9 maja 2017, 09:11

3,5 metra śniegu na Kasprowym. Zobacz unikatowy film

Nasz czytelnik Artur przekazał nam unikatowy film z 15 kwietnia 1995 roku. Ukazuje on rejon Kasprowego Wierchu w Tatrach. Nie byłby on nadzwyczajny gdyby nie fakt, że właśnie tego dnia odnotowano najwyższą pokrywę śnieżną w historii polskiej meteorologii.

15 kwietnia 1995 roku był niezwykłym dniem w historii polskiej meteorologii. Odnotowano wtedy najwyższą pokrywę śnieżną na terytorium naszego kraju i jednocześnie w górach.

Na szczycie Kasprowego Wierchu w Tatrach leżało aż 355 centymetrów białego puchu. Dla porównania średnia roczna wysokość pokrywy śnieżnej wynosi "tylko" 86 centymetrów, a w tym sezonie maksymalnie było jej 236 cm (więcej o tym).

Nasz czytelnik Artur właśnie tego dnia wybrał się wraz z rodziną na Kasprowy. Szusujących po gigantycznych ilościach śniegu narciarzy uwiecznił na kamerze VHS. Nagranie trafiło na całe lata do rodzinnego archiwum.

Artur jeszcze wtedy nie miał świadomości, że jest świadkiem historycznego wydarzenia, które nie powtórzy się aż po dziś dzień. Dopiero po przeczytaniu naszego artykułu przypomniał sobie, że ma nagranie z tego dnia. Dzięki temu możecie je teraz zobaczyć.

Na powyższym filmie najpierw widoczni są turyści wjeżdżający na szczyt Kasprowego Wierchu słynną już kolejką linową, wtedy jeszcze przed generalnym remontem, który przeszła w 2007 roku.

Następnie pojawiają się piękne krajobrazy najwyższych polskich gór, na czele z rekordowo zasypanym śniegiem szczytem i górną stacją kolejki. Wreszcie naszym oczom ukazuje się obserwatorium meteorologiczne i narciarze korzystający z mas śniegu.

Na koniec ujęcie, które przeszło do historii, a mianowicie tablica informacyjna, a na niej podana aktualna wysokość pokrywy śnieżnej sięgającej 355 cm, 10 cm świeżo spadłego śniegu za poprzednią dobę, temperatura na poziomie minus 3 stopni i wiatr o prędkości 10 m/s.

Zapraszamy więc na lot w przeszłość, która dla wielu z nas, zwłaszcza narciarzy, mogłaby się czym prędzej powtórzyć, chociażby już w przyszłym sezonie zimowym.

Źródło:

autopromocja

Pozostałe wiadomości

miniatura

Potężne ulewy na południu kraju. Możliwe podtopienia!

Wczoraj, 19:43

Na południu kraju do piątkowego poranka będą przechodzić intensywne opady, podczas których może spaść niemal 100 mm deszczu. Tak duże sumy opadów mogą powodować gwałtowne wezbrania na rzekach oraz podtopienia. Gdzie sytuacja będzie najtrudniejsza?

miniatura

Jak postępować przed, podczas i po powodzi? Zobacz nasz poradnik

Wczoraj, 19:30

Jeśli mieszkasz w pobliżu rzeki, która często wylewa po obfitych opadach i stwarza zagrożenie powodziowe, warto abyś zapoznał się z naszym poradnikiem, który pomoże Ci w obliczu trudnej sytuacji, zarówno przed, podczas, jak i po powodzi. Warto wiedzieć więcej!

miniatura

Potężne trzęsienie ziemi w Meksyku. Wszędzie gruzy, ponad 225 ofiar

Wczoraj, 10:00

Meksyk nawiedziło potężne trzęsienie ziemi o sile M7.1. Tak niszczycielskiego i śmiercionośnego wstrząsu nie notowano w tym kraju od 32 lat. Wiele budynków legło w gruzach, w których wciąż mogą być uwięzieni ludzie. Zginęło co najmniej 225 osób.

miniatura

Dym z rekordowych pożarów lasów w USA i Kanadzie dotarł nad Polskę

Wczoraj, 09:45

Pod koniec sierpnia północne regiony USA i Kanadę nawiedziły gigantyczne pożary lasów, które uznane zostały za największe w historii. Kłęby dymu gnane wiatrami dotarły aż nad Polskę, przynosząc nam bardziej intensywne niż zwykle barwy zachodu Słońca.

miniatura

Pogoda na żywo: Najnowsze wieści przez całą dobę

Wczoraj, 00:00

Przez całą dobę, na żywo, monitorujemy to, co dzieje się w pogodzie w Polsce i na całym świecie. Jeśli w Waszej okolicy zdarzyło się coś ciekawego, czym chcecie się podzielić z innymi, to wysyłajcie do nas zdjęcia, filmiki i informacje. Z nami będziecie na bieżąco!

Komentarze

Dodaj komentarz