14 kwietnia 2017, 09:20

Początek wiosny wśród najcieplejszych w historii pomiarów

Tak ciepły początek wiosny zdarza się u nas niezwykle rzadko. Jeszcze tylko trzy inne marce były równie ciepłe. Pora więc na podsumowanie tego, co zdarzyło się w pogodzie w minionym miesiącu. Gdzie było najcieplej i najzimniej, a gdzie mokro i sucho?

Tegoroczna wiosna, zgodnie z naszymi prognozami jeszcze sprzed pół roku, przyszła wyjątkowo wcześnie. Początek wegetacji był jednym z najwcześniejszych, wobec czego jeszcze przed końcem miesiąca mogliśmy się cieszyć zakwitającymi kwiatami oraz baziami i pączkami na krzewach.

Z meteorologicznego punktu widzenia marzec był ekstremalnie ciepły. To określenie największego możliwego odchylenia średniej miesięcznej temperatury na plus. Tylko jeszcze trzy inne marce w okresie powojennym były równie ciepłe. Miały one miejsce w 1990, 2007 i 2014 roku. Absolutnie najcieplejszym marcem pozostaje ten sprzed 27 lat.

Minionego marca ogólnokrajowa anomalia temperatury wyniosła około 3 stopnie powyżej normy z lat 1981-2010. Nieco poniżej 3 stopni było na południu i północy, a nieco powyżej 3 stopni na wschodzie Polski.


Anomalie temperatury w marcu 2017 roku w Polsce. Dane: IMGW-PIB.

Ekstremalne temperatury powietrza na terenie kraju wyniosły od minus 5,0 stopnia dnia 13 marca w Toruniu i 27 marca w Jeleniej Górze do 22,2 stopnia w dniu 31 marca we Wrocławiu i w Słubicach.

Pod względem opadów marzec był mocno zróżnicowany. Na przeważającym obszarze był mokry. Najbardziej w regionach północno-wschodnich, gdzie na Suwalszczyźnie spadło dwukrotnie więcej deszczu niż powinno według normy wieloletniej.


Anomalie sumy opadów w marcu 2017 roku w Polsce. Dane: IMGW-PIB.

Jednak w wielu miejscach zachodniej i południowej części kraju sumy opadów oscylowały poniżej normy, przeważnie do 25 procent. Jednak były miejsca jeszcze suchsze, np. Bory Tucholskie, Wielkopolska czy Podhale i Tatry, gdzie spadło tylko 70 procent normy deszczu.

Najwięcej pogodnego nieba było w zachodniej części kraju, gdzie liczba godzin usłonecznienia sięgnęła 40 powyżej normy wieloletniej. Odmiennie było we wschodnich regionach, gdzie można było liczyć nawet na 20 godzin usłonecznienia mniej niż wynika to z normy.


Anomalie usłonecznienia w marcu 2017 roku w Polsce. Dane: IMGW-PIB.

W skali całego świata marzec również był bardzo ciepły. Wstępnie jego anomalię obliczono na 0,58 stopnia. Zdecydowanie największe anomalie temperatury panowały w Arktyce, gdzie średnia temperatura była wyższa od normy nawet o 2,44 stopnia. Rekordowo ciepło marzec zapisał się w Rosji, zwłaszcza na Syberii.


Anomalie temperatury w marcu 2017 roku na świecie. Dane: Karsten Haustein.

Wyjątkowo ciepło było też, poza Europą, w Australii, zachodniej Afryce, na Bliskim Wschodzie oraz w wielu regionach USA. Z kolei nadzwyczajne mrozy spłynęły nad Alaskę oraz większą część Kanady, zwłaszcza zachodniej i północnej.

Źródło:

autopromocja

Pozostałe wiadomości

miniatura

Na północy Polski bez upału, a na południu upał nadzwyczaj częsty

Wczoraj, 12:05

Pogoda tego lata nas nie rozpieszczała. W wielu regionach naszego kraju w maju temperatury były wyższe niż w lipcu, w dodatku przez całe wakacje nie odnotowano ani jednego upalnego dnia. Jednak były miejsca, gdzie upał panował nadzwyczaj długo.

miniatura

Potężne ulewy na południu kraju. Możliwe podtopienia!

Wczoraj, 10:37

Na południu kraju do piątkowego poranka będą przechodzić intensywne opady, podczas których może spaść ponad 100 mm deszczu. Tak duże sumy opadów mogą powodować gwałtowne wezbrania na rzekach oraz podtopienia. Gdzie sytuacja będzie najtrudniejsza?

miniatura

Pogoda na żywo: Najnowsze wieści przez całą dobę

Wczoraj, 00:00

Przez całą dobę, na żywo, monitorujemy to, co dzieje się w pogodzie w Polsce i na całym świecie. Jeśli w Waszej okolicy zdarzyło się coś ciekawego, czym chcecie się podzielić z innymi, to wysyłajcie do nas zdjęcia, filmiki i informacje. Z nami będziecie na bieżąco!

miniatura

Jak postępować przed, podczas i po powodzi? Zobacz nasz poradnik

20 września 2017, 18:21

Jeśli mieszkasz w pobliżu rzeki, która często wylewa po obfitych opadach i stwarza zagrożenie powodziowe, warto abyś zapoznał się z naszym poradnikiem, który pomoże Ci w obliczu trudnej sytuacji, zarówno przed, podczas, jak i po powodzi. Warto wiedzieć więcej!

miniatura

Potężne trzęsienie ziemi w Meksyku. Wszędzie gruzy, ponad 225 ofiar

20 września 2017, 10:00

Meksyk nawiedziło potężne trzęsienie ziemi o sile M7.1. Tak niszczycielskiego i śmiercionośnego wstrząsu nie notowano w tym kraju od 32 lat. Wiele budynków legło w gruzach, w których wciąż mogą być uwięzieni ludzie. Zginęło co najmniej 225 osób.