12 maja 2017, 09:10

Taką dzisiaj mamy pogodę na Marsie. Podoba się?

Jeśli naukowe scenariusze się sprawdzą, to za kilkadziesiąt lat pierwsi ludzie będą wkroczyć po Marsie. Jednak czy tamtejsza pogoda okaże się dla nich sprzyjająca, a może zabójcza? Ciekawą odpowiedź na to pytanie przynoszą nam marsjańskie łaziki.

Łazik Curiosity, który od blisko pięciu lat eksploruje powierzchnię Marsa, kilka dni temu obchodził tam Nowy Rok (więcej o tym). W tej chwili robot bada okolice Ogunquit Beach, czyli mniejszą część obszaru Bagnold Dunes, który obfituje w wielkie wydmy. Ciągnie się on przez kilka kilometrów i jest fragmentem pasma Mount Sharp. Występują w nim obfite depozyty osadów powstałych w zbiornikach wodnych przed miliardami lat.

Naukowcy z NASA zainstalowali na pokładzie łazika kilka czujników. Pozwalają one określić warunki pogodowe panujące w miejscu eksploracji łazika. Uwierzcie na słowo, nie chcielibyście się tam znaleźć bez skafandra kosmicznego.


Zdjęcie wykonane przez łazik Curiosity w kraterze Gale.Fot. NASA/CAB.

Zginęlibyście w potwornych męczarniach w ciągu zaledwie kilkunastu sekund, a to np. ze względu na niskie ciśnienie rzędu 8 hPa, które zagotowałoby Wam krew w żyłach nawet przy minusowej temperaturze oraz silne promieniowanie UV, które spaliłoby Wam skórę.


​Warunki pogodowe zarejestrowane przez Curiosity w kraterze Gale.Fot. NASA/CAB.

Agencja oda jakiegoś czasu publikuje w globalnej sieci dane uzyskane z łazika, więc z pomocą np. aplikacji Mars Weather Report na Androida (więcej o tym) możecie na bieżąco śledzić temperaturę, ciśnienie czy stan atmosfery (więcej o tym).


​Średnia temperatura powietrza w kraterze Gale.Fot. NASA/CAB.

Z najświeższych danych wynika, że kilka dni temu w kraterze Gale minimalna temperatura powietrza wynosiła minus 76 stopni, a maksymalna minus 14 stopni Celsjusza (w chwili pobrania danych minus 45). Natomiast minimalna temperatura gruntu wynosiła minus 81 stopni, a maksymalna plus 2 stopnie Celsjusza. Ciśnienie oscylowało wokół 8 hPa, a niebo było przejrzyste, więc panował wysoki poziom promieniowania ultrafioletowego.


​Średnia temperatura gruntu w kraterze Gale. Fot. NASA/CAB.

NASA od kilku lat przygotowuje dokładne prognozy pogody dla Marsa. Powstawały one i nadal powstają na podstawie aktualnych danych uzyskanych z łazików (teraz tylko Curiosity), sond i danych historycznych.


​Średnie ciśnienie powietrza w kraterze Gale. Fot. NASA/CAB.

Na zamieszczonych grafikach możecie zapoznać się z wykresami dotyczącymi temperatury powietrza i gruntu, ciśnieniem czy cyrkulacją atmosferyczną. Z każdym rokiem NASA będzie przygotowywała coraz to lepsze prognozy dla Czerwonej Planety. Takie informacje będą bowiem na wagę złota dla przyszłych mieszkańców marsjańskich kolonii.


​Burza pyłowa szalejąca na Marsie w 1999 roku. Fot. NASA.

Co ciekawe, na Marsie występują olbrzymie skrajności temperatury czy ciśnienia. Do tego dochodzą burze pyłowe o zasięgu globalnym, które mogą odciąć powierzchnię od życiodajnych promieni słonecznych nawet na kilka miesięcy. Najświeższe dane pozwolą więc bezpieczniej przeprowadzać karkołomne misje w różnych częściach tej planety.

Źródło: na podstawie danych NASA.

autopromocja

Pozostałe wiadomości

miniatura

Prognoza 16-dniowa: Jaka pogoda w pierwszej dekadzie października?

Wczoraj, 10:06

Tak pochmurnego i deszczowego września nie mieliśmy od bardzo dawna. Czy końcówka miesiąca przyniesie nam wyczekiwane przez wszystkich pogodne niebo i przyjemne ciepło? Czy będzie babie lato? Sprawdźmy pogodę do końca pierwszej dekady października.

miniatura

Chorujemy, bo brakuje nam Słońca. Jak sobie z tym poradzić?

Wczoraj, 09:30

Ostatnie tygodnie przyniosły nam bardzo mało Słońca, a przez to brakuje nam naturalnej witaminy D. Tymczasem lekarze alarmują, że 90 procent z nas ma jej niedobór, co może zwiększyć ryzyko wystąpienia chorób serca i cukrzycy. Jak sobie z tym radzić?

miniatura

Pogoda na żywo: Najnowsze wieści przez całą dobę

Wczoraj, 00:00

Przez całą dobę, na żywo, monitorujemy to, co dzieje się w pogodzie w Polsce i na całym świecie. Jeśli w Waszej okolicy zdarzyło się coś ciekawego, czym chcecie się podzielić z innymi, to wysyłajcie do nas zdjęcia, filmiki i informacje. Z nami będziecie na bieżąco!

miniatura

Na Wiśle tworzy się fala wezbraniowa. Pod wodą niemal 100 budynków

22 września 2017, 20:20

W Karpatach w 2 dni spadło nawet 230 mm deszczu. Woda opadowa zaczęła schodzić z gór powodując wzbieranie rzek w dorzeczu górnej Wisły. Przed Krakowem tworzy się fala wezbraniowa. Pod wodą jest niemal 100 budynków. Tymczasem nadchodzą kolejne ulewy.

miniatura

Dzisiaj dzień miał się zrównać z nocą, ale tak się nie stanie. Dlaczego?

22 września 2017, 12:14

Wieczorem rozpocznie się astronomiczna jesień. Moment ten nazywany jest fachowo równonocą jesienną, ponieważ długość dnia powinna się zrównać z długością nocy. Tak się jednak dzisiaj nie stanie. Będziemy na to musieli poczekać jeszcze kilka dni. Dlaczego?

Komentarze

Dodaj komentarz

6543 | 2017-05-21, 14:46

Mars dziś i jutro.

Na Marsa kiedyś ludzie będą lecieć w poszukiwaniu pracy, zalecam więc umiar w krytyce tamtych warunków

rdcbves | 2017-05-13, 23:54

Mars

fajne zjawiska są na tym Marsie ciekaw ile tam na tym marsie ludzi by żyło?

Tomasz malinowski | 2017-05-12, 13:45

mars01

czyżby na marsie było niebieskie niebo?

fizyk21 | 2017-05-13, 15:06

Odp: mars01

Curiosity używa różnych filtrów o różnej polaryzacji aby zdjęcia uwydatniły jak najwięcej szczegółów powierzchni.