6 maja 2017, 08:37

Nasz Wszechświat nie jest jedynym. Może być ich dużo więcej

Naukowcy znaleźli pierwszy solidny dowód na poparcie teorii, że wszechświatów jest więcej niż jeden, podobnie jak galaktyk czy układów słonecznych. Granica naszego świata oddala się tym samym jeszcze bardziej. Jak daleko może się znajdować?


Anomalie w mikrofalowym promieniowaniu tła. Fot. Teleskop Plancka.

Jeszcze nie tak dawno, bo w średniowieczu, myśleliśmy, że Ziemia znajduje się w samym środku Układu Słonecznego, co miało podkreślać naszą wyjątkowość, bo wszystko kręciło się wokół nas. Jednak Mikołaj Kopernik zrewidował nasze pojęcie o wszechrzeczy detronizując Ziemię do postaci tylko jednej z wielu planet okrążających Słońce.

W latach 90. ubiegłego wieku okazało się, że nawet nasz Układ Słoneczny nie jest niczym niezwykłym, bo odkryto planety pozasłoneczne (egzoplanety), które również obiegają swoje macierzyste gwiazdy.

Do dziś skatalogowaliśmy ponad 3600 egzoplanet znajdujących się w 2700 obcych układach słonecznych. Droga Mleczna, czyli nasza rodzima galaktyka, też nie jest nadzwyczajna, ponieważ podobnych galaktyk są tysiące, jeśli nie miliony.

Ostatnią granicą pozostał tylko Wszechświat, do tej pory jedyny i wyjątkowy, ale nie na długo. Naukowcy analizujący dane zbierane przez Teleskop Plancka, przeznaczony do badania mikrofalowego promieniowania tła mówią, że mają dowody potwierdzające istnienie innych wszechświatów.

Promieniowanie to jest pozostałością po wczesnych etapach ewolucji Wszechświata, czyli szczątkami Wielkiego Wybuchu. Choć w zasadzie promieniowanie to wypełnia cały Wszechświat w sposób jednostajny, to jednak w niektórych miejscach wykryto anomalie w jego natężeniu.

Badacze z Uniwersytetu Carnegie Mellon i Uniwersytetu Karoliny Północnej są zdania, że to anomalie te są efektem wpływu innych wszechświatów. Pierwsze wzmianki o tym zjawisku pojawiły się w 2004 roku, ale wówczas brakowało solidnych dowodów na jego potwierdzenie.

Zmieniło się to po tym, jak Teleskop Plancka dokonał dokładnego skanowania nieba. Różnice w intensywności promieniowania mikrofalowego tła okazały się na tyle duże, że wpływać na nie może jedynie większa struktura wykraczająca poza granice naszego Wszechświata, oddziałująca z zewnątrz. Może to wskazywać na "zderzenie się" naszego Wszechświata z innym.

Badania trwają, dlatego wkrótce należy się spodziewać nowych, zapewne zaskakujących ustaleń w tej sprawie. Dodajmy, że wśród zwolenników teorii wielu wszechświatów znajduje się słynny fizyk Stephen Hawking, według którego nie ma żadnego prawa w fizyce, które mogłoby temu zaprzeczyć.

Źródło:

autopromocja

Pozostałe wiadomości

miniatura

Pogoda na żywo: Śledź na bieżąco, gdzie są teraz burze

Dzisiaj, 20:09

Przez całą dobę, na żywo, monitorujemy to, co dzieje się w pogodzie w Polsce i na całym świecie. Jeśli w Waszej okolicy zdarzyło się coś ciekawego, czym chcecie się podzielić z innymi, to wysyłajcie do nas zdjęcia, filmiki i informacje. Z nami będziecie na bieżąco!

miniatura

Tyle zostało po lesie na Śląsku po przejściu tornada

Dzisiaj, 10:13

Katastrofalne skutki przejścia trąby powietrznej i szkwału przez Rudy Raciborskie na Śląsku. W jednej chwili żywioł połamał lub powalił drzewa na obszarze o powierzchni średniej wielkości miasta. Zobaczcie krajobraz, jak po wojnie, z lotu ptaka.

miniatura

Poznajcie człowieka, którego sześć razy raziły pioruny i żyje

Dzisiaj, 09:34

Carl Mize prawie nie różni się od innych ludzi, jednak jest mały szczegół, który go z tłumu wyróżnia. W ciągu swojego 55-letniego życia został aż sześciokrotnie porażony przez błyskawice. Dlaczego pioruny go aż tak "lubią" i dlaczego wciąż żyje?

miniatura

Pogoda nad Polską szaleje. Upał, chłód, burze i ulewy

Wczoraj, 09:37

Nie możemy liczyć na dłuższe ustabilizowanie się pogody. W części kraju będzie upalnie, w innych regionach nietypowo chłodno, spodziewamy się także gwałtownych burz i intensywnych opadów, miejscami z gradem i silnym wiatrem. Sprawdźmy szczegóły.

miniatura

U naszych sąsiadów rekordy już padły. Pora na Polskę?

Wczoraj, 09:20

U naszych sąsiadów w ostatnich latach padły historyczne rekordy temperatury. U nas 40-stopniowy rekord utrzymuje się niezmiennie od stulecia. Dla nas to skrajny upał, zdarzający się raz na wiele lat, ale nie dla milionów mieszkańców najgorętszych regionów świata.

Komentarze

Dodaj komentarz

5634 | 2017-05-21, 14:52

Wszechświaty

Oś zła i zimna plama mogą być miejsce zderzenia wszechświatów, albo folderem programu operacyjnego WSZECHŚWIAT. Zadne z tych zalożeń nie wyklucza Boga. Faktem jest natomiast, że tam nie dolecimy i tego nie zbadamy, pozostanie więc nam niebawem filozofia.

Ktus | 2017-05-07, 19:02

Tylko Bóg jest odpowiedzią

I ktoś jeszcze sądzi, że rzeczywistość jest dziełem przypadku? Wszystko ma sens, lecz wyrastający daleko poza ramy naszego postrzegania. Im dalej dążymy tym mniej wiemy, tylko Bóg zna odpowiedź na pytanie sens bytu i wszechrzeczy.

gral | 2017-05-07, 06:55

Wszechświaty

J tak tego nigdy nie obejmiemy naszym rozumem.

Daniel | 2017-05-07, 00:08

Wszechświaty

Też myślę, że istnieje wiele wszechświatów i pewnie mają swoje własne uniwersalne prawa fizyki :) To by miało sens.

Piotr Dohn | 2017-05-06, 12:48

Zacofanie

A na Ziemi nie brakuje wyznawców różnych religii, ktorzy dalej wierza, ze Ziemia jest płaska :)