17 maja 2017, 00:01

Pogoda na żywo: Środa, 17.05

Przez całą dobę, na żywo, monitorujemy to, co dzieje się w pogodzie w Polsce i na całym świecie. Jeśli w Waszej okolicy zdarzyło się coś ciekawego, czym chcecie się podzielić z innymi, to wysyłajcie do nas zdjęcia, filmiki i informacje. Z nami będziecie na bieżąco!

Zdjęcia, filmy i informacje wysyłajcie na: redakcja@twojapogoda.pl

23:30
17.05.2017
    25 stopni ciepła w Świnoujściu

Wczoraj na bałtyckim wybrzeżu wiała morska bryza, z powodu której temperatura nie chciała przekroczyć miejscami 13 stopni. Dzisiaj południowy wiatr okazał się silniejszy od bryzy i temperatura gwałtownie wzrosła, przekraczając 20 stopni. Zdecydowanie najcieplej było w Świnoujściu, które okazało się najcieplejszą miejscowością w Polsce. Termometry pokazały tam po południu 25 stopni. Plażowicze postanowili wykorzystać ciepłą i słoneczną aurę, aby się trochę opalić, nie brakowało też tych, którzy spacerowali lub grali w siatkówkę.

Obraz z kamery publikujemy dzięki uprzejmości Webcamera.pl

22:44
17.05.2017
    Trąba pyłowa wymusiła pierwszeństwo

Podróżując przez pustynię trzeba się liczyć z różnymi zaskakującymi zjawiskami. Kierowcy przemierzający kalifornijską pustynię Mojavie ujrzeli trąbę pyłową, która wtargnęła na drogę nie bacząc, gdzie jest przejście dla pieszych.

21:18
17.05.2017
    Biały grudzień i zielony maj na Mazurach

Tak zmienił się krajobraz nad jednym z mazurskich jezior. Przesuwajcie suwak w prawo i lewo.

20:04
17.05.2017
    Spotkanie Cirrusów i Cumulusów

Pierzaste Cirrusy spotkały się dzisiaj na niebie z kłębiastymi Cumulusami. Zobaczcie film.

19:51
17.05.2017
    Siatki uchroniły przed gradzinami

Gdyby nie specjalne siatki, które rozłożyli właściciele winnic, to olbrzymie ilości drobnego gradu zniszczyłyby delikatne winorośle w okolicach włoskiej Werony, powodując duże szkody i koszty.


Fot. Sonia Turra / Maycol Checchinato.

18:20
17.05.2017
    Zwolnij, gdy droga jest śliska

Poniższe nagranie z kamery drogowej pokazuje, jak bardzo niebezpieczna może być szybka jazda po mokrej od deszczu nawierzchni. Na autostradzie w okolicach miasta Chongqing w Chinach kierowca cysterny pędził tak szybko, że nie zdołał wyhamować, gdy dostrzegł kolizję samochodów. Cysterna zmiotła dwa samochody. Jedna osoba zginęła, a druga została ranna.

17:14
17.05.2017
    Piorunujące zdjęcie z Niemiec

Dzisiaj błyskawice nad Polską się nie pojawią, bo nie ma ku temu dogodnych warunków. Jednak wynagrodzimy Wam to zdjęciem, które zostało wykonane w Niemczech.

16:21
17.05.2017
    Nowy Jork znajdzie się pod wodą

Tak będzie wyglądać Nowy Jork w 2080 roku, jeśli poziom światowych oceanów nadal będzie się podnosić w takim tempie, jak obecnie. Jasnoniebieskie obszary miasta, z poniższego zdjęcia satelitarnego, znajdą się pod wodą. Zniknie kawał Manhattanu. W ciągu ostatnich 20 lat poziom wód podnosił się już o całe 3 milimetry rocznie, a więc ponad dwukrotnie szybciej niż przez poprzednie 90 lat. Zgodnie z ostatnimi prognozami klimatologów, do 2099 roku poziom światowych oceanów podniesie się o 28 do 61 cm w przypadku znacznego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych lub o 52 do 98 cm, gdy utrzyma się bardzo duża emisja... Dowiedz się więcej

15:17
17.05.2017
    Nadmiar deszczu nie zawsze jest zły

Są i dobre skutki wyjątkowo deszczowej aury, z którą mieliśmy do czynienia w kwietniu i pierwszej połowie maja. Opady dały ulgę od pyłków alergikom, ale też sprawiły, że wilgotna ściółka leśna zapalała się znacznie rzadziej. W efekcie od początku roku wybuchło niecałe 300 pożarów, trawiąc powierzchnię prawie 80 hektarów, aż 3-krotnie mniejszą niż w tym samym okresie ubiegłego roku.


Fot. Pixabay.com / Skeeze.

14:05
17.05.2017
    Chmura burzowa okiem astronauty

Francuski astronauta Thomas Pesquet‏ uwiecznił z pokładu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, z wysokości 400 kilometrów, rozbudowaną chmurę burzową Cumulonimbus. Zdjęcie powstało podczas przelotu nad Afryką, gdzie wierzchołki chmur mogą sięgać nawet wysokości 15 kilometrów. Wewnątrz tylko jednej chmury znajdują się gigantyczne ilości deszczu, zdolne wypełnić po same brzegi aż 200 basenów olimpijskich.


Fot. Thomas Pesquet / ESA / ISS.

13:03
17.05.2017
    Kasprowy Wierch będzie oblężony?

Czy latem na Kasprowy Wierch wjedzie dwukrotnie więcej turystów niż dotychczas? Tak wynika z informacji "Gazety Wyborczej", która twierdzi, że fundusz Mid Europa Partners, właściciel Polskich Kolei Linowych, chce tego lata przewozić kolejką na Kasprowy nie, jak dotychczas 180 osób na godzinę, lecz dwukrotnie więcej. Spółka Altura, która zarządza kolejką, zwróciła się do władz Tatrzańskiego Parku Narodowego (TPN) o wydanie zgody. Jednak nie jest to takie pewne, ponieważ przeciwni są zarówno ratownicy górscy, jak i ekolodzy. Ostateczną decyzję podejmie ministerstwo środowiska. Pewne jest, że tłumy na Kasprowym, który obok Giewontu jest najczęściej odwiedzanym tatrzańskim szczytem, nikomu na dobre nie wyjdą, zarówno samym turystom, jak i przyrodzie. Trzeba też zwrócić uwagę na horrendalne ceny za podróż kolejką, ponieważ bilet normalny góra-dół kosztuje prawie 100 złotych, a ulgowy 90 zł. Władze Zakopanego zwracały się do właściciela kolejki o obniżenie cen, jednak póki co bezskutecznie.


Fot. Pixabay.com / DzidekLasek.

12:00
17.05.2017
    Tak się tworzą kłębiaste Cumulusy

Wystarczą promienie słoneczne, aby ciepło zawarte w glebie zaczęło promieniować, zmieniając się w parę wodną, która na wysokości kilku kilometrów na ziemią zaczyna się skraplać tworząc chmury kłębiaste Cumulus. Nazywane są one chmurami dobrej pogody, bo o ile są nieduże, nie przynoszą ze sobą deszczu. Tak też będzie dzisiaj. Zobaczcie na poniższej animacji zdjęć satelitarnych, jak błyskawicznie pojawiły się one w ciągu ostatnich 2 godzin nad południową Polską.

11:08
17.05.2017
    Największa na świecie bobrza tama

Kanadyjscy naukowcy dzięki zdjęciom satelitarnym odkryli największą na świecie tamę zbudowaną przez bobry. Znajduje się ona na terenie Parku Narodowego Bizona Leśnego w północnej części prowincji Alberta. Pomiary dokonane z pokładu samolotu wykazały, że tama ma aż kilometr długości, a jej budowa zajęła najlepszym inżynierom w świecie zwierząt niecałe 40 lat.

10:16
17.05.2017
    Tak wygląda prawdziwa ulewa

Zobaczcie, jak wygląda przejście rdzenia komórki burzowej z tzw. "ścianą deszczu".

09:47
17.05.2017
    Klimat problemem dla ptaków

Człowiek jest relatywnie dobrze przygotowany do przetrwania, porównując naszą sytuację do innych zwierząt. A chodzi tu choćby o ptaki wędrowne, które do odchowania potomstwa przed podróżą potrzebują określonej ilości czasu. A teraz mają go za mało... Zobacz cały artykuł

09:23
17.05.2017
    Pogoda zgotuje nam ciężki rok

Nie mamy dobrych wieści dla tych, którzy lubią krajowe warzywa i owoce, bo są smaczne i tanie. Z powodu wyjątkowo kapryśnej pogody straty na polach i w sadach są największe nawet od lat, a to oznacza, że za owoce zapłacimy dużo więcej niż zwykle... Zobacz cały artykuł


Fot. Pixabay.com / Couleur.

08:30
17.05.2017
    Huraganowy wiatr w Chorwacji

Na adriatyckim wybrzeżu Chorwacji występuje wiatr, który nazywany jest "bora". Jest to wiatr katabatyczny, który powstaje podobnie jak halny, jednak zamiast ciepła niesie chłód. Za sprawą niżu przechodzącego nad Sycylią, mroźne i suche powietrze zaczyna spływać znad Gór Dynarskich (nad którymi widoczna jest charakterystyczna czapeczka z chmur) w kierunku wybrzeży Morza Adriatyckiego, osiągając zawrotną prędkość nawet ponad 200 km/h. Zobaczcie jak ludzie stają oko w oko z tak potężnym wiatrem na moście prowadzącym na wyspę Pag w Chorwacji.

08:15
17.05.2017
    Co się teraz dzieje w pogodzie?

Poranek w większości regionów kraju jest słoneczny, bezchmurny. Jedynie na krańcach zachodnich i północno-zachodnich chmur jest więcej, ale przynoszą one opadów. W Karpatach lokalnie jest jeszcze mglisto. Wiatr wieje słabo z południowego wschodu. Temperatura waha się od 11 stopni na Suwalszczyźnie do 17 stopni na wyspach Wolin i Uznam.

07:39
17.05.2017
    Mglisty koniec dnia w Krakowie

@Mateusz uwiecznił malowniczą mgłę unoszącą się nad trawami po zachodzie Słońca.


Wieczorne mgły w Krakowie. Fot. Mateusz.

07:10
17.05.2017
    Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ciśnienie jest wysokie, ale zaczęło spadać. Jutro o tej porze będzie niższe średnio o 10 hPa. W tej chwili na barometrach mamy od 1026 hPa na zachodnim Pomorzu do 1031 hPa na Podlasiu.

>>> Zobacz wcześniejsze wiadomości

autopromocja

Pozostałe wiadomości

miniatura

Potężne ulewy na południu kraju. Możliwe podtopienia!

Wczoraj, 19:43

Na południu kraju do piątkowego poranka będą przechodzić intensywne opady, podczas których może spaść niemal 100 mm deszczu. Tak duże sumy opadów mogą powodować gwałtowne wezbrania na rzekach oraz podtopienia. Gdzie sytuacja będzie najtrudniejsza?

miniatura

Jak postępować przed, podczas i po powodzi? Zobacz nasz poradnik

Wczoraj, 19:30

Jeśli mieszkasz w pobliżu rzeki, która często wylewa po obfitych opadach i stwarza zagrożenie powodziowe, warto abyś zapoznał się z naszym poradnikiem, który pomoże Ci w obliczu trudnej sytuacji, zarówno przed, podczas, jak i po powodzi. Warto wiedzieć więcej!

miniatura

Potężne trzęsienie ziemi w Meksyku. Wszędzie gruzy, ponad 225 ofiar

Wczoraj, 10:00

Meksyk nawiedziło potężne trzęsienie ziemi o sile M7.1. Tak niszczycielskiego i śmiercionośnego wstrząsu nie notowano w tym kraju od 32 lat. Wiele budynków legło w gruzach, w których wciąż mogą być uwięzieni ludzie. Zginęło co najmniej 225 osób.

miniatura

Dym z rekordowych pożarów lasów w USA i Kanadzie dotarł nad Polskę

Wczoraj, 09:45

Pod koniec sierpnia północne regiony USA i Kanadę nawiedziły gigantyczne pożary lasów, które uznane zostały za największe w historii. Kłęby dymu gnane wiatrami dotarły aż nad Polskę, przynosząc nam bardziej intensywne niż zwykle barwy zachodu Słońca.

miniatura

Pogoda na żywo: Najnowsze wieści przez całą dobę

Wczoraj, 00:00

Przez całą dobę, na żywo, monitorujemy to, co dzieje się w pogodzie w Polsce i na całym świecie. Jeśli w Waszej okolicy zdarzyło się coś ciekawego, czym chcecie się podzielić z innymi, to wysyłajcie do nas zdjęcia, filmiki i informacje. Z nami będziecie na bieżąco!

Komentarze

Dodaj komentarz