11 maja 2017, 08:44

Putinowi nie udało się rozpędzić chmur. Spadł deszcz i śnieg

Czy człowiek potrafi zmieniać pogodę? Odpowiedź na to pytanie dostarczyło nam rosyjskie wojsko, które 9 maja, z okazji rocznicy zakończenia drugiej wojny światowej, próbowało rozpędzić chmury nad Moskwą. Nie dość, że nie wstrzymało deszczu, to jeszcze spadł śnieg.


Śnieżny poranek w Moskwie w dniu 9 maja 2017 roku.

Kompromitacja rosyjskiej armii, która sporo kosztowała podatników. Jak co roku 9 maja podczas rocznicy zakończenia drugiej wojny światowej, próbowano zapewnić pogodne niebo nad Moskwą, aby czasem na głowy dumnych kombatantów nie spadła ani jedna kropla deszczu.

Na ten cel wydano w przeliczeniu kilkanaście milionów złotych. Jednak z rozpędzania chmur wyszły nici. Na nic zdały się zabiegi 10 samolotów An-12, An-26 i Jak-42, które startowały z podmoskiewskiego lotniska Czkałowskij.

Zrzucały one z wysokości 8 kilometrów, w promieniu kilkuset kilometrów od Moskwy, specjalne torebki wypełnione ciekłym azotem, dwutlenkiem węgla i cementem "M-500". Torebki na odpowiedniej wysokości samoistnie się rozpakowywały i w ten sposób miały "zlikwidować" chmury.


Moskwa w strugach deszczu. Fot. Pixabay.com

Tak się jednak nie stało. Przez całą, podczas której trwały gorączkowe przygotowania do uroczystej parady, lał deszcz. Gdy o poranku Moskwianie wyjrzeli za okna ujrzeli powrót zimy. Cała stolica Rosji znalazła się pod śnieżną pierzynką.

Gdy na Placu Czerwonym rozpoczęła się parada nieco się ociepliło, a śnieg przeszedł najpierw w deszcz ze śniegiem, a następnie w deszcz. Niebo nad Moskwą było ponure, całkowicie zasnute szarymi chmurami, a temperatura była wyjątkowo niska, jak na maj, ledwie 2 stopnie.

Na głowy kombatantów zaczęły spadać lodowate krople, ale żaden z nich nie miał przy sobie parasola. Woda pojawiła się też na obiektywach kamer realizujących transmisję na żywo. O ile parasole udało się ukryć, to mokrych kamer już nie.


Moskwa w strugach deszczu. Fot. Pixabay.com

To dowód na to, że sterowanie pogodą jest jeszcze w powijakach i to nawet w kraju, który od lat prowadzi nad tym najbardziej zaawansowane badania. W atmosferze zachodzi tak wiele procesów, których wciąż w pełni nie udało się nam poznać, że jeszcze długo nie będziemy w stanie wstrzymać deszczu i rozpędzić wszystkie chmury wtedy, kiedy nam się zachce, nie wspominając o gigantycznych nakładach finansowych (dowiedz się więcej).

Za miesiąc kolejna próba manipulowania pogodą, która w przeliczeniu pochłonie nawet 10 milionów złotych, tym razem z okazji Dnia Moskwy, przypadającego na 12 czerwca. Także wtedy wojsko będzie próbowało zapewnić dobrą pogodę, aby mieszkańcy mogli spokojnie wypoczywać na najróżniejszych festynach i piknikach "pod chmurką". Czy tym razem się uda?

Źródło:

autopromocja

Pozostałe wiadomości

miniatura

Potężne ulewy na południu kraju. Możliwe podtopienia!

Wczoraj, 19:43

Na południu kraju do piątkowego poranka będą przechodzić intensywne opady, podczas których może spaść niemal 100 mm deszczu. Tak duże sumy opadów mogą powodować gwałtowne wezbrania na rzekach oraz podtopienia. Gdzie sytuacja będzie najtrudniejsza?

miniatura

Jak postępować przed, podczas i po powodzi? Zobacz nasz poradnik

Wczoraj, 19:30

Jeśli mieszkasz w pobliżu rzeki, która często wylewa po obfitych opadach i stwarza zagrożenie powodziowe, warto abyś zapoznał się z naszym poradnikiem, który pomoże Ci w obliczu trudnej sytuacji, zarówno przed, podczas, jak i po powodzi. Warto wiedzieć więcej!

miniatura

Potężne trzęsienie ziemi w Meksyku. Wszędzie gruzy, ponad 225 ofiar

Wczoraj, 10:00

Meksyk nawiedziło potężne trzęsienie ziemi o sile M7.1. Tak niszczycielskiego i śmiercionośnego wstrząsu nie notowano w tym kraju od 32 lat. Wiele budynków legło w gruzach, w których wciąż mogą być uwięzieni ludzie. Zginęło co najmniej 225 osób.

miniatura

Dym z rekordowych pożarów lasów w USA i Kanadzie dotarł nad Polskę

Wczoraj, 09:45

Pod koniec sierpnia północne regiony USA i Kanadę nawiedziły gigantyczne pożary lasów, które uznane zostały za największe w historii. Kłęby dymu gnane wiatrami dotarły aż nad Polskę, przynosząc nam bardziej intensywne niż zwykle barwy zachodu Słońca.

miniatura

Pogoda na żywo: Najnowsze wieści przez całą dobę

Wczoraj, 00:00

Przez całą dobę, na żywo, monitorujemy to, co dzieje się w pogodzie w Polsce i na całym świecie. Jeśli w Waszej okolicy zdarzyło się coś ciekawego, czym chcecie się podzielić z innymi, to wysyłajcie do nas zdjęcia, filmiki i informacje. Z nami będziecie na bieżąco!

Komentarze

Dodaj komentarz

Radek | 2017-05-12, 13:57

Rosja to stan umysłu

nic tego zmieni...

mart | 2017-05-11, 12:02

Typowa Rosja

Torebki z cementem?? masakra przecież to potem spada na ulice, trawniki, głowy kombatantów hehe

Paweł | 2017-05-11, 09:13

Ruska komedia

Następnym razem zamiast słońca będzie tornado i urwie z Kremla czerwone gwiazdki - symbole boga wojny - Marsa ;)