16 marca 2017, 10:02

Marzec zapisze się wśród najcieplejszych w historii?

Kres zimy i początek wiosny jest bardzo ciepły, choć w wielu miejscach również mokry. Marzec od swojego początku nie przyniósł ani jednego zimnego dnia, za to wyjątkowo wcześnie zaczęło się kwitnienie roślin. Czy mamy szansę na najcieplejszy marzec w historii?


Kwitnący krzew na Dolnym Śląsku. Fot. TwojaPogoda.pl

Grudzień był ciepły, styczeń mroźny, luty w normie, a marzec? Jaki będzie? Pierwsza połowa miesiąca zapisuje się ekstremalnie ciepło, ponieważ średnia temperatura jest wyższa od normy wieloletniej od 2 stopni na Pomorzu do nawet 4 stopni na Podlasiu, Lubelszczyźnie i Podkarpaciu. Średnia ogólnokrajowa anomalia wynosi więc około 3 stopni.

Od początku miesiąca ani jeden dzień nie przyniósł ujemnej anomalii temperatury. Zdecydowanie najcieplej było w pierwszych dniach miesiąca, kiedy to 5 marca średnia ogólnopolska temperatura dochodziła do prawie 9 stopni powyżej normy.

Maksymalna temperatura, którą wskazały termometry w cieniu, sięgała na przeważającym obszarze od 13 do 15 stopni, a miejscami na południu nawet do 19 stopni. W godzinach popołudniowych było tym samym nawet o 15 stopni cieplej niż być powinno. Wyjątkowo wcześnie na krzewach pojawiły się pierwsze bazie i pąki, a pszczoły opuściły ule.

Gdyby marzec skończył się teraz znalazłby się wśród czterech najcieplejszych w okresie powojennym, obok marców z 2014, 2007 i 1990 roku. Ten ostatni był zdecydowanie najcieplejszym w dziejach pomiarów. Średnia anomalia dochodziła wówczas do 4 stopni.

A jaki powinien być marzec? W połowie miesiąca temperatura minimalna mierzona w godzinach nocnych i porannych powinna wynosić minus 1 stopień. Z kolei maksymalna temperatura, którą odnotowuje się zwykle popołudniami, powinna sięgać 5-8 stopni. Pod koniec marca wartości te zwiększają się do 1-2 stopni w nocy i 10-11 stopni w ciągu dnia.


Anomalie średniej temperatury dla marca w latach 1951-2016 w Polsce w stosunku do średniej dla wielolecia 1971-2000 oraz wartość trendu (°C/rok). Serie zostały wygładzone 10-letnim filtrem Gaussa (czarna linia). Dane: IMGW.

Prognozy na drugą połowę marca wskazują na kontynuację ciepłej pogody. Szczególnie ciepło będzie w okolicach połowy przyszłego tygodnia oraz pod sam koniec miesiąca. Wówczas termometry znów mogą pokazać powyżej 15 stopni i bardzo prawdopodobne, że po raz pierwszy w tym roku przekroczymy barierę 20 stopni.

Jednak subiektywne odczucie temperatury może być zakłócane przez przeważające zachmurzenie i opady, z którymi mamy do czynienia ostatnio bardzo często. W perspektywie następnego tygodnia wciąż będzie padać i chmurzyć się, dopiero pod koniec miesiąca możemy liczyć na zdecydowanie więcej pogodnego nieba i znacznie mniej opadów, co odczuwalnie powinno podnieść temperaturę.


Anomalie temperatury w dniach 1-15 marca 2017 roku. Dane: Karsten Haustein.

Ostatnie marce mamy ciepłe, tym samym zima kończy się wcześniej, a wiosna nadchodzi szybciej niż zwykle powinno mieć to miejsce. Ostatni zimny, a nawet bardzo zimny marzec, który opóźnił nadejście wiosny aż do kwietnia, zdarzył się w 2013 roku.

Na dziesięć ostatnich marców tylko ten jeden okazał się zimny. Pozostałe były ciepłe, a cztery nawet bardzo ciepłe, co niezmiernie nas cieszy. Trzymamy więc kciuki za ciepły początek wiosny.

Źródło:

autopromocja

Pozostałe wiadomości

thumbnail

Pogoda na żywo: Najnowsze wieści przez całą dobę

Dzisiaj, 22:24

Przez całą dobę, na żywo, monitorujemy to, co dzieje się w pogodzie w Polsce i na całym świecie. Jeśli w Waszej okolicy zdarzyło się coś ciekawego, czym chcecie się podzielić z innymi, to wysyłajcie do nas zdjęcia, filmiki i informacje. Z nami będziecie na bieżąco!

thumbnail

Donald Trump zapowiada nową erę węgla. Co to oznacza?

Dzisiaj, 09:14

Donald Trump podpisał dekret, który wycofuje Stany Zjednoczone z większości działań, które za rządów Obamy miały chronić środowisko naturalne. Tym samym nad odnawialnymi źródłami energii i globalnym porozumieniem klimatycznym zebrały się czarne chmury.

thumbnail

Prognoza miesięczna: Jakie są szanse na ciepły kwiecień?

Wczoraj, 09:20

Od 2003 roku nie mieliśmy w Polsce zimnego kwietnia, który bardziej przypominałby przedwiośnie aniżeli prawdziwą wiosnę. To się jednak wkrótce zmieni, bo statystyce musi stać się zadość. Czy przed nami chłodny i mokry kwiecień? Sprawdźmy prognozę.

thumbnail

W połowie tygodnia popada i zagrzmi, ale czy się ochłodzi?

Wczoraj, 08:43

Pogoda w ostatnich dniach marca nas wyjątkowo rozpieszcza. Jest słonecznie i ciepło, bo niemal 20 stopni w cieniu. Jednak w połowie tygodnia się to zmieni. Czekają nas deszcze, burze, porywisty wiatr i wahania ciśnienia. Czy temperatura mocno się obniży?

thumbnail

Oto naturalny i darmowy sposób na wykrywanie smogu

Wczoraj, 08:06

Są ogólnodostępne, nic nie kosztują i w pełni naturalnie wykrywają smog. Mowa o porostach, organizmach które łączą w sobie grzyby i glony. Dzięki ich niezwykłym zdolnościom powstała nawet specjalna porostowa skala czystości powietrza.

Komentarze

Dodaj komentarz

Lukasz160391 | 2017-03-17, 17:55

W przyszłym tygodniu czeka nas majowa pogoda?

Prognozy szaleją. Według najnowszej prognozy GFS z godz.12 w następny poniedziałek, czyli 27 marca, będą 23/24 stopnie! Z przedwiośnia od razu wskoczymy w lato? Ciekawe, ile stopni będzie brakować do historycznego rekordu marca. Jeśli prognozowana cyrkulacja się sprawdzi (silny napływ PZ przy halnym) to możliwe są lokalne rekordy ciepła.

Lucas wawa | 2017-03-17, 20:09

Odp: W przyszłym tygodniu czeka nas majowa pogoda?

W sumie to GFS jest dość konsekwentny w częstym naprzemiennym prognozowaniu południkowej wymiany mas powietrza w 3. dekadzie marca – wcześniej widział przeważnie adwekcję masy PA, a teraz PZ. Z tym, że pierwszy strumień większego ciepła z obszarów (pod)zwrotnikowych miałby popłynąć już od ok. 23.03. A sprzyjałoby temu „zablokowanie” na pewien czas niżów odcinania nad Europą W/SW. A w takim przypadku Tmax już w dniach 23-24.03 (a nie dopiero za 10 dni, tzn. 27.03) mogłaby w cieplejszych regionach przekroczyć +20°C, na obszarach podgórskich zbliżając się lokalnie nawet do +25°C. Scenariusz jeszcze nie jest przesądzony, choć coraz bardziej prawdopodobny. Można rzec, że teraz się „ważą się jego losy” – do jutra, a najpóźniej do niedzieli ta kwestia się wyjaśni. Tak, czy inaczej niebawem już nie tylko o zimie, ale i przedwiośniu coraz częściej będziemy mówili w czasie przeszłym. Przed nami trwalsza wiosna – już nie tylko meteorologiczna, ale i także kalendarzowa, termiczna oraz fenologiczna:-)

Darek Wuk | 2017-03-17, 20:47

Odp: W przyszłym tygodniu czeka nas majowa pogoda?

Na zachodzie praktycznie nie było przedwiośnia po od ok 26 lutego średnie temp. dobowe są powyżej 5 st.

alewis26 | 2017-03-17, 21:19

Odp: W przyszłym tygodniu czeka nas majowa pogoda?

Rok temu 5 kwietnia było u mnie 25,8*C więc tydzień wcześniej temp 2-3 stopnie niższa jest zupełnie realna. Zreszta rekord marca to ponad 26*C właśnie za sprawą halnego.

dorka | 2017-03-19, 10:47

Odp: W przyszłym tygodniu czeka nas majowa pogoda?

A ja nie bardzo rozumiem, dlaczego większość osób tutaj marzy o upałach w marcu??? Jeśli w marcu będziemy mieć temp. powyżej 20 st, to jaki będzie czerwiec , lipiec- powyżej 40, 50??? Z czego tu się cieszyć? Mnie osobiście przerażają zmiany klimatyczne w naszym kraju, zwyczajnie boję się długich, męczących fal upałów, jakie były np w 2015r- dla mnie prawie 2 miesiące wykreślone z życia.....Ciężko mi czytać te radosne komentarze, jak to super, że w marcu będzie 30 st.

KCH | 2017-03-17, 12:06

Biorę w ciemno

Biorę w ciemno tą prognozę. Dzisiaj i jutro poleje trochę deszczu, który obecnie jest wręcz NIEZBĘDNY. A po weekendzie poprawa pogody i dwucyfrowe temperatury. Przyroda obudzi się do życia, a ludzie wreszcie będą mieli więcej powodów do radości ze względu na panujące warunki atmosferyczne.

emka | 2017-03-17, 09:51

Marzec, jak dotąd...

Do tej pory marzec nie był zły, przede wszystkim nie było wielkiego zimna.Wprawdzie do temperatur, o których trąbią media było daleko, bo ostatnimi czasy u mnie nie +12 ale +5, +6 ale za to noce bez przymrozkow. To zasługa permanentnego zachmurzenia, które towarzyszy nam od dłuższego czasu. Coś za coś - w dzień ponuro, jak w listopadzie. Za to wczorajsze popołudnie to istny szał - najpierw ulewa, przechodząca w drobny grad (?) i śnieg, a w nocy -2, -3 stopnie mrozu. Samochody rano wyglądały jakby ktoś polał je wodą i włożył do zamrażarki, z klamek zwisały sople, odkucie warstwy lodu było trudniejsze niz w zimie, a na drogach paskudnie ślisko. Za to jest slonecznie i powoli się ociepla.

Veldrin | 2017-03-17, 02:06

Coś pięknego

Na przyszły tydzień są prognozowane same dwucyfrowe tmax! Jak na razie marzec oceniam na ogromny plus, nie przyniósł u mnie ani odrobiny wstrętnej zimy, a i nawet nocami nie było większego zimna. W sumie mogłoby być trochę mniej chmur, ale nie mam zamiaru się skupiać na jedynym niewielkim minusie tego miesiąca, bo poza tym jest on naprawdę świetny. Jak na razie najlepszy marzec od 2014 roku, a kto wie, może okazać się nawet od tego sprzed 3 lat lepszy. Jak to dobrze kiedy wreszcie nie ma na co narzekać. Czasami nawet nasz wredny klimat może pozytywnie zaskakiwać.

Ciepło | 2017-03-17, 01:10

prognozy

Prognozy dają szanse na pierwsze dwudziestki w tym roku przy adwekcji ciepłego powietrza z południa, pogodnym niebie i słońcu. Być może III dekada marca będzie najcieplejsza od 3 lat. Dwudziestki w marcu pamiętam, że były w marcach 2015, 2014, 2012, 2010, 2007. Potrafi ktoś jeszcze jakieś marce wymienić kiedy zdarzył się epizod z temperaturami powyżej 20 stopni?

Lucas wawa | 2017-03-17, 08:34

Odp: prognozy

Ranna prognoza GFS nadal daje możliwość przekroczeń 20°C ok. 23-24.03. Ale i także, 2-3 dni później, kolejne ochłodzenie z przymrozkami. Natomiast ECMWF wycofuje się z tego dużego ocieplenia w połowie przyszłego tygodnia. Tak więc na 5+ dni naprzód sytuacja nadal jest niepewna.

Ciepłolubek | 2017-03-17, 09:11

Odp: prognozy

Chyba jeszcze coś tam było w marcu 2002.Nie wiem ile było dokładnie ale pamiętam że chodziłem z krótkim rękawkiem ze 2 3 razy.

Ciepło | 2017-03-16, 23:03

zaniżanie temperatur.

No i znowu nie warto ufać prognozom temperatury na portalach internetowych, TV, itd bo temperatury były wyższe niż przewidywano. U mnie miało być 5 stopni, a było 8 stopni przy rozpogodzeniach i przejaśnieniach. Trochę popadało, ale bardzo krótko. To słońce dominowało na niebie.

Lucas wawa | 2017-03-16, 23:56

Odp: zaniżanie temperatur.

W Warszawie w czwartek 16.03 też było 1-2 st. cieplej, niż w większości prognoz, tzn. nieco ponad 9°C. Natomiast tej nocy (tzn. 16/17.03) zanotujemy dopiero po raz drugi podczas tegorocznego marca w Warszawie przymrozek. Wow!:-)

Darek Wuk | 2017-03-17, 07:32

Odp: zaniżanie temperatur.

U mnie tak samo, zaniżane temp. (zwłaszcza w progozach długotermiowych). W przeciwieństwie do południowego wschodu gdzie praktyczie zawsze są wyższe prognozy niż w rzeczywistośći.

Lucas wawa | 2017-03-16, 22:58

Obstawiam, że marzec’2017 będzie tylko trochę chłodniejszy od tych z 1990/2007/2014 r.

Zbliżające się w weekend 18-19.03 ochłodzenie ma być tak naprawdę jedynie krótkotrwałym przerywnikiem z temperaturami w pobliżu normy (lub z minimalnie ujemnymi anomaliami). Wraz z początkiem 3. dekady marca i zarazem początkiem kalendarzowej wiosny czeka nas kolejne ocieplenie i to z temperaturami jeszcze wyższymi od tych w dniach 04-05.03. Warto przy tym zwrócić uwagę na Bałkany (skąd miałoby to ciepło napłynąć), gdzie Tmax miejscami może przekroczyć już +25°C i może pojawić się już nawet termiczne lato (choć zapewne jeszcze nie trwałe). Ciekawe przy tym jak nad Europą ułoży się front polarny i czy czasami przejściowo nie będziemy na granicy tych bardzo ciepłych mas pochodzenia (pod)zwrotnikowego, a chłodniejszych polarnomorskich (?), co mogłoby oznaczać silniejsze opady, a nawet wiosenne burze. Jednak docelowo ma rozbudowywać się europejski wał wyżowy łączący rejon Azorów i Rosji, utrwalający w naszej części Europy wiosenną i pogodną aurę. Zimowy chłód będzie jeszcze stacjonował w N Skandynawii, jednak dopóki jakiś niż nie „zanurkuje” nad Rosję, a wyż nie ustawi się bardziej w kierunku Grenlandii, to o większym ochłodzeniu nie ma mowy – i na takowe co najmniej do ok. 26-27.03 (jeżeli nie dłużej) się nie zanosi. Zakładając dość prawdopodobny ciepły (ale nie skrajnie ciepły) scenariusz pogodowy na 3. dekadę marca, to do końca miesiąca powinna się utrzymać średnia anomalia miesięczna rzędu +3/+4 st. (po nieznacznym jej spadku w najbliższy weekend). A wówczas tegoroczny marzec zapisałby się jako tylko nieznacznie chłodniejszy od tych najcieplejszych z roczników 1990/2007/2014. Chyba, że będziemy mieli jeszcze jakieś niespodzianki w jedną lub drugą stronę…(???). Tak, czy inaczej – ku uciesze zapewne zdecydowanej większość z nas – przed nami wyraźniejszy krok ku trwalszej wiośnie klimatycznej i fenologicznej:-)

Ciepło | 2017-03-16, 23:45

Odp: Obstawiam, że marzec’2017 będzie tylko trochę chłodniejszy od tych z 1990/2007/2014 r.

@Lucas Wawa A ja obstawiam, że będzie podobny do tego z 2007 roku. I połowa marca 2017 była podobna do I połowy marca 2007 roku. Ewentualny krótki akcent zimowy przyjdzie na przełomie II i III dekady marca, a później znowu przyjdą temperatury powyżej 15 stopni jak w prognozach - widzę podobieństwo.

alewis26 | 2017-03-16, 17:34

ładny i ciepły marzec

Tegoroczny marzec jest naprawdę przyjemnym miesiącem. Temperatury są dość wysokie, nie ma stratusów wiszących tygodniami, jak przechodzi niż atlantycki to przechodzi raz-dwa i się wypogadza. Aktualnie na stacji EPKT marzec ma średnią ok. 4*C, a średnią Tmax ok. 9*C. Najcieplejszy marzec w XXI wieku (2014) miał średnią ok. 6*C a Tmax ponad 12*C. Do tego poziomu nieco brakuje i wątpię, żebyśmy doszli aż tak wysoko w 13 dni, nawet zakładając, że będzie bardzo ciepło (istotnie, prognozy mówią o temp. zbliżających się do 20*C) Jest znaczna szansa, że podobnie jak marzec 2014, ten też będzie pozbawiony opadu śnieżnego (a przynajmniej takiego, który by się utrzymywał). W tym roku mamy o niebo lepszy start wiosny niż w roku ubiegłym (kiedy to przedwiośnie niby przyszło już 23 I ale przyniosło nie przedwiośnie tylko dwa @#!#$ne miesiące późnojesiennego badziewia) Ciekawe co będzie dalej, jaka będzie wiosna i lato. Zimnego lata nie było już bardzo dawno. Czy te zimne lata w PRL-u były spowodowane naprawdę wysokim zanieczyszczeniem powietrza? Czy faktycznie ociepliły nam się one o ponad 2 stopnie względem tamtego okresu. Patrząc na sumy opadów w PRL-u to nie były one jakoś szczególnie wysokie, ba rekordy wilgotności to padaja obecnie, np. lipiec 2011 który w skali ogólnokrajowej przebił nawet ten z 1997.

Bianka | 2017-03-16, 18:23

Odp: ładny i ciepły marzec

W latach PRL też bywały gorące miesiące np. Czerwiec 1979, tylko że takich było mniej niż obecnie. W ogóle w latach 70,80 i 90 lipce często były chłodne. Inne miesiące potrafiły być bardzo ciepłe. Wygląda na to że taka panowała cyrkulacja. Taki rok 1990 - rekordowo ciepły luty, marzec, a potem już tak sobie. Lipiec był tego roku chłodny.

Ert | 2017-03-16, 18:46

Odp: ładny i ciepły marzec

Ostatnie zimne lato mieliśmy nie tak dawno, bo w....2016 roku. Okropnie wilgotny i deszczowy lipiec i paskudnie zimny sierpień. Tylko czerwiec przyniósł w miarę ładną pogodę, Więc lato odczuwalnie było chłodne, ja na przykład ani razu się nie kąpałem. Przedtem zimne lato mieliśmy w 2011.

alewis26 | 2017-03-16, 20:11

Odp: ładny i ciepły marzec

Nie wiem u mnie lato 2016 było spoko. Odchyłki od normy 1961-1990 dla woj. Śląskiego: VI +2,58 VII +1,88 VIII +0,96 Całe lato ponad normę o 1,78 st. Kąpałem się często, dużo jeździłem rowerem, byłem porządnie opalony przez kilka miesięcy. Narzekać można było w lipcu na wyjątkowo wysoką wilgotność powietrza i sumę opadów. Ale lato nienajgorsze. Wolę takie niż te skwary z 2015 roku.

Lukasz160391 | 2017-03-16, 20:22

Odp: ładny i ciepły marzec

@Ert Znowu wygadujesz bzdury. W 2011 roku czerwiec i sierpień były bardzo ciepłe, tylko lipiec był w normie. A rok temu lato też nie było specjalnie chłodne. Było gorące, ale bez męczących upałów jakie były w 2015 roku.

Fan klimatów podzwrotnikowych | 2017-03-16, 20:24

Odp: ładny i ciepły marzec

Zimne lato było też w 2015 roku.

alewis26 | 2017-03-16, 22:36

Odp: ładny i ciepły marzec

FKP, u mnie lato 2015: VI: +1,16 VII: +3,25 VIII: +5,25 Całe: +3,22 Jak to jest zimne lato to ja jestem Magda Gessler i święty Mikołaj w jednym. W moim województwie 2015 było sporo cieplejsze nawet od 1811 (które w całej PL było najcieplejszym latem). Choć nie było rekordowe, ten wyczyn należy do 1992 roku (+3,30). Niewiele brakło bo tylko 0,08 stopnia. W całej serii POLTEMP od 1781 były tylko dwa lata z odchyłką większą niż +3 - 1992 i 2015. Te lata się niesamowicie ociepliły. Jeśli chodzi o normę 1961-1990 to ostatnie lato poniżej niej było u mnie w roku 1993, a ostatnie istotnie zimne lato w 1984 i 1985! Czyli ponad trzydzieści lat temu!!! Nie załapie się nawet do najnowszego okresu referencyjnego czyli 1987-2016! Inne pory roku wciąz się zdarzają chłodniejsze: zima u mnie w tym roku jest ponizej tej normy, ostatnia zimna wiosna to 2013, a zimna jesień to 2010.

pyton1990 | 2017-03-16, 22:41

Odp: ładny i ciepły marzec

@Lukasz160391 - A to w Polsce był kiedyś męczące upały? :D Odczuwalnie zimne lata to wina naszych nędznych norm. Nawet lato 1,5 stopnia powyżej normy może być odczuwane jako chłodne.

Fan klimatów podzwrotnikowych | 2017-03-16, 23:23

Odp: ładny i ciepły marzec

@alewis26 Latem 2015 były duże rozbieżności między północą i południem kraju. O ile na południu rzeczywiście podchodziło ono pod rekord ciepła, to w północnych województwach przebijają je lata 2010 (najcieplejsze lato tego wieku na północy Polski), 2012, 2014, te ostatnie z kolei na południu było do dupy. U mnie na Mazowszu lato 2015 tez nie dzierży tytułu rekordowego lata XXI, przebijają je lata 2010, 2002. Jeszcze sprawa lipca 2015, na południu Polski był on chyba 3 najcieplejszym lipcem tego wieku (po 2006 i 2010), zaś na północy był on.... drugim najzimniejszy lipcem tego wieku (po 2004).

Lukasz160391 | 2017-03-17, 13:16

Odp: ładny i ciepły marzec

@FKP "Zimne lato było też w 2015 roku." No teraz to dowaliłeś :] Było wtedy chyba z 30 upalnych dni. To dla Ciebie jest zimne lato?

alewis26 | 2017-03-17, 21:25

Odp: ładny i ciepły marzec

U niego tylko sierpień był gorący. Czerwiec i lipiec w granicach normy albo nawet poniżej. Na południu lato 2015 było albo rekordowe albo drugie najcieplejsze. Zupełnie inaczej niż lato 2014 które u nas było słabe a na północy bardzo gorące.

Meteo | 2017-03-16, 16:24

Najgorsze za nami

Mimo wszystko jestem z nas dumny, że przeżyliśmy tyle miesięcy brzydkiej pogody. Podejrzewam, że na wielu osobach odbiła się ona na zdrowiu fizycznym bądź psychicznym. Ale teraz powinno być coraz lepiej tzn. powinna przeważać ładna pogoda, tzn. ciepła i słoneczna. Oby:)

GrzegorzNT | 2017-03-16, 15:18

Odpowiedź

Odpowiedź na pytanie zadane w tytule brzmi: Mam taką nadzieję :)