9 kwietnia 2016, 10:13

Będzie nowy podatek. Zapłacimy za zmarnowaną wodę

Ubiegłoroczna susza ujawniła, że zupełnie nie jesteśmy przygotowani na długotrwały brak opadów. Przez lata nie nauczyliśmy się zatrzymywać wody w środowisku, aby móc z niej korzystać podczas suchych okresów. Pojawił się jednak pomysł, jak zmienić tę sytuację.

Dotychczas myśleliśmy, że naszym największym problem są powodzie. Jednak jak się okazuje, to nie wielka woda, która dotyka jedynie obszary nadrzeczne, stanowi najpoważniejsze zagrożenie. Jest nim susza, która potrafi jednocześnie dotknąć całą Polskę, powodując gigantyczne straty w rolnictwie i odciąć od dostaw wody miliony mieszkańców.

Zaczęliśmy wydawać miliardy złotych na budowę wałów przeciwpowodziowych i suchych zbiorników retencyjnych, które uchronią nas przed wodą. Jednak to właśnie woda jest naszym największym skarbem, z którym nie powinniśmy walczyć, lecz go pozyskiwać.

Polska jest mniej zasobnym w wodę krajem niż chociażby Hiszpania, która kojarzy się nam z jałowymi obszarami spalonymi słońcem. Dlaczego? Ponieważ Hiszpanie po tym jak naukowcy przedstawili alarmujące dane na temat czekających ich zmian klimatycznych, zapoczątkowali narodowy projekt mający na celu gromadzenie wody nadającej się do picia ze wszystkich źródeł.

Polacy jeszcze do ubiegłego roku nie zdawali sobie sprawy z tego, jak niewiele trzeba, aby susza zniszczyła większość upraw, a tym samym wpłynęła na ceny żywności. To się jednak zmieni, bo rząd zapowiedział pierwsze tak wielkie inwestycje w retencjonowanie wody.

Według informacji ministerstwa środowiska w planach jest zmobilizowanie samorządów do sprawniejszej retencji. Jako że terenów zurbanizowanych systematycznie przybywa, miasta muszą wprowadzić politykę przestrzenną, która będzie miała na celu ograniczenie szybkiego odpływu wody deszczowej.

Po każdej ulewie deszczówka spływa bezpośrednio do systemu kanalizacyjnego oraz rzek, gdzie stanowi zagrożenie podtopieniami lub powodziami. Deszczówka powinna być zatrzymywana w środowisku, a następnie sukcesywnie mu oddawana. W międzyczasie moglibyśmy z niej korzystać w okresach szczególnie suchych.

Ministerstwo zamierza wprowadzić opłatę za utraconą wodę, zbliżoną do tzw. podatku deszczowego. Samorządy nauczą się egzekwować zarządzanie deszczówką, jeśli będą mogły otrzymywać opłatę za każdą utraconą i niespożytkowaną kroplę wody.

Tutaj przytoczony został przykład supermarketu, który inwestor będzie chciał wybudować wraz z dużym betonowym parkingiem, a nie zapewni przy tym odpowiedniej instalacji służącej retencji (np. drenażu czy zbiornika). Wówczas nałożona zostanie na niego taka opłata.

Podobnie ma być w przypadku obszarów rolniczych, gdzie dawno temu zaniechano budowy rowów melioracyjnych, w efekcie nie można nawadniać pól podczas suszy. Najwyższe opłaty będą obowiązywać w gminach, gdzie inwestycji retencyjnych będzie najmniej. Im więcej ich będzie, tym opłaty mają być niższe. Szczegółowe plany ministerstwa poznamy do połowy roku, gdy znajdą się one w projekcie nowego Prawa Wodnego... Dowiedz się więcej

Źródło:

autopromocja

Pozostałe wiadomości

miniatura

Trzęsienie ziemi we Włoszech. Budzi się superwulkan?

Dzisiaj, 00:16

Wieczorem w rejonie Neapolu we Włoszech doszło do wstrząsu, który spowodował zawalenie się wielu budynków. Są też ofiary. Wybuchła panika, bo wstrząs może oznaczać rychłą erupcję Wezuwiusza lub jeszcze groźniejszego superwulkanu Pola Flegrejskie.

miniatura

Pogoda na żywo: Śledź na bieżąco, gdzie są teraz burze

Dzisiaj, 00:00

Przez całą dobę, na żywo, monitorujemy to, co dzieje się w pogodzie w Polsce i na całym świecie. Jeśli w Waszej okolicy zdarzyło się coś ciekawego, czym chcecie się podzielić z innymi, to wysyłajcie do nas zdjęcia, filmiki i informacje. Z nami będziecie na bieżąco!

miniatura

Wreszcie! Rusza budowa radaru na Górze św. Anny

Wczoraj, 09:44

Miał był prawą ręką meteorologów przy prognozowaniu zagrożenia powodziowego, gwałtownych burz, a nawet trąb powietrznych. Tymczasem jego budowa opóźnia się od wielu lat. Teraz jednak ma się to zmienić. Kiedy na Górze św. Anny stanie nowoczesny radar?

miniatura

Afera wiatrakowa: Zielone certyfikaty to przekręt wart miliardy

Wczoraj, 08:01

Ciemna strona ekologii. "Farmy wiatrowe powstawały w niejasnych okolicznościach, towarzyszyły im niekorzystne dla skarbu państwa umowy. Każdy dzień działania farm wiatrowych to olbrzymie straty dla koncernów energetycznych" - informuje tygodnik "Sieci".

miniatura

Prognoza 16-dniowa: Jaka pogoda do początku września?

20 sierpnia 2017, 10:31

Kończy się meteorologiczne lato, a wraz z nim wakacje. Jaka pogoda czeka nas w ostatnich dniach sierpnia? Czy będzie słonecznie, sucho i ciepło, a może chłodno i deszczowo? Jak rozpocznie się wrzesień? Jesiennie, a może jeszcze letnio? Sprawdźmy prognozę 16-dniową.

Komentarze

Dodaj komentarz

ree | 2016-06-08, 21:23

przyjażń z bobrami jest kluczowa

z bobrami też niestety trzeba będzie się zaprzyjaźnić

akspil atejbżle | 2016-06-08, 11:29

woda

nie mogę ścierpieć jak Szpital Miejski w Olsztynie marnuje wodę głębinową do chłodzenia powietrza na sale operacyjne bo szkoda było kasy na fankoly

Paweł | 2016-04-11, 10:41

Kostka

Wszyscy tylko tę kostkę układają zamiast geokraty! Zobaczcie jak w Berlinie dba się o to aby woda wsiąkała zamiast spływała. My Polacy to zawsze naśladujemy zachód o epokę do tyłu - ich błędy instalujemy u siebie myśląc, że to nowoczesność.

elemelek | 2016-04-10, 14:26

Melioracja

Prostowanie rzek, zmniejszanie powierzchni terenów zalewowych, kopalnie to wszystko ma wielki wpływ na poziom wód. Chociaż bobry robią dobrą robotę, całe szczęście ich przybywa, jednak powinno się zabezpieczać starodrzew, bo żadnemu drzewu nie przepuszczą...

Andrzej Kamiński | 2016-04-09, 20:14

Woda

Kopalnie odkrywkowe węgla brunatnego wypompowują rocznie 150-200 milionów m3 wody. Paruje, spływa do Bałtyku.

Dariusz Lewicki | 2016-04-09, 19:45

Kiedy zaczniemy szanować wodę

Kiedy zaczniemy szanować wodę Mieliśmy budować 49 zbiorników na dopływach do Odry - decyzja po powodzi w 1997 Kiedy powrócimy do deklaracji Rządu i ODGW - zwłaszcza po powodzi 1997 - o konieczności realizacji budowy 49 zbiorników wodnych na dopływach do Odry. Był to zamysł i częściowa realizacja Niemiec po powodzi w 1910. Zbiorniki będą gromadzić wodę pitną a elektrownie szczytowo pompowe - powinny głównie współpracować z wiatrakami, poza nimi z elektrowniami np Turów i Opole ( w nocnym dołku energetycznym). Przykład nie dokończonej elektrowni na Bystrzycy w Młotach : www.google.pl/?gws_rd=ssl#hl=pl&gs_rn=12&gs_ri=psy-ab&tok=T0GqwgEoPjNenvkKFmb8Xw&suggest=p&pq=elektrownia%20szczytowo%20pompowa&cp=35&gs_id=34&xhr=t&q=elektrownia%20szczytowo%20pompowa%20M%C5%82oty&es_nrs=true&pf=p&sclient=psy-ab&oq=elektrownia+szczytowo+pompowa+M%C5%82oty&gs_l=&pbx=1&bav=on.2,or.r_cp.r_qf.&bvm=bv.45960087,d.d2k&fp=d5e07d7453254992&biw=1920&bih=955 Dlaczego nie kształci się fachowców do realizacji takich zadań? www.twojapogoda.pl/wiadomosci/115225,najwieksze-rzeki-swiata-wysychaja-grozi-nam-kryzys Największe rzeki świata wysychają. Grozi nam kryzys? Zmiany klimatyczne, gwałtowny wzrost populacji i coraz większe zapotrzebowanie na wodę sprawiają, że poziom największych rzek świata w ciągu ostatnich 50 lat wyraźnie się obniżył. Czy zagraża nam ogólnoświatowy kryzys wodny?

barbaro | 2016-05-28, 23:03

Odp: Kiedy zaczniemy szanować wodę

Tak, siak czy owak, ta woda w końcu i tak wraca do środowiska! Problemem jest dostatek wody odpowiednio czystej do spożycia, produkcji i przetwórstwa żywności. No i jej nieregularna "dostawa". Regulacje rzek niczego nie załatwiają, jak nie ma (okresowo) opadów. Ale suma ilości wody na Ziemi we wszystkich trzech stanach skupienia pozostaje niezmienna w skali czasu istnienia ludzkiej cywilizacji. I nic nie wskazuje, że w najbliższych tysiącleciach miało by się to zmienić. Jedyną kwestią w tym wszystkim jest umiejętne gospodarowanie nią. Czy ludzie w końcu się tego nauczą?

A W | 2016-04-09, 18:58

Retencja

Idea zacna, oby w efekcie nie ściągali tego z domów, kamienic czy prywatnych ogrodów. No ale jak się rozdaje jedną ręką to trzeba też gdzieś zabrać. Jak jedno i drugie w dobrym interesie leży to nic aby się cieszyć.

Suri | 2016-04-11, 21:25

Odp: Retencja

W niektórych miejscowościach już prowadzili lub wprowadzają tą opłatę w domach prywatnych, także tylko czekać aż w całej Polsce to prowadzą.

Twoja Pogoda lepsza niż myślisz

ZOBACZ NOWĄ WERSJĘ SERWISU