5 lutego 2017, 10:26

Szukają meteorytu na Mazurach. W którym miejscu spadł?

Członkowie Sekcji Meteorytowej Pracowni Komet i Meteorów (PKiM) postanowili poszukać fragmentów meteoru, który rozświetlił niebo nad Mazurami w nocy z 12 na 13 września ubiegłego roku. Tak jasnego bolidu nie widziano nad Polską przynajmniej od 13 lat.


Zdjęcie bolidu Piecki wykonane przez stację Stary Sielc. Fot. M. Stolarz.

Bolid otrzymał nazwę PF120916 Piecki, ponieważ nad miejscowością Piecki, na południe od Mrągowa na Mazurach, osiągnął maksimum swojego blasku. Jak twierdzą badacze, im bolid jest powolniejszy, tym większe są szanse na to, aby przynajmniej we fragmentach spaść na ziemię.

Wszedł on w atmosferę na wysokości prawie 82 kilometrów z prędkością niespełna 17 kilometrów na sekundę, a zakończył swój widoczny ślad na wysokości 26 kilometrów, przy prędkości wynoszącej tylko 5 kilometrów na sekundę.

Eksperci przeanalizowali zebrane dane na temat bolidu PF120916 Piecki, zapis z aż sześciu kamer Polskiej Sieci Bolidowej, relacje świadków, dokonali obliczeń i ocenili, że jego części spadły około 4 kilometry na południe od miejscowości Reszel, w rejonie brzegów Jeziora Kławój.


Ogólna lokalizacja upadku meteorytu Piecki. Fot. Google Earth.

Pierwsze próby jego poszukiwań na mazurskich mokradłach, niestety, zakończyły się porażką, ale naukowcy nie tracą nadziei, ponieważ może znajdować się tam nawet 10-15 kilogramów kosmicznej materii z 50 kilogramów, które wleciało do ziemskiej atmosfery.

Kolejne próby jego odnalezienia zostaną podjęte na wiosnę. W trakcie ekspedycji, naukowcy będą eksplorowali obszar o długości czterech kilometrów i szerokości około 200 metrów. Dokładna lokalizacja nie jest ujawniana, aby nie zachęcić postronnych osób.

Znalezienie kosmicznej skały i zbadanie jej może powiedzieć nam wiele o przeszłości formowania się Układu Słonecznego, więc również i o naszej planecie. Takiej okazji przegapić nie można, zwłaszcza, że meteoryt spadł w Polsce, w dodatku był na niebie najjaśniejszym jaki Polska Sieć Bolidowa odnotowała w swojej 13-letniej historii.

Meteoryty lubią Mazury?

Mazury wydają się przyciągać meteoryty, bo Piecki to nie pierwszy, który spadł tam na przestrzeni ostatnich kilku lat. Pierwszy od 17 lat meteoryt spadł 30 kwietnia 2011 roku na gospodarstwo agroturystyczne we wsi Słotmany niedaleko Giżycka.

O godzinie 6:06 kosmiczny "kamień" przebił zadaszenie budynku gospodarczego przerobionego na łazienki dla agroturystów. Na szczęście nikomu nic się nie stało, ale donośny huk postawił mieszkańców na równe nogi.


Fragmenty meteorytu "Słotmany". Fot. TwojaPogoda.pl

Gospodarze poszukując źródła zniszczeń znaleźli niewielki kamień rozbity na dwie części wielkości pięści. Wyróżniał się on kolorem i budową od innych kamieni, dlatego od razu pomyślano, że może to być meteoryt. Niedługo potem pierwszym od lat meteorytem żyła już cała Polska.

Naukowcy przez kilka miesięcy analizowali kawałki skał i ogłosili, że to meteoryt kamienny należący do chondrytów oliwinowo-hiperstenowych. Waży on 1066 gramów i pochodzi z pasa głównego planetoid znajdującego się między orbitami Marsa i Jowisza, a więc z odległości 500 milionów kilometrów od Ziemi.

Meteoryt obecnie znajduje się w kilku częściach. Jedną posiadają sami gospodarze, a dwie kolejne właśnie zostały przekazane do planetariów.

Źródło:

autopromocja

Pozostałe wiadomości

miniatura

Pogoda na żywo: Śledź na bieżąco, gdzie są teraz burze

Dzisiaj, 00:00

Przez całą dobę, na żywo, monitorujemy to, co dzieje się w pogodzie w Polsce i na całym świecie. Jeśli w Waszej okolicy zdarzyło się coś ciekawego, czym chcecie się podzielić z innymi, to wysyłajcie do nas zdjęcia, filmiki i informacje. Z nami będziecie na bieżąco!

miniatura

Prognoza 16-dniowa: Jaka pogoda do początku września?

Wczoraj, 10:31

Kończy się meteorologiczne lato, a wraz z nim wakacje. Jaka pogoda czeka nas w ostatnich dniach sierpnia? Czy będzie słonecznie, sucho i ciepło, a może chłodno i deszczowo? Jak rozpocznie się wrzesień? Jesiennie, a może jeszcze letnio? Sprawdźmy prognozę 16-dniową.

miniatura

Ulewne deszcze powodują podtopienia dróg i zabudowań

Wczoraj, 09:07

Zgodnie z prognozami nad południowo-wschodnimi i wschodnimi regionami Polski przechodzą obfite i ciągłe deszcze, które powodują lokalne podtopienia dróg, zabudowań i posesji. Spadło nawet do 100 mm deszczu i padać będzie przez całą niedzielę.

miniatura

Nawałnica na zachodnim Pomorzu zniszczyła kempingi

19 sierpnia 2017, 16:13

Gwałtowne burze znów przeszły nad Polską. Dzisiaj najbardziej burzowo było na wschodzie, a wczoraj na zachodzie kraju. Trąby powietrzne najprawdopodobniej pojawiły się na zachodnim Pomorzu. Jest wiele powalonych drzew i zrujnowanych kempingów leśnych.

miniatura

To już czwarty miesiąc posuchy. Nadchodzą zbawienne deszcze

19 sierpnia 2017, 10:12

Na południu i południowym wschodzie kraju wiosną rozpoczęła się posucha, która nie chce ustąpić aż do tej pory. Choć nie jest ona tak silna, jak ta sprzed 2 lat, to jednak powoduje szkody w uprawach. Prognozy są jednak obiecujące, ponieważ idą obfite opady.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twoja Pogoda lepsza niż myślisz

ZOBACZ NOWĄ WERSJĘ SERWISU