27 grudnia 2016, 08:08

Grudnie coraz mniej śnieżne i cieplejsze. Czy to już norma?

Tegoroczny grudzień zapisze się w Polsce jako jeden z cieplejszych i najmniej śnieżnych. To już czwarty z rzędu ciepły grudzień i szesnasty na tle minionych 30 lat. Czy grudzień przestanie być miesiącem zimowym, a stanie się przedłużeniem jesieni?


Bazie zakwitły w Święta na wierzbach we Wrocławiu w woj. dolnośląskim. Fot. TwojaPogoda.pl

Grudnie w ostatnich latach w naszym kraju coraz rzadziej przynoszą śnieg, są również coraz to cieplejsze. Mimo, że meteorologiczna zima zaczyna się 1 grudnia, a astronomiczna 21 grudnia, to jednak krajobrazy zabielają się na dłuższy czas dopiero w styczniu.

Coraz częściej zauważyć możemy przejawy wczesnej wiosny, ponieważ kwitną kwiaty, zieleni się trawa, pojawiają się też owady. Bieżący grudzień jest już czwartym z rzędu z temperaturą powyżej normy. W skali ogólnokrajowej ubiegłoroczny grudzień okazał się tym najcieplejszym, przynajmniej od 1880 roku.

W Suwałkach, gdzie średnia wieloletnia (1971-2000) temperatura dla tegorocznego grudnia wynosi około minus 2 stopni, rzeczywista średnia tegorocznego grudnia sięga 2 stopni, ale na plus.

Na przestrzeni ostatnich 10 lat pięciokrotnie grudzień przyniósł średnią na poziomie zera lub powyżej zera. Stało się to poza tym rokiem również w latach 2006, 2007, 2011, 2013 i 2015.

Najcieplejszym w historii grudniem pozostaje ten z 2006 roku, kiedy w Suwałkach średnia miesięczna wyniosła 3,6 stopnia, a więc była wyższa od normy o przeszło 5,5 stopnia.

Także w Warszawie obecny grudzień zapisze się jako jeden z cieplejszych. Średnia wynosi 1,5 stopnia wobec normy z wielolecia na poziomie minus 0,7 stopnia. Najcieplejszym grudniem pozostaje ten z 2015 roku, kiedy średnia wyniosła 4,8 stopnia, a to oznacza, że było aż o 5,5 stopnia cieplej niż powinno.

Bardzo podobnie jest w innych regionach naszego kraju. Na przykład we Wrocławiu średnia wynosi 1,5 stopnia i jest o cały stopień wyższa od normy.

Trzy rekordowo ciepłe grudnie, w 2006, 2011 i 2015 roku, występujące w odstępie tylko 10 lat wskazują na pewną tendencję, której zaczyna podlegać klimat, pod którego wpływem się znajdujemy. Grudnie coraz częściej przynoszą nam atlantyckie masy powietrza, są wilgotne i wietrzne. Jeśli pojawia się śnieg, to na krótko i w małych ilościach.

Oczywiście nie każdego roku grudzień jest bardzo mało zimowy, jednak przeważa łagodne jego oblicze. W ciągu ostatnich 10 lat bardzo rzadko zdarzało się, aby w Boże Narodzenie leżał śnieg i trzymał mróz.

Zmiany klimatyczne mogą sprawić, że w przyszłości grudzień zostanie wykluczony spośród zimowych miesięcy. W zamian będziemy mieli klimatyczną późną jesień z temperaturami dotychczas notowanymi w listopadzie.

W grudniu 2015 roku, który był najcieplejszym grudniem w całej historii pomiarów meteorologicznych, prowadzonych od 1779 roku, w całym kraju średnia temperatura oscylowała na poziomie powyżej normy.

Na przeważającym obszarze była wyższa od normy o 5 stopni, a na krańcach zachodnich nawet o 6 stopni. Prawdopodobieństwo powtórzenia się takiego grudnia w ciągu następnych 10 lat jest bardzo duże.

Źródło:

autopromocja

Pozostałe wiadomości

miniatura

Pogoda na żywo: Najnowsze wieści przez całą dobę

Dzisiaj, 00:00

Przez całą dobę, na żywo, monitorujemy to, co dzieje się w pogodzie w Polsce i na całym świecie. Jeśli w Waszej okolicy zdarzyło się coś ciekawego, czym chcecie się podzielić z innymi, to wysyłajcie do nas zdjęcia, filmiki i informacje. Z nami będziecie na bieżąco!

miniatura

Nawałnica nad Moskwą. Wiele ofiar i olbrzymie zniszczenia

Wczoraj, 19:39

Nawałnica dzisiaj wczesnym popołudniem przeszła nad stolicą Rosji. Wiatr przekraczający 100 kilometrów na godzinę łamał drzewa, zrywał dachy, uszkadzał linie energetyczne, a nawet przewrócił dźwig. Pod konarami zginęło kilkanaście osób. Szkody są bardzo duże.

miniatura

Najbardziej burzowe kraje Europy. Polska do nich należy?

Wczoraj, 09:38

Czy Polska znajduje się wśród najbardziej burzowych krajów w Europie? Jak często pojawiają się u nas burze? W których regionach kontynentu błyskawice przecinają niebo najczęściej, a gdzie najrzadziej. Odpowiedzi na te pytania zdradzi nam mapa burz.

miniatura

Nadciągają groźne burze z ulewami, gradem i wichurami

28 maja 2017, 20:00

Następnych kilkadziesiąt godzin zapowiada się niespokojnie z powodu nadciągających chmur burzowych, które przyniosą ze sobą błyskawice, ulewy, gradobicia i wichury. Temperatura pozostanie bardzo wysoka, a to oznacza, że będzie parno i duszno.

miniatura

Prognoza 16-dniowa: Jaka będzie pierwsza połowa czerwca?

28 maja 2017, 10:45

Koniec maja wreszcie przynosi bardzo ciepłą i słoneczną pogodę. Jednak już za kilka dni czeka nas jej załamanie. Mocno się ochłodzi i będzie obficie padać i grzmieć. Czy pierwsza połowa czerwca przyniesie nam powrót słonecznej i gorącej aury? Sprawdźmy.

Komentarze

Dodaj komentarz

Wilus Nastawnik | 2016-12-28, 12:30

Październik- Grudzień 2016

Chwila, chwila - pierwszy śnieg zawitał w rejony pod Bieszczadami już w połowie października- co zawsze zapowiadało, że następny będzie w połowie grudnia, a tu niespodzianka, połowa listopada ze śniegiem, było około tygodnia przerwy w śniegu, ale w rejonie Sanoka jest już od połowy listopada biało, ciągle. Już nie będzie jak w 2002 czy 1995/1996 roku, ale zima ma być szanse najdłuższą, a na pewno jedną z najwcześniej zaczętych. 1,5 dnia odwilży i znowu zima. Wreszcie prawdziwa zima. Wiatr i kierunek tego wiatru decydują jaka ta zima jest.

Łukasz G. | 2016-12-27, 20:28

Karpaty, listopad - grudzień 2016

Ogólnie rzecz biorąc w polskich Karpatach i na pogórzu zima była i jest, dużo dni z pokrywą śnieżną, temperatury w okolicach zera z przewagą minusowych, ale max., do -15C. Śniegu nie brakuje. Od Szczepana, 26 grudnia odwilż, ale od jutra z powrotem mają wrócić mrozy, znaczy się ujemne temperatury. U mnie śnieg jeszcze jest, chociaż dzisiaj śnieg i deszcz nawet padał, wczoraj drzewa były pięknie oblodzone, lód łamał gałązki i gałęzie. Pozdrawiam z gór, okolice Dukli w Beskidzie Niskim.

Łukasz G. | 2016-12-27, 20:17

Beskid Niski

U mnie w Beskidzie Niskim, śnieg spadł pod koniec listopada, koło 20- stego chyba, leżał z tydzień, potem tydzień było bez śniegu i potem jak spadł gdzieś na początku grudnia tak leży cały czas pokrywa od 10 do 30cm. Temperatury ? Dużych mrozów nie było przeważnie lekko na minusie lub plusie. Od -10°C do +5°C, przważnie -5 - +2°C. Także grudzień w tym roku u nas chyba standardowy. W tamtym roku był ciepły raczej.

Ciepłolubek | 2016-12-27, 14:55

grudzień a luty

Jak liczę na to że grudzień powoli stanie się miesiącem jesiennym tak w taki oto sam analogiczny sposób chciałbym żeby już luty to był miesiąc przedwiosenny.

Lucas wawa | 2016-12-27, 20:03

Odp: grudzień a luty

... pomimo ocieplenia klimatycznego, grudnie (podobnie jak i stycznie i lute) nadal będą różnorodne. O stopniu "zimowości" tych miesięcy nadal w największym stopniu będą decydowały okoliczności związane z NAO/AO + ewent. także obecność lub absencja mroźnego wyżu kontynentalnego. Od połowy XX wieku miesiące zimowe ociepliły się o rząd 1 st., podczas gdy zróżnicowanie termiczne w uśrednieniu za poszczególne miesiące (w różnych sezonach) może przekraczać 10 st. Natomiast różnice w temperaturze średniodobowej mogą sięgać nawet rzędu 30 st. Oczywiście w uśrednieniu chłodniej/mroźniej będzie bardziej na E, a cieplej na W - nie mniej w jednym i drugim przypadku różnorodność pogodowa (w tym termiczna) o tej porze roku nadal będzie bardzo duża (zależeć będzie głównie od układanki barycznej i cyrkulacji).

Darek Wuk | 2016-12-27, 21:34

Odp: grudzień a luty

Zima może w Polsce trwać od listopada do kwietnia i GO nie ma tu nic do rzeczy. Ale może trwać np. tydzień.

K-ce 1000-lecie | 2016-12-27, 14:54

na Górnym Śląsu grudzień byl zimowy

często padał śnieg, pokrywa przez kilkanaście dni i mróz praktycznie każdej nocy i czasami też całodobowy.

GrzegorzNT | 2016-12-27, 14:07

Dla mnie to norma

Wg mnie grudzień na zachodzie Polski jak najbardziej pasuje do miesiąca jesiennego i przepisy przepisami, dla mnie grudzień to miesiąc jesienny. Wczoraj ogłosiłem zimę po nowym Roku, a dziś powiem, że sytuacja nie jest aż tak pewna, bo modele po względnej stabilizacji, ponownie zaczęły wariować i kręcić, więc póki karty w grze... A wiadomo, że przy walce ciepła z zachodu i zimna z północy/wschodu, w 68% wygrywa ciepło. :)

Darek Wuk | 2016-12-27, 21:37

Odp: Dla mnie to norma

Wg mnie Grudzień to przedzimie a nie jesień.

GrzegorzNT | 2016-12-27, 21:47

Odp: Dla mnie to norma

Na zachodzie rzadko kiedy kwalifikuje się jako przedzimie. Zakwalifikowałbym jako połączenie jesieni z przedzimiem.

Meteo | 2016-12-27, 12:52

Mało dni bez śniegu

Na Podlasiu nie było w grudniu prawie dużych mrozów, nie było też grubej pokrywy śnieżnej. Jednak dni ze śniegiem było wyraźnie więcej niż bez śniegu. Absolutnie nie zgodzę się więc ze stwierdzeniem, że obecny grudzień jest jednym z małośnieżnych. Wręcz przeciwnie.

podlasianin | 2016-12-27, 14:05

Odp: Mało dni bez śniegu

Akurat Białystok za każdym razem obrywał największą ilością śniegu, już w Wysokim, albo Siemiatyczach było dużo mniej śnieżnych dni.

Revil21 | 2016-12-27, 12:44

haha serio??

Serio? Od połowy listopada piździawa, od końca listopada śnieg, mróz nocą -15, za dnia -6 do -10. Takie temperatury to mieliśmy rok temu, ale w środku stycznia, a ciepły grudzień był faktycznie - rok temu, a w tym roku rzadko który dzień miał temperaturę na plusie. Nagle jak na zawołanie przed samymi świętami - temperaturka plus i o śniegu można było pomarzyć.. Ostatnie święta ze śniegiem - 5 lat temu(Świętokrzyskie)

Krzysztof Mróz | 2016-12-28, 12:07

Odp: haha serio??

Kolega to chyba na Łysicy mieszka w takim razie... chociaż podejrzewam, że nawet tam przez większosc grudnia było na plusie (oczywiscie temperatury maksymalne) owszem, grudzien chłodniejszy niż rok temu. Lecz wciąż bardzo ciepły. Link na dowód http://ogimet.com/cgi-bin/gsynres?lang=en&ind=12570&ndays=51&ano=2016&mes=12&day=31&hora=23&ord=REV&Send=Send

Revil23 | 2016-12-27, 12:42

serio??

Serio? Od połowy listopada piździawa, od końca listopada śnieg, mróz nocą -15, za dnia -6 do -10. Takie temperatury to mieliśmy rok temu, ale w środku stycznia, a ciepły grudzień był faktycznie - rok temu, a w tym roku rzadko który dzień miał temperaturę na plusie. (Świętokrzyskie)

Obserwator | 2016-12-27, 12:39

Śnieg na Śląsku

Może nie mieliśmy najwięcej śniegu w całym kraju, ale jesteśmy i tak poszkodowani. Poza Podkarpaciem, mamy najmniejsze anomalie. Wykluczając święta, temp. oscylowała jeszcze w okolicach normy. Ostatnie 2 dni podniosły trochę średnią. Od połowy listopada pokrywa była przez większość dni. Czy to w formie płatów, czy warstwy szadzi, czy jako biały puch. Cyt. "To już czwarty z rzędu ciepły grudzień i szesnasty na tle minionych 30 lat" 16 / 30 =~ 1/2 tak więc nie stawiałbym tezy, że grudnie się ocieplają. 4 lata dla klimatu to tyle, co nic. Poczekajmy kolejne 10-15 lat, by taką tezę postawić lub nie.