30 października 2014, 09:45

Afera w IMGW. Wiceszef zatrzymany za korupcję

Od jakiegoś czasu w IMGW działy się niepokojące rzeczy. Właśnie nastąpiła ich kulminacja. ABW weszła do budynku IMGW. Dokonano przeszukań, aresztowano Łukasza L., byłego wicedyrektora. Postawiono mu zarzut przywłaszczenia pieniędzy i korupcji.


Gmach Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Fot. Wikipedia / Krzysztof Maria Różański.

W ostatnich latach Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) był na cenzurowanym z powodu skandali z udostępnianiem danych z radarów pogodowych, podejrzeń nieprawidłowości przy zakupie samochodów służbowych czy też opieszałości w ostrzeganiu przed powodzią.

Za każdym razem afery wyciszano, a żadnemu z oficjeli włos z głowy nie spadł. Tym razem jednak będzie inaczej. Jak podaje Polska Agencja Prasowa, Prokuratura Okręgowa w Warszawie nakazała aresztowanie Łukasza L., wicedyrektora IMGW w 2012 roku, odpowiedzialnym za administrację, informatykę i marketing. Co więcej, do momentu aresztowania, Łukasz L. nadal pracował w IMGW jako główny specjalista.

Zastosowano wobec niego 3-miesięczny areszt w obawie przed matactwem i wpływaniem na świadków, mając również na uwadze, że grozi mu do 10 lat pozbawienia wolności. Z pierwszych ustaleń ABW wynika, że IMGW miał umowę z prywatnym przedsiębiorcą na prowadzenie działań marketingowych na rzecz serwisu Pogodynka.

W ramach rozliczeń przedsiębiorca miał zwrócić instytutowi 17 tysięcy złotych. Łukasz L. zasugerował mu jednak, aby pieniądze przekazał innemu przedsiębiorcy, Piotrowi K. Ten pobrał sobie 500 zł, a następnie ponad 16 tysięcy złotych przekazał Łukaszowi L., wystawiając pierwszemu przedsiębiorcy fikcyjną fakturę na 17 tysięcy złotych, w której stwierdził, że kwota ta jest zapłatą za rzekomo wykonaną pracę. Piotr K., który również został zatrzymany, usłyszał zarzut poświadczenia nieprawdy.

Funkcjonariusze ABW zabezpieczyli w gmachu IMGW dokumentację. Wówczas wyszło na jaw, że Łukasz L., po przyjęciu 3 tysięcy złotych łapówki, zatrudnił w IMGW swoją znajomą. Śledztwo jest w toku, a prokuratura będzie informować o jego postępach na bieżąco. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej jest nadzorowany przez Ministerstwo Środowiska. Czy kolejna już afera stanie się początkiem większych zmian w IMGW? Wszyscy mamy taką nadzieję.

W sieci można natknąć się na bardzo niepochlebne opinie o IMGW: "Spryciarze z IMGW kupując za publiczne pieniądze samochody dla instytutu i tworząc serwis internetowy dotyczący pogody, robili to tak, aby pieniądze trafiły do ich znajomych". "W tym kraju robi się przekręty nawet na prognozie pogody".

Źródło:

autopromocja

Pozostałe wiadomości

miniatura

Pogoda na żywo: Najnowsze wieści przez całą dobę

Dzisiaj, 16:01

Przez całą dobę, na żywo, monitorujemy to, co dzieje się w pogodzie w Polsce i na całym świecie. Jeśli w Waszej okolicy zdarzyło się coś ciekawego, czym chcecie się podzielić z innymi, to wysyłajcie do nas zdjęcia, filmiki i informacje. Z nami będziecie na bieżąco!

miniatura

Ulewy i podtopienia. W 2 dni spadło więcej niż przez miesiąc

Dzisiaj, 09:05

Ulewy nawiedziły niektóre regiony naszego kraju. Zgodnie z ostrzeżeniami spadło tam nawet 100 mm deszczu, czyli więcej niż powinno przez miesiąc, co doprowadziło do licznych podtopień. Strażacy mają ręce pełne roboty, a to jeszcze nie koniec zmagań z żywiołem.

miniatura

Mieszkańcy dużych miast są uczuleni na pogodę. Dlaczego?

Dzisiaj, 08:22

Badania mówią same za siebie, aż dwie trzecie ludzi mieszkających w miastach i jedna trzecia mieszkańców wsi to meteoropaci. Dlaczego pogoda w mieście jest mniej korzystna dla naszego samopoczucia? Polscy naukowcy znają odpowiedź na to pytanie.

miniatura

W Rzymie kończy się woda. Ostatnio tak było w czasie wojny

Wczoraj, 10:25

Za tydzień mieszkańcom Rzymu przyjdzie się zmierzyć z problemem, jakiego nie doświadczyli od czasów drugiej wojny światowej. Z powodu fali upałów i suszy grożą im przerwy w dostawach wody przez wiele godzin dziennie. A to dopiero początek kryzysu.

miniatura

Nadchodzą ulewy, które mogą prowadzić do dużych podtopień

Wczoraj, 07:42

Pierwsza połowa tygodnia zapowiada się wyjątkowo deszczowo. Z jednej strony przelotne ulewy związane z burzami, a z drugiej wielogodzinne ulewy. W obu przypadkach mogą one prowadzić do podtopień o dużym zasięgu. Gdzie sytuacja będzie najtrudniejsza?

Komentarze

Dodaj komentarz

no5 | 2015-02-06, 23:34

IMGW

Najpierw w był PIHM, potem IMGW pracowali w nim ludzie z pasją, aż pewnego pięknego roku ok.2006 przyszedł, ON....MIETEK ze swoją świtą RZGW (urzędasów, krętaczy, kolesiów, odmiennych orientacji), kompletnie nie wiedzących czym mają zarządzać i co to jest SŁUŻBA HYDROLOGICZNO-METEOROLOGICZNA i właśnie doprowadzili do kompletnego rozpadu IMGW!!!!

Finansowanie przez budżet IMGW | 2014-11-07, 14:38

IMGW

W odpowiedzi dot. przyznania dla IMGW kwoty 22, 3 mln, zł na sfinansowanie odtwarzania majątku państwowej służby hydrologiczno-meteorologicznej (PSHM), MSWiA informuję, że wniosek nie może być w całości pozytywnie rozpatrzony (tak pisze biuro klęskowe MSWiA), natomiast możliwe byłoby przeznaczenie na wnioskowane zadania z rezerwy celowej Przeciwdziałanie i usuwanie skutków klęsk żywiołowych kwoty 12 mln. zł. W ww. piśmie zwraca sie uwagę, że środki z rezerwy celowej powinny być przeznaczone na zadania ściśle związane z odtwarzaniem majątku PSHM powstałego w ramach systemu SMOK. Natomiast w załączniku do pisma pn.: „Wykaz zadań z zakresu odtwarzania majątku PSHM, niezbędnych do zrealizowania w 2011 roku” wyszczególnione są zadania dot. np.: budowy budynku w Elblągu, modernizacji budynku w Słupsku, wykonania ekspertyzy budynku w Poznaniu, modernizacji zjazdu do garażu PSHM w Warszawie, wymiany instalacji elektrycznej w budynku, kontynuacji wymiany środków transportu, itp. Decyzją MF z dnia 21 kwietnia 2011 r. kwota 12.mln. zł. została przekazana., m.in. na zakup, m,in. 12 szt. samochodów osobowych każdy po ok. 190 tys. zł. , remonty budynków, zakup oprogramowania komp., klimatyzatorów dla serwerowi i innych, które nie mają związku z celem na które ta rezerwa została utworzona. Na zakup nowych samochodów w jednym z pism zapisano, że zgodę wyraził dyr. biura MSWiA (obecnie MAiC) o raz z-ca dyr. Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej. Również decyzją MF z dnia 20 maja 2011 r. na wniosek Ministra SWiA z dnia 4 maja 2011 r. dla IMGW zostało przekazanych 5.000.000 zł. na badania stanów technicznych wałów przeciwpowodziowych. Kwota ta okazała się za mała i na kolejny wniosek MŚ z dnia 17 listopada 2011 r., MSW przekazało kolejny 1.000.000 zł. To jest dopiero wspomaganie firmy, w której pracuje, jako zastępca szefa IMGW, były dyrektor biura klkowego z MSWiA, p. Jan W.

mario | 2014-11-01, 06:40

przekręty

niech zbadają jak IMGW załatwia sobie przetargi np: na osłonę lotnictwa

maria | 2014-10-31, 09:23

afera

trudno uwierzyc, że i na prognozie pogody robi sie afery.

GrzegorzNT | 2014-10-30, 21:18

Wreszcie

W końcu lody zaczęły pękać. Rozgonić to niereformowalne towarzystwo wzajemnej adoracji!! Niech w końcu IMGW odwróci się przodem do obywatela.

Mireczek | 2014-10-30, 20:28

Nareszcie...

Wreszcie zabrali się za te "państwo w państwie". Jedną z ostatnich pozostałości socjalizmu. :)

Andreas | 2014-10-31, 07:27

Odp: Nareszcie...

To przecież jest żałosne. Zapolowali z armatą i złapali jednego leszcza. Reszta będzie żyła nadal. Ale efekt propagandowy jest i o to chodziło.