8 czerwca 2017, 07:40

Meteoryt o wadze 4 kg spadł w Indiach i wywołał panikę

Dopiero co informowaliśmy Was o meteorach z roju Arietydów, które w tych dniach mogą być widoczne na niebie za dnia, a już media donoszą, że 4-kilogramowy meteoryt spadł w Indiach, wywołując przy tym panikę wśród mieszkańców. Zobaczcie zdjęcia.


Meteoryt, który spadł na przedmieściach Dżajpuru w Indiach. Fot. Samachar Jagat/

Mieszkańcy miejscowości Mukundpura, położonej na przedmieściach Dżajpuru w Indiach, ujrzeli na niebie olbrzymi błysk i usłyszeli donośny grzmot. Według ich relacji coś spadło na pobliskie pole uprawne. Ludzie wpadli w panikę. Gdy przybyli na miejsce ujrzeli krater, a w jego środku fragmenty ciemnoszarego kamienia.

Na miejsce wezwano policję, a ta poprosiła archeologów z placówki naukowej w Dżajpurze o przebadanie tajemniczego obiektu. Okazało się, że to meteoryt, którego waga wynosi 4 kilogramy. Kosmiczna skała została zabrana na dokładniejsze badania.

Niebawem dowiemy się z czego jest zbudowana, a więc również jakiego rodzaju jest to meteoryt. Wyróżnić możemy meteoryty żelazne, żelazno-kamienne i kamienne. Ten, który spadł w Indiach, zapewne zostanie zaliczony do kategorii kamiennych.


Meteoryt, który spadł na przedmieściach Dżajpuru w Indiach. Fot. pinkcitypost.com

Ciemna barwa to efekt tego, że skała ulega spaleniu, gdy przemieszcza się z prędkością kilkudziesięciu tysięcy kilometrów na godzinę i rozgrzewa się do temperatury tysięcy stopni, co jest efektem silnego sprężenia powietrza przed czołem skały, w następstwie czego eksploduje.

W Indiach upadki meteorytów zdarzały się w ostatnich latach kilkukrotnie. Media informowany nawet o podejrzeniu pierwszego w historii zabicia człowieka na skutek uderzenia spadającym meteorytem. Jednak incydent nadal pozostaje niejasny.

Niewykluczone, że meteoryt, który spadł w okolicach Dżajpuru to pozostałość po planetoidzie (1566) Ikar lub komecie 96P/Machholz, które utworzyły rój meteorowy o nazwie Arietydy. Promieniują one corocznie między 22 maja a 2 lipca. Apogeum ich aktywności przypada na okolice 7 czerwca... Dowiedz się więcej

W ciągu jednej godziny możemy zaobserwować nawet 50-60 meteorów, które wydają się wylatywać z konstelacji Barana i rozpraszać się po niemal całym niebie. Arietydy wchodzą w ziemską atmosferę z zawrotną prędkością prawie 140 tysięcy kilometrów na godzinę.

Jeśli rzeczywiście była to skała związana z rojem Arietydów, to być może w najbliższym czasie gdzieś na świecie dojdzie do powtórki. Miejmy nadzieję, że nikomu z tego powodu krzywda się nie stanie, skończy się tylko na efektownym spektaklu na niebie.

autopromocja

Pozostałe wiadomości

miniatura

Pogoda na żywo: Najnowsze wieści przez całą dobę

Dzisiaj, 15:01

Przez całą dobę, na żywo, monitorujemy to, co dzieje się w pogodzie w Polsce i na całym świecie. Jeśli w Waszej okolicy zdarzyło się coś ciekawego, czym chcecie się podzielić z innymi, to wysyłajcie do nas zdjęcia, filmiki i informacje. Z nami będziecie na bieżąco!

miniatura

Alarm pogodowy! Wieczorem i w nocy przejdą silne burze

Dzisiaj, 10:28

Czeka nas bardzo niespokojne popołudnie, wieczór i noc. Z zachodu na wschód Polski będą wędrować ulewne deszcze, a wraz z nimi burze, miejscami z gradem i porywistym wiatrem. Niewykluczone są nawet trąby powietrzne. Gdzie zjawiska będą najbardziej gwałtowne?

miniatura

Fala upałów w Anglii. Tak gorąco nie było w czerwcu od 41 lat

Dzisiaj, 08:09

Mieszkańcy Anglii przeżyli w ostatnich dniach największą falę upałów od kilkudziesięciu lat. Wczoraj nastąpiło jej apogeum. Termometry pokazały w cieniu aż 35 stopni. Pogotowie niemal bez przerwy jeździło do ludzi, którzy omdleli. Czy to zapowiedź gorącego lata?

miniatura

Czy w Polsce burza może przechodzić przez 15 godzin?

Wczoraj, 07:35

Czy my żyjemy w kraju tropikalnym? Z pewnością takie wrażenie mogli w lipcu 2012 roku odnieść mieszkańcy Wrocławia i okolic, ponieważ burze przetaczały się tam przez całe 15 godzin. Jak to się stało, że afrykańskie klimaty zawitały do Polski?

miniatura

Powitaliśmy lato. Dzisiaj najdłuższy dzień w tym roku

Wczoraj, 06:24

Dzisiaj wczesnym rankiem, gdy wychodziliście z domu do pracy lub szkoły, na północnej półkuli Ziemi oficjalnie rozpoczęło się astronomiczne lato. Mamy tym samym dzisiaj najdłuższy dzień w całym roku, który potrwa nawet 17 godzin. Jaki będzie początek lata?

Komentarze

Dodaj komentarz