11 maja 2017, 08:44

Putinowi nie udało się rozpędzić chmur. Spadł deszcz i śnieg

Czy człowiek potrafi zmieniać pogodę? Odpowiedź na to pytanie dostarczyło nam rosyjskie wojsko, które 9 maja, z okazji rocznicy zakończenia drugiej wojny światowej, próbowało rozpędzić chmury nad Moskwą. Nie dość, że nie wstrzymało deszczu, to jeszcze spadł śnieg.


Śnieżny poranek w Moskwie w dniu 9 maja 2017 roku.

Kompromitacja rosyjskiej armii, która sporo kosztowała podatników. Jak co roku 9 maja podczas rocznicy zakończenia drugiej wojny światowej, próbowano zapewnić pogodne niebo nad Moskwą, aby czasem na głowy dumnych kombatantów nie spadła ani jedna kropla deszczu.

Na ten cel wydano w przeliczeniu kilkanaście milionów złotych. Jednak z rozpędzania chmur wyszły nici. Na nic zdały się zabiegi 10 samolotów An-12, An-26 i Jak-42, które startowały z podmoskiewskiego lotniska Czkałowskij.

Zrzucały one z wysokości 8 kilometrów, w promieniu kilkuset kilometrów od Moskwy, specjalne torebki wypełnione ciekłym azotem, dwutlenkiem węgla i cementem "M-500". Torebki na odpowiedniej wysokości samoistnie się rozpakowywały i w ten sposób miały "zlikwidować" chmury.


Moskwa w strugach deszczu. Fot. Pixabay.com

Tak się jednak nie stało. Przez całą, podczas której trwały gorączkowe przygotowania do uroczystej parady, lał deszcz. Gdy o poranku Moskwianie wyjrzeli za okna ujrzeli powrót zimy. Cała stolica Rosji znalazła się pod śnieżną pierzynką.

Gdy na Placu Czerwonym rozpoczęła się parada nieco się ociepliło, a śnieg przeszedł najpierw w deszcz ze śniegiem, a następnie w deszcz. Niebo nad Moskwą było ponure, całkowicie zasnute szarymi chmurami, a temperatura była wyjątkowo niska, jak na maj, ledwie 2 stopnie.

Na głowy kombatantów zaczęły spadać lodowate krople, ale żaden z nich nie miał przy sobie parasola. Woda pojawiła się też na obiektywach kamer realizujących transmisję na żywo. O ile parasole udało się ukryć, to mokrych kamer już nie.


Moskwa w strugach deszczu. Fot. Pixabay.com

To dowód na to, że sterowanie pogodą jest jeszcze w powijakach i to nawet w kraju, który od lat prowadzi nad tym najbardziej zaawansowane badania. W atmosferze zachodzi tak wiele procesów, których wciąż w pełni nie udało się nam poznać, że jeszcze długo nie będziemy w stanie wstrzymać deszczu i rozpędzić wszystkie chmury wtedy, kiedy nam się zachce, nie wspominając o gigantycznych nakładach finansowych (dowiedz się więcej).

Za miesiąc kolejna próba manipulowania pogodą, która w przeliczeniu pochłonie nawet 10 milionów złotych, tym razem z okazji Dnia Moskwy, przypadającego na 12 czerwca. Także wtedy wojsko będzie próbowało zapewnić dobrą pogodę, aby mieszkańcy mogli spokojnie wypoczywać na najróżniejszych festynach i piknikach "pod chmurką". Czy tym razem się uda?

Źródło:

autopromocja

Pozostałe wiadomości

miniatura

Pogoda na żywo: Śledź na bieżąco, gdzie są teraz burze

Dzisiaj, 00:00

Przez całą dobę, na żywo, monitorujemy to, co dzieje się w pogodzie w Polsce i na całym świecie. Jeśli w Waszej okolicy zdarzyło się coś ciekawego, czym chcecie się podzielić z innymi, to wysyłajcie do nas zdjęcia, filmiki i informacje. Z nami będziecie na bieżąco!

miniatura

Co się dzieje z drzewem, gdy uderzy w nie piorun?

Wczoraj, 11:25

W sieci nie brakuje amatorskich filmików, na których widoczny jest moment uderzenia pioruna w drzewo. Jednak z pewnością jeszcze nie widzieliście tego, co dzieje się tuż po takim uderzeniu. Jak gigantyczna energia wpływa na drzewo? Zobaczcie sami.

miniatura

Niespokojny weekend z powodu burz i ulew. Gdzie tym razem?

22 lipca 2017, 11:21

Nie mamy co liczyć na przynajmniej kilka dni z rzędu ze słoneczną i suchą pogodą. Przyczyną są wciąż wędrujące nad nami fronty atmosferyczne, które przynoszą burze i ulewy. W ten weekend znów będzie niespokojnie. W których regionach najbardziej?

miniatura

Dzień zmienił się w noc. Egipska plaga na południu Rosji

22 lipca 2017, 09:31

Władze południowej Rosji, w obliczu grożącego kryzysu żywnościowego, wprowadziły stan wyjątkowy po tym, jak region nawiedziła niezwykle żarłoczna szarańcza. Owady w oka mgnieniu ogołociły pola uprawne na znacznym obszarze, zmieniając dzień w noc.

miniatura

Zobacz, jak diabełek pyłowy zmienił się w słup ognia

22 lipca 2017, 08:38

Niezwykłe zjawisko można było zaobserwować w rejonie rafinerii naftowej na Półwyspie Jamalskim w Rosji. Pojawiła się tam potężna trąba pyłowa, która za sprawą instalacji rafineryjnej zmieniła się w najprawdziwsze ogniste tornado. Zobaczcie film.

Komentarze

Dodaj komentarz

Radek | 2017-05-12, 13:57

Rosja to stan umysłu

nic tego zmieni...

mart | 2017-05-11, 12:02

Typowa Rosja

Torebki z cementem?? masakra przecież to potem spada na ulice, trawniki, głowy kombatantów hehe

Paweł | 2017-05-11, 09:13

Ruska komedia

Następnym razem zamiast słońca będzie tornado i urwie z Kremla czerwone gwiazdki - symbole boga wojny - Marsa ;)