11 kwietnia 2016, 08:08

Polska będzie miała nową, trzecią wyspę przybrzeżną

Za 6 lat możemy się wzbogacić o nową wyspę przybrzeżną, która będzie przyciągać równie dużo turystów, co Wolin i Uznam. Jeszcze nie wiadomo, jak się będzie nazywać, ale pewne jest, że inwestycja za 800 milionów złotych zmieni brzegi Zalewu Wiślanego nie do poznania.


Kanał Żeglugowy Nowy Świat na Mierzei Wiślanej. Fot. Materiały prasowe.

Od kilkudziesięciu lat mówi się o budowie kanału przez Mierzeję Wiślaną. Miałby on znacznie skrócić szlak morski przez Zalew Wiślany. Teraz statki wypływające z Elbląga muszą pokonać 60 kilometrów, aby dostać się na otwarte wody Morza Bałtyckiego. Kanał skróciłby ten dystans do zaledwie 17 kilometrów.

Jednocześnie możemy się uniezależnić od Rosjan, ponieważ statki dotąd musiałby przepływać przez rosyjską Cieśninę Piławską, co np. uniemożliwiało wpływanie na polskie wody terytorialne obcych jednostek z transportem.

Po budowie kanału będą mogły z wód Bałtyku do Elbląga docierać statki z ładunkiem, dzięki czemu rozwinie się miejscowy port. Kanał będzie miał też znaczenie wojskowe, ponieważ statki marynarki wojennej będą mogły bez problemów wypływać na otwarte morze.


Planowana lokalizacja Kanału Żeglugowego Nowy Świat na Mierzei Wiślanej. Fot. Google Maps.

W ubiegły czwartek (7.04) minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej, Marek Gróbarczyk, po raz pierwszy zaprezentował projekt Kanału Żeglugowego Nowy Świat. Miałby on powstać między wioskami rybackimi Przebrno i Skowronki. Zgodnie z założeniami projektu miałby mieć 1,3 kilometra długości, do 80 metrów szerokości i 5,5 metra głębokości.

Wokół kanału, w ciągu drogi wojewódzkiej nr 501, powstałoby duże "rondo" z dwoma mostami zwodzonymi. Podczas przepływu statku przez kanał jeden most byłby zamknięty, a drugi otwarty i na przemian tak, aby żegluga nie wstrzymała całkowicie ruchu drogowego mieszkańcom Krynicy Morskiej oraz turystom.

70 procent mieszkańców chce kanału

Wydaje się, że na budowie kanału zyskać może każdy. Potwierdza to sondaż wykonany kilka lat temu wśród miejscowej społeczności. Okazuje się, że aż 70 procent mieszkańców Mierzei Wiślanej i okolic Elbląga jest za budową kanału. Co więcej, aż 80 procent ankietowanych uważa, że kanał spowoduje rozwój gospodarczy, w skali lokalnej i krajowej.


Kanał Żeglugowy Nowy Świat na Mierzei Wiślanej. Fot. Materiały prasowe.

Za największy plus inwestycji mieszkańcy wskazali budowę portów i przystani rybackich na Zalewie Wiślanym oraz rozwój turystyki związanej ze sportami wodnymi. Poprawić się ma według nich również skomunikowanie regionu, przybędzie miejsc pracy, polepszą się warunki życia, a atrakcyjność regionu zwiększy się. Jedynie 20 procent ankietowanych było zdania, że budowa kanału może źle oddziaływać na środowisko naturalne.

Ministerstwo w najbliższym czasie przygotuje ostateczną wersję finansową przekopu w Nowym Świecie i skieruje ją do uzgodnień międzyresortowych i pod obrady Komitetu Stałego Rady Ministrów. Rozpoczną się także szerokie konsultacje społeczne.


Widok na Zalew Wiślany i Mierzeję Wiślaną. Fot. TwojaPogoda.pl

Następnie chce skierować ostateczną wersję do Komisji Europejskiej i rozpocząć negocjacje środowiskowe, które powinny się zakończyć jeszcze w 2016 roku. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, budowa kanału rozpocznie się w 2018 roku i potrwa 4 lata. Całość inwestycji ma pochłonąć około 800 milionów złotych.

Powstanie trzecia wyspa

Polska ma dwie wyspy przybrzeżne: Wolin i Uznam, które położone są na zachodnim krańcu Pomorza. Wraz z budową kanału przybędzie nam trzecia, która spowoduje zmiany na mapie geograficzna Polski. Mierzeja Wiślana, która miała dotąd prawie 100 kilometrów długości, skróci się do około 40 kilometrów.


Plaża w Kynicy Morskiej na Mierzei Wiślanej. Fot. TwojaPogoda.pl

Dalsza część mierzei o długości około 60 kilometrów zmieni się w wydłużoną wyspę, którą Polską będzie w mniejszej części dzielić z Rosją. Nazwę wyspie nadamy zarówno my, jak i Rosjanie. Jaka będzie to nazwa? Jeszcze nie wiadomo. W związku z tym zachęcamy Was do podawania swoich propozycji w sekcji komentarzy u dołu strony.

Źródło:

autopromocja

Pozostałe wiadomości

miniatura

Pogoda na żywo: Najnowsze wieści przez całą dobę

Dzisiaj, 17:10

Przez całą dobę, na żywo, monitorujemy to, co dzieje się w pogodzie w Polsce i na całym świecie. Jeśli w Waszej okolicy zdarzyło się coś ciekawego, czym chcecie się podzielić z innymi, to wysyłajcie do nas zdjęcia, filmiki i informacje. Z nami będziecie na bieżąco!

miniatura

W drugiej połowie tygodnia wracają przymrozki

Dzisiaj, 09:17

Spełnia się najczarniejszy sen ogrodników, sadowników i rolników, w drugiej połowie tygodnia mogą wrócić przymrozki, które mogą się okazać bardzo niebezpieczne dla upraw. W których regionach kraju należy się ich spodziewać i jak silne będą tym razem?

miniatura

Jak skutecznie ochronić swój sprzęt przed burzą?

Dzisiaj, 08:08

Wiele osób nie wyłącza sprzętu AGD, RTV i komputerowego podczas burzy. Niestety taka niefrasobliwość może nas potem drogo kosztować. Oto porady naszego eksperta, które pozwolą nam uniknąć nieprzyjemności związanych z uderzeniem pioruna.

miniatura

Żółty pył pokrył samochody w całej Polsce. Co to jest?

Wczoraj, 09:18

Karoserie i szyby samochodowe, okna, brzegi kałuż, liście na drzewach i wszelkie inne przedmioty znajdujące się na wolnym powietrzu w ostatnich dniach zostały pokryte tajemniczym żółto-zielonym pyłem. Skąd się on wziął i czy może być niebezpieczny?

miniatura

Prognoza 16-dniowa: Jaka pogoda do początku czerwca?

21 maja 2017, 10:55

Maj przynosi nam prawdziwą karuzelę pogodową. Rozpoczął się bardzo zimno, a miejscami nawet śnieżnie. Jednak ostatnio zrobiło się bardzo ciepło i słonecznie. A jaka będzie końcówka miesiąca i początek czerwca? Czym nas zaskoczą? Sprawdźmy prognozę.

Komentarze

Dodaj komentarz

racjonalny | 2017-01-15, 12:32

Nowa wyspa - "Ostrow"

Duże wyspy w Polsce mają nazwy historyczne składające się z jednego wyrazu: Uznam, Wolin. Dla nowej, dużej wyspy proponuję nazwę z jednego wyrazu, w języku prasłowiańskim lub międzysłowiańskim, po prostu wyspa, czyli "Ostrow". Nazwa Ostrow jest zrozumiała dla wszystkich Słowian, symbolizuje odwołanie się do wspólnoty.

Cs | 2016-12-13, 09:50

Nazwa nowej wyspy

Marii i Lecha Kaczyńskich

Jan Elbląski | 2016-05-09, 07:56

Wyspa-niewyspa

Przekopana mierzeja nie jest wyspą. Przekopanie kanału spowoduje że prądy morskie nanoszące piasek na Mierzeje Wiślaną zostaną zaburzone i przestaną go nanosić, w związku z czym mierzeja zacznie zanikać. Korzyści wymienione wyżej to demagogia bo do Elblaga i tak nic nie wpłynie bo tam jest bardzo płytko, poza tym wystarczy popatrzeć na Kołobrzeg i Ustkę, żeby pozbawić się złudzeń. No ale najważniejsze że szwagier z koparką zarobi na budowie. I o to chodzi.

Jir2 | 2016-09-08, 12:05

Odp: Wyspa-niewyspa

Taaa jasne 80m szer i 5.5 m głębokości kanału zaburzy prądy morskie! Uhmm a kajak w Wiśle to całkiem obróci jej bieg.

jan szybki | 2017-05-08, 10:51

Odp: Wyspa-niewyspa

I wróble przestaną znosić jajka.

Łukasz Głód | 2016-04-16, 13:23

Prawo i Sprawiedliwość.

Na poważnie Wyspa Wiślana i już.

Duszek Smsaczek | 2016-06-21, 09:33

Odp: Prawo i Sprawiedliwość.

A nie lepiej Wyspa Rusko-polska?

MARIA MARKOWIAK | 2016-04-15, 09:28

nazwa dla nowej wyspy

WOLNOŚC

Marek | 2016-04-13, 10:34

przekop Mierzei Wiślanej

Bardzo kibicuję tej inwestycji - by ożywić porty w Elblągu czy Fromborku i by uniezależnić się od Rosji. A z punktu widzenia ekologii wiele się nie zmieni, Zalew Wiślany już dziś ma połączenie z Morzem Bałtyckim tyle, że niestety na terytorium Obwodu Kaliningradzkiego. A teraz będziemy mieć nasze własne wyjście na świat !

bywalec | 2016-04-11, 17:52

Mieszkańcy Mierzei nie są wcale na tak, może tylko kilku urzędników.

Czemu nie napiszecie, że tylko część Elblążan tego chce. A mieszkańcy Krynicy zdecydowanie opowiadają się na NIE? Bywam bardzo często na Mierzei i nie słyszalem jeszcze ani jednego pozytywnego glosu o tym przekopie. Poza tym to nie tylko przekop, ale też port postojowy na Zatoce (z falochronami), dalby postojowe na Zalewie z nowym kotwicowiskiem i miliony ton urobku, który trzeba będzie rozsądnie zagospodarować (dotychczassowe pomysły na ten urobek są równie złe, jak sam przekop).

Kazimierz Staszewski | 2016-04-15, 10:59

Odp: Mieszkańcy Mierzei nie są wcale na tak, może tylko kilku urzędników.

Bredzisz, widocznie mieszkasz w warszawce lub gdańsku , a może jesteś na usługach Putina - zielony. Zyj w elblągu to zrozumiesz że ten projekt to wariant rozwoju regionu.Nie rozumieją tego kibice z dala.

GrzegorzNT | 2016-04-11, 15:19

Ekolodzy

Ekolodzy zaraz oprotestują tą inwestycję i nic z tego nie wyjdzie. Pomysł dobry, ale ekoterroryzm jest ponad wszystko.

Paweł z Kalisza | 2016-04-11, 18:24

Odp: Ekolodzy

Chyba Cię mocno poniosło. Chyba różnie pojmujemy terror. Przypiminam Rospude, gdzie droga wskazana przez ekologów była tańsza o kilkadziesiąt mln zł. A przekop mierzei nie ma nic wspólnego z "ekonomią" ani chęcią lokalnych mieszkańcow, a jedynie pomysłem polityków.

GrzegorzNT | 2016-04-11, 22:35

Odp: Ekolodzy

Rospudę to dobrze rozumiem i ciesze się, że plan ekologów się powiódł. Jakby co to piałem do budowy zachodniej obwodnicy Poznania gdzie roboty stały przez 3 milimetrowego ślimaka. Trochę mnie poniosło, bo raczej staje po stronie ułatwienia ludziom bytu, niż chronienia komarów, mniszków lekarskich i perzu :)

sd | 2016-04-16, 09:15

Odp: Ekolodzy

kłapią aby dostać koperty

Śmieszek | 2016-04-11, 14:09

To jest właśnie Polska

Super 6 lat i 800 mln złotych za przekopanie 1 kilometra. Takie rzeczy tylko w Polsce.

Piotrek | 2016-04-14, 08:30

Odp: To jest właśnie Polska

Takich ekspertów właśnie nam potrzeba! Proszę przedstawić kosztorys, harmonogram i wyrobić się w 400mln. Dzięki takim inżynierom zaoszczędzimy kupę pieniędzy :)

Śmieszek | 2016-04-14, 15:35

Odp: To jest właśnie Polska

Tak dla porównania drugą linię kanału sueskiego o długości 72km przekopano w 11 miesięcy, a kilometr kosztował około 350mln złotych. Może to skomentuj Piotrusiu.

orion | 2017-01-29, 15:07

Odp: To jest właśnie Polska

800 mln. nie za samo ''przekopanie'' człowieczku. 800 mln. wraz z budową mostów zwodzonych, dróg , modernizacją portu itd. Myślenie nie boli. Sam się przekonaj

Fenek | 2016-04-11, 13:57

Świetna wiadomość

Wspaniale, że będzie wreszcie kanał przez Mierzeję. Mieszkam w okolicy i liczę na rozwój tego dotąd zacofanego regionu. Aż szkoda było patrzeć, jak marnowane są jego walory. Teraz to się zmieni z korzyścią dla wszystkich, mieszkańców i turystów.

Marta | 2016-04-11, 14:48

Odp: Świetna wiadomość

Nie 6 lat tylko 4 lata i nie 800 milionów zł za 1 kilometr tylko 1,3 kilometra, a do tego śluzy, dwa mosty zwodzone i kilometry dróg dojazdowych.