28 lutego 2017, 09:16

Zapowiada się ciężki sezon dla alergików. "Pylą na potęgę"

Kolejny rok sezon pylenia uczulających roślin zaczyna się wyjątkowo wcześnie. Przyczyną są wysokie temperatury, które na południu kraju przekraczają 15 stopni, a także sporo opadów, ale i rozpogodzeń. Jak zapowiada się dalsza część sezonu?

Bardzo wcześnie w tym roku zaczęła pylić leszczyna i olcha. Choć oba krzewy zazwyczaj pierwsze pyłki uwalniają w ciepłe zimowe dni, to jednak w tym sezonie fale ciepłego powietrza, które towarzyszą nam od początku drugiej połowy lutego sprawiają, że ilość pyłków unoszących się w powietrzu jest równie duża, jak zazwyczaj w marcu.

Na leszczynę uczulonych nie jest bardzo dużo Polaków, ale na olchę już tak. Ma ona duże znacznie kliniczne, a spora część alergików na jej pyłki uczulona, nawet sobie z tego nie zdaje sprawy.

Stąd też częste jest mylenie objawów uczulenia, w postaci łzawiących oczu, kichania, kaszlu, kataru i duszności, ze skutkami przeziębienia lub rozpoczynającej się grypy. Przyjmowanie leków przeciwgrypowych wówczas nie pomaga i konieczna jest wizyta u alergologa.

Leszczyna powinna zakończyć pylenie na początku marca, zaś olcha najpóźniej w połowie miesiąca. Ograniczać ilość pyłku w powietrzu mogą jedynie niskie temperatury, ale na nie się nie zapowiada. Pamiętajcie, aby na spacer np. po parku czy lesie, udawać się zaraz po opadach.

W połowie marca, a może i nawet wcześniej, sezon pylenia rozpocznie się na dobre, bo w powietrzu zaczną się unosić alergeny wierzby, brzozy, grabu i topoli. Apogeum pylenia tradycyjnie przypadnie na kwiecień, jednak jeśli okaże się on cieplejszy niż zwykle, to cykl intensywności pylenia może się przesunąć w czasie i następować wcześniej.

Największa rzesza Polaków uczulona jest na pyłki traw, które zaczynają się znajdować w powietrzu w maju. Jednak to nie od temperatury, lecz przede wszystkim od ilości opadów uzależnione jest to czy alergicy będą odczuwać dyskomfort związany z alergią. Im więcej i częściej pada, tym mniej uczulających pyłków unosi się w powietrzu i wnika do naszych mieszkań.

>>> Sprawdź pogodę dla alergików

Nasze prognozy wskazują nie tylko na ciepła, ale też dość suchą wiosnę. Nie są to dobre wieści, ponieważ nie dość, że pylenie może następować wcześniej i się przedłużać, to jeszcze brak opadów oznacza, że pyłki nie będą usuwane z powietrza. Alergikom pozostaje więc życzyć deszczu.

Źródło:

autopromocja

Pozostałe wiadomości

thumbnail

Pogoda na żywo: Najnowsze wieści przez całą dobę

Dzisiaj, 22:24

Przez całą dobę, na żywo, monitorujemy to, co dzieje się w pogodzie w Polsce i na całym świecie. Jeśli w Waszej okolicy zdarzyło się coś ciekawego, czym chcecie się podzielić z innymi, to wysyłajcie do nas zdjęcia, filmiki i informacje. Z nami będziecie na bieżąco!

thumbnail

Donald Trump zapowiada nową erę węgla. Co to oznacza?

Dzisiaj, 09:14

Donald Trump podpisał dekret, który wycofuje Stany Zjednoczone z większości działań, które za rządów Obamy miały chronić środowisko naturalne. Tym samym nad odnawialnymi źródłami energii i globalnym porozumieniem klimatycznym zebrały się czarne chmury.

thumbnail

Prognoza miesięczna: Jakie są szanse na ciepły kwiecień?

Wczoraj, 09:20

Od 2003 roku nie mieliśmy w Polsce zimnego kwietnia, który bardziej przypominałby przedwiośnie aniżeli prawdziwą wiosnę. To się jednak wkrótce zmieni, bo statystyce musi stać się zadość. Czy przed nami chłodny i mokry kwiecień? Sprawdźmy prognozę.

thumbnail

W połowie tygodnia popada i zagrzmi, ale czy się ochłodzi?

Wczoraj, 08:43

Pogoda w ostatnich dniach marca nas wyjątkowo rozpieszcza. Jest słonecznie i ciepło, bo niemal 20 stopni w cieniu. Jednak w połowie tygodnia się to zmieni. Czekają nas deszcze, burze, porywisty wiatr i wahania ciśnienia. Czy temperatura mocno się obniży?

thumbnail

Oto naturalny i darmowy sposób na wykrywanie smogu

Wczoraj, 08:06

Są ogólnodostępne, nic nie kosztują i w pełni naturalnie wykrywają smog. Mowa o porostach, organizmach które łączą w sobie grzyby i glony. Dzięki ich niezwykłym zdolnościom powstała nawet specjalna porostowa skala czystości powietrza.

Komentarze

Dodaj komentarz