9 maja 2017, 09:11

3,5 metra śniegu na Kasprowym. Zobacz unikatowy film

Nasz czytelnik Artur przekazał nam unikatowy film z 15 kwietnia 1995 roku. Ukazuje on rejon Kasprowego Wierchu w Tatrach. Nie byłby on nadzwyczajny gdyby nie fakt, że właśnie tego dnia odnotowano najwyższą pokrywę śnieżną w historii polskiej meteorologii.

15 kwietnia 1995 roku był niezwykłym dniem w historii polskiej meteorologii. Odnotowano wtedy najwyższą pokrywę śnieżną na terytorium naszego kraju i jednocześnie w górach.

Na szczycie Kasprowego Wierchu w Tatrach leżało aż 355 centymetrów białego puchu. Dla porównania średnia roczna wysokość pokrywy śnieżnej wynosi "tylko" 86 centymetrów, a w tym sezonie maksymalnie było jej 236 cm (więcej o tym).

Nasz czytelnik Artur właśnie tego dnia wybrał się wraz z rodziną na Kasprowy. Szusujących po gigantycznych ilościach śniegu narciarzy uwiecznił na kamerze VHS. Nagranie trafiło na całe lata do rodzinnego archiwum.

Artur jeszcze wtedy nie miał świadomości, że jest świadkiem historycznego wydarzenia, które nie powtórzy się aż po dziś dzień. Dopiero po przeczytaniu naszego artykułu przypomniał sobie, że ma nagranie z tego dnia. Dzięki temu możecie je teraz zobaczyć.

Na powyższym filmie najpierw widoczni są turyści wjeżdżający na szczyt Kasprowego Wierchu słynną już kolejką linową, wtedy jeszcze przed generalnym remontem, który przeszła w 2007 roku.

Następnie pojawiają się piękne krajobrazy najwyższych polskich gór, na czele z rekordowo zasypanym śniegiem szczytem i górną stacją kolejki. Wreszcie naszym oczom ukazuje się obserwatorium meteorologiczne i narciarze korzystający z mas śniegu.

Na koniec ujęcie, które przeszło do historii, a mianowicie tablica informacyjna, a na niej podana aktualna wysokość pokrywy śnieżnej sięgającej 355 cm, 10 cm świeżo spadłego śniegu za poprzednią dobę, temperatura na poziomie minus 3 stopni i wiatr o prędkości 10 m/s.

Zapraszamy więc na lot w przeszłość, która dla wielu z nas, zwłaszcza narciarzy, mogłaby się czym prędzej powtórzyć, chociażby już w przyszłym sezonie zimowym.

Źródło:

autopromocja

Pozostałe wiadomości

miniatura

Pogoda na żywo: Najnowsze wieści przez całą dobę

Dzisiaj, 14:22

Przez całą dobę, na żywo, monitorujemy to, co dzieje się w pogodzie w Polsce i na całym świecie. Jeśli w Waszej okolicy zdarzyło się coś ciekawego, czym chcecie się podzielić z innymi, to wysyłajcie do nas zdjęcia, filmiki i informacje. Z nami będziecie na bieżąco!

miniatura

Dmuchawiec może nas zatruwać groźnym ozonem

Dzisiaj, 08:15

Niepokojącego odkrycia dokonali niemieccy naukowcy. Okazuje się, że popularne kwiatki, które rosną niemal na każdy trawniku przy naszych domach, mogą przy odpowiednich warunkach atmosferycznych produkować bardzo niebezpieczny dla człowieka ozon.

miniatura

Wulkan na zachodnim wybrzeżu USA grozi potężną erupcją

Dzisiaj, 07:49

Naukowcy informują, że w rejonie wulkanu St. Helens w USA w ostatnim czasie odnotowano całą serię trzęsień ziemi, w dodatku komora pod wulkanem zaczęła się wypełniać magmą. Świadczy to o zbliżającej się erupcji, która może być niezwykle gwałtowna.

miniatura

Morza zaczną zalewać lądy. Będzie jak w "Wodnym świecie"?

Wczoraj, 10:03

Naukowcy nie spodziewali się, że wzrost poziomu wody w oceanach będzie następować tak gwałtownie. Obecnie jest ono aż trzykrotnie większe niż jeszcze pod koniec ubiegłego wieku. Co to może oznaczać dla miast położonych nad brzegami mórz i oceanów?

miniatura

Znów będzie gorąco. Temperatura może przekraczać 30 stopni

Wczoraj, 09:00

Najpierw upał wlał się do Hiszpanii, właśnie teraz jest we Francji, a niebawem dotrze do Niemiec, a stamtąd do Polski. Termometry znów mogą pokazać 30 stopni w cieniu. Gdzie tym razem będzie najcieplej, a gdzie na upał nawet nie ma co liczyć?

Komentarze

Dodaj komentarz