14 kwietnia 2017, 09:20

Początek wiosny wśród najcieplejszych w historii pomiarów

Tak ciepły początek wiosny zdarza się u nas niezwykle rzadko. Jeszcze tylko trzy inne marce były równie ciepłe. Pora więc na podsumowanie tego, co zdarzyło się w pogodzie w minionym miesiącu. Gdzie było najcieplej i najzimniej, a gdzie mokro i sucho?

Tegoroczna wiosna, zgodnie z naszymi prognozami jeszcze sprzed pół roku, przyszła wyjątkowo wcześnie. Początek wegetacji był jednym z najwcześniejszych, wobec czego jeszcze przed końcem miesiąca mogliśmy się cieszyć zakwitającymi kwiatami oraz baziami i pączkami na krzewach.

Z meteorologicznego punktu widzenia marzec był ekstremalnie ciepły. To określenie największego możliwego odchylenia średniej miesięcznej temperatury na plus. Tylko jeszcze trzy inne marce w okresie powojennym były równie ciepłe. Miały one miejsce w 1990, 2007 i 2014 roku. Absolutnie najcieplejszym marcem pozostaje ten sprzed 27 lat.

Minionego marca ogólnokrajowa anomalia temperatury wyniosła około 3 stopnie powyżej normy z lat 1981-2010. Nieco poniżej 3 stopni było na południu i północy, a nieco powyżej 3 stopni na wschodzie Polski.


Anomalie temperatury w marcu 2017 roku w Polsce. Dane: IMGW-PIB.

Ekstremalne temperatury powietrza na terenie kraju wyniosły od minus 5,0 stopnia dnia 13 marca w Toruniu i 27 marca w Jeleniej Górze do 22,2 stopnia w dniu 31 marca we Wrocławiu i w Słubicach.

Pod względem opadów marzec był mocno zróżnicowany. Na przeważającym obszarze był mokry. Najbardziej w regionach północno-wschodnich, gdzie na Suwalszczyźnie spadło dwukrotnie więcej deszczu niż powinno według normy wieloletniej.


Anomalie sumy opadów w marcu 2017 roku w Polsce. Dane: IMGW-PIB.

Jednak w wielu miejscach zachodniej i południowej części kraju sumy opadów oscylowały poniżej normy, przeważnie do 25 procent. Jednak były miejsca jeszcze suchsze, np. Bory Tucholskie, Wielkopolska czy Podhale i Tatry, gdzie spadło tylko 70 procent normy deszczu.

Najwięcej pogodnego nieba było w zachodniej części kraju, gdzie liczba godzin usłonecznienia sięgnęła 40 powyżej normy wieloletniej. Odmiennie było we wschodnich regionach, gdzie można było liczyć nawet na 20 godzin usłonecznienia mniej niż wynika to z normy.


Anomalie usłonecznienia w marcu 2017 roku w Polsce. Dane: IMGW-PIB.

W skali całego świata marzec również był bardzo ciepły. Wstępnie jego anomalię obliczono na 0,58 stopnia. Zdecydowanie największe anomalie temperatury panowały w Arktyce, gdzie średnia temperatura była wyższa od normy nawet o 2,44 stopnia. Rekordowo ciepło marzec zapisał się w Rosji, zwłaszcza na Syberii.


Anomalie temperatury w marcu 2017 roku na świecie. Dane: Karsten Haustein.

Wyjątkowo ciepło było też, poza Europą, w Australii, zachodniej Afryce, na Bliskim Wschodzie oraz w wielu regionach USA. Z kolei nadzwyczajne mrozy spłynęły nad Alaskę oraz większą część Kanady, zwłaszcza zachodniej i północnej.

Źródło:

autopromocja

Pozostałe wiadomości

miniatura

Pogoda na żywo: Najnowsze wieści przez całą dobę

Wczoraj, 22:44

Przez całą dobę, na żywo, monitorujemy to, co dzieje się w pogodzie w Polsce i na całym świecie. Jeśli w Waszej okolicy zdarzyło się coś ciekawego, czym chcecie się podzielić z innymi, to wysyłajcie do nas zdjęcia, filmiki i informacje. Z nami będziecie na bieżąco!

miniatura

Gigantyczne ulewy nad morzem, ale też w innych regionach

Wczoraj, 10:01

Od kilku dni w różnych regionach kraju występują ulewne deszcze, które powodują liczne podtopienia. Niestety, przed nami kolejne obfite opady, zwłaszcza w popularnych kurortach nadbałtyckich, ale nie tylko. Kiedy wreszcie przestanie padać?

miniatura

Dzień skraca się błyskawicznie. Ile już go straciliśmy?

Wczoraj, 09:08

Minął miesiąc od początku astronomicznego lata i jednocześnie najdłuższego dnia w roku. Przez cały ten czas dzień systematycznie się skracał, a noc wydłużała. Ile ubyło nam minut lub godzin ze Słońcem i gdzie dzień skraca się najwolniej?

miniatura

Pustynne miasta pod wodą po ulewie, jakiej jeszcze nie było

Wczoraj, 08:17

Miejscowości położone na pustynnych obszarach północno-zachodnich Indii nawiedziła ulewa, jakiej mieszkańcy jeszcze nie widzieli. Deszcz zdarza się tam bardzo rzadko, jednak tym razem spadło go tyle, ile zwykle przez kilkanaście lat. Skutek to katastrofalne powodzie.

miniatura

5 sytuacji podczas burzy, które mogą nas kosztować życie

26 lipca 2017, 10:52

Polacy bardzo często ignorują ostrzeżenia meteorologów przed niebezpiecznymi zjawiskami pogodowymi, sądząc, że nic im nie grozi. Podczas burzy stają pod drzewami i parkują samochody nad studzienkami. Zobaczcie, jak może się to skończyć.