24 sierpnia 2017, 07:40

Jak unikać porażenia piorunem w górach? Garść wskazówek

Corocznie ktoś ginie lub zostaje ranny w polskich górach na skutek porażenia piorunem. Bardzo wielu turystów nie wie, jak zachować się podczas burzy. Przygotowaliśmy dla Was garść wskazówek, które pomogą zachować bezpieczeństwo na szlaku.


Droga z Palenicy Białczańskiej nad Morskie Oko w Tatrach. Fot. TwojaPogoda.pl

Późną wiosną, latem i wczesną jesienią panuje najlepszy okres do odwiedzania gór. Jednak w tym samym czasie w gorące popołudnia formują się chmury burzowe, które mogą stwarzać poważne niebezpieczeństwo.

Od początku istnienia TOPR-u w Tatrach pioruny pozbawiły już życia ponad 20 osób. W górach, gdzie trudno znaleźć bezpieczne schronienie, należy przyswoić sobie kilka wskazówek, które pomogą nam przetrwać groźne oblicza pogody.

Burze najczęściej pojawiają się nad górami po godzinie 14:00. Im cieplejszy jest dzień, tym większa szansa na burzę. Możliwość burzy wzrasta, jeśli na naszych oczach z biegiem godzin chmury zwiększają systematycznie swoje rozmiary.

Kiedy chmura przypomina kształtem kalafior, to można już mówić o powstawaniu chmury burzowej. Ostatecznym wskaźnikiem zbliżającego się zagrożenia jest smuga opadowa od podstawy chmury do powierzchni ziemi.


Dolina Chochołowska w Tatrach. Fot. TwojaPogoda.pl

Pamiętajmy, że nawet jeśli chmura znajduje się 10 kilometrów od nas, to możemy zostać porażeni przez piorun. Ciemne chmury powinny nam uświadomić w jakim niebezpieczeństwie się znajdujemy. Najbardziej niebezpiecznie jest na grani, czyli na poszarpanym, najbardziej ostrym grzbiecie góry. Pioruny uderzają w granie najczęściej, ponieważ ściągają je ostre formacje.

Należy jak najszybciej zejść w niższe partie gór, najlepiej do schroniska. Jeśli jednak wszelkie budynki znajdują się zbyt daleko, to zminimalizować porażenie piorunem można kucając i dotykając rękoma gruntu.

Wówczas jeśli zostaniemy porażeni piorunem, to skutki tego będą najlżejsze, ponieważ prąd elektryczny najszybszą możliwą drogą przeniknie do ziemi, gdzie się rozładuje. Pamiętajmy o telefonie alarmowym: 601-100-300. Cenne wskazówki mają dla nas również ratownicy.


Wskazówki TOPR-owców, jak unikać piorunów w górach.

Rosnąca liczba turystów, którzy każdego roku pokonuje tatrzańskie szlaki skłoniła TOPR-owców do przygotowania materiału instruktażowego. Poznamy w nim podstawowe zasady bezpieczeństwa, a także prawidłowe miejsca i sposoby schronienia się przed niebezpieczeństwem.

Jednym z najważniejszych elementów, o których należy pamiętać w czasie planowania wyprawy i przed wyjściem jest szczegółowe kontrolowanie prognozy pogody. Pozwoli to uniknąć wielu nieprzyjemności jakie może przynieść spotkanie z burzą w wysokich partiach gór.

Źródło: TwojaPogoda.pl

autopromocja

Pozostałe wiadomości

miniatura

Potężne ulewy na południu kraju. Możliwe podtopienia!

Wczoraj, 19:43

Na południu kraju do piątkowego poranka będą przechodzić intensywne opady, podczas których może spaść niemal 100 mm deszczu. Tak duże sumy opadów mogą powodować gwałtowne wezbrania na rzekach oraz podtopienia. Gdzie sytuacja będzie najtrudniejsza?

miniatura

Jak postępować przed, podczas i po powodzi? Zobacz nasz poradnik

Wczoraj, 19:30

Jeśli mieszkasz w pobliżu rzeki, która często wylewa po obfitych opadach i stwarza zagrożenie powodziowe, warto abyś zapoznał się z naszym poradnikiem, który pomoże Ci w obliczu trudnej sytuacji, zarówno przed, podczas, jak i po powodzi. Warto wiedzieć więcej!

miniatura

Potężne trzęsienie ziemi w Meksyku. Wszędzie gruzy, ponad 225 ofiar

Wczoraj, 10:00

Meksyk nawiedziło potężne trzęsienie ziemi o sile M7.1. Tak niszczycielskiego i śmiercionośnego wstrząsu nie notowano w tym kraju od 32 lat. Wiele budynków legło w gruzach, w których wciąż mogą być uwięzieni ludzie. Zginęło co najmniej 225 osób.

miniatura

Dym z rekordowych pożarów lasów w USA i Kanadzie dotarł nad Polskę

Wczoraj, 09:45

Pod koniec sierpnia północne regiony USA i Kanadę nawiedziły gigantyczne pożary lasów, które uznane zostały za największe w historii. Kłęby dymu gnane wiatrami dotarły aż nad Polskę, przynosząc nam bardziej intensywne niż zwykle barwy zachodu Słońca.

miniatura

Pogoda na żywo: Najnowsze wieści przez całą dobę

Wczoraj, 00:00

Przez całą dobę, na żywo, monitorujemy to, co dzieje się w pogodzie w Polsce i na całym świecie. Jeśli w Waszej okolicy zdarzyło się coś ciekawego, czym chcecie się podzielić z innymi, to wysyłajcie do nas zdjęcia, filmiki i informacje. Z nami będziecie na bieżąco!

Komentarze

Dodaj komentarz

hmm | 2017-08-24, 23:56

ubranie a pioruny

witam czy istnieje kurtka chroniąca przed piorunami?