28 lutego 2017, 09:16

Zapowiada się ciężki sezon dla alergików. "Pylą na potęgę"

Kolejny rok sezon pylenia uczulających roślin zaczyna się wyjątkowo wcześnie. Przyczyną są wysokie temperatury, które na południu kraju przekraczają 15 stopni, a także sporo opadów, ale i rozpogodzeń. Jak zapowiada się dalsza część sezonu?

Bardzo wcześnie w tym roku zaczęła pylić leszczyna i olcha. Choć oba krzewy zazwyczaj pierwsze pyłki uwalniają w ciepłe zimowe dni, to jednak w tym sezonie fale ciepłego powietrza, które towarzyszą nam od początku drugiej połowy lutego sprawiają, że ilość pyłków unoszących się w powietrzu jest równie duża, jak zazwyczaj w marcu.

Na leszczynę uczulonych nie jest bardzo dużo Polaków, ale na olchę już tak. Ma ona duże znacznie kliniczne, a spora część alergików na jej pyłki uczulona, nawet sobie z tego nie zdaje sprawy.

Stąd też częste jest mylenie objawów uczulenia, w postaci łzawiących oczu, kichania, kaszlu, kataru i duszności, ze skutkami przeziębienia lub rozpoczynającej się grypy. Przyjmowanie leków przeciwgrypowych wówczas nie pomaga i konieczna jest wizyta u alergologa.

Leszczyna powinna zakończyć pylenie na początku marca, zaś olcha najpóźniej w połowie miesiąca. Ograniczać ilość pyłku w powietrzu mogą jedynie niskie temperatury, ale na nie się nie zapowiada. Pamiętajcie, aby na spacer np. po parku czy lesie, udawać się zaraz po opadach.

W połowie marca, a może i nawet wcześniej, sezon pylenia rozpocznie się na dobre, bo w powietrzu zaczną się unosić alergeny wierzby, brzozy, grabu i topoli. Apogeum pylenia tradycyjnie przypadnie na kwiecień, jednak jeśli okaże się on cieplejszy niż zwykle, to cykl intensywności pylenia może się przesunąć w czasie i następować wcześniej.

Największa rzesza Polaków uczulona jest na pyłki traw, które zaczynają się znajdować w powietrzu w maju. Jednak to nie od temperatury, lecz przede wszystkim od ilości opadów uzależnione jest to czy alergicy będą odczuwać dyskomfort związany z alergią. Im więcej i częściej pada, tym mniej uczulających pyłków unosi się w powietrzu i wnika do naszych mieszkań.

>>> Sprawdź pogodę dla alergików

Nasze prognozy wskazują nie tylko na ciepła, ale też dość suchą wiosnę. Nie są to dobre wieści, ponieważ nie dość, że pylenie może następować wcześniej i się przedłużać, to jeszcze brak opadów oznacza, że pyłki nie będą usuwane z powietrza. Alergikom pozostaje więc życzyć deszczu.

Źródło:

autopromocja

Pozostałe wiadomości

miniatura

Pogoda na żywo: Najnowsze wieści przez całą dobę

Wczoraj, 22:12

Przez całą dobę, na żywo, monitorujemy to, co dzieje się w pogodzie w Polsce i na całym świecie. Jeśli w Waszej okolicy zdarzyło się coś ciekawego, czym chcecie się podzielić z innymi, to wysyłajcie do nas zdjęcia, filmiki i informacje. Z nami będziecie na bieżąco!

miniatura

Do Polski nadciąga wielki żar. Padnie rekord czerwca?

Wczoraj, 09:36

Prognozy na drugą połowę przyszłego tygodnia są nadzwyczaj interesujące, ponieważ wskazują na krótką, ale niezwykle intensywną falę upałów, która może przynieść najwyższe temperatury nie tylko dla czerwca, lecz również w całej historii pomiarów.

miniatura

Słynne jezioro, po którym chodził Jezus, może wyschnąć

Wczoraj, 08:34

Jezioro Galilejskie, po którego powierzchni, według przekazów biblijnych, chodził Jezus, i które jest głównym ujęciem wody pitnej dla milionów mieszkańców Izraela, może wkrótce wyschnąć, po pierwszy w historii. Ziści się wówczas przepowiednia o końcu świata.

miniatura

Po ulewach i burzach pogoda się poprawi? Jaki będzie weekend?

23 czerwca 2017, 11:24

W nocy oraz w ciągu dnia popadało, a miejscami także zagrzmiało. Na zachodzie, południu i południowym wschodzie kraju doszło do lokalnych podtopień, a wiatr łamał gałęzie. Na szczęście zniszczenia nie są poważne. Czy po burzach mamy szansę na spokojny weekend?

miniatura

Prawdziwe piekło. Jest tak gorąco, że roztapia się asfalt

23 czerwca 2017, 08:34

Zachodnie regiony Stanów Zjednoczonych nękane są przez wyjątkowo wczesną i silną falę upałów. Termometry dzień w dzień pokazują popołudniami w cieniu nawet powyżej 50 stopni. Żar jest nie do wytrzymania, bo z powodu braku prądu nie można włączyć klimatyzacji.

Komentarze

Dodaj komentarz