19 marca 2017, 11:25

Prognoza 16-dniowa: Czym zaskoczy nas początek kwietnia?

Nasza prognoza długoterminowa sięga nie tylko pierwszych dni astronomicznej wiosny i zarazem ostatniej dekady marca, lecz również pierwszych dni kwietnia. Czy możemy liczyć na prawdziwie wiosenne temperatury, czy wciąż jeszcze będą wracać akcenty zimowe?

Dwa przysłowia "W marcu, jak w garncu" i "kwiecień plecień, bo przeplata trochę zimy trochę lata" mówią o kapryśnej pogodzie zarówno w marcu, jak i kwietniu. Możemy się spodziewać zarówno akcentów zimnych, jak i wiosennych, a nawet letnich. W marcu temperatura potrafi spadać nawet do minus 30 stopni, a w kwietniu przekraczać plus 30 stopni.

Prognoza na następne dwa tygodnie wskazuje na pogodę idealnie wpisującą się w oba przysłowia. Będą dni bardzo ciepłe i słoneczne, z temperaturą sięgającą w cieniu 20 stopni, ale też bardzo zimne, gdy termometry pokażą blisko zera, a nocami będziemy mieć przymrozki. Popada deszcz, ale też śnieg. Musimy być gotowi na każdy typ pogody.

Poniedziałek, 20 marca:

To nie będzie przyjemny pierwszy dzień astronomicznej wiosny i zarazem pierwszy dzień nowego tygodnia, ponieważ prawie w całym kraju spodziewamy się przelotnych opadów deszczu, najczęstszych w województwach zachodnich i południowych. Bez opadów jedynie na Suwalszczyźnie. Wiatr wciąż będzie wiać porywiście, ale szkód czynić już nie powinien. Temperatura nie będzie niska, ale też bez żadnych rewelacji, bo od 6 stopni na północnym wschodzie do 15 stopni na południu i zachodzie.

Wtorek, 21 marca:

Z kolei w pierwszy dzień kalendarzowej wiosny, nazywanym przez uczniów dniem wagarowicza, spodziewamy się poprawy pogody. Przede wszystkim ociepli się, na południu nawet do 18 stopni, będzie też słonecznie. Poczujemy w powietrzu wiosnę. Parasole przydadzą się w północnej połowie kraju, tam też będzie najchłodniej, około 10 stopni.

Środa, 22 marca:

W połowie tygodnia zmiana pogody, na północy rozpogodzi się, a zachmurzy się i zacznie padać w regionach południowych. Termometry pokażą od 7 stopni na południowym wschodzie do 13 stopni na zachodzie.

Czwartek, 23 marca:

​Znów się ociepli i rozpogodzi, tym razem w większości regionów kraju. Najcieplej będzie w Małopolsce, gdzie termometry w cieniu mogą pokazać, po raz pierwszy w tym roku, nawet 20 stopni. Przez południowy wschód przejdą deszcze i burze.

Piątek, 24 marca:

Przybędzie chmur, a miejscami również popada. Na zachodzie i północy ochłodzi się, miejscami nawet o 6 stopni. Prawdziwie wiosennie będzie na południowym wschodzie, gdzie temperatura dojdzie do 20 stopni.

Sobota, 25 marca:

Ostatni weekend marca nie rozpocznie się zbyt ciepło, bo temperatura przeważnie nie przekroczy 10 stopni. Na zachodzie możemy liczyć na pogodne niebo, a na wschodzie może popadać.

Niedziela, 26 marca:

Niedziela będzie jednak dużo cieplejsza, w wielu regionach kraju także słoneczna.

Poniedziałek, 27 marca:

Kolejny tydzień rozpocznie się pogodnie i bardzo ciepło, szczególnie na południu.

Wtorek, 28 marca:

Ochłodzenie, ale pogodna aura nas nie opuści, choć trochę pokropi na wschodzie i południu.

Środa, 29 marca:

W połowie tygodnia zachmurzy się i rozpada na dobre. Na północnym wschodzie temperatura spadnie blisko zera, a to oznacza, że w nocy deszcz może przejść w śnieg.

Czwartek, 30 marca:

Gdzieniegdzie oprócz deszczu spodziewamy się też deszczu ze śniegiem i śniegu, szczególnie w regionach wschodnich, gdzie temperatura w pełni dnia tylko lekko będzie przekraczać zero.

Piątek, 31 marca:

Marzec skończy się dużym zróżnicowaniem pogody. Na północy będzie pochmurno, deszczowo i zimno, a na południu ciepło i słonecznie. No cóż, pogoda bywa niesprawiedliwa.

Sobota, 1 kwietnia:

Kwiecień dla równowagi wszędzie rozpocznie się deszczem, największym na północy kraju. Temperatura wciąż zróżnicowana, od 5 stopni na północnym wschodzie do ponad 15 stopni na południu.

Niedziela, 2 kwietnia:

Dalsza część weekendu bez większych zmian.

Poniedziałek, 3 kwietnia:

Wciąż opady i spory kontrast termiczny. Mamy nadzieję, że na północy jednak będzie cieplej.

Źródło:

autopromocja

Pozostałe wiadomości

miniatura

Pogoda na żywo: Najnowsze wieści przez całą dobę

Dzisiaj, 14:05

Przez całą dobę, na żywo, monitorujemy to, co dzieje się w pogodzie w Polsce i na całym świecie. Jeśli w Waszej okolicy zdarzyło się coś ciekawego, czym chcecie się podzielić z innymi, to wysyłajcie do nas zdjęcia, filmiki i informacje. Z nami będziecie na bieżąco!

miniatura

W dobę tyle deszczu, ile przez cały miesiąc. Czy będzie powódź?

Dzisiaj, 11:58

Pogarsza się sytuacja na rzekach południowej i centralnej Polski, gdzie od wczoraj występują ciągłe, intensywne opady deszczu. W ciągu zaledwie jednej doby spadło tam tyle deszczówki, ile normalnie powinno przez niemal cały miesiąc. Czy grozi nam powódź?

miniatura

Czym są krwiste chmury ze słynnego obrazu "Krzyk"?

Dzisiaj, 09:15

Wciąż nierozwiązana zostaje tajemnica krwistego nieba ze słynnego obrazu "Krzyk" pędzla norweskiego malarza Edwarda Muncha, który swoje dzieło stworzył u kresu dziewiętnastego wieku. Pojawiła się właśnie nowa hipoteza, która wydaje się bardzo interesująca.

miniatura

Mamy gigantyczne różnice temperatury. Skąd się wzięły?

Dzisiaj, 08:01

Nieczęsto zdarza się aż tak duży kontrast pogodowy w Polsce. Mieszkańcy jednych regionów cieszą się słoneczną i bardzo ciepła aurą, a w innych miejscach jest zimno i deszczowo. Różnica w temperaturze dochodzi do 20 stopni. Jak jest tego przyczyna?

miniatura

Majówka zacznie się zimno, a skończy... Zobacz prognozę

Wczoraj, 11:54

Długi majowy weekend przyniesie nam cały przekrój zjawisk pogodowych. Będzie zimno i deszczowo, ale też bardzo ciepło i słonecznie. W które dni warto zaplanować wypoczynek na świeżym powietrzu, a które lepiej spędzić w domu, bo będzie padać? Sprawdźmy.

Komentarze

Dodaj komentarz

Lucas wawa | 2017-03-20, 20:49

Trochę zimy, trochę lata...

I jak się tu dziwić dużej zmienności zapowiedzi na 5+ dni skoro już na pojutrze (22.03) wg modelu UM wyglądają one następująco: http://www.meteo.pl/um/pict/2017032012/small-crop-T+WH_0000.0_0U_2017032012_048-00.gif http://www.meteo.pl/um/pict/2017032012/small-crop-T+WH_0000.0_0U_2017032012_060-00.gif Jak widać za Karpatami aura niemalże letnia, w Skandynawii jeszcze przeważnie zimowo. A nad Polską opadowy front i w tej strefie termiczne przedwiośnie. I wygląda na to, że w 3. dekadzie marca będziemy mieli miejscami/okresowo zarówno przymrozki, jak i dwucyfrowe ciepło za dnia, a przy tym aurę urozmaiconą.

Ert | 2017-03-20, 22:51

Odp: Trochę zimy, trochę lata...

Juz wole taka aurę niz codzienny deszcz. Dosyć tych opadów, codziennie leje, na działce nic nie mozna zrobić. Niech w koncu będzue sucho.

Darek Wuk | 2017-03-22, 07:01

Odp: Trochę zimy, trochę lata...

Nie długo wszyscy będą marudzić że jest sucho, bo prognozy pokazują nawet dwa tygodnie bez deszczu w dużej części kraju i słońce.

Lukasz160391 | 2017-03-20, 19:15

Wiosna przyjdzie dopiero po 10 kwietnia? Oby nie...

Najnowsza wieczorna prognoza to już zupełne nieporozumienie. Aż do końca długoterminowej prognozy nie widać prawdziwej wiosny, widać tylko nurkujące niże z północy pod koniec marca.

Lucas wawa | 2017-03-20, 20:53

Odp: Wiosna przyjdzie dopiero po 10 kwietnia? Oby nie...

Poniedziałkowy wieczorny ECMWF też za ochłodzeniem w końcówce marca. Czyżby pierwsze dni z ujemnymi anomaliami termicznymi miały się zdarzyć dopiero na finiszu miesiąca? Na razie pewności jeszcze nie mamy, choć ostatnie prognozy dość często na taką możliwość wskazują...

Ciepłolubek | 2017-03-20, 13:48

wiosenka:-)

Aktualnie u mnie 12 stopni i liczne przejaśnienia. Śniegu na całe szczęście w nocy ani nad ranem u mnie nie było.Czuć wyraźną różnicę na korzyść ciepełka dzisiaj a wczoraj.

Lukasz160391 | 2017-03-20, 12:29

Środa bardzo deszczowa?

Czy grożą nam podtopienia? Bo model UM prognozuje niesamowicie duże ilości opadów na Górnym Śląsku w środę. Większe niż w okresie letnim podczas porządnej burzy.

Obserwator | 2017-03-20, 13:47

Odp: Środa bardzo deszczowa?

Źle to wygląda. Od października, z przerwą na mrozy, jest u mnie mokro, bardzo mokro, albo patologicznie mokro, a do tego nie chce przestać padać. Marzec, mimo, że ciepły, to bardzo wilgotny i pochmurny. Jest tylko niewiele lepszy od ubiegłego. Norma opadowa już została u mnie wyrobiona, a jeszcze 15-25mm spadnie jutro.

alewis26 | 2017-03-20, 17:25

Odp: Środa bardzo deszczowa?

Takie 25 mm deszczu w jeden dzień właśnie nie jest złe. Lepiej jak jednego dnia porządnie popada a potem kilka dni nic, niż żeby codziennie siąpiło po 3 mm. W prognozie jest szansa na stabilny okres suchej i ciepłej aury począwszy od weekendu. Na razie to fus bo prognozy mamy wyjątkowo niepewne. Póki co to czekają nas duze skoki temperatury. W środę Tmax niewiele przekroczy 5*C, w czwartek ma dochodzić do 20*C (które pod koniec marca w tym regionie nie są niczym niezwykłym)

Veldrin | 2017-03-20, 23:09

Odp: Środa bardzo deszczowa?

@Obserwator - u mnie jednak jest zdecydowanie lepszy od zeszłorocznego. Co prawda marzec 2016 też był ciepły, ale to ciepło było w sporej mierze przez wysokie temperatury nocne, z tmax już tak wesoło nie było. W tym roku zdarzają się zimniejsze noce, ale za to w dzień przeważają temperatury 10-15. Jak na razie najniższą tmax w obecnym marcu było u mnie 6 stopni. Naprawdę jest przyjemnie jak na marzec. Wiadomo, jest trochę chmur (choć i tak lepiej, niż rok temu) i deszczu, ale generalnie widok słońca nie jest jakoś szokująco rzadki. Dla mnie marzec jak najbardziej na spory plus na dzień dzisiejszy.

emka | 2017-03-20, 10:47

Slabe ocieplenie

Zauważyłam, że w ostatnich miesiącach prognozy dotyczące ociepleń jakoś się nie sprawdzają, za to ochłodzenia przychodzą zgodnie z prognozami i są nawet głębsze niż zakładano. Ciekawe z czego to wynika? Mam wrażenie, że pomimo, iż marzec zapisze się pewnie jako ciepły, wiele osób, szczególnie na wschodzie, odczuwa go jako chłodny. Wynika to pewnie z permanentnego zachmurzenia, które chroni wprawdzie przed przymrozkami nocą ale jednocześnie nie pozwala na ogrzanie powietrza w dzień. Tym sposobem przez całą dobę mamy ponuro, wilgoć i jednocyfrowe temperatury dodatnie. O tej porze roku chyba jednak oczekuje się wiecej słońca i ciepła za dnia nawet przy chlodniejszych porankach. Albo cieplejszych dni po krótkich epizodach zimowych. Tymczasem pogoda, jak ostatnio, towarzyszy nam od początku października z przerwą w styczniu i lutym. W marcu od słonecznego weekendu 4-5, ponura monotonia i chyba to jest najbardziej męczące. Co ciekawe, mimo braku mrozów, wegetacja raczej niemrawa, oprócz przebiśniegow i bazi w plenerze oznak wiosny nie widać. Dla mnie jednak najbardziej przygnębiające są drastyczne różnice temperatury pomiędzy wschodem i zachodem Polski, sięgające ostatnio 10-12 stopni i różnice nasłonecznienia. Polska to niewielki przecież kraj, a o ile dziś rano na zachodzie +10 to u mnie +1 i śnieg. No szał po prostu. Teraz dalej zimno i ponuro.

Ciepło | 2017-03-20, 09:37

Podsumowanie

U mnie trochę "pocukrowało" czyli sypnął lekki śnieżek jak wychodziłem do pracy o 5.30. Ale już przed 9 rano całkowicie stopniał. Na szczęście to jedyny taki incydent w tegorocznym marcu -patrzyłem w prognozy i śniegu już nie widać. Marzec do tej pory uznaje że najlepszy od 3 lat czyli od 2014 kiedy incydentów zimowych całodobowego mrozu i śniegu w ogóle nie było. Dziwie się tym co chcą się ekscytować "akcentami" zimowymi przez pół roku od października do mają. A czasem nawet szukać na siłę śniegu w czerwcu i wew wrześniu.

GrzegorzNT | 2017-03-20, 09:33

Wiosna (???)

Niektórzy już obwieścili koniec zimy w III dekadzie lutego, a tu zonk. mija miesiąc i pogoda cały czas nijaka. Przynajmniej co poniektórzy mają powód do marudzenia. A ja z uporem maniaka powtarzam, że nie ma co nastawiać się na wiosnę w lutym i w marcu, bo ona rzadko wtedy przychodzi. Dopiero po 15 kwietnia zacznie się zielenić to wtedy można odtrąbić wiosnę.

Ciepłolubek | 2017-03-20, 13:46

Odp: Wiosna (???)

Co do robienia się zielono to tutaj się z Tobą zgodzę w 10000 procentach.Nie ma raczej nigdy szans żeby to nastawało wcześniej jak w drugiej połowie kwietnia.Choćby nawet i luty czy marzec były nie wiadomo jakie ciepłe.

pyton1990 | 2017-03-20, 14:24

Odp: Wiosna (???)

Tutaj się zgadzamy. Dlatego uważam że wiosna wygląda w Polsce kiepsko, bo dla mnie powinna kojarzyć się z bujną zielenią i temperaturą dobową przynajmniej na poziomie 10 stopni. Fakt, że wtedy ta pora roku wygląda naprawdę ładnie, ale u nas przychodzi bardzo późno

alewis26 | 2017-03-20, 17:27

Odp: Wiosna (???)

Przychodzi późno, a jesień kończy się wcześnie. W listopadzie większość drzew gubi liście, 15.11 zwykle wszystko jest już gołe i smętne. Na zachodzie Europy okres wegetacji jest dłuższy i drzewa często mają liście nawet w grudniu.

Darek Wuk | 2017-03-20, 21:54

Odp: Wiosna (???)

Zarówno w krajach Beneluxu jak i u mnie drzewa tracą liście w podobnym czasie. Nawet w Anglii gdzie grudzień ma 6 st. to już prawie nie ma liści. Bo nie tylko temp. wpływa na to ale także spadek usłonecznienia i krótki dzień. Oczywiście na zachodzie i południu europy są drzewa które mają liście przez cały rok. Są to chociażby dęby ostrolistne albo dęby Turnera. Dwa dęby Turnera rosną w centrum Szczecina i także zachowują one 80% liści zielonych. Nie dawno oglądałem wyścig Paryż Nicea. To nawet na południu Francji większość drzew było gołych, mimo że to ciepły rejon gdzie rosną wielkie daktylowce (te palmy oprócz małych mrozów potrzebują także sporo ciepła)

Darek Wuk | 2017-03-20, 07:45

w marcu jak w Garncu

Ostatni dzień pokazał jak prawdziwe jest to przysłowie. Wczoraj do ok 13 świeciło słońce i było ok 8 st. Później pogoda się diametralnie zmieniła i było nie całe 2 st. i padał śnieg. Dzisiaj o 7 rano jest prawie 10 st. i świeci słońce. Także atrakcje z lutego i kwietnia na raz w ciągu kilku godzin.

fifi24 | 2017-03-20, 07:11

nasypało

Ta wiosna na Lubelszczyźnie jakoś dziwnie wygląda. Jak przez cały marzec nie spadł ani płatek śniegu tak dziś z rana biało. Gdzie to ciepło, ech.

Fan klimatów podzwrotnikowych | 2017-03-19, 20:58

Brzydka wiosna

Dlatego w tym klimacie najbardziej lubię lato. Taka zimna pochmurna pogoda jest w Polsce standardem wiosną i jesienią.

GrzegorzNT | 2017-03-20, 09:30

Odp: Brzydka wiosna

Zapomniałeś też o zimie. Teraz to widać jak ciepłoluby męczą się przez 9 miesięcy w roku :)

Veldrin | 2017-03-20, 23:12

Odp: Brzydka wiosna

A gdzie konkretnie jest ta zimna pogoda w tym miesiącu? Fakt, w sobotę było cholernie zimno przy porywistym wietrze, w niedzielę też niewiele lepiej - ale to są dwa dni, poza nimi aktualny marzec konsekwentnie przynosi tmax w granicach 10-15. Jak na marzec jest całkiem przyjemnie.