21 kwietnia 2017, 08:40

Klęski żywiołowe druzgocąco wpływają na naszą psychikę

Trzęsienia ziemi mają większy wpływ na samopoczucie i zdrowie ludzi niż jakakolwiek inna klęska żywiołowa, taka jak powódź czy wybuch wulkanu. Dzieje się tak nie z powodu liczby zabitych, lecz całej rzeszy rannych, dla których życie zmienia się nie do poznania.


Trzęsienie ziemie w San Francisco w 1906 roku.

Trzęsienia ziemi są wyjątkowym kataklizmem z powodu swojej skali i nieprzewidywalności. O tyle, o ile powódź czy uderzenie tropikalnego cyklonu można przewidywać nawet z tygodniowym wyprzedzeniem i się na nie przygotować, to trzęsienia ziemi pojawiają się bez żadnej zapowiedzi.

W ciągu kilku sekund potrafią obrócić całe miasta w ruinę grzebiąc w gruzach tysiące ludzi. Trzęsienia są zdradliwe także z jeszcze jednego powodu, który szczegółowo opisali naukowcy na łamach medycznego pisma "The Lancet".

W ciągu roku na całej Ziemi odnotowuje się około miliona wstrząsów o różnej sile. Kilkanaście z nich ma tak dużą moc, że powoduje zniszczenia i pozbawia ludzi życia. Na aktywnych uskokach położone są największe miasta naszej planety, w tym Los Angeles, Tokio czy Nowe Delhi. To oznacza, że bez przerwy zagrożone jest życie milionów ludzi.

Jednak to nie liczba ofiar jest najbardziej przerażająca, lecz ilość rannych. Szacuje się, że na każdą ofiarę śmiertelną trzęsienia ziemi przypada aż trzech rannych. Ludzie, którzy przeżyli wstrząsy obraz kataklizmu pozostaje w ich pamięci na całe życie.

W szczególnie trudnej sytuacji znajdują się dzieci, które zmagają się po takiej traumie z pogłębiającymi się z wiekiem chorobami psychicznymi. Depresja związana jest z utratą środowiska w którym żyło się do czasu kataklizmu.

Utrata domu, pracy, bliskich, zmiana stylu życia - to wszystko ma olbrzymi wpływ na jakość egzystencji po trzęsieniu ziemi. Według naukowców depresja może dotyczyć nawet 72 procent populacji, która przeżyła trzęsienie.

W 1999 roku turecki Izmit nawiedziło trzęsienie ziemi M7.6, które spowodowało śmierć 17 tysięcy ludzi. Do szpitali z obrażeniami trafiło prawie 44 tysiące osób. W ciągu kilku tygodni po kataklizmie aż 17 procent populacji w zniszczonych regionie targnęło się na swoje życie lub też miało myśli samobójcze.

Natomiast w trzęsieniu ziemi na Haiti, które miało miejsce w 2010 roku, aż 53 procent rannych to były osoby w wieku poniżej 20. roku życia, a aż 25 procent nie ukończyło 5. roku życia.

Im młodsze są ofiary trzęsień ziemi, tym trudniej radzą sobie z traumą powstałą po żywiole. Problemem jest też długotrwały proces odbudowy, który sprawia, że nawet w bogatym regionie ludność w oka mgnieniu może się znaleźć na skraju ubóstwa. Niepewność przyszłości i brak celu w życiu tylko pogłębiają depresję. Przed psychologami bardzo trudne zadanie.

W rozwijającym się świecie, gdzie wstrząsy ziemi mogą powodować śmierć coraz większej liczby ludności i rujnować światowe metropolie, niezwykle istotna staje się natychmiastowa i kompleksowa pomoc mieszkańcom. Tylko ona jest w stanie złagodzić długofalowe skutki kataklizmu i poprawić jakość życia tysięcy, a czasem nawet milionów ludzi.

Źródło:

autopromocja

Pozostałe wiadomości

miniatura

Pogoda na żywo: Najnowsze wieści przez całą dobę

Dzisiaj, 08:29

Przez całą dobę, na żywo, monitorujemy to, co dzieje się w pogodzie w Polsce i na całym świecie. Jeśli w Waszej okolicy zdarzyło się coś ciekawego, czym chcecie się podzielić z innymi, to wysyłajcie do nas zdjęcia, filmiki i informacje. Z nami będziecie na bieżąco!

miniatura

Do Polski nadciąga wielki żar. Padnie rekord czerwca?

Wczoraj, 09:36

Prognozy na drugą połowę przyszłego tygodnia są nadzwyczaj interesujące, ponieważ wskazują na krótką, ale niezwykle intensywną falę upałów, która może przynieść najwyższe temperatury nie tylko dla czerwca, lecz również w całej historii pomiarów.

miniatura

Słynne jezioro, po którym chodził Jezus, może wyschnąć

Wczoraj, 08:34

Jezioro Galilejskie, po którego powierzchni, według przekazów biblijnych, chodził Jezus, i które jest głównym ujęciem wody pitnej dla milionów mieszkańców Izraela, może wkrótce wyschnąć, po pierwszy w historii. Ziści się wówczas przepowiednia o końcu świata.

miniatura

Po ulewach i burzach pogoda się poprawi? Jaki będzie weekend?

23 czerwca 2017, 11:24

W nocy oraz w ciągu dnia popadało, a miejscami także zagrzmiało. Na zachodzie, południu i południowym wschodzie kraju doszło do lokalnych podtopień, a wiatr łamał gałęzie. Na szczęście zniszczenia nie są poważne. Czy po burzach mamy szansę na spokojny weekend?

miniatura

Prawdziwe piekło. Jest tak gorąco, że roztapia się asfalt

23 czerwca 2017, 08:34

Zachodnie regiony Stanów Zjednoczonych nękane są przez wyjątkowo wczesną i silną falę upałów. Termometry dzień w dzień pokazują popołudniami w cieniu nawet powyżej 50 stopni. Żar jest nie do wytrzymania, bo z powodu braku prądu nie można włączyć klimatyzacji.

Komentarze

Dodaj komentarz