18 maja 2017, 08:35

Temperatura jest tam teraz o 100 stopni niższa niż w Polsce

Na termometrach będziemy mieli dzisiaj w cieniu około 25 stopni. Jednak są miejsca na naszej planecie, gdzie ich mieszkańcy muszą znosić temperaturę nawet o 25 stopni wyższą, jak i o prawie 100 stopni niższą od tej, którą my teraz odczuwamy. Poznajmy te miejsca.

48 stopni, dokładnie tyle pokazywały ostatnio w cieniu termometry w mieście As-Sulajbijja, najgorętszym miejscu nie tylko w Kuwejcie, lecz także na całej kuli ziemskiej. Bliski Wschód jest biegunem ciepła, ponieważ niebo jest tam od wielu tygodni zupełnie wolne od chmur, a jałowa ziemia intensywnie ogrzewa się od promieni słonecznych, przekazując to ciepło powietrzu.

Żar jest znośny tylko dlatego, że wilgotność powietrza jest niska i spada poniżej 20 procent. Ostatnie noce przynoszą temperaturę nie niższą niż na poziomie 30 stopni. W Polsce takie wartości w pełni dnia, nawet w środku lata to rzadkość, a co dopiero w nocy, gdy jest najchłodniej.

W Słońcu jest nie do wytrzymania, jednak ile stopni nie sposób ustalić, ponieważ termometr wystawiony na Słońce wskazuje temperaturę swojej obudowy, a nie faktyczną temperaturę powietrzna.

Możemy jedynie podać temperaturę powierzchni gleby, która według danych z satelity Terra, ogrzała się do przeszło 60 stopni. Tuż obok Kuwejtu do najgorętszych krajów na Ziemi zaliczyć można Arabię Saudyjską, Irak, Iran, Indie, Pakistan, Senegal, Mali i Mauretanię, gdzie notuje się przeszło 45 stopni.

Jednak na świecie mamy dwa bieguny, ten cieplejszy lawiruje między Afryką i Azją, a ten zimniejszy nie opuszcza lodów Antarktydy. Obecnie kontynent jest pogrążony w nocy polarnej, która przynosi mrozy, jakie nam się nawet nie śniły.

Ostatnia doba najniższą temperaturę przyniosła w rejonie najwyżej kopuły lodowej, gdzie znajduje się letnia baza polarna Kunlun, należąca do Chin. Temperatura spadła tam do minus 71 stopni. Niewiele mniejszy mróz panował w rejonie rosyjskiej bazy Wostok. To oznacza, że było o prawie 100 stopni zimniej niż jest dzisiaj w naszych miejscowościach.

W takich warunkach opuszczenie budynków bazy mogłoby się skończyć dla polarników śmiertelnymi odmrożeniami i to w ciągu zaledwie kilkudziesięciu sekund. Specjalne kombinezony są w stanie chronić ich przed wpływem niskiej temperatury, ale do najwyżej minus 50 stopni.

Poza Antarktydą najzimniej jest na Grenlandii, a dokładniej w jej samym sercu. Temperatura spada tam do minus 31 stopni. Jest o to obecnie najzimniejsze miejsce na całej północnej półkuli. W Rosji zdecydowanie się ociepliło. W najzimniejszych miejscach Syberii notuje się nie mniej niż minus 20 stopni.

Źródło:

autopromocja

Pozostałe wiadomości

miniatura

Pogoda na żywo: Śledź na bieżąco, gdzie są teraz burze

Dzisiaj, 00:00

Przez całą dobę, na żywo, monitorujemy to, co dzieje się w pogodzie w Polsce i na całym świecie. Jeśli w Waszej okolicy zdarzyło się coś ciekawego, czym chcecie się podzielić z innymi, to wysyłajcie do nas zdjęcia, filmiki i informacje. Z nami będziecie na bieżąco!

miniatura

Co się dzieje z drzewem, gdy uderzy w nie piorun?

Wczoraj, 11:25

W sieci nie brakuje amatorskich filmików, na których widoczny jest moment uderzenia pioruna w drzewo. Jednak z pewnością jeszcze nie widzieliście tego, co dzieje się tuż po takim uderzeniu. Jak gigantyczna energia wpływa na drzewo? Zobaczcie sami.

miniatura

Niespokojny weekend z powodu burz i ulew. Gdzie tym razem?

22 lipca 2017, 11:21

Nie mamy co liczyć na przynajmniej kilka dni z rzędu ze słoneczną i suchą pogodą. Przyczyną są wciąż wędrujące nad nami fronty atmosferyczne, które przynoszą burze i ulewy. W ten weekend znów będzie niespokojnie. W których regionach najbardziej?

miniatura

Dzień zmienił się w noc. Egipska plaga na południu Rosji

22 lipca 2017, 09:31

Władze południowej Rosji, w obliczu grożącego kryzysu żywnościowego, wprowadziły stan wyjątkowy po tym, jak region nawiedziła niezwykle żarłoczna szarańcza. Owady w oka mgnieniu ogołociły pola uprawne na znacznym obszarze, zmieniając dzień w noc.

miniatura

Zobacz, jak diabełek pyłowy zmienił się w słup ognia

22 lipca 2017, 08:38

Niezwykłe zjawisko można było zaobserwować w rejonie rafinerii naftowej na Półwyspie Jamalskim w Rosji. Pojawiła się tam potężna trąba pyłowa, która za sprawą instalacji rafineryjnej zmieniła się w najprawdziwsze ogniste tornado. Zobaczcie film.

Komentarze

Dodaj komentarz

arek | 2017-05-18, 14:57

Fajne ciepełko

Heh, dokładnie 8 dni temu w Iławie padał całą środę śnieg, a dziś temp. 25,4. Kocham Cię Polsko za te skrajności :-)