskiego, kiedy to wystrzelona zostanie rakieta. Jednak transmisja na żywo prowadzona przez NASA rozpocznie się nieco wcześniej, około 2:30. Możecie ją śledzić poniżej.

autopromocja

Pozostałe wiadomości

miniatura

Pogoda na żywo: Najnowsze wieści przez całą dobę

Dzisiaj, 12:26

Przez całą dobę, na żywo, monitorujemy to, co dzieje się w pogodzie w Polsce i na całym świecie. Jeśli w Waszej okolicy zdarzyło się coś ciekawego, czym chcecie się podzielić z innymi, to wysyłajcie do nas zdjęcia, filmiki i informacje. Z nami będziecie na bieżąco!

miniatura

Ulewy i podtopienia. W 2 dni spadło więcej niż przez miesiąc

Dzisiaj, 09:05

Ulewy nawiedziły niektóre regiony naszego kraju. Zgodnie z ostrzeżeniami spadło tam nawet 100 mm deszczu, czyli więcej niż powinno przez miesiąc, co doprowadziło do licznych podtopień. Strażacy mają ręce pełne roboty, a to jeszcze nie koniec zmagań z żywiołem.

miniatura

Mieszkańcy dużych miast są uczuleni na pogodę. Dlaczego?

Dzisiaj, 08:22

Badania mówią same za siebie, aż dwie trzecie ludzi mieszkających w miastach i jedna trzecia mieszkańców wsi to meteoropaci. Dlaczego pogoda w mieście jest mniej korzystna dla naszego samopoczucia? Polscy naukowcy znają odpowiedź na to pytanie.

miniatura

W Rzymie kończy się woda. Ostatnio tak było w czasie wojny

Wczoraj, 10:25

Za tydzień mieszkańcom Rzymu przyjdzie się zmierzyć z problemem, jakiego nie doświadczyli od czasów drugiej wojny światowej. Z powodu fali upałów i suszy grożą im przerwy w dostawach wody przez wiele godzin dziennie. A to dopiero początek kryzysu.

miniatura

Nadchodzą ulewy, które mogą prowadzić do dużych podtopień

Wczoraj, 07:42

Pierwsza połowa tygodnia zapowiada się wyjątkowo deszczowo. Z jednej strony przelotne ulewy związane z burzami, a z drugiej wielogodzinne ulewy. W obu przypadkach mogą one prowadzić do podtopień o dużym zasięgu. Gdzie sytuacja będzie najtrudniejsza?

Komentarze

Dodaj komentarz

Domin | 2017-06-09, 19:15

czerwono-zielona barwa nieba

Ja na ich miejscu był bym ostrożny z tego typu eksperymentami. Jak tych pierwiastków tam nie ma to może nie powinno ich tam być? I co spadną z deszczem... ha, ha, ha? Mam nadzieję, że nas nie spalą.

gość | 2017-06-10, 09:38

Odp: czerwono-zielona barwa nieba

Z całą pewnością znasz się na zjawiskach pogodowych lepiej niż ludzie, którzy poświęcili temu zagadnieniu kilkanaście lat życia.

luk | 2017-06-09, 17:48

1

bedzie widoczne nad polską ?

Gary | 2017-06-09, 18:45

Odp: 1

Czytałeś artykuł? Wiesz, co to znaczy wschodnia część USA? A poza tym "Polską" pisze się z dużej litery.

1 | 2017-06-09, 19:35

Odp: 1

czyli nie bedzie !? na przyszłość proszę odpowiadać na pytanie a nie się wymądrzać.