13 maja 2017, 07:36

Weekend będzie bardzo ciepły, ale z gwałtownymi burzami

Do Polski napływa nareszcie bardzo ciepła masa powietrza, która na większym obszarze kraju podniesie temperaturę powyżej 20 stopni w cieniu. Jednak powietrze jest też niestabilne, a to oznacza, że poza Słońcem spodziewamy się też gwałtownych burz.


Fot. Pixabay.com / tpsdave.

Po fali przymrozków czeka nas bardzo ciepły weekend. W sobotę (13.05) najlepsza pogoda spodziewana jest przez nas w północnej połowie kraju, gdzie nie dość, że będzie słonecznie, miejscami nawet bezchmurnie, to jeszcze około 20 stopni.

Na zachodzie chmur będzie więcej, jednak tam będzie też najcieplej, nawet do 24 stopni. Najmniej przyjemnie zapowiada się na południu i południowym wschodzie, gdzie będzie pochmurno, w dodatku z przelotnymi, ale chwilami intensywnymi opadami deszczu, którym mogą miejscami towarzyszyć burze.

Najbardziej gwałtownych burz spodziewamy się w Sudetach i Karpatach. Tam możliwe są również gradobicia i porywisty wiatr. Termometry pokażą tam miejscami niecałe 15 stopni.

W niedzielę (13.05) będzie jeszcze cieplej, jednak najpierw na południu kraju może przelotnie popadać, a w ciągu dnia na dobre zachmurzy się i zacznie padać w całej zachodniej części kraju.

Tam też w bardzo ciepłym i wilgotnym powietrzu zaczną się piętrzyć chmury burzowe, które poza błyskawicami i ulewnym deszczem mogą też przynosić gradobicia i silny wiatr. Jednak na zdecydowanie większym obszarze Polski będziemy się cieszyć pogodnym niebem.

Termometry pokażą od 19 stopni na wschodzie do prawie 25 stopni na zachodzie kraju. Korzystajcie z dobrej pogody, ile tylko możecie przed kolejnym pracowitym tygodniem. 

Źródło:

autopromocja

Pozostałe wiadomości

miniatura

Pogoda na żywo: Najnowsze wieści przez całą dobę

Dzisiaj, 14:22

Przez całą dobę, na żywo, monitorujemy to, co dzieje się w pogodzie w Polsce i na całym świecie. Jeśli w Waszej okolicy zdarzyło się coś ciekawego, czym chcecie się podzielić z innymi, to wysyłajcie do nas zdjęcia, filmiki i informacje. Z nami będziecie na bieżąco!

miniatura

Dmuchawiec może nas zatruwać groźnym ozonem

Dzisiaj, 08:15

Niepokojącego odkrycia dokonali niemieccy naukowcy. Okazuje się, że popularne kwiatki, które rosną niemal na każdy trawniku przy naszych domach, mogą przy odpowiednich warunkach atmosferycznych produkować bardzo niebezpieczny dla człowieka ozon.

miniatura

Wulkan na zachodnim wybrzeżu USA grozi potężną erupcją

Dzisiaj, 07:49

Naukowcy informują, że w rejonie wulkanu St. Helens w USA w ostatnim czasie odnotowano całą serię trzęsień ziemi, w dodatku komora pod wulkanem zaczęła się wypełniać magmą. Świadczy to o zbliżającej się erupcji, która może być niezwykle gwałtowna.

miniatura

Morza zaczną zalewać lądy. Będzie jak w "Wodnym świecie"?

Wczoraj, 10:03

Naukowcy nie spodziewali się, że wzrost poziomu wody w oceanach będzie następować tak gwałtownie. Obecnie jest ono aż trzykrotnie większe niż jeszcze pod koniec ubiegłego wieku. Co to może oznaczać dla miast położonych nad brzegami mórz i oceanów?

miniatura

Znów będzie gorąco. Temperatura może przekraczać 30 stopni

Wczoraj, 09:00

Najpierw upał wlał się do Hiszpanii, właśnie teraz jest we Francji, a niebawem dotrze do Niemiec, a stamtąd do Polski. Termometry znów mogą pokazać 30 stopni w cieniu. Gdzie tym razem będzie najcieplej, a gdzie na upał nawet nie ma co liczyć?

Komentarze

Dodaj komentarz

KSKUP | 2017-05-14, 10:51

Kraków wyspa chlodu

w Krakowie wilgoć i reszty powietrza arktycznego zalegają przez co chmury i niska temp.

Obserwator | 2017-05-14, 01:23

W Warszawie spore MWC

Jak to bywa najczęściej przy słonecznych / ciepłych dniach lub / i ciepłych wiatrach ze składową E, w stolicy przez efekt MWC mamy cieplej o 4-7*C w stos. do okolicznych stacji. Skrin: http://wstaw.org/m/2017/05/14/Screen_Shot_05-14-17_at_01.16_AM.PNG Albercik i tak będzie mówił, że to kwestia zachmurzenia, wiatru, czy tez rzutu kostką... Warto zwrócić uwagę, że w stolicy jest bezchmurnie, co powinno przyspieszać efekt wypromieniowywania ciepła z podłoża. Nie ma co się dziwić, że klimat Mazowsza się "ociepla". Celowo ujęte w cudzysłowie, bo nadmierne ocieplenie występuje tylko w samej stolicy, która zajmuje może 1% całego Mazowsza, stąd wpływ MWC Warszawy na ocieplenie klimatu Polski jest znikomy, o tyle znacznie zaciemnia (by nie powiedzieć fałszuje) pomiar.

Darek Wuk | 2017-05-14, 10:01

Odp: W Warszawie spore MWC

A nie sądzisz że może to być to efekt także położenia/ukształtowania terenu i lokalnego mikroklimatu ? U mnie także (a mieszkam na wsi) podczas takich dni jak wczoraj jest średnio 2 st. cieplej niż na stacjach pobliskich w Gorzowie i Szczecinie. Pragnę zauważyć że miasta (duże) często nie powstają przez przypadek tylko ze względu na korzystne warunki. Możliwe że bez miasta te tereny byłyby również cieplejsze niż tereny ościenne - a ludzie je zasiedlili by mieć lepsze warunki do życia i wyższe plony. Oczywiście nie kwestionuje efektu MWC, bo to ma pewno ma wpływ na temperaturę ale także inne rzeczy mają.

podlasianin | 2017-05-14, 10:04

Odp: W Warszawie spore MWC

Nie trzeba porównywać aż tak dalekich stacji: godzina 23:00 UTC Warszawa 12,5 Legionowo 10,6 Mińsk Mazowiecki 10,2 Skierniewice 9,6 Pułtusk 9,1

Lucas wawa | 2017-05-14, 10:08

Odp: W Warszawie spore MWC

Tmin nad ranem w Warszawie spadła ok. 8°C - czyli była zupełnie umiarkowana. Efekt MWC jakiś jest, ale na stacji Okęcie raczej nie aż tak duży, bo rzędu ok. +0,2/0,5 st. (na pewno mniejszy niż +1 st.). Reszta różnic to efekt położenia w Kotlinie Warszawskiej, w dolinie Wisły, ok. 100 m.n.p.m.

Krzysztof Mróz | 2017-05-14, 10:31

Odp: W Warszawie spore MWC

W Warszawie noce sa o niebo cieplejsze niż w innych miastach Polski. Pamietam taki kwiecień 2016- Warszawa była chyba jedyna stacja w Polsce gdzie nie pojawił sie przymrozek w drugiej połowie miesiąca Natomiast, jeśli chodzi o temperatury maksymalne, to nie według mnie różnicy z innymi miastami/regionami.

Albert-Wwa | 2017-05-14, 10:33

Odp: W Warszawie spore MWC

@Obserwator Jeśli swoimi obsesyjnymi nawiązaniami do rzekomo wszechpotężnej warszawskiej miejskiej wyspy ciepła chcesz mnie sprowokować, abym wygłosił na ten temat cały wykład prostujący wszystkie twoje niedorzeczne sądy na ten temat, to ci się to nie uda. Owszem, napiszę analizę na ten temat, ale we właściwym czasie, a nie wtedy, kiedy ty sobie tego życzysz. A co się tyczy zalinkowanej przez ciebie mapki IMGW temperatur w Polsce z ostatniej nocy, mam do powiedzenia, co następuje. 1) Powtarzam: jedna mapka z jednego dnia (nocy) niczego nie dowodzi. Bez trudu mogę sypać mapkami z innych dni, ukazującymi wyższe niż warszawskie temperatury na wielu (a czasami nawet chyba wszystkich) głównych polskich stacjach z tejże mapki. 2) Tobie pewnie chodzi o to, że "dookolne" stacje - czyli Toruń, Łódź, Kielce, Lublin, Białystok - miały niższe temperatury ostatniej nocy niż Okęcie, i to wg ciebie ma niby "dowodzić", że Okęcie "sztucznie zawyża" warszawską temperaturę. Ten argument jest nieprzekonujący. Każda z wymienionych stacji ma swoje własne cechy sprawiające, że w półroczu ciepłym mogą być często, a nawet najczęściej chłodniejsze, niż Okęcie. Toruń - stacja ma jakiś czynnik lokalny, sprawiający, że tam "podejrzanie" często bite są rekordy chłodu na nizinach. Łódź - stacja jest położona o 80 metrów wyżej nad poziomem morza, niż Okęcie. Kielce - stacja jest położona o 150 m npm wyżej, niż Okęcie. Kielce są generalnie chłodniejsze klimatycznie od stolicy (Góry Świętokrzyskie). Lublin - jego stacja Radawiec jest 130 m npm wyżej, niż Okęcie. Zresztą Lublin ma położenie wyżynne, to naturalne, że bardzo często jest chłodniejszy od Warszawy, zwłaszcza nocą. Białystok - jest klimatycznie wyraźnie chłodniejszy od Warszawy przez cały rok. Twoje wnioski o "sporej" warszawskiej MWC i "nadmiernym" ocieplaniu klimatu Mazowsza są bezzasadne, i takie pozostaną dopóty, dopóki nie przedstawisz właściwych danych, najlepiej statystycznych, które by je potwierdzały.

Albert-Wwa | 2017-05-14, 10:50

Odp: W Warszawie spore MWC

@podlasianin Gdzie są te dane?

alewis26 | 2017-05-14, 11:25

Odp: W Warszawie spore MWC

Efekt MWC jest największy wczesnym wieczorem w pogodne dni. W zabetonowanych centrach miast temperatura po prostu potrzebuje więcej czasu. Na terenie leśnym temperatura spada bardzo szybko, już o zmroku potrafi być bardzo chłodno. Za to w centrum miasta nagrzany za dnia beton będzie oddawał ciepło i nie pozwoli na szybki spadek temperatur. W lecie często jest tak, ze w lesie np. 14*C a w centrum miasta wciąż 19. Rano różnic już nie ma, temperatura osiąga swój minimalny poziom. MWC jest nawet zimą podczas ostrego mrozu. 6 stycznia 2017 jak jechałem autem z Ligoty na Szopienice przez centrum to wskazania termometru w aucie były od -11*C w centrum do nawet -19*C na drodze prowadzącej przez "zadupia" gdzie nikt nie mieszka. Godzina była wczesna, koło 18:00. 7 stycznia rano temperatura była już stała, około -25*C w całym regionie, tylko lokalnie w mrozowiskach dużo zimniej (do -38 w Wojkowicach).

Darek Wuk | 2017-05-14, 11:49

Odp: W Warszawie spore MWC

"W Warszawie noce sa o niebo cieplejsze niż w innych miastach Polski." Miasta na zachodzie mają średnio o około 0,5 st. wyższą temperaturą średnią minimalną niż Warszawa.

podlasianin | 2017-05-14, 12:14

Odp: W Warszawie spore MWC

@Albert No jak gdzie? Monitor pogodynka.... No nie mów mi że nie wiedziałeś o tym...

Albert-Wwa | 2017-05-14, 12:16

Odp: W Warszawie spore MWC

@Krzysztof Mróz: "W Warszawie noce sa o niebo cieplejsze niż w innych miastach Polski. >> Których innych? Wszystkich? Prowadziłeś badania na ten temat? Jakie masz dane statystyczne, które by to potwierdzały?

podlasianin | 2017-05-14, 12:18

Odp: W Warszawie spore MWC

Albert Mińsk Mazowiecki to dane z ogimetu. Ja już Ci rok temu pokazywałem jesienią te dane, ale tak byłeś zapatrzony na tą swoją Warszawkę, że nie chciałeś tego czytać...

Darek Wuk | 2017-05-14, 14:01

Odp: W Warszawie spore MWC

Oprócz tego trzeba zrozumieć w jaki sposób prowadzone są pomiary. Termometr na stacjach umieszczony jest w klatce metrologicznej, która jakby nie patrzeć charakteryzuje się wewnątrz jakąś tam bezwładnością cieplną przez co odczyt temperatury wewnątrz takiej klatki często jest opóźniony jak nie ma wiatru i dzień jest słoneczny. Ta zwłoka zazwyczaj jest to ok15 min, ale w szczególnych przypadkach może się wydłużyć i fałszować nie co rzeczywisty stan pogody. Podobnie może być w przypadku wiosennych przymrozków, na stacji termometry pokazują -3 a w polu jest -5 albo mniej. Co do samej lokalizacji stacji na lotnisku (a właściwie to obok), to uważam że taka stacja mniej fałszuje pomiar niż stacja np. w lesie która osłonięta przez drzewa charakteryzuje się mniejszym przepływem powietrza i dzięki koronie drzew (jak są liście) mniejszym wypromieniowaniem temperatury w przestrzeż kosmiczną.

Góral | 2017-05-14, 01:00

przyroda

W Beskidach przyroda mocno spóźniona. Może teraz ruszy ostro z kopyta. :-)

Ciepło | 2017-05-13, 21:37

Dobre informacje

Nareszcie najgorętsze dni od początku roku z tmax≥25°C na większym obszarze kraju będą już w II połowie przyszłego tygodnia. Tak wynika z prognoz z odsłony GFS z 12 UTC . Do tego tej fali dni gorąco-upalnych miałaby towarzyszyć słoneczna i sucha pogoda z bezchmurnym niebem. Takie temperatury mają prawo występować w maju. I co więcej w II połowie maja są bardziej bliższe "normie" niż tmax≤10°C i przymrozki -tak informując co niektórych "bojowników" co w prawie każdym zdaniu piszą o AGW ogólnie globalnym ocieplenie i bardzo pilnując norm. A wracając do sedna sprawy dni 20-21 maja będą prawdopodobnie najgorętszymi dniami od początku roku, a także najcieplejszym weekend (cieplejszym niż ten ten weekend z początku kwietnia).

Darek Wuk | 2017-05-13, 22:16

Odp: Dobre informacje

Ja obstawiam że między 18-21 Maja możemy mieć pierwszy w roku upał. Niektóre prognozy pokazują ok 28 st. na ziemi lubuskiej a może być cieplej co ciekawe gorące powietrze ma szanse dotrzeć także na wybrzeże (a przynajmniej na jego część). A dzisiaj chyba pierwsza taka ciepła noc u mnie. O 22:00 jest ok 18 st.

Lukasz160391 | 2017-05-13, 18:40

Czeka nas w końcu ładna i stabilna pogoda?

Wieczorna prognoza GFS z godz 12 jest całkiem optymistyczna. Od środy 17 maja widać długi ciąg słonecznych dni z bardzo ciepłymi, a nawet gorącymi dniami. Załamanie pogody będzie dopiero w kolejny poniedziałek, czyli 22 maja. Ciekawe, czy się sprawdzi?

Lucas wawa | 2017-05-13, 19:27

Odp: Czeka nas w końcu ładna i stabilna pogoda?

To oznaczałoby dobrych kilka prawdziwie letnich dni jeszcze w maju i to w skali całego kraju. Zobaczymy, czy się to sprawdzi (?) - ale przynajmniej dzisiejsze prognozy idą w tym kierunku.

Fan klimatów kontynentalnych | 2017-05-13, 23:05

Odp: Czeka nas w końcu ładna i stabilna pogoda?

Tak. Ciekaw jestem czy to całe "NAO" będzie ujemne czy wręcz przeciwnie.

Thor Władca | 2017-05-13, 18:02

Gwałtowne burze

W niedzielę na zachodzie Polski mają być burze, czy dotrą one do SE w który mieszkam? Prawdę mówiąc 20 stopni i słoneczko bardzo mi pasuje :)

emka | 2017-05-13, 16:21

Nie wszędzie tak ciepło

Nie wszędzie tak ładnie i ciepło. Nad Zamościem dziś cały dzień wisi stratus, ciemno, ponuro jak w listopadzie. Temperatura też bez szału, bo jakieś 12-13 stopni. Wczoraj też było pochmurno, a na dodatek padało.

jasiek | 2017-05-13, 14:58

Do Lucasa z Warszawy

Lucas, Na pewny blogu pozwoliłeś sobie skomentować moje wypowiedzi pod artykułem (link):. http://www.twojapogoda.pl/wiadomosci/116986,koniec-chlodow-wraca-wiosna-w-weekend-25-stopni, które ponoc reprezentują mój niski poziom kultury. Dziękuję Ci za darmowa reklamę mojej skromnej osoby , aczkolwiek mogłeś jeszcze bardziej postarać się.

Lucas wawa | 2017-05-13, 19:22

Odp: Do Lucasa z Warszawy

@jasiek Daleki jestem od ocenia w ogóle kogokolwiek, jeżeli dobrze go/jej nie znam. Ale przynajmniej poziom tej polemiki nie był zbyt wysoki - po kilku wpisach sprawy merytoryczne zeszły na dalszy plan...

jasiek | 2017-05-13, 20:24

Odp: Do Lucasa z Warszawy

Trudno z kimś poważnie, i przede wszystkim merytorycznie rozmawiać , jak już samym na wejściu uważa ciebie za debila, i jeszcze zwraca się do ciebie per "burak." Oczywiście, te słowa odnoszą się do Piotrusia Pana. niespełnionego pod kątem naukowym klimatologa.

Albert-Wwa | 2017-05-14, 07:20

Odp: Do Lucasa z Warszawy

@jasiek To zabawne, że akurat Ty piętnujesz swojego "adwersarza" za zwracanie się do kogoś w sposób lekceważący. A nazwanie tej osoby "niespełnionym pod kątem naukowym klimatologiem", biorąc pod uwagę jego działalność informacyjną i analityczną w zakresie polskiego klimatu, jest jeszcze zabawniejsze. A może Ty masz większe osiągnięcia w tym zakresie? Jakie? To, co on wnosi do publicznego dyskursu o naszym klimacie, tu i teraz jest ważniejsze od wad jego charakteru. Choć przyznaję, że one utrudniają bezpośredni dialog z nim. No cóż, chyba nic się nie da na to poradzić.

jasiek | 2017-05-14, 10:56

Odp: Do Lucasa z Warszawy

Albert. Od kiedy jesteś adwokatem Piotrusia. Pan Piotruś to duży chłopiec, potrafi już czytać i pisać, nie potrzebuje pomagierów.

pdjakow | 2017-05-15, 11:56

Odp: Do Lucasa z Warszawy

@jasiek "które ponoc reprezentują mój niski poziom kultury." Twój niski poziom kultury widać zwyczajnie poprzez to w jaki sposób prowadzisz dyskusję. Naprawdę wydaje Ci się, że jeśli zaczniesz zdrabniać czyjeś nicki, czy imiona, to nagle jesteś starszy, ważniejszy i mądrzejszy? To zabawne u kogoś, u kogo poziom argumentacji nigdy nie wyszedł po za "bo tak". " i jeszcze zwraca się do ciebie per "burak." Bo zwyczajnie zachowujesz się jak typowy "burak". Sorry, ale tak Ci słoma z butów wystaje, że aż dziw, że jeszcze sobie przez to jakiejś krzywdy nie zrobiłeś. I przypominam, po raz kolejny zresztą, że odnosić się do Ciebie w ten sposób zacząłem po tym, jak zacząłeś zdrabniać imienia - a było to już ładny czas temu. Serio w normalnej dyskusji z obcymi osobami nagle mówisz do nich per "Tomaszku", "Krzysiuniu", bo nie zgadzasz się z ich punktem widzenia? Czy jednak łatwiej Ci w Internecie, bo myślisz, że nikt Cię tu nie rozpozna? Wyczerpujesz wszelkie definicje buraka. Aż przykro patrzeć.

jasiek | 2017-05-15, 18:21

Odp: Do Lucasa z Warszawy

Moje "zdrobnienia" przy Twoich inwektywach wobec mojej osoby to mały pikuś! Też jesteś taki mocny w gębie wobec swoich przełożonych? Doprawdy? W normalnej firmie za takie rzeczy wylatuje się od razu na zbity pysk!

pdjakow | 2017-05-16, 06:43

Odp: Do Lucasa z Warszawy

@jasiek Mam to szczęście, że moi przełożeni to osoby na poziomie, w przeciwieństwie do Ciebie. przyjmij w końcu do wiadomości, że dla Ciebie zdrobnienia to może i pikuś, ale w normalnym towarzystwie, nie wyjętym żywcem spod budki z piwem, świadczą one o całkowitym braku szacunku do rozmówcy. Jeśli zaś takiego szacunku nie ma, nie oczekuj że będzie on w drugą stronę. Takie rozpaczliwe próby obniżenia wiarygodności rozmówcy poprzez używanie zdrobnień działało może w szkole podstawowej, ale najwyraźniej niektórzy zwyczajnie zapominają, że do niej już nie uczęszczają. W normalnej dyskusji takie zachowania są zwyczajnie żałosne i świadczą nie tylko o skrajnie niskiej kulturze, ale i o braku jakichkolwiek merytorycznych argumentów. Ot - "nie mam argumentu, nazwę kogoś Albercikiem, czy Piotrusiem, będzie się wydawać, że jestem od nich starszy i ważniejszy". To tak nie działa i jest zwyczajnie szczeniackie. No litości, chyba nawet gimnazjaliści tak nie robią.

jasiek | 2017-05-16, 15:48

Odp: Do Lucasa z Warszawy

Ludzie składają mi cały dzień życzenia, bo dziś wybiło mi 55 wiosen. Mam taką prośbę, uszanuj choć moje urodziny, i nie zawracaj mi dziś już więcej głowy . Wypiję za Twoje zdrowie!

pdjakow | 2017-05-17, 07:36

Odp: Do Lucasa z Warszawy

@jasiek "Ludzie składają mi cały dzień życzenia, bo dziś wybiło mi 55 wiosen." O widzisz, swoim słusznym wiekiem epatowałeś tu już nie raz. To również nie jest nic nobilitującego, ani tez nie uprawnia do takiego zachowania. Ba, tym gorzej o Tobie świadczy.

jasiek | 2017-05-17, 11:24

Odp: Do Lucasa z Warszawy

Życzę Ci, obyś dożył tych 55 lat.

intel | 2017-05-13, 14:58

Weekend ciepły? Tylko niedziela.

Dzisiaj pogoda zgodnie ze wskazaniem modelu UM nie zaskoczyła mnie, jest niby te 14-15'C, ale siąpi cały dzień mżawka, jest duża wilgoć i temperatura odczuwalna jest niższa. Kto słuchał prognoz w TV pewnie jest zawiedziony, bo zapowiadali dużo słońca na południu i możliwe burze, ja od razu wiedziałem, że żadnych przejaśnień nie będzie, bo model UM akurat zachmurzenie bardzo dobrze prognozuje. Dobrze, że jutrzejszy dzień ma być dużo lepszy, bo będzie ok. 20'C i słońce, a potem w przyszłym tygodniu jeszcze cieplej. Maj ma szansę zapisać się jeszcze jako ciepły, bo prognozy są bardzo ciepłe.

GrzegorzNT | 2017-05-13, 14:44

Burze

Ja bym ten obszar zaznaczony wystąpieniem burz w sobotę przesunął 50-80 km na zachód zaś ten niedzielny obszar o jakieś 100-150 km na zachód. Dopiero w poniedziałek burze mogą głębiej wejść do Polski. No w końcu burze, bo już zapomniałem jak one wyglądają. A dziś całkiem przyjemna pogoda i może tak pozostać dłużej aby wegetacja nadrobiła nieco dni. Pozdrawiam

Darek Wuk | 2017-05-13, 19:15

Odp: Burze

U mnie burze są częściej zimą niż wiosną. Tej wiosny nie było jak na razie ani jednej burzy a grzmiało zarówno w Grudniu jak i Styczniu.