13 maja 2017, 09:38

Czy wiadomo, gdzie pojawi się tornado? Jak je przewidzieć?

Trąby powietrzne zdarzają się w Polsce coraz częściej, powodują zniszczenia i odbierają ludzkie życie. Czy mamy jakąkolwiek możliwość ich wcześniejszego przewidywania, aby uniknąć ofiar? A może powinniśmy brać przykład z Amerykanów i ich doświadczenia?


Trąba powietrzna w okolicach Sztumu w woj. pomorskim w 2012 roku.

W Polsce nie ma systemu z prawdziwego zdarzenia, który mógłby ostrzegać przed nadejściem trąby powietrznej. Tymczasem jego budowa byłaby wskazana, ponieważ w ciągu ostatniej dekady na skutek tych zjawisk zginęły 3 osoby i były to pierwsze ofiary śmiertelne tornad w Polsce od lat.

Zabójcze trąby powietrzne przetoczyły się w 2008 roku nad Śląskiem i w 2012 roku nad Borami Tucholskimi. Jedna otrzymała kategorię F3, a druga F4, co oznacza wiatr powyżej 300 km/h.

Choć tornada o takiej sile zdarzają się u nas bardzo rzadko, to jednak za każdym razem powodują zniszczenia i zagrażają zdrowiu oraz życiu ludzkiemu.

Zjawiska tego typu można z różnym skutkiem przewidywać. Z kilkudniowym wyprzedzeniem potencjalny obszar wystąpienia wskazują mapy prognostyczne, jednak w tym przypadku zawężenie zagrożonego terenu ogranicza się do 200-300 kilometrów, dlatego trudno mówić o dokładności.

Na kilka godzin przed potencjalnym wystąpieniem trąby można śledzić obrazy radarowe ze szczególnym wskazaniem superkomórek burzowych. Jednak o faktycznym wystąpieniu tornada zazwyczaj dowiadujemy się, gdy lej sięga już powierzchni ziemi i zaczyna pustoszenie.


Syrena alarmowa ostrzega przed zbliżającym się tornadem w USA.

Najlepszy system wczesnego ostrzegania opracowali Amerykanie, którzy mieszkają w najbardziej narażonym na tornada kraju na świecie. Dzięki nowoczesnym technologiom między wydaniem ostrzeżenia przed tornadem, a jego uderzeniem, mija średnio 14 minut.

To wystarczy, aby schronić się w bezpiecznym miejscu. Jednak nie zawsze udaje się z tak dużą nawiązką czasu przewidzieć to zjawisko. Najgorzej jest, gdy lej dotknie ziemi na obszarze zaludnionym, wówczas zaczyna pustoszyć niemal od razu, a więc czasu na schronienie się już praktycznie nie ma.

Podczas dwóch ostatnich uderzeń potężnych tornad mieszkańcy zrujnowanych miast mieli nieco więcej niż zwykle czasu na ucieczkę. W przypadku miasta Joplin, w 2011 roku, ostrzeżenie pojawiło się 24 minuty przed uderzeniem tornada, a syreny uruchomiono 17 minut wcześniej. Jednak mieszkańcy zbagatelizowali zagrożenie, czego skutkiem była śmierć ponad 160 osób.

Podobnie było w okolicach Oklahoma City, gdzie ryk syren alarmowych rozległ się 16 minut przed uderzeniem tornada. Niestety mieszkańcy również nie usłuchali i zginęły 24 osoby.

Rozwój techniki pozwala nam coraz to wcześniej przewidywać tornada. Choć najprawdopodobniej jeszcze długo nie uda się nam całkowicie przed nimi zabezpieczyć, to pewne jest, że już teraz słuchanie ostrzeżeń może uratować znacznie więcej ludzi niż ma to miejsce.

Źródło:

autopromocja

Pozostałe wiadomości

miniatura

Pogoda na żywo: Śledź na bieżąco, gdzie są teraz burze

Dzisiaj, 00:00

Przez całą dobę, na żywo, monitorujemy to, co dzieje się w pogodzie w Polsce i na całym świecie. Jeśli w Waszej okolicy zdarzyło się coś ciekawego, czym chcecie się podzielić z innymi, to wysyłajcie do nas zdjęcia, filmiki i informacje. Z nami będziecie na bieżąco!

miniatura

Co się dzieje z drzewem, gdy uderzy w nie piorun?

Wczoraj, 11:25

W sieci nie brakuje amatorskich filmików, na których widoczny jest moment uderzenia pioruna w drzewo. Jednak z pewnością jeszcze nie widzieliście tego, co dzieje się tuż po takim uderzeniu. Jak gigantyczna energia wpływa na drzewo? Zobaczcie sami.

miniatura

Niespokojny weekend z powodu burz i ulew. Gdzie tym razem?

22 lipca 2017, 11:21

Nie mamy co liczyć na przynajmniej kilka dni z rzędu ze słoneczną i suchą pogodą. Przyczyną są wciąż wędrujące nad nami fronty atmosferyczne, które przynoszą burze i ulewy. W ten weekend znów będzie niespokojnie. W których regionach najbardziej?

miniatura

Dzień zmienił się w noc. Egipska plaga na południu Rosji

22 lipca 2017, 09:31

Władze południowej Rosji, w obliczu grożącego kryzysu żywnościowego, wprowadziły stan wyjątkowy po tym, jak region nawiedziła niezwykle żarłoczna szarańcza. Owady w oka mgnieniu ogołociły pola uprawne na znacznym obszarze, zmieniając dzień w noc.

miniatura

Zobacz, jak diabełek pyłowy zmienił się w słup ognia

22 lipca 2017, 08:38

Niezwykłe zjawisko można było zaobserwować w rejonie rafinerii naftowej na Półwyspie Jamalskim w Rosji. Pojawiła się tam potężna trąba pyłowa, która za sprawą instalacji rafineryjnej zmieniła się w najprawdziwsze ogniste tornado. Zobaczcie film.

Komentarze

Dodaj komentarz

Albert-Wwa | 2017-05-13, 09:31

Trąby powietrzne na pewno zdarzają się w Polsce coraz częściej ?

Może tak. A może nie. Dopóki się nie przedstawia wiarygodnych, w miarę dokładnych statystyk wieloletniego występowania trąb powietrznych w naszym kraju, to nie można wyrokować, czy są coraz częstsze. Ja takich statystyk nie znam. Mogę natomiast stwierdzić - z całą odpowiedzialnością - że trąby powietrzne nie są w Polsce zjawiskiem nowym. Bywają nie tylko w XXI wieku, bywały także w XX, oraz w XIX, i jeszcze wcześniejszych stuleciach.

Obserwator | 2017-05-13, 12:13

Odp: Trąby powietrzne na pewno zdarzają się w Polsce coraz częściej ?

Jeden z nielicznych twoich postów, z którym się zgadzam. Ta pozorność częstszego występowania jakichś zjawisk jest związana z powszechnością sprzętu elektronicznego. Teraz prawie wszyscy mają internet w komórkach i możliwość kręcenia filmów HD. Fanpage'y i portali społecznościowych nie brakuje. Przez to szansa, że ktoś upamiętni na zdjęciach / filmie tornado lub inne extremalne zjawiska i upubliczni je, jest wieeeeele razy większa niż nawet 20 lat temu.