22 kwietnia 2017, 09:29

Niesamowite chmury uwiecznione na Marsie

Nie tylko na Ziemi po niebie płyną chmury. Okazuje się, że są one stały elementem krajobrazu również na Marsie. Obłoki wskazują, że na Czerwonej Planecie istnieje cykl hydrologiczny, a przecież jego głównym elementem jest woda. Co to może oznaczać?


Chmury na marsjańskim niebie. Fot. NASA.

Czerwona Planeta, która już za kilkadziesiąt lat może stać się domem dla pierwszych ludzi, skrywa przed nami jeszcze wiele tajemnic. Jedną z nich są chmury, które po raz pierwszy w pełnej krasie zostały uwiecznione przez lądownik Phoenix prawie 10 lat temu.

Przesłał on na Ziemię tak wiele interesujących danych, że naukowcy dopiero teraz publikują pierwsze odkrycia dokonane na ich podstawie. Udało się stworzyć animację wędrówki chmur, które powstają z kryształków lodowych.

Są to znane nam z Ziemi chmury pierzaste Cirrus i pierzasto-warstwowe Cirrostratus. Za sprawą fal grawitacyjnych układają się one w charakterystyczne pasma, niczym pofalowane morze.

Chmury są przecież jedną z podstaw cyklu hydrologicznego na naszej planecie, który związany jest z ciągłym parowaniem i opadaniem wody. Na Marsie proces ten nie został jeszcze w pełni poznany. Naukowcy dopiero odkrywają kolejne jego elementy.

Marsjańskie chmury są zazwyczaj bardzo cienkie, jednak o porankach i popołudniami ich grubość zwiększa się. To kolejna wskazówka, że w atmosferze Czerwonej Planety zachodzą zmiany, których źródłem jest powierzchnia ziemi i to, co znajduje się pod nią.

To właśnie tam według naukowców spoczywają pokłady wody. Póki co sądzi się, że ma ona postać lodu, jednak nie można wykluczyć, że gdzieś głęboko znajduje się też woda w stanie płynnym. Zadaniem badaczy będzie ustalenie jak przebiega proces tworzenia się chmur.

Dzięki poznaniu tego skomplikowanego mechanizmu będzie można wreszcie odpowiedzieć na główne pytanie nurtujące od dawna świat naukowy, a więc czy kiedyś na Marsie istniały oceany i rzeki, a jeśli tak, to co się z nimi stało?

Źródło: Zdjęcia: NASA / JPL-Caltech / University York.

autopromocja

Pozostałe wiadomości

miniatura

Potężne trzęsienie ziemi w Meksyku. Wszędzie gruzy, ponad 100 ofiar

Dzisiaj, 00:00

Potężne trzęsienie ziemi o sile M7.1 nawiedziło dzisiaj wieczorem środkowy Meksyk. Epicentrum wstrząsu znajdowało się blisko miast Mexico City i Puebla, które zamieszkuje ponad 20 milionów ludzi. Zniszczenia są poważne, zginęły co najmniej 110 osób.

miniatura

Coraz zimniejsze noce. W przyszłym tygodniu pierwsze przymrozki?

Wczoraj, 10:00

Napływ powietrza polarno-morskiego i większe rozpogodzenia sprawiły, że miniona noc przyniosła nam najniższe temperatury w tym sezonie. Miejscami temperatura spadła w pobliże zera, a trawy i szyby aut pokrył szron. Wkrótce może być jeszcze zimniej.

miniatura

Niż Tomasz przyniósł potężne ulewy, podtopienia i wichury

Wczoraj, 09:10

W ciągu ostatnich kilkudziesięciu godzin niż Tomasz wędrujący nad wschodnią Polską, przyniósł wyjątkowo ulewne deszcze. W jedną dobę spadło tyle deszczu, ile powinno przez cały miesiąc. W efekcie doszło do licznych podtopień, z którymi strażacy walczą do tej pory.

miniatura

Za te owoce zapłacisz więcej niż przed rokiem, bo aura kaprysiła

Wczoraj, 08:12

Pogoda nie była w tym roku łaskawa dla lubianych przez nas owoców. Z powodu późnych przymrozków, niskich temperatur i wyjątkowo częstych opadów jest ich mniej na rynku, a to oznacza dla nas wyższe ceny. Jednak są też bardzo dobre wiadomości. Jakie?

miniatura

Pogoda na żywo: Najnowsze wieści przez całą dobę

Wczoraj, 00:00

Przez całą dobę, na żywo, monitorujemy to, co dzieje się w pogodzie w Polsce i na całym świecie. Jeśli w Waszej okolicy zdarzyło się coś ciekawego, czym chcecie się podzielić z innymi, to wysyłajcie do nas zdjęcia, filmiki i informacje. Z nami będziecie na bieżąco!

Komentarze

Dodaj komentarz

Impuls | 2017-04-22, 20:04

Jaka jakość...

Rozumiem, że kamera w kosmosie musi charakteryzować się odpornością na promieniowanie, ale bez przesady z tą czernią i bielą.