13 maja 2017, 09:38

Czy wiadomo, gdzie pojawi się tornado? Jak je przewidzieć?

Trąby powietrzne zdarzają się w Polsce coraz częściej, powodują zniszczenia i odbierają ludzkie życie. Czy mamy jakąkolwiek możliwość ich wcześniejszego przewidywania, aby uniknąć ofiar? A może powinniśmy brać przykład z Amerykanów i ich doświadczenia?


Trąba powietrzna w okolicach Sztumu w woj. pomorskim w 2012 roku.

W Polsce nie ma systemu z prawdziwego zdarzenia, który mógłby ostrzegać przed nadejściem trąby powietrznej. Tymczasem jego budowa byłaby wskazana, ponieważ w ciągu ostatniej dekady na skutek tych zjawisk zginęły 3 osoby i były to pierwsze ofiary śmiertelne tornad w Polsce od lat.

Zabójcze trąby powietrzne przetoczyły się w 2008 roku nad Śląskiem i w 2012 roku nad Borami Tucholskimi. Jedna otrzymała kategorię F3, a druga F4, co oznacza wiatr powyżej 300 km/h.

Choć tornada o takiej sile zdarzają się u nas bardzo rzadko, to jednak za każdym razem powodują zniszczenia i zagrażają zdrowiu oraz życiu ludzkiemu.

Zjawiska tego typu można z różnym skutkiem przewidywać. Z kilkudniowym wyprzedzeniem potencjalny obszar wystąpienia wskazują mapy prognostyczne, jednak w tym przypadku zawężenie zagrożonego terenu ogranicza się do 200-300 kilometrów, dlatego trudno mówić o dokładności.

Na kilka godzin przed potencjalnym wystąpieniem trąby można śledzić obrazy radarowe ze szczególnym wskazaniem superkomórek burzowych. Jednak o faktycznym wystąpieniu tornada zazwyczaj dowiadujemy się, gdy lej sięga już powierzchni ziemi i zaczyna pustoszenie.


Syrena alarmowa ostrzega przed zbliżającym się tornadem w USA.

Najlepszy system wczesnego ostrzegania opracowali Amerykanie, którzy mieszkają w najbardziej narażonym na tornada kraju na świecie. Dzięki nowoczesnym technologiom między wydaniem ostrzeżenia przed tornadem, a jego uderzeniem, mija średnio 14 minut.

To wystarczy, aby schronić się w bezpiecznym miejscu. Jednak nie zawsze udaje się z tak dużą nawiązką czasu przewidzieć to zjawisko. Najgorzej jest, gdy lej dotknie ziemi na obszarze zaludnionym, wówczas zaczyna pustoszyć niemal od razu, a więc czasu na schronienie się już praktycznie nie ma.

Podczas dwóch ostatnich uderzeń potężnych tornad mieszkańcy zrujnowanych miast mieli nieco więcej niż zwykle czasu na ucieczkę. W przypadku miasta Joplin, w 2011 roku, ostrzeżenie pojawiło się 24 minuty przed uderzeniem tornada, a syreny uruchomiono 17 minut wcześniej. Jednak mieszkańcy zbagatelizowali zagrożenie, czego skutkiem była śmierć ponad 160 osób.

Podobnie było w okolicach Oklahoma City, gdzie ryk syren alarmowych rozległ się 16 minut przed uderzeniem tornada. Niestety mieszkańcy również nie usłuchali i zginęły 24 osoby.

Rozwój techniki pozwala nam coraz to wcześniej przewidywać tornada. Choć najprawdopodobniej jeszcze długo nie uda się nam całkowicie przed nimi zabezpieczyć, to pewne jest, że już teraz słuchanie ostrzeżeń może uratować znacznie więcej ludzi niż ma to miejsce.

Źródło:

autopromocja

Pozostałe wiadomości

miniatura

Pogoda na żywo: Najnowsze wieści przez całą dobę

Dzisiaj, 14:22

Przez całą dobę, na żywo, monitorujemy to, co dzieje się w pogodzie w Polsce i na całym świecie. Jeśli w Waszej okolicy zdarzyło się coś ciekawego, czym chcecie się podzielić z innymi, to wysyłajcie do nas zdjęcia, filmiki i informacje. Z nami będziecie na bieżąco!

miniatura

Dmuchawiec może nas zatruwać groźnym ozonem

Dzisiaj, 08:15

Niepokojącego odkrycia dokonali niemieccy naukowcy. Okazuje się, że popularne kwiatki, które rosną niemal na każdy trawniku przy naszych domach, mogą przy odpowiednich warunkach atmosferycznych produkować bardzo niebezpieczny dla człowieka ozon.

miniatura

Wulkan na zachodnim wybrzeżu USA grozi potężną erupcją

Dzisiaj, 07:49

Naukowcy informują, że w rejonie wulkanu St. Helens w USA w ostatnim czasie odnotowano całą serię trzęsień ziemi, w dodatku komora pod wulkanem zaczęła się wypełniać magmą. Świadczy to o zbliżającej się erupcji, która może być niezwykle gwałtowna.

miniatura

Morza zaczną zalewać lądy. Będzie jak w "Wodnym świecie"?

Wczoraj, 10:03

Naukowcy nie spodziewali się, że wzrost poziomu wody w oceanach będzie następować tak gwałtownie. Obecnie jest ono aż trzykrotnie większe niż jeszcze pod koniec ubiegłego wieku. Co to może oznaczać dla miast położonych nad brzegami mórz i oceanów?

miniatura

Znów będzie gorąco. Temperatura może przekraczać 30 stopni

Wczoraj, 09:00

Najpierw upał wlał się do Hiszpanii, właśnie teraz jest we Francji, a niebawem dotrze do Niemiec, a stamtąd do Polski. Termometry znów mogą pokazać 30 stopni w cieniu. Gdzie tym razem będzie najcieplej, a gdzie na upał nawet nie ma co liczyć?

Komentarze

Dodaj komentarz

Albert-Wwa | 2017-05-13, 09:31

Trąby powietrzne na pewno zdarzają się w Polsce coraz częściej ?

Może tak. A może nie. Dopóki się nie przedstawia wiarygodnych, w miarę dokładnych statystyk wieloletniego występowania trąb powietrznych w naszym kraju, to nie można wyrokować, czy są coraz częstsze. Ja takich statystyk nie znam. Mogę natomiast stwierdzić - z całą odpowiedzialnością - że trąby powietrzne nie są w Polsce zjawiskiem nowym. Bywają nie tylko w XXI wieku, bywały także w XX, oraz w XIX, i jeszcze wcześniejszych stuleciach.

Obserwator | 2017-05-13, 12:13

Odp: Trąby powietrzne na pewno zdarzają się w Polsce coraz częściej ?

Jeden z nielicznych twoich postów, z którym się zgadzam. Ta pozorność częstszego występowania jakichś zjawisk jest związana z powszechnością sprzętu elektronicznego. Teraz prawie wszyscy mają internet w komórkach i możliwość kręcenia filmów HD. Fanpage'y i portali społecznościowych nie brakuje. Przez to szansa, że ktoś upamiętni na zdjęciach / filmie tornado lub inne extremalne zjawiska i upubliczni je, jest wieeeeele razy większa niż nawet 20 lat temu.