14 kwietnia 2017, 09:20

Początek wiosny wśród najcieplejszych w historii pomiarów

Tak ciepły początek wiosny zdarza się u nas niezwykle rzadko. Jeszcze tylko trzy inne marce były równie ciepłe. Pora więc na podsumowanie tego, co zdarzyło się w pogodzie w minionym miesiącu. Gdzie było najcieplej i najzimniej, a gdzie mokro i sucho?

Tegoroczna wiosna, zgodnie z naszymi prognozami jeszcze sprzed pół roku, przyszła wyjątkowo wcześnie. Początek wegetacji był jednym z najwcześniejszych, wobec czego jeszcze przed końcem miesiąca mogliśmy się cieszyć zakwitającymi kwiatami oraz baziami i pączkami na krzewach.

Z meteorologicznego punktu widzenia marzec był ekstremalnie ciepły. To określenie największego możliwego odchylenia średniej miesięcznej temperatury na plus. Tylko jeszcze trzy inne marce w okresie powojennym były równie ciepłe. Miały one miejsce w 1990, 2007 i 2014 roku. Absolutnie najcieplejszym marcem pozostaje ten sprzed 27 lat.

Minionego marca ogólnokrajowa anomalia temperatury wyniosła około 3 stopnie powyżej normy z lat 1981-2010. Nieco poniżej 3 stopni było na południu i północy, a nieco powyżej 3 stopni na wschodzie Polski.


Anomalie temperatury w marcu 2017 roku w Polsce. Dane: IMGW-PIB.

Ekstremalne temperatury powietrza na terenie kraju wyniosły od minus 5,0 stopnia dnia 13 marca w Toruniu i 27 marca w Jeleniej Górze do 22,2 stopnia w dniu 31 marca we Wrocławiu i w Słubicach.

Pod względem opadów marzec był mocno zróżnicowany. Na przeważającym obszarze był mokry. Najbardziej w regionach północno-wschodnich, gdzie na Suwalszczyźnie spadło dwukrotnie więcej deszczu niż powinno według normy wieloletniej.


Anomalie sumy opadów w marcu 2017 roku w Polsce. Dane: IMGW-PIB.

Jednak w wielu miejscach zachodniej i południowej części kraju sumy opadów oscylowały poniżej normy, przeważnie do 25 procent. Jednak były miejsca jeszcze suchsze, np. Bory Tucholskie, Wielkopolska czy Podhale i Tatry, gdzie spadło tylko 70 procent normy deszczu.

Najwięcej pogodnego nieba było w zachodniej części kraju, gdzie liczba godzin usłonecznienia sięgnęła 40 powyżej normy wieloletniej. Odmiennie było we wschodnich regionach, gdzie można było liczyć nawet na 20 godzin usłonecznienia mniej niż wynika to z normy.


Anomalie usłonecznienia w marcu 2017 roku w Polsce. Dane: IMGW-PIB.

W skali całego świata marzec również był bardzo ciepły. Wstępnie jego anomalię obliczono na 0,58 stopnia. Zdecydowanie największe anomalie temperatury panowały w Arktyce, gdzie średnia temperatura była wyższa od normy nawet o 2,44 stopnia. Rekordowo ciepło marzec zapisał się w Rosji, zwłaszcza na Syberii.


Anomalie temperatury w marcu 2017 roku na świecie. Dane: Karsten Haustein.

Wyjątkowo ciepło było też, poza Europą, w Australii, zachodniej Afryce, na Bliskim Wschodzie oraz w wielu regionach USA. Z kolei nadzwyczajne mrozy spłynęły nad Alaskę oraz większą część Kanady, zwłaszcza zachodniej i północnej.

Źródło:

autopromocja

Pozostałe wiadomości

miniatura

Pogoda na żywo: Najnowsze wieści przez całą dobę

Dzisiaj, 00:00

Przez całą dobę, na żywo, monitorujemy to, co dzieje się w pogodzie w Polsce i na całym świecie. Jeśli w Waszej okolicy zdarzyło się coś ciekawego, czym chcecie się podzielić z innymi, to wysyłajcie do nas zdjęcia, filmiki i informacje. Z nami będziecie na bieżąco!

miniatura

Nawałnica nad Moskwą. Wiele ofiar i olbrzymie zniszczenia

Wczoraj, 19:39

Nawałnica dzisiaj wczesnym popołudniem przeszła nad stolicą Rosji. Wiatr przekraczający 100 kilometrów na godzinę łamał drzewa, zrywał dachy, uszkadzał linie energetyczne, a nawet przewrócił dźwig. Pod konarami zginęło kilkanaście osób. Szkody są bardzo duże.

miniatura

Najbardziej burzowe kraje Europy. Polska do nich należy?

Wczoraj, 09:38

Czy Polska znajduje się wśród najbardziej burzowych krajów w Europie? Jak często pojawiają się u nas burze? W których regionach kontynentu błyskawice przecinają niebo najczęściej, a gdzie najrzadziej. Odpowiedzi na te pytania zdradzi nam mapa burz.

miniatura

Nadciągają groźne burze z ulewami, gradem i wichurami

28 maja 2017, 20:00

Następnych kilkadziesiąt godzin zapowiada się niespokojnie z powodu nadciągających chmur burzowych, które przyniosą ze sobą błyskawice, ulewy, gradobicia i wichury. Temperatura pozostanie bardzo wysoka, a to oznacza, że będzie parno i duszno.

miniatura

Prognoza 16-dniowa: Jaka będzie pierwsza połowa czerwca?

28 maja 2017, 10:45

Koniec maja wreszcie przynosi bardzo ciepłą i słoneczną pogodę. Jednak już za kilka dni czeka nas jej załamanie. Mocno się ochłodzi i będzie obficie padać i grzmieć. Czy pierwsza połowa czerwca przyniesie nam powrót słonecznej i gorącej aury? Sprawdźmy.