13 maja 2017, 08:49

Rekordowy piorun był widoczny przez prawie 8 sekund!

Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO) opublikowała nowe rekordy dotyczące błyskawic. To gratka nie tylko dla amatorów burz, lecz również naukowców, ponieważ teraz trzeba wyjaśnić, jak to możliwe, że np. błyskawica utrzymywała się prawie przez 8 sekund.

Na listę rekordów pogody trafiła błyskawica, która przecięła niebo nad Prowansją-Alpami-Lazurowym Wybrzeżem, czyli jednym z regionów administracyjnych w południowej Francji, położonym na wybrzeżu Morza Śródziemnego, przy granicy z Włochami.

30 sierpnia 2009 roku za pomocą systemu detekcji odnotowano tam piorun, który utrzymywał się nieustannie przez 7,74 sekundy. Zazwyczaj błyskawice trwają niespełna sekundę, przez co nie możemy ich uwiecznić na zdjęciach bez zastosowania dłuższego naświetlania, a tym bardziej dokładniej im się przyjrzeć.

Dlaczego więc francuska błyskawica była tak wyjątkowa? Okazuje się, że piorun nie uderza tylko raz, lecz ładunek elektryczny przemieszcza się z chmury do ziemi, a następnie z ziemi do chmury i tak wielokrotnie.

Na listę rekordów dopisana została też błyskawica, która okazała się najdłuższą kiedykolwiek zmierzoną. 20 czerwca 2007 roku odnotowano ją nad amerykańskim stanem Oklahoma i miała zawrotną długość aż 321 kilometrów. Gdyby ją zmierzyć nad Polską, to rozciągałaby się od Warszawy aż do Władysławowa.

Poprzedni rekord należał do prawie o połowę krótszej błyskawicy, która 13 października 2001 roku, wystąpiła podczas burzy nad amerykańskim miastem Dallas, i miała długość 190 kilometrów.

Naukowcy sądzą, że tak długie pioruny mogą znacząco sięgać poza obszar komórki burzowej, stwarzając zagrożenie, nie jak wcześniej sądzono do 20 kilometrów od macierzystej chmury, lecz nawet powyżej 50 kilometrów. Grom z jasnego nieba może nas tym samym dopaść nawet tam, gdzie tego się najmniej spodziewamy, przy czystym niebie.

Oczywiście są to wyłącznie ewenementy, ponieważ przeważająca ilość piorunów ma zaledwie od 1 do 10 kilometrów, przy czym rzadko kiedy przekraczają one 50 kilometrów długości. Badanie przeprowadzono na obszarze Stanów Zjednoczonych, a przecież kraj ten nie należy do najbardziej burzowych na świecie. Ciekawe jak długie pioruny występują w Kongo czy Brazylii, które są prawdziwą wylęgarnią burz... Dowiedz się więcej

Źródło:

autopromocja

Pozostałe wiadomości

miniatura

Pogoda na żywo: Najnowsze wieści przez całą dobę

Dzisiaj, 14:22

Przez całą dobę, na żywo, monitorujemy to, co dzieje się w pogodzie w Polsce i na całym świecie. Jeśli w Waszej okolicy zdarzyło się coś ciekawego, czym chcecie się podzielić z innymi, to wysyłajcie do nas zdjęcia, filmiki i informacje. Z nami będziecie na bieżąco!

miniatura

Dmuchawiec może nas zatruwać groźnym ozonem

Dzisiaj, 08:15

Niepokojącego odkrycia dokonali niemieccy naukowcy. Okazuje się, że popularne kwiatki, które rosną niemal na każdy trawniku przy naszych domach, mogą przy odpowiednich warunkach atmosferycznych produkować bardzo niebezpieczny dla człowieka ozon.

miniatura

Wulkan na zachodnim wybrzeżu USA grozi potężną erupcją

Dzisiaj, 07:49

Naukowcy informują, że w rejonie wulkanu St. Helens w USA w ostatnim czasie odnotowano całą serię trzęsień ziemi, w dodatku komora pod wulkanem zaczęła się wypełniać magmą. Świadczy to o zbliżającej się erupcji, która może być niezwykle gwałtowna.

miniatura

Morza zaczną zalewać lądy. Będzie jak w "Wodnym świecie"?

Wczoraj, 10:03

Naukowcy nie spodziewali się, że wzrost poziomu wody w oceanach będzie następować tak gwałtownie. Obecnie jest ono aż trzykrotnie większe niż jeszcze pod koniec ubiegłego wieku. Co to może oznaczać dla miast położonych nad brzegami mórz i oceanów?

miniatura

Znów będzie gorąco. Temperatura może przekraczać 30 stopni

Wczoraj, 09:00

Najpierw upał wlał się do Hiszpanii, właśnie teraz jest we Francji, a niebawem dotrze do Niemiec, a stamtąd do Polski. Termometry znów mogą pokazać 30 stopni w cieniu. Gdzie tym razem będzie najcieplej, a gdzie na upał nawet nie ma co liczyć?

Komentarze

Dodaj komentarz