28 lutego 2017, 09:16

Zapowiada się ciężki sezon dla alergików. "Pylą na potęgę"

Kolejny rok sezon pylenia uczulających roślin zaczyna się wyjątkowo wcześnie. Przyczyną są wysokie temperatury, które na południu kraju przekraczają 15 stopni, a także sporo opadów, ale i rozpogodzeń. Jak zapowiada się dalsza część sezonu?

Bardzo wcześnie w tym roku zaczęła pylić leszczyna i olcha. Choć oba krzewy zazwyczaj pierwsze pyłki uwalniają w ciepłe zimowe dni, to jednak w tym sezonie fale ciepłego powietrza, które towarzyszą nam od początku drugiej połowy lutego sprawiają, że ilość pyłków unoszących się w powietrzu jest równie duża, jak zazwyczaj w marcu.

Na leszczynę uczulonych nie jest bardzo dużo Polaków, ale na olchę już tak. Ma ona duże znacznie kliniczne, a spora część alergików na jej pyłki uczulona, nawet sobie z tego nie zdaje sprawy.

Stąd też częste jest mylenie objawów uczulenia, w postaci łzawiących oczu, kichania, kaszlu, kataru i duszności, ze skutkami przeziębienia lub rozpoczynającej się grypy. Przyjmowanie leków przeciwgrypowych wówczas nie pomaga i konieczna jest wizyta u alergologa.

Leszczyna powinna zakończyć pylenie na początku marca, zaś olcha najpóźniej w połowie miesiąca. Ograniczać ilość pyłku w powietrzu mogą jedynie niskie temperatury, ale na nie się nie zapowiada. Pamiętajcie, aby na spacer np. po parku czy lesie, udawać się zaraz po opadach.

W połowie marca, a może i nawet wcześniej, sezon pylenia rozpocznie się na dobre, bo w powietrzu zaczną się unosić alergeny wierzby, brzozy, grabu i topoli. Apogeum pylenia tradycyjnie przypadnie na kwiecień, jednak jeśli okaże się on cieplejszy niż zwykle, to cykl intensywności pylenia może się przesunąć w czasie i następować wcześniej.

Największa rzesza Polaków uczulona jest na pyłki traw, które zaczynają się znajdować w powietrzu w maju. Jednak to nie od temperatury, lecz przede wszystkim od ilości opadów uzależnione jest to czy alergicy będą odczuwać dyskomfort związany z alergią. Im więcej i częściej pada, tym mniej uczulających pyłków unosi się w powietrzu i wnika do naszych mieszkań.

>>> Sprawdź pogodę dla alergików

Nasze prognozy wskazują nie tylko na ciepła, ale też dość suchą wiosnę. Nie są to dobre wieści, ponieważ nie dość, że pylenie może następować wcześniej i się przedłużać, to jeszcze brak opadów oznacza, że pyłki nie będą usuwane z powietrza. Alergikom pozostaje więc życzyć deszczu.

Źródło:

autopromocja

Pozostałe wiadomości

miniatura

Pogoda na żywo: Śledź na bieżąco, gdzie są teraz burze

Dzisiaj, 21:35

Przez całą dobę, na żywo, monitorujemy to, co dzieje się w pogodzie w Polsce i na całym świecie. Jeśli w Waszej okolicy zdarzyło się coś ciekawego, czym chcecie się podzielić z innymi, to wysyłajcie do nas zdjęcia, filmiki i informacje. Z nami będziecie na bieżąco!

miniatura

Burze mogą zrywać dachy i łamać drzewa. Gdzie tym razem?

Dzisiaj, 10:20

Minął tydzień od niszczycielskiej nawałnicy, tyle też mieliśmy spokoju od groźnych zjawisk. Od dziś wracają gwałtowne burze, które znów mogą powodować szkody i zagrażać ludziom. Sprawdźmy, w których regionach kraju będzie najbardziej niebezpiecznie.

miniatura

Latem pada coraz mniej, a zimą coraz więcej. Dlaczego?

Dzisiaj, 09:17

Niewątpliwie klimat zmienia się, zawsze tak było i zawsze tak będzie. Problem w tym, że jego zmiany czasem idą w niekorzystnym kierunku. Porównaliśmy, co zmieniło się w polskim klimacie w dwóch okresach bazowych. Wynikają z tego bardzo ciekawe trendy.

miniatura

Takiej klęski w lasach jeszcze nie było. Porażające liczby

Wczoraj, 10:14

Nawałnica, która przeszła 11 sierpnia nad Wielkopolską, Kujawami i Pomorzem doprowadziła do największej klęski żywiołowej w dziejach polskiego leśnictwa. Aby wyobrazić sobie, jak wiele drzew zostało powalonych, przygotowaliśmy dla Was ciekawe porównania.

miniatura

Cała prawda o opryskujących nas samolotach

Wczoraj, 09:44

Nie milkną teorie spiskowe, jakoby samoloty tworzyły chemiczne smugi, nazywane chemtrails. Substancje te mają nas "opryskiwać", powodując problemy zdrowotne oraz zniszczenie środowiska naturalnego. Naukowcy postanowili rozwiać mity na ten temat.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twoja Pogoda lepsza niż myślisz

ZOBACZ NOWĄ WERSJĘ SERWISU