20 marca 2017, 07:12

Odtworzono tornado, które zabiło słynnych łowców burz

Przy pomocy superkomputera naukowcom udało się stworzyć trójwymiarową animację tornada o największej średnicy w dziejach pomiarów, które w maju 2013 roku nawiedziło okolice Oklahoma City. Jego ofiarą stał się m.in. profesjonalny łowca burz Tim Samaras.


Trójwymiarowa symulacja tornada wielolejowego w El Reno w maju 2013 roku.

31 maja 2013 roku roku profesjonalny łowca burz Tim Samaras, jego syn Paul i ich przyjaciel Carl Young, należący do zespołu Twistex, zginęli w tornadzie, które przeszło nad okolicami miast Union City i El Reno, na przedmieściach Oklahoma City w USA.

Nie było to jednak zwyczajne tornado, o czym świadczą nagrania wideo pochodzące od innych łowców, którzy również znaleźli się w pułapce. Amerykańscy meteorolodzy przyznali mu najwyższą kategorię EF5, ponieważ przenośny radar wskazał, że prędkość wiatru osiągała aż 474 km/h.


Tornado wielolejowe z bliska, wyłaniające się zza ściany deszczu.

Jednocześnie pomiary pasa zniszczeń wykazały, że tornado nieco na wschód od drogi nr 81 miało średnicę aż 4 kilometrów i było najszerszym jakie kiedykolwiek obserwowano. Poprzedni rekord należał do tornada o kategorii EF4, które 22 maja 2004 roku przeszło przez miejscowości Wilber i Hallam w stanie Nebraska.

Od kilku lat meteorolodzy ze Światowej Organizacji Meteorologicznej (WMO) analizują dane zebrane tego dnia, zarówno przez kilkadziesiąt ekip łowców burz, jak i urządzenia naziemne i satelitarne, w celu poznania wszystkich tajemnic tego atmosferycznego fenomenu.


Carl Young, Tim Samaras i Paul Samaras (od lewej), zginęli podczas łowów.

Kawał świetnej roboty wykonał naukowiec Leigh Orf z Uniwersytetu Wisconsin-Madison, który za pomocą superkomputera Blue Waters, znajdującego się na Uniwersytecie Illinois, odtworzył gigantyczne tornado na trójwymiarowej symulacji. To, co na zwykłym komputerze zajęłoby przynajmniej kilka lat, superkomputer wykonał w zaledwie 3 dni.

Superkomórki burzowe są tak olbrzymie iż stworzenie ich dokładnej symulacji wymaga niezwykłej ilości danych. Superkomputer podzielił gigantyczną chmurę burzową o powierzchni prawie 200 kilometrów kwadratowych na 2 miliardy komórek, dla których oddzielnie obliczana była prędkość i kierunek wiatru, ciśnienie, temperatura, wilgotność i suma opadów.

Po raz pierwszy udało się zajrzeć w oko tak potężnego tornada. Badacz potwierdził to, co mówili łowcy burz, którym tego dnia udało się zbliżyć do żywiołu i zarazem ujść z życiem. Nie było jednego leja. Z pojedynczego tornada utworzyły się aż cztery. To było klasyczne, ale i niezwykle rzadkie, tornado wielolejowe.


Ścieżka tornada z 31 maja 2013 roku na zachodnich przedmieściach Oklahoma City.

Formacja wyglądała jak wiatrak, ponieważ obracała się, a na każdym z ramion w ciągu kilku sekund tworzyło się, zanikało i ponownie tworzyło się tornado. Powstało ono u podstawy superkomórki burzowej, która miała średnicę aż 120 kilometrów i wysokość 15 kilometrów.

Tego typu zjawisko jest szczególnie groźne, ponieważ bardzo ciężko jest przewidzieć, gdzie ponownie leje się pojawią i w którą stronę będą zmierzać. W dodatku formacja przesuwała się na południowy wschód, a nie jak ma to miejsce niemal zawsze na północny wschód.


Unoszące się szczątki uderzają w samochód Brandona Sullivana i Bretta Wrighta.

Leje błyskawicznie otoczyły łowców z każdej strony, a ci nie mogli ich dostrzec z powodu poprzedzającej ich ściany deszczu, ograniczającej widoczność do kilkudziesięciu metrów.

Jeden z lejów okazał się wyjątkowo zdradliwy. Uderzył w samochód zespołu Twistex, z Timem Samarasem, od tyłu. Biały Chevy Cobalt został wielokrotnie podniesiony i rzucony na ziemię setki metrów dalej. Tego nie można było przeżyć.


Chevy Cobalt, auto w którym trzej łowcy zginęli między Union City a El Reno.

Łowcy tornad dysponują nagraniem z wnętrza pojazdu. Na prośbę rodzin nigdy nie zostanie ono opublikowane. Łowcy, którzy mieli możliwość jego odsłuchania, mówią, że tuż przed tragedią Sean Young był zaskoczony brakiem ulewnego deszczu. Chwilę później Tim Samaras wypowiedział swoje ostatnie słowa, które okazały się prorocze: "Chyba jesteśmy w niewłaściwym miejscu".

Oko w oko z żywiołem stanęli też inni łowcy. Richard Charles Henderson był czwartym łowcą, który stracił życie w tornadzie. Na chwilę przed śmiercią telefonem przesłał swojemu koledze zdjęcie tornada, które obróciło jego samochód w perzynę.


Richard Charles Henderson fotografuje tornado, które chwilę później go zabija.

Nie było drogi ucieczki, wokół unosiły się szczątki aż leje zaczęły uderzać w samochody i unosić je w powietrze. Samochód łowcy Mike'a Bettesa również został uniesiony przez wiatr i porzucony aż 200 metrów dalej. Łowca Austin Anderson podróżujący pojazdem Tornado Hunt, należącym do stacji telewizyjnej "The Weather Channel" doznał poważnych złamań i był operowany.

Tornado dało się we znaki również Brandonowi Sullivanowi i jego partnerowi Brettowi Wrightowi, którzy w strachu uciekali przed uderzającymi w nich szczątkami w okolicach Union City, nieco na południe od El Reno. Uszkodzeniu uległ też pojazd Dominator należący do Reeda Timmera, znanego z serialu "Dogonić Tornado" emitowanego na kanale Discovery.


Cztery leje i uciekający przed nimi łowca Mikey Gribble.

Tornado popędziło w kierunku południowo-wschodnich przedmieść El Reno w 40 minut łącznie pokonując dystans 24 kilometrów. Po drodze zrównało z ziemią wiele domów w gruzach których zginęło kolejne 18 osób.

Nie ma już żadnych wątpliwości, że łowcy tornad, których pasją były te potężne zjawiska, spotkali coś nadzwyczajnego. Stanęli tuż przed śmiercią oko w oko z tornadem, które przejdzie do historii meteorologii, jako te o największej średnicy... Zobacz galerię zdjęć łowców burz

Źródło:

autopromocja

Pozostałe wiadomości

miniatura

Pogoda na żywo: Śledź na bieżąco, gdzie są teraz burze

Dzisiaj, 00:00

Przez całą dobę, na żywo, monitorujemy to, co dzieje się w pogodzie w Polsce i na całym świecie. Jeśli w Waszej okolicy zdarzyło się coś ciekawego, czym chcecie się podzielić z innymi, to wysyłajcie do nas zdjęcia, filmiki i informacje. Z nami będziecie na bieżąco!

miniatura

Prognoza 16-dniowa: Jaka pogoda do początku września?

Wczoraj, 10:31

Kończy się meteorologiczne lato, a wraz z nim wakacje. Jaka pogoda czeka nas w ostatnich dniach sierpnia? Czy będzie słonecznie, sucho i ciepło, a może chłodno i deszczowo? Jak rozpocznie się wrzesień? Jesiennie, a może jeszcze letnio? Sprawdźmy prognozę 16-dniową.

miniatura

Ulewne deszcze powodują podtopienia dróg i zabudowań

Wczoraj, 09:07

Zgodnie z prognozami nad południowo-wschodnimi i wschodnimi regionami Polski przechodzą obfite i ciągłe deszcze, które powodują lokalne podtopienia dróg, zabudowań i posesji. Spadło nawet do 100 mm deszczu i padać będzie przez całą niedzielę.

miniatura

Nawałnica na zachodnim Pomorzu zniszczyła kempingi

19 sierpnia 2017, 16:13

Gwałtowne burze znów przeszły nad Polską. Dzisiaj najbardziej burzowo było na wschodzie, a wczoraj na zachodzie kraju. Trąby powietrzne najprawdopodobniej pojawiły się na zachodnim Pomorzu. Jest wiele powalonych drzew i zrujnowanych kempingów leśnych.

miniatura

To już czwarty miesiąc posuchy. Nadchodzą zbawienne deszcze

19 sierpnia 2017, 10:12

Na południu i południowym wschodzie kraju wiosną rozpoczęła się posucha, która nie chce ustąpić aż do tej pory. Choć nie jest ona tak silna, jak ta sprzed 2 lat, to jednak powoduje szkody w uprawach. Prognozy są jednak obiecujące, ponieważ idą obfite opady.

Komentarze

Dodaj komentarz

Paweł | 2017-03-20, 10:00

Czy warto?

Czy warto zginąć dla filmu czy zdjęcia? Zwłaszcza, że świat zapomni o tym bardzo szybko i pozostanie to jedynie w pamięci specjalistów. Chyba nie warto.

pleum | 2017-03-20, 16:22

Odp: Czy warto?

Tim Samaras byl naukowcem a nie łowcą burz, jego wkład w poznanie tornad jest gigantyczny. Nikt go nie zapomni. Gdyby nie zepsuł mu się samochód to by żył do dzisiaj.

Paweł | 2017-03-21, 09:08

Odp: Czy warto?

Przecież mamy technikę, roboty - nie musimy pchać się w "ogień" aby go badać. Tym bardziej, że cóż też możemy poznać w tornado, co mogłoby zwiększyć bezpieczeństwo ludzi? Po prostu trzeba budować betonowe schrony wkopane w glebę, co jakiś czas przy drogach oraz przy zabudowaniach i tam ludzie powinni przeczekać żywioł.

Twoja Pogoda lepsza niż myślisz

ZOBACZ NOWĄ WERSJĘ SERWISU