18 kwietnia 2017, 09:15

Kiedy najbliższe całkowite zaćmienie Słońca w Polsce?

2 lata temu byliśmy świadkami ostatniego częściowego zaćmienia Słońca. Choć niebo pociemniało, to jednak do zapadnięcia egipskich ciemności było jeszcze daleko. Kiedy nad Polską dojdzie do całkowitego zaćmienia i środek dnia zmieni się w noc?


Tak wygląda obrączkowe zaćmienie Słońca.

Do zaćmień Słońca na świecie dochodzi kilkukrotnie w ciągu roku. Jednak na danym obszarze zdarza się to znacznie rzadziej, średnio raz na kilka lat. W Polsce do czynienia mamy prawie zawsze z zaćmieniami częściowymi o różnej fazie. To oznacza, że Słońce jest przysłaniane przez Księżyc w mniejszej lub większej części, ale nie całkowicie.

Dzieje się tak dlatego, że główny cień rzucany przez Księżyc na Ziemię ma zazwyczaj mniej niż 500 kilometrów szerokości. Prawdopodobieństwo, że przejdzie przez nieduży (w skali świata) obszar Polski, jest więc niewielkie.

Stąd całkowite zaćmienie zdarza się u nas raz na dziesiątki lat. Poprzednio miało miejsce 30 czerwca 1954 roku, ale widoczne było jedynie na Suwalszczyźnie. Im więcej słonecznej tarczy znika, tym bardziej efektowne jest to zjawisko.


Całkowite i obrączkowe zaćmienia Słońca na świecie w latach 2001-2020. Dane: NASA.

Ostatnie całkiem duże zaćmienia Słońca mieliśmy w 1999, 2003, 2011 roku i w marcu 2015 roku. Na następne przyjdzie nam czekać do 12 sierpnia 2026 roku. Wcześniej, 10 czerwca 2021 roku, zdarzy się bardzo niewielkie zaćmienie, bo Księżyc jedynie "nadgryzie" słoneczną tarczę.


Całkowite i obrączkowe zaćmienia Słońca na świecie w latach 2021-2040. Dane: NASA.

W przyszłości jednym z najbardziej emocjonujących zaćmień będzie to z 21 czerwca 2039 roku. Nie dość, że wypadnie w pierwszy dzień astronomicznego lata to jeszcze dojdzie do niego o zachodzie Słońca, więc widok chylącego się ku horyzontowi wąskiego rogalika, zrobi na nas ogromne wrażenie, o ile oczywiście pogoda za 22 lata pozwoli nam to zobaczyć. Aby stać się świadkiem obrączkowego zaćmienia, będziemy musieli udać się choćby do Rygi, stolicy Łotwy.

Będziemy musieli poczekać aż 60 lat

My jednak nadal będziemy wypatrywać tego najpiękniejszego, całkowitego zaćmienia. Jednak w tym stuleciu się go nie doczekamy. Mamy jednak szansę ujrzeć prawie całkowite zaćmienie, tzw. obrączkowe. Na nie będziemy musieli poczekać prawie 60 lat. Nasi młodsi czytelnicy z pewnością się go doczekają, ale ci starsi mogą mieć z tym problemy, chyba, że odkryjemy eliksir młodości.


Tak wygląda obrączkowe zaćmienie Słońca.

Tak czy inaczej zaćmienie będzie widoczne 13 lipca 2075 roku w całej południowo-wschodniej części Polski. Słońce przez kilkadziesiąt sekund będzie przypominać obrączkę. Księżyc nie zasłoni w całości słonecznej tarczy, ponieważ będzie się znajdować na swej orbicie dalej od Ziemi niż zwykle, przez co będzie mniejszy i pozostawi świecącą obwódkę Słońca.


Na czerwono oznaczony jest obszar, gdzie dojdzie do obrączkowego zaćmienia. Fot. NASA.

Zaćmienie będzie można zobaczyć m.in. w Krakowie, Rzeszowie i Lublinie, ale zdecydowanie najbardziej okazale będzie wyglądać w Bieszczadach. Na pozostałym obszarze kraju zaćmienie będzie miało bardzo dużą fazę, ale tak spektakularne nie będzie. Urody doda mu fakt, że Słońce zaćmione będzie wschodzić, ponieważ maksymalna faza nastąpi przed godziną 7:00 rano.

Kolejna szansa latem 2093 roku

Przed końcem stulecia zdarzy się jeszcze jedno zaćmienie obrączkowe, które będzie widoczne z obszaru dzisiejszej Polski. 23 lipca 2093 roku obrączkę na niebie ujrzą mieszkańcy zachodnich i południowych województw, w tym m.in. Zielonej Góry, Wrocławia, Opola, Katowic, Krakowa i Rzeszowa. Szczególnie pięknie zjawisko zapowiada się w Sudetach i Karpatach.


Na czerwono oznaczony jest obszar, gdzie dojdzie do obrączkowego zaćmienia. Fot. NASA.

Jednak do tego czasu wiele może się zmienić, zarówno granice naszego kraju, jak i długość życia. Część z nas być może będzie już mieszkać na Marsie i zaćmienie w Polsce nie będzie dla nas istotne. Jeśli zaś planujemy podróże to zaćmienia całkowite Słońca będziemy mogli ujrzeć w innych zakątkach świata.

Źródło:

autopromocja

Pozostałe wiadomości

miniatura

Pogoda na żywo: Najnowsze wieści przez całą dobę

Dzisiaj, 16:45

Przez całą dobę, na żywo, monitorujemy to, co dzieje się w pogodzie w Polsce i na całym świecie. Jeśli w Waszej okolicy zdarzyło się coś ciekawego, czym chcecie się podzielić z innymi, to wysyłajcie do nas zdjęcia, filmiki i informacje. Z nami będziecie na bieżąco!

miniatura

Prognoza 16-dniowa: Szalona pogoda podczas majówki

Dzisiaj, 12:50

Kwiecień nie zachwycił nas pogodą, bo było zimno i deszczowo, nie brakowało też przymrozków i śniegu. Czy maj przyniesie nam totalną odmianę aury? Czy doczekamy się wreszcie ciepłych i słonecznych dni? Jaki będzie długi majowy weekend? Sprawdźmy.

miniatura

Gdy słychać wycie syren, a niebo jest granatowe

Dzisiaj, 09:48

Przez następnych kilka tygodni o bezpieczeństwie we własnym domu można zapomnieć. Zagrożenie czai się z powietrza. Gdy niebo zmienia kolor na granatowy i zaczynają wyć syreny alarmowe, pozostaje tylko chwila na ratowanie życia, swojego oraz bliskich.

miniatura

W niedzielę wrócą opady śniegu. Później nagłe ocieplenie

Wczoraj, 09:02

Jeśli myślicie, że to już koniec zmiennej pogody, to niestety, nie mamy dla Was dobrych wieści. W niedzielę czeka nas prawdziwy przegląd zjawisk atmosferycznych, będzie deszcz, śnieg, grad, krupa śnieżna, a nawet burza. Na szczęście na horyzoncie widać ocieplenie.

miniatura

Tak wielu ofiar zimy nie było od 4 lat, a ona nie odpuszcza

21 kwietnia 2017, 10:54

Trzymała przez kilka miesięcy i kiedy wydawało się, że ostatecznie odpuściła, nagle wróciła, odbierając życie kolejnym osobom. Tylko wczoraj z powodu mrozu zginęły 2 osoby. W sumie od początku zimy to już ponad 170 ofiar śmiertelnych, najwięcej od 4 lat.

Komentarze

Dodaj komentarz

Cziken | 2017-04-19, 12:47

Tranzyt

Zaćmienie, mówicie... Tranzyt Wenus - to jest rzadkie zjawisko. Ostatni był 6.06.2012 (nie było pogody) oraz 8.06.2004 (obserwowałem). Najbliższy - 11.12.2117. Oznacza to, ze ani ja go już nie zobaczę, ani mój syn (ur. 2011) raczej też nie. Z żadnego kraju. Mój potencjalny wnuk, jeśli będąc starym dziadem wybierze się do Australii - to ma szansę...

Artur | 2017-04-19, 11:28

Kiedy całkowite zaćmienie?

Całkowite zaćmienie będzie w Polsce dopiero 07.10.2135 r.

A W | 2017-04-18, 22:58

trochę poczekam

Ale jak będę miał 107 prawie 108 lat to będzie i u mnie widoczne... Jeszcze jakieś dobre wieści o tym czego nie zobaczę ??