18 maja 2017, 08:35

Temperatura jest tam teraz o 100 stopni niższa niż w Polsce

Na termometrach będziemy mieli dzisiaj w cieniu około 25 stopni. Jednak są miejsca na naszej planecie, gdzie ich mieszkańcy muszą znosić temperaturę nawet o 25 stopni wyższą, jak i o prawie 100 stopni niższą od tej, którą my teraz odczuwamy. Poznajmy te miejsca.

48 stopni, dokładnie tyle pokazywały ostatnio w cieniu termometry w mieście As-Sulajbijja, najgorętszym miejscu nie tylko w Kuwejcie, lecz także na całej kuli ziemskiej. Bliski Wschód jest biegunem ciepła, ponieważ niebo jest tam od wielu tygodni zupełnie wolne od chmur, a jałowa ziemia intensywnie ogrzewa się od promieni słonecznych, przekazując to ciepło powietrzu.

Żar jest znośny tylko dlatego, że wilgotność powietrza jest niska i spada poniżej 20 procent. Ostatnie noce przynoszą temperaturę nie niższą niż na poziomie 30 stopni. W Polsce takie wartości w pełni dnia, nawet w środku lata to rzadkość, a co dopiero w nocy, gdy jest najchłodniej.

W Słońcu jest nie do wytrzymania, jednak ile stopni nie sposób ustalić, ponieważ termometr wystawiony na Słońce wskazuje temperaturę swojej obudowy, a nie faktyczną temperaturę powietrzna.

Możemy jedynie podać temperaturę powierzchni gleby, która według danych z satelity Terra, ogrzała się do przeszło 60 stopni. Tuż obok Kuwejtu do najgorętszych krajów na Ziemi zaliczyć można Arabię Saudyjską, Irak, Iran, Indie, Pakistan, Senegal, Mali i Mauretanię, gdzie notuje się przeszło 45 stopni.

Jednak na świecie mamy dwa bieguny, ten cieplejszy lawiruje między Afryką i Azją, a ten zimniejszy nie opuszcza lodów Antarktydy. Obecnie kontynent jest pogrążony w nocy polarnej, która przynosi mrozy, jakie nam się nawet nie śniły.

Ostatnia doba najniższą temperaturę przyniosła w rejonie najwyżej kopuły lodowej, gdzie znajduje się letnia baza polarna Kunlun, należąca do Chin. Temperatura spadła tam do minus 71 stopni. Niewiele mniejszy mróz panował w rejonie rosyjskiej bazy Wostok. To oznacza, że było o prawie 100 stopni zimniej niż jest dzisiaj w naszych miejscowościach.

W takich warunkach opuszczenie budynków bazy mogłoby się skończyć dla polarników śmiertelnymi odmrożeniami i to w ciągu zaledwie kilkudziesięciu sekund. Specjalne kombinezony są w stanie chronić ich przed wpływem niskiej temperatury, ale do najwyżej minus 50 stopni.

Poza Antarktydą najzimniej jest na Grenlandii, a dokładniej w jej samym sercu. Temperatura spada tam do minus 31 stopni. Jest o to obecnie najzimniejsze miejsce na całej północnej półkuli. W Rosji zdecydowanie się ociepliło. W najzimniejszych miejscach Syberii notuje się nie mniej niż minus 20 stopni.

Źródło:

autopromocja

Pozostałe wiadomości

miniatura

Pogoda na żywo: Najnowsze wieści przez całą dobę

Dzisiaj, 14:22

Przez całą dobę, na żywo, monitorujemy to, co dzieje się w pogodzie w Polsce i na całym świecie. Jeśli w Waszej okolicy zdarzyło się coś ciekawego, czym chcecie się podzielić z innymi, to wysyłajcie do nas zdjęcia, filmiki i informacje. Z nami będziecie na bieżąco!

miniatura

Dmuchawiec może nas zatruwać groźnym ozonem

Dzisiaj, 08:15

Niepokojącego odkrycia dokonali niemieccy naukowcy. Okazuje się, że popularne kwiatki, które rosną niemal na każdy trawniku przy naszych domach, mogą przy odpowiednich warunkach atmosferycznych produkować bardzo niebezpieczny dla człowieka ozon.

miniatura

Wulkan na zachodnim wybrzeżu USA grozi potężną erupcją

Dzisiaj, 07:49

Naukowcy informują, że w rejonie wulkanu St. Helens w USA w ostatnim czasie odnotowano całą serię trzęsień ziemi, w dodatku komora pod wulkanem zaczęła się wypełniać magmą. Świadczy to o zbliżającej się erupcji, która może być niezwykle gwałtowna.

miniatura

Morza zaczną zalewać lądy. Będzie jak w "Wodnym świecie"?

Wczoraj, 10:03

Naukowcy nie spodziewali się, że wzrost poziomu wody w oceanach będzie następować tak gwałtownie. Obecnie jest ono aż trzykrotnie większe niż jeszcze pod koniec ubiegłego wieku. Co to może oznaczać dla miast położonych nad brzegami mórz i oceanów?

miniatura

Znów będzie gorąco. Temperatura może przekraczać 30 stopni

Wczoraj, 09:00

Najpierw upał wlał się do Hiszpanii, właśnie teraz jest we Francji, a niebawem dotrze do Niemiec, a stamtąd do Polski. Termometry znów mogą pokazać 30 stopni w cieniu. Gdzie tym razem będzie najcieplej, a gdzie na upał nawet nie ma co liczyć?

Komentarze

Dodaj komentarz

arek | 2017-05-18, 14:57

Fajne ciepełko

Heh, dokładnie 8 dni temu w Iławie padał całą środę śnieg, a dziś temp. 25,4. Kocham Cię Polsko za te skrajności :-)