15 lutego 2017, 00:01

Pogoda na żywo: Środa, 15.02

Przez całą dobę, na żywo, monitorujemy to, co dzieje się w pogodzie w Polsce i na całym świecie. Jeśli w Waszej okolicy zdarzyło się coś ciekawego, czym chcecie się podzielić z innymi, to wysyłajcie do nas zdjęcia, filmiki i informacje. Z nami będziecie na bieżąco!

Zdjęcia, filmy i informacje wysyłajcie na: redakcja@twojapogoda.pl

22:02
15.02.2017
    Wodospad przypominający lawę

W Parku Narodowym Yosemite w Kalifornii raz do roku ma miejsce niezwykłe zjawisko. Wodospad spływający po zboczu słynnej góry El Capitan zaczyna przypominać lawę wypływającą z wulkanu. Nie jest to jednak skutek działalności wulkanicznej, a bardzo rzadkie zjawisko, które ma miejsce tylko i wyłącznie w połowie lutego w Yosemite. Wówczas promienie zachodzącego słońca padają na górę El Capitan pod takim kątem, że spływający po jej zboczu wodospad odbija rzucane światło, nabierając przy tym pięknych, czerwono-pomarańczowych barw. Po raz pierwszy zjawisko to zostało uwiecznione na fotografii kolorowej przez słynnego fotografa Galena Rowella w roku 1973.

Obecnie wielu miłośników zdjęć i przyrody przybywa w lutym do parku Yosemite specjalnie po to, by uchwycić ten wyjątkowy spektakl. Zadanie to nie jest wcale łatwe, gdyż o tej porze roku w kalifornijskim parku narodowym panują zazwyczaj gęste chmury, które uniemożliwiają padanie promieni słonecznych na zbocze El Capitan. Na szczęście w tym roku pogoda jak do tej pory była bardzo przychylna dla fotografów i obserwatorów i pozwoliła cieszyć się niezwykłym widokiem.

21:07
15.02.2017
    Jaka pogoda będzie w nocy?

Na wschodzie w nocy utrzyma się całkowite zachmurzenie, a miejscami również pojawią się gęste mgły. Na pozostałym obszarze będzie pogodnie, przeważnie bezchmurnie. Po ciepłym dniu, noc przyniesie nieduży mróz, na ogół nie większy niż minus 5 stopni. Tam, gdzie doszło do roztopów, mogą się pojawiać niebezpieczne zjawiska lodowe.

20:23
15.02.2017
    Satelita ujawnia, gdzie leży śnieg

Niebo rozpogodziło się, więc satelita meteorologiczny Suomi NPP mógł zrobić zdjęcie powierzchni Polski. My dzięki temu możemy zobaczyć, gdzie dzisiaj leżał śnieg (białe obszary), a gdzie go nie ma (brązowe obszary). Okazuje się, że białego puchu nie uświadczmy głównie w zachodniej i południowej części kraju, ale z wyjątkami, ponieważ w najchłodniejszych miejscach, a więc na morenowych wzgórzach ciągnących się przez Pomorze, w Bortach Tucholskich, Borach Dolnośląskich czy na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, wciąż jest biało. Spójrzcie na bezśnieżne obszary górnej Odry i Wisły. Zdecydowanie najwięcej śniegu, poza górami, leży na wschodzie, w rejonie Terespola przy granicy z Białorusią, nawet 20-25 centymetrów. Polecamy Wam zobaczenie zdjęcia satelitarnego w powiększeniu... Zobacz duże zdjęcie


Fot. NASA.

19:15
15.02.2017
    Pierwsze przejawy wiosny na Śląsku

Nasz czytelnik @Jarosław ze Śląska Opolskiego donosi o pierwszych oznakach wiosny. 8 stopni ciepła, kwitnące kwiatki, pąki na krzewie, przebiśnieg oraz licznie opuszczające ule pszczoły możecie zobaczyć na dzisiejszych zdjęciach.


Pierwsze oznaki wiosny w Moszczance w woj. opolskim. Fot. Jarosław Gerczak.


Pierwsze oznaki wiosny w Moszczance w woj. opolskim. Fot. Jarosław Gerczak.


Pierwsze oznaki wiosny w Moszczance w woj. opolskim. Fot. Jarosław Gerczak.


Pierwsze oznaki wiosny na Dolnym Śląsku. Fot. Kasia.

18:33
15.02.2017
    Zachód Słońca na zdjęciach

Nasi czytelnicy dzisiaj uwiecznili przepiękny zachód Słońca.


Zachód Słońca w Lublinie w woj. lubelskim. Fot. Maciej.


Zachód Słońca w Daleszycach k. Kielc w woj. świętokrzyskim. Fot. Sebastian Prędota.

17:05
15.02.2017
    Polska przyroda w 2016 roku na zdjęciach

Jak wyglądały polskie krajobrazy w 2016 roku? Teraz możecie zobaczyć je na pięknych zdjęciach.

16:29
15.02.2017
    14 stopni na zachodzie Polski

Na zachodzie, południu i w centrum nie dość, że jest słonecznie, to jeszcze bardzo ciepło, jak na luty. Termometry pokazują powyżej 10 stopni w cieniu. Zdecydowanie najcieplej jest w Słubicach przy granicy z Niemcami, aż 14 stopni. W powietrzu można poczuć wiosnę. Mniej szczęścia mają mieszkańcy dzielnic wschodnich, gdzie od rana jest pochmurno i mglisto, a przez to miejscami lekko poniżej zera. Tam odwilż nadejdzie dopiero jutro... Dowiedz się więcej

16:00
15.02.2017
    Co się teraz dzieje w pogodzie?

W większości regionów kraju mamy słoneczne, bezchmurne popołudnie. Tylko na północnym wschodzie jest pochmurno, a miejscami także mglisto. Widoczność jest tam ograniczona do 300-400 metrów. Wiatr wieje słabo i bardzo słabo ze zmiennych kierunków. Na termometrach jest od minus 1 stopnia na wschodnim Mazowszu do 13 stopni na krańcach zachodnich.

15:37
15.02.2017
    Samochodowe termometry szaleją

Samochodowe termometry szaleją. U naszego czytelnika w Lubaniu na Dolnym Śląsku równo 10 stopni na plusie. Jednak są miejsca w naszym kraju znacznie cieplejsze.


10 stopni na samochodowym termometrze w Lubaniu w woj. dolnośląskim. Fot. Czytelnik.

14:25
15.02.2017
    Z San Francisco do Los Angeles

Zabieramy Wam w lot z San Francisco do Los Angeles w Kalifornii. Na przyspieszonym filmiku zobaczycie całą trasę w ciągu zaledwie 100 sekund. Widoki, jakie pasażerowie mogli zobaczyć na oknami samolotu, potrafią zaprzeć dech. Zobaczcie:

13:02
15.02.2017
    Tak się zaczyna i kończy dzień

Lubicie oglądać wschody lub zachody Słońca? Zobaczcie poniższy filmik z najpiękniejszymi ujęciami rozpoczynających się i kończących dni od Puszczy Białowieskiej po Beskid Żywiecki.

12:31
15.02.2017
    Smog gęstnieje nad Polską

W wielu regionach kraju na skutek panowania wyżu, inwersji osiadania i zaniku wiatru pojawił się gęsty smog. Najtrudniejszą sytuację mamy na osiedlach domków jedno lub wielorodzinnych, gdzie jakość powietrza jest najgorsza. Smogu nie ma w regionie północno-wschodnim. Na poniższej mapie Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska (GIOŚ) bardzo zła jakość powietrza oznaczona jest bordowymi kropkami, zaś najlepsza kropkami ciemnozielonymi. Jutro sytuacja znacznie się pogorszy, tym razem już w całej Polsce. Zalecamy ograniczanie przebywanie w miejscach zanieczyszczonych. Smog zacznie ustępować w weekend wraz z nasileniem się wiatru i opadami.


Aktualny Indeks Jakości Powietrza w Polsce. Dane: GIOŚ.

11:40
15.02.2017
    Gęste mgły na wschodzie Polski

Na Warmii, Mazurach, Podlasiu, Mazowszu i Lubelszczyźnie utrzymują się gęste mgły, w których nie widać niczego powyżej 200-300 metrów. W dodatku jest na minusie. @Przemek przesłał nam zdjęcie mglistego parku w Chełmie na Lubelszczyźnie.


Gęsta mgła w Chełmie w woj. lubelskim. Fot. Przemek.

11:06
15.02.2017
    Niebawem będzie jeszcze cieplej

Zgodnie z zapowiedziami rozpoczęła się odwilż, która tak prędko się nie skończy. Przed nami nie tylko ciepłe, ale też słoneczne chwile. Termometry już pokazują 14 stopni, a w przyszłym tygodniu będzie jeszcze cieplej. Czy zima ma zamiar do nas powrócić?... Zobacz cały artykuł

10:19
15.02.2017
    Co się teraz dzieje w pogodzie?

Temperatura gwałtownie rośnie. Miejscami na południu i zachodzie w ciągu godziny wzrosła nawet o 10 stopni! Ocieplaniu się sprzyja nie tylko południowy wiatr, lecz również bezchmurne niebo. Na aktualnym zdjęciu satelitarnym całkowite zachmurzenie, głównie z powodu gęstych mgieł, utrzymuje się na północnym wschodzie. Możemy też podejrzeć, gdzie leży śnieg (w centrum i na wschodzie), a gdzie już go niema (na zachodzie i południu). Temperatura waha się od minus 3 stopni na wschodzie do plus 6 stopni na Podhalu i zachodnim Pomorzu.


Zdjęcie satelitarne w dniu 15 lutego 2017 roku o godzinie 10:10. Dane: Sat24.com / Eumetsat.

09:52
15.02.2017
    Niesamowite fakty o wodzie

Bez wody nie ma życia i wszyscy się o tym przekonujemy każdego dnia, gdy sięgamy po szklankę życiodajnego napoju. Choć wydaje się, że o wodzie wiemy już wszystko, to jednak z odmętów sieci wygrzebaliśmy niesamowite fakty, o których nawet nie mieliście pojęcia... Dowiedz się więcej

09:15
15.02.2017
    Co się teraz dzieje w pogodzie?

Na wschodzie kraju jest pochmurno, a mgły ograniczają widoczność do 200-300 metrów i osadzają szadź. Nad pozostałym obszarem niebo jest bezchmurne. Wiatr wieje bardzo słabo ze zmiennych kierunków. Temperatura wynosi od minus 10 stopni w głębi kraju do plus 7 stopni na Śnieżce.

08:45
15.02.2017
    Bardzo ładny początek dnia

W większości regionów kraju poranek jest bezchmurny, więc mogliśmy w drodze do pracy lub szkoły zachwycać się pięknym wschodem Słońca. Krótko po godzinie 7:00 płonącą kulę nad zabudowaniami Górnego Śląska uwiecznił @Damian:


Wschód Słońca na Górnym Śląsku. Fot. Damian Dąbrowski.

07:28
15.02.2017
    4. rocznica Meteoru Czelabińskiego

Dzisiaj mija 4 rocznica niezwykłego zjawiska, do którego doszło w Rosji. Meteor Czelabiński, który liczył sobie 4,5 miliarda lat, 15 lutego w godzinach porannych wybuchł nad Uralem z siłą 40 bomb atomowych zrzuconych na Hiroszimę. Eksplozja, która wywołała falę uderzeniową, była tak potężna, że zniszczyła 100 tysięcy metrów kwadratowych okien, a w sumie różnego rodzaju uszkodzeniom uległo 3 tysiące budynków. Rannych zostało 1200 osób. Poniżej możecie zobaczyć kompilację filmików z eksplozji bolidu... Dowiedz się więcej

Druga część filmiku pokazuje moment dotarcia fali uderzeniowej:

07:03
15.02.2017
    Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ciśnienie pozostaje wysokie i stabilne. Dopiero po południu i wieczorem zacznie powoli spadać. Na barometrach mamy teraz od 1037 do 1038 hPa.

>>> Zobacz wcześniejsze wiadomości

autopromocja

Pozostałe wiadomości

thumbnail

Pogoda na żywo: Najnowsze wieści przez całą dobę

Wczoraj, 23:16

Przez całą dobę, na żywo, monitorujemy to, co dzieje się w pogodzie w Polsce i na całym świecie. Jeśli w Waszej okolicy zdarzyło się coś ciekawego, czym chcecie się podzielić z innymi, to wysyłajcie do nas zdjęcia, filmiki i informacje. Z nami będziecie na bieżąco!

thumbnail

W weekend będzie szansa na złapanie opalenizny. Dlaczego?

Wczoraj, 09:01

W weekend termometry w większości regionów kraju pokażą w cieniu około 20 stopni, a to świetna okazja, aby spróbować pierwszy raz w tym roku opalić się. Jakie będą tego efekty i czy w ogóle warto? Poznajmy fakty na temat wiosennego łapania opalenizny.

thumbnail

Za pieniądze od miliardera będą manipulować pogodą

Wczoraj, 08:30

Manipulowanie pogodą spędza sen z powiek amatorom teorii spiskowych. Naukowcy po raz pierwszy chcą oficjalnie przeprowadzić eksperyment geoinżynieryjny, który sprawdzi, czy "ręczne sterowanie" pogodą jest w ogóle możliwe. Ich pracę opłaci miliarder Bill Gates.

thumbnail

Powodzie zatopią Europę. 5 milionów ludzi straci domy

Wczoraj, 08:02

Niepokojące wieści mają dla nas naukowcy, którzy twierdzą, że jeszcze przed końcem tego stulecia Europa będzie nawiedzana wielokrotnie przez powodzie, które dzisiaj nazywamy "powodziami stulecia". Wtedy będą na porządku dziennym i mogą być katastrofalne.

thumbnail

Donald Trump zapowiada nową erę węgla. Co to oznacza?

29 marca 2017, 09:14

Donald Trump podpisał dekret, który wycofuje Stany Zjednoczone z większości działań, które za rządów Obamy miały chronić środowisko naturalne. Tym samym nad odnawialnymi źródłami energii i globalnym porozumieniem klimatycznym zebrały się czarne chmury.

Komentarze

Dodaj komentarz