30 października 2014, 09:45

Afera w IMGW. Wiceszef zatrzymany za korupcję

Od jakiegoś czasu w IMGW działy się niepokojące rzeczy. Właśnie nastąpiła ich kulminacja. ABW weszła do budynku IMGW. Dokonano przeszukań, aresztowano Łukasza L., byłego wicedyrektora. Postawiono mu zarzut przywłaszczenia pieniędzy i korupcji.


Gmach Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Fot. Wikipedia / Krzysztof Maria Różański.

W ostatnich latach Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) był na cenzurowanym z powodu skandali z udostępnianiem danych z radarów pogodowych, podejrzeń nieprawidłowości przy zakupie samochodów służbowych czy też opieszałości w ostrzeganiu przed powodzią.

Za każdym razem afery wyciszano, a żadnemu z oficjeli włos z głowy nie spadł. Tym razem jednak będzie inaczej. Jak podaje Polska Agencja Prasowa, Prokuratura Okręgowa w Warszawie nakazała aresztowanie Łukasza L., wicedyrektora IMGW w 2012 roku, odpowiedzialnym za administrację, informatykę i marketing. Co więcej, do momentu aresztowania, Łukasz L. nadal pracował w IMGW jako główny specjalista.

Zastosowano wobec niego 3-miesięczny areszt w obawie przed matactwem i wpływaniem na świadków, mając również na uwadze, że grozi mu do 10 lat pozbawienia wolności. Z pierwszych ustaleń ABW wynika, że IMGW miał umowę z prywatnym przedsiębiorcą na prowadzenie działań marketingowych na rzecz serwisu Pogodynka.

W ramach rozliczeń przedsiębiorca miał zwrócić instytutowi 17 tysięcy złotych. Łukasz L. zasugerował mu jednak, aby pieniądze przekazał innemu przedsiębiorcy, Piotrowi K. Ten pobrał sobie 500 zł, a następnie ponad 16 tysięcy złotych przekazał Łukaszowi L., wystawiając pierwszemu przedsiębiorcy fikcyjną fakturę na 17 tysięcy złotych, w której stwierdził, że kwota ta jest zapłatą za rzekomo wykonaną pracę. Piotr K., który również został zatrzymany, usłyszał zarzut poświadczenia nieprawdy.

Funkcjonariusze ABW zabezpieczyli w gmachu IMGW dokumentację. Wówczas wyszło na jaw, że Łukasz L., po przyjęciu 3 tysięcy złotych łapówki, zatrudnił w IMGW swoją znajomą. Śledztwo jest w toku, a prokuratura będzie informować o jego postępach na bieżąco. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej jest nadzorowany przez Ministerstwo Środowiska. Czy kolejna już afera stanie się początkiem większych zmian w IMGW? Wszyscy mamy taką nadzieję.

W sieci można natknąć się na bardzo niepochlebne opinie o IMGW: "Spryciarze z IMGW kupując za publiczne pieniądze samochody dla instytutu i tworząc serwis internetowy dotyczący pogody, robili to tak, aby pieniądze trafiły do ich znajomych". "W tym kraju robi się przekręty nawet na prognozie pogody".

Źródło:

autopromocja

Pozostałe wiadomości

miniatura

Na północy Polski bez upału, a na południu upał nadzwyczaj częsty

Dzisiaj, 12:05

Pogoda tego lata nas nie rozpieszczała. W wielu regionach naszego kraju w maju temperatury były wyższe niż w lipcu, w dodatku przez całe wakacje nie odnotowano ani jednego upalnego dnia. Jednak były miejsca, gdzie upał panował nadzwyczaj długo.

miniatura

Potężne ulewy na południu kraju. Możliwe podtopienia!

Dzisiaj, 10:37

Na południu kraju do piątkowego poranka będą przechodzić intensywne opady, podczas których może spaść ponad 100 mm deszczu. Tak duże sumy opadów mogą powodować gwałtowne wezbrania na rzekach oraz podtopienia. Gdzie sytuacja będzie najtrudniejsza?

miniatura

Pogoda na żywo: Najnowsze wieści przez całą dobę

Dzisiaj, 00:00

Przez całą dobę, na żywo, monitorujemy to, co dzieje się w pogodzie w Polsce i na całym świecie. Jeśli w Waszej okolicy zdarzyło się coś ciekawego, czym chcecie się podzielić z innymi, to wysyłajcie do nas zdjęcia, filmiki i informacje. Z nami będziecie na bieżąco!

miniatura

Jak postępować przed, podczas i po powodzi? Zobacz nasz poradnik

Wczoraj, 18:21

Jeśli mieszkasz w pobliżu rzeki, która często wylewa po obfitych opadach i stwarza zagrożenie powodziowe, warto abyś zapoznał się z naszym poradnikiem, który pomoże Ci w obliczu trudnej sytuacji, zarówno przed, podczas, jak i po powodzi. Warto wiedzieć więcej!

miniatura

Potężne trzęsienie ziemi w Meksyku. Wszędzie gruzy, ponad 225 ofiar

Wczoraj, 10:00

Meksyk nawiedziło potężne trzęsienie ziemi o sile M7.1. Tak niszczycielskiego i śmiercionośnego wstrząsu nie notowano w tym kraju od 32 lat. Wiele budynków legło w gruzach, w których wciąż mogą być uwięzieni ludzie. Zginęło co najmniej 225 osób.

Komentarze

Dodaj komentarz

no5 | 2015-02-06, 23:34

IMGW

Najpierw w był PIHM, potem IMGW pracowali w nim ludzie z pasją, aż pewnego pięknego roku ok.2006 przyszedł, ON....MIETEK ze swoją świtą RZGW (urzędasów, krętaczy, kolesiów, odmiennych orientacji), kompletnie nie wiedzących czym mają zarządzać i co to jest SŁUŻBA HYDROLOGICZNO-METEOROLOGICZNA i właśnie doprowadzili do kompletnego rozpadu IMGW!!!!

Finansowanie przez budżet IMGW | 2014-11-07, 14:38

IMGW

W odpowiedzi dot. przyznania dla IMGW kwoty 22, 3 mln, zł na sfinansowanie odtwarzania majątku państwowej służby hydrologiczno-meteorologicznej (PSHM), MSWiA informuję, że wniosek nie może być w całości pozytywnie rozpatrzony (tak pisze biuro klęskowe MSWiA), natomiast możliwe byłoby przeznaczenie na wnioskowane zadania z rezerwy celowej Przeciwdziałanie i usuwanie skutków klęsk żywiołowych kwoty 12 mln. zł. W ww. piśmie zwraca sie uwagę, że środki z rezerwy celowej powinny być przeznaczone na zadania ściśle związane z odtwarzaniem majątku PSHM powstałego w ramach systemu SMOK. Natomiast w załączniku do pisma pn.: „Wykaz zadań z zakresu odtwarzania majątku PSHM, niezbędnych do zrealizowania w 2011 roku” wyszczególnione są zadania dot. np.: budowy budynku w Elblągu, modernizacji budynku w Słupsku, wykonania ekspertyzy budynku w Poznaniu, modernizacji zjazdu do garażu PSHM w Warszawie, wymiany instalacji elektrycznej w budynku, kontynuacji wymiany środków transportu, itp. Decyzją MF z dnia 21 kwietnia 2011 r. kwota 12.mln. zł. została przekazana., m.in. na zakup, m,in. 12 szt. samochodów osobowych każdy po ok. 190 tys. zł. , remonty budynków, zakup oprogramowania komp., klimatyzatorów dla serwerowi i innych, które nie mają związku z celem na które ta rezerwa została utworzona. Na zakup nowych samochodów w jednym z pism zapisano, że zgodę wyraził dyr. biura MSWiA (obecnie MAiC) o raz z-ca dyr. Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej. Również decyzją MF z dnia 20 maja 2011 r. na wniosek Ministra SWiA z dnia 4 maja 2011 r. dla IMGW zostało przekazanych 5.000.000 zł. na badania stanów technicznych wałów przeciwpowodziowych. Kwota ta okazała się za mała i na kolejny wniosek MŚ z dnia 17 listopada 2011 r., MSW przekazało kolejny 1.000.000 zł. To jest dopiero wspomaganie firmy, w której pracuje, jako zastępca szefa IMGW, były dyrektor biura klkowego z MSWiA, p. Jan W.

mario | 2014-11-01, 06:40

przekręty

niech zbadają jak IMGW załatwia sobie przetargi np: na osłonę lotnictwa

maria | 2014-10-31, 09:23

afera

trudno uwierzyc, że i na prognozie pogody robi sie afery.

GrzegorzNT | 2014-10-30, 21:18

Wreszcie

W końcu lody zaczęły pękać. Rozgonić to niereformowalne towarzystwo wzajemnej adoracji!! Niech w końcu IMGW odwróci się przodem do obywatela.

Mireczek | 2014-10-30, 20:28

Nareszcie...

Wreszcie zabrali się za te "państwo w państwie". Jedną z ostatnich pozostałości socjalizmu. :)

Andreas | 2014-10-31, 07:27

Odp: Nareszcie...

To przecież jest żałosne. Zapolowali z armatą i złapali jednego leszcza. Reszta będzie żyła nadal. Ale efekt propagandowy jest i o to chodziło.